Skocz do zawartości
Szymon

Czy przechodzic na samo t5?

Rekomendowane odpowiedzi

T5 mam od 3 lat i choć nie mam jakiś rewelacyjnych sukcesów w utrzymaniu korali to na temat T5 mogę się wypowiedzieć coś niecoś.

Co do chlapania - jest to dość duży problem i raz na 3 miesiące trzeba wszystko demontować i myć (świetlówki i odbłyśniki). Chlapie nie cyrkulacja ale ryby podczas jedzenia. A hepatus to chyba złośliwie ochlapuje mi świetlówki i odbłyśniki. Nie jestem pewien czy lampa blau aquaristik ma z osłonę z plexi i to by dużo ułatwiało.

Też się nad nią zastanawiałem ale w moim przypadku lampa musi stać na akwa (lekki sufit podwieszany w biurze) a po drugie mam akwa dość niewymiarowe (175cm)

Co do temperatury to T5 generują znacznie mniej ciepła niż HQI. Od zawsze mam pokrywę nad akwa kompletnie zamkniętą (w poprzedniej wersji z 5 trzycentymetrowymi otworami do wentylacji w nowej z 12cm wiatraczkiem). Pod pokrywą ok 500W świetlówek. Niech ktoś spróbuje zrobić coś takiego z HQI to bedzie miał zupę rybną.

Kolory to rzecz subiektywna. Osobiście dużo bardziej podoba mi się akwarium pod T5. Fakt że brakuje naturalnych dla rafy w naturze blików. Pod T5 łatwiej dobrać dogodny dla właściciela akwarium kolor światła (a wiadomo każdy ma swoje preferencje co do kolorów) oraz rozkład oświetlenia jest rozłożony bardzo równomiernie a nie strefowo jak pod HQI.

Uważam jednak że T5 najlepiej dawać do akwarium o wysokości ok 50cm. Ja mam 60cm i korale w dolnych partiach nie są za dodrze oświetlone.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na T5 8x80W i 45W - TL 03 jadę ponad rok.

Po przejściu z poprzedniego systemu (2x150W HQI, 4x80W, 2x54W), wizualnie mam więcej światła równomiernie oświetlającego powierzchnię zbiornika i kilkadziesiąt watów mniej

Zwierzaki się nie skarżą, są ładnie wybarwione i rosną.

Nie udało mi się uzyskać odpowiedzi co ile należy wymieniać świetlówki( ATI nie podaje czasu świecenia), więc założyłem, że świetlówki wymieniam co 3000 godzin.

Bardzo ważną sprawą jest jakość odbłyśników i ich czystość, jeżeli odbłyśniki się pobrudzą to trzeba przyjąć, że mamy 3x mniej światła w baniaczku.

Pozdrawiam


Akwa 500 l z LR Sump 250 l z refugium. Obieg Red Dragon 6500 l. Cyrkulacja Tunze 6100 x 2 szt. z Multicontrolerem. Odpieniacz BK 200 De Luxe. Oświetlenie - 8x T5. Suplementacja - Ca i Kh proszki FM, Mg GroTecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie jestem pewien czy lampa blau aquaristik ma z osłonę z plexi i to by dużo ułatwiało.

Ma taką osłonę :D


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko kwestia ile światła zabiera ta osłonka - fakt że pewnie mniej niż uwalone solą odbłyśniki


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zbyszek_dev :

I co wtedy - znaczy się na lampie T5 to się sól nie będzie osadzała ? :D

na samych T5 nie będzie "soli", obudowy ATI i BLAU mają szyby ochronne, i sprawa czystości sprowadza się do przetarcia pleksji.

@smk, policzyłem i oto co mi wyszło:

akwa wys. 60 cm

poziom wody od góry 55 cm

akwa z DSB na wysokość 10 cm

T5 nad lustrem wody 8 cm

czyli 55 - 10 = 45 cm + 8 cm = 53 cm

a jeszcze dokładniej :D

53 cm - 2 cm (podstawa pod koral)= 51 cm

51 cm - 6 cm (wysokość szczepki korala) = 45 cm

co daje nam odległość od koncówki korala do T5 = 45 cm !!!

czyli nie tak źle , acropory będą rosły :D

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasz Roman to niezly kombinator :D

Bo gdyby nie ten DSB to niestety, nie beda rosly :D

Jezeli rzeczywiscie ktos chcialby kupic jakas lampe T5 to warto zwrocic uwage, czy kazda rura ma swoj osobny odblysnik. Jezeli nie, to nic z oszczedzania pradu. :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani , jest piątek więc umysł zmęczony :D...


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.