Skocz do zawartości
Marx

podbicie wapna

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 120l, Ca=320mg

Wyczytalem, ze uzupelniajac wode woda wapienna powinienem byc w stanie utrzymac poziom wapnia w akwarium (brak korali twardych)

Niestety Sol HW, ktorej zostalo mi ostatnie 2 kilo, jest w ten wapn uboga, i sama woda wapienna sobie nie poradze.

Docelowo bedzie reaktor, jednak tymczasowo szukam jakiegos rozwiazania aby ten wapn podbic

Poniewaz zmienie sol na bogatsza w wapn, a kalkwasser ma tymczasowo wystarczyc, operacja bedzie jednorazowa (oczywiscie rozlozona w czasie)

Zgodnie z kalkulatorem Leszka (Mg juz idzie w gore) powinienem kupic CaCl2, NaHCO3 oraz sol bez NaCl (tylko gdzie?) - i to jeden z pomyslow

Drugi to kupno preparatu (jakiego?)

Poniewaz operacja jest jednorazowa, kompletowanie preparatow do ballinga to przerost formy nad trescia, moze jest jakis prostszy sposob?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem płynny Ca i Mg Saliferta zanim przeszedłem na Ballinga. Działało jeśli chodzi o Ca i Mg ale zawsze miałem problem z utrzymaniem kH.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sami teraz widzicie ze stosowanie tylko wody wapiennej nie wystarczy.

Kiedys podczas dyskusji na tym forum za takie stwierdzenie zostalem nawyzywany od troli i nikt mnie nie poparl.

Jeden litr nasyconego roztworu Ca(OH)2 zawiera okolo 920 mg wapnia.

Czyli Marx powinien dolac do swojego akwarium okolo 13 litrow wody wapiennej, zeby uzupelnic wapn do poziomu 420 mg/l. A co z pH i zasoleniem?

@rah

kH mozna podniesc w bardzo prosty sposob, w litrze wody z RO nalezy rozpuscic 84 g NaHCO3, 50 ml tego roztworu podnosi kH o 2° w 100 litrach wody

Mozna tez zastosowac mieszanke 72 g NaHCO3 i 12 g NaCO3


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Co do podawania wody wapiennej. Metoda świetna, nic dodać nic ująć - nikt tu ameryki nie wymyślił choćby nie wiem jak sie puszył. Jednak jest dokładnie tak jak napisał Leszek - ilość podawanego wapnia jest ograniczona ilościowo do ilości odparowanej wody. Obecnie zauważam u siebie parowanie rzędu 12-15 litrów na dobę. Gdybym miał pokryć zapotrzebowanie na wapń tylko wodą wapienną musiałbym podawać jej ok. 25-30 litrów czyli 2 razy wiecej. Należałoby zatem sztucznie podbić parowanie - a po co? I na pewno zresztą pojawiły by się problemy z wysokim ph."

To cytat z mojej wypowiedzi popierajacej Cie właśnie w tamtym wątku w którym jakiś głąb Cię zbluzgał kolego Leszku.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zawsze czytalem, ze to zalezy od obsady

U mnie zrodla problemu szukam w niskim startowym poziomie wapnia, swieza solanka HW ma go na poziomie 360

Moze jak ktos ma reaktor, to jest mu to obojetne, ale ludzie jadacy tylko na kalkwasser albo Balingu powinni raczej unikac takiej soli.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx, pomyśl chwilę, przecież sam sobie odpowiedziałeś na własne pytanie. Piszesz ze HW zawiera Ca na poziomie 360, natomiast u Ciebie w zbiorniku jest poziom 320. Czyli z tego prosty wniosek, że woda wapienna to za mało. Gdzie się podziały te brakujące 40 mimo że stosowałeś wodę wapienną?

Kupisz więc teraz sól z Ca na poziomie 500, bedziesz dozował znowu sama wodę wapienna to i tak za parę tygodni czy miesięcy bedziesz miał 460, 420, 380 itd. Oczywiście proces ten bedzie o wiele wolniejszy przy lepszej soli, jednak masz odpowiedź co do stosowania wyzej wymienionej metody jako jedynej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie napisalem, a powinienem, ze wode wapienna stosuje dopiero od pewnego czasu. Wczesniej byly tylko dolewki RO, bo w akwarium byla sama zywa skala i nic ponadto (przez prawie pol roku). Jednak odkad dozuje kalkwasser, poziom Ca nie zmienia sie, tzn nie rosnie, ale tez nie spada (moze po prostu juz nie moze bardziej spasc)

Matomiast maleje ilosc glonow fioletowych, chco halimeda sobei rosnie.

Nie wiem czy istnieje sol z Ca na poziomie 500, ale przynajmniej te 440 powinna miec.

Rozumiem wiec, ze pomimo niewielkiej obsady zlozonej z samych miekkich koralowcow samo kalkwasser nie wystarczy?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że można łączyć zakraplanie wodą wapienną z metodą Ballinga ale sama niestety nie działa. W szybkim czasie występuje zachwianie równowagi jonowej. Zauważyłem zanikanie glonów wapiennych i zmniejszenie ilości rurówek (czerwone miotełki za skałami w białych rurkach). Przy zakraplaniu tylko wodą wapienną nie byłem w stanie utrzymać wapna na normalnym poziomie a co gorsze to pH tańczyło jak chciało. Do momentu uruchomienia reaktora pozostaje przy Ballingu - szkoda mi zwierząt aby tworzyć nowe metody :) szkoda na to czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx myślę, że balling jest dla ciebie idealny. Mamy akwarium w podobnym stadium (pół roku dojrzewającej skały). Też jechałem na soli HW, też używam tylko kalkwasser, ale u mnie poziom Ca waha się między 400 a 420. Dolewam codziennie (a raczej co noc) ok 1,5 litra kalwasser, resztę uzupełnia automat dolewkowy z czystą RO. Też mam zamiar przejść na ballinga. Ile wlewasz codziennie tej kalkwasser?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldku mylisz sie. Twoje skoki ph mogły być spowodowane jedynie zbyt szybkim dozowaniem wody wapiennej. Nic złego w zbiorniku stać sie nie mogło. Oprócz minimalnego podniesienia poziomu wapnia inicjuje ona bardzo pozyteczne procesy.

Nie są to żadne nowe metody i na pewno nie szkoda na nie czasu.

Obym był złym prorokiem, ale zanim "nauczysz" sie swojego zbiornika przy obsłudze reaktora, bedziesz miał znacznie większe problemy. I nie wykluczone że bedziesz się i tak posiłkował mikserem.

A że sama woda wapienna nie wystarcza - zgadzam się z Tobą.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex, nie pamietam litrazu twojego baniaka, ale z mojego 120l+sump paruje jedna Nałęczowianka dzienie :) czyli takze 1,5l.

Czystej Ro juz od dluzszego czasu nie dolewam, samo kalkwasser

Baling na codzien nie jest zly, ale podczas wyjazdu to sie nie sprawdzi.

No i baling sumarycznie wychodzi jednak drozej niz reaktor, szczegolnie w duzych zbiornikach


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx mój litraż to 240l brutto:

"Baling na codzien nie jest zly, ale podczas wyjazdu to sie nie sprawdzi" - dlaczego wystarczy proces zautomatyzować :-)

"No i baling sumarycznie wychodzi jednak drożej niz reaktor, szczegolnie w duzych zbiornikach" - a w takim jak twój czy mój? Jakoś nie widzę sensu wydawać paru tysięcy złotych (oprócz reaktora przydałby się i kalkwasserreaktor) na utrzymanie prostych zwierzaków. Jestem na etapie zbierania doświadczenia w tej materii i nie chcę sobie kupować do, było nie było, małego akwarium całej rafinerii, nad którą może być mi trudno zapanować. Może przy kolejnym akwarium, pewnie większym, kiedy bedę się czuł na siłach jeżeli idzie o moją wiedzę...


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka tysiecy zlotych to moj caly baniak nie kosztowal z obsada...

moj reaktor to kwota kilkudziesieciu zlotych+pompa+butla z reduktorem, w sumie ok 300zl

Zautomatyzowanie balinga nie jest mozliwe za taka kwote, pompa dwukanalowa dozujaca to (strzelam) ok 500zl min. za uzywana

Balling jest doskonaly na poczatek, ale docelowo reaktor wydaje mi sie wygodniejszy


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku :) ja jestem na 100% przekonany co do miksera w sensie na TAK :) Wiem i widziałem jakie efekty daje zakraplanie wodą wapienną w połączeniu z reaktorem. Miałem tu na myśli np akwaria w AM w Bogucinie, aż nieprzyzwoicie fioloetowe. Tam zakraplają wodę wapienną i stosują reaktor 24/24. Przyznam że sprawiało mi problemy zachowanie odpowiednich parametrów a zwłaszcza pH gdy zakraplałem wodę tylko nocą a resztę preparatów z Ballinga dodawałem tylko rano. Nie mniej korale pięknie reagowały na owe wapno z wody wapiennej ale jego było wciąż za mało, nie dawałem sobie rady z za niskim poziomem. Dużo łatwiej jest mi utrzymać zbiornik w kondycji stosując tylko Ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tu sie nie zgodze. Dozowanie Ballinga a dokladnie trzech roztworow, kazdego z osobna i to nawet kropelkowo z podzialem na raz, czy tez kilka razy dziennie jest mozliwe za ok. 100 zl i to malym nakladem pracy. Sam cos takiego robie (brak czasu jednak przeszkadza), oczywiscie bazuje na idei znalezionej w internecie. Dla zainteresowanych zautomatyzowaniem tego procesu podaje linki

http://www.saltreef.com/projects/ESVDoser.htm oraz

http://www.esvco.com/prod9.html


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma idealnych metod, polaczenie kalkwasser i reaktora daje fajne przyrosty wapiennych, wysokie podbicie ca. Jednak dla poczatkujacych, jak pisal tomasz reaktor moze narobic sporo szkod w akwa zanim sie go nienauczy poprawnie ustawiac. Kalkwasser i reaktor dzialaja w przeciwadze do siebie, jednoczsnie podlaczane razem, wyrownuja wahania ph i kh. Innym pytaniem jest w jakich porach je stosowac, zwlaszcza reaktor.

Co do Bailinga to rah sam odpowiedzial: `brak czasu`

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,, .. widziałem jakie efekty daje zakraplanie wodą wapienną w połączeniu z reaktorem. Miałem tu na myśli np akwaria w AM w Bogucinie, aż nieprzyzwoicie fioloetowe,, te fiolety nie powstają tylko z samego i systematycznego dozowania wapna .


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx napisal " kupic sol bez NaCl (tylko gdzie?)"

ja rownie z sie przylaczam do tego pytania

sam potrzebuje tej soli ale nie chcialbym kupowac od razu calego kilograma (cchyba ze sprzedaja tez mniejsze opakowania)

moze mozna gdzies kupic np 200 czy 300 gram ??


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys widzialem na allegro ale nie znalazlem dzis


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka sól to np. Preis Mineral-Salz a dostępna jest też w um-um


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do wapna , to na poczatku tak bedzie , ze Kalkwasser nie bedzie wystarczala , poniewaz akwarium dojrzewa i ciagle potrzebne sa duze ilosci tego wapna , gdy akwarium sie ustatkuje (dojrzeje) wtedy poziom wapna sie jako tako ustawi i jest mozliwosc prowadzenia dalej akwarium metoda ^"Peter Wilkens" -Kalkwasser , z tym ze mam tutaj namysli korale miekie .

Sam Balling tez nie wystarcza , korale miekie siadaja ta metoda .

Pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Twojego stwierdzenia, jest akurat odwrotnie. Na poczatku w zupelnosci wystarczy woda wapienna, przy okazji stabilizuje pH podczas dojrzewania akwarium. Z biegiem czasu kiedy przybywa odbiorcow wapnia, kropelkowanie wody wapiennej absolutnie nie wystarczy. Poczytaj poprzedie posty, obliczylem ze aby uzupelnic wapn w akwarium Marx musi wkroplic 13 l nasyconej wody wapiennej. Ile dni to potrwa, tak zeby nie podbic za wysoko pH i nie rozcienczyc nadmiernie wody? Zanim skonczy zakraplanie to zawartosc wapnia znowu spadnie ponizej zamierzonego poziomu, i tak w kolo.

I jeszcze pare przykladow zbiornikow prowadzonych metoda Ballinga

http://www.redwild.de/aquarium.htm

http://www.detlefs-miniriff.de/matthias%20paul.htm

http://www.miniriff.de/


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.