Skocz do zawartości
hajtaler

filter kubelkowy

Rekomendowane odpowiedzi

czesc

czy mozna zastosowac jako dodatkowa filtracje filtr kubelkowy z wkaldem np. biopali lub czegos podobnego bo bedzie mi zbywal po moim starym akwarium i nier chcialbym go trzymac nieuzywanego i co byscie proponowali ewentualnie wsadzic do niego


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponował sprzedać na allego, ja też miałem ten sam problem ale kubeł w morskim nie się po prostu nie sprawdza.


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ze nie powinno sie stosowac ale mam w dnie akwarium wywiercone otwory spwcjalnie pod niego i nie mam zadnych zaslepek tylko dlatego tak kombinuje


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyklej tafle szkła w kształcie kwadratu na te dziury i będzie dobrze


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli kompletnie odpada zastosowanie tego filtra moze same gabki zostawic i jako mechaniczny zastosowac jak nie polecasz jako biologiczny


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z gabkami po kilku dniach tez bedzie biologiczny :D

Jak sie nie myle, to w tym filtrze woda plynie z dolu do gory, to moze czasami by sie przydal na jakis absorber PO4 lub garsc wegla. Moze rowniez dzialac pusty, jako cyrkulacja, tylko ze pewnie bierze duzo pradu a daje malo wody :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak właściwie to czemu nie? ja gdybym użtywał kubła wo wsadziłbym do niego watę, LR i np węgiel wprzecież wszyscy stosujemy tu te właśnie wkłady więc w czym problem?


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kuble można odpalić zeovit - odpowiednio ustawić przepływ (każdy kubeł ma zawory regulacyjne) i zegarem sterującym włączać i wyłączać reaktor w odpowiednim cyklu.

Węgiel też się zmieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.hagen.com/uk/aquatic/product.cfm?CAT=1&SUBCAT=107&PROD_ID=01002060030401

mam dokladnie ten model nie jest zly a co do pradu to nie bardzo sie przejmuje

a co do tego zeovitu to jak bys to zrobil dokladnie

znalazle przetlumaczony poradnik do zeovitu i max co bym mogl wsadzic to jakies 0,5litra tego preparatu na 180l minus to co wsadze do srodka czyli ok 40kg zywej skaly i zywy piasek


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 kg skały do 180 litrów to za dużo - dobra skała w tej ilości wypełni ci akwarium po sam dach.

O zeowicie poczytaj - poradnik masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy zaduzo to zobaczymy bo bede kupowal partiami po 10kg

a ten zeovit to bardzo dokladnie trzeba dawkowac i ten filtr raczej sie nie nada zobaczymy cos sie wymysli moze zwir koralowy i wegiel


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z własnego doświadczenia powiem ci, że jeżeli chcesz stosować dużą ilość skały (a widać, że chcesz bo piszesz o 40 kg) to spokojnie możesz sobie ten filtr (oraz każdy inny) odpuścić - poprostu skała zapewni ci filtrowanie biologiczne wody w 100% (a nawet więcej jeśli rzeczywiście dasz 40kg na 180L wody). Wymyślanie złóź biologicznych do takiego filtra jest pozbawione sensu - będzie to zwykłe przedobrzenie (mam na myśli rozwiązanie stosowanie tu i ówdzie z rozdrobnioną żywą skałą w kanistrze - bo tylko takie rozwiązanie ma w morskim sens - i to też tak trochę na siłę).

Stosowanie kanistra po to, żeby mieć w nim węgiel to też trochę przesada - kanister ma X litrów obiętości a ty będziesz tam wkładał węgiel w obiętości paczki papierosów albo mniej.

Jak nie chcesz zatykać tych dziur w akwarium to zapnij do nich kanister i niech sobie stoi wyłączony.

Żwir koralowy to też nie najlepszy pomysł - z dwóch powodów:

- wytworzysz na nim reaktor brudu

- nigdy nie wiesz na 100% co tak naprawdę ten żwir koralowy będzie uwalniał - czy tylko CA czy może coś więcej ? Chyba że masz na myśli jakiś sprawdzony żwir używany w reaktorach (np KZ) - bo jeśli ten z allegro to różnie z nim bywa.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a jeszcze piasek dojdzie zywy ok 20kg to chyba zeczywiscie odpuszce sobie ten filter


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuję tej LR dać z połowę mniej i wsadzić na raz a nie partiami po 10kg (no chyba że będziesz wsadzał co 2-3 godziny to OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MiQ ma racje.

Mozna tez przemyslec, czy piachu nie wystarczy jeden, 9 kg worek. I z jego wsypaniem odczekac kilka tygodni.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

MiQ ma racje.

Mozna tez przemyslec, czy piachu nie wystarczy jeden, 9 kg worek. I z jego wsypaniem odczekac kilka tygodni.

Pozdrawiam

a czemu z tym piaskiem trzeba czekac az kilka tygodni jakis konkretny cel?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekanie kilka tygodni ma wg mnie sens tylko kiedy masz LR z frachtu i cały syf zacznie ci się z czasem wydobywać i zanieczyści piasek.Ja żywy piach wsypałem od razu ale LR była kupiona z działającego długi czas zbiornika.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie.

W morskim kilka tygodni to nie "az", tylko "tylko".:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ach dobrze wiedziec dzieki


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zostawilbym ten filtr.Tak sie zastanawiam,czytam i czytam,nie tylko to forum,ale chemie,bilogie,mechaniake wody....i moze dopiero zaczynam zycie z akwarystyka morska ALE mysle jak to jest ????? : ze skala porosnieta z biegiem czasu glonami,koralami filtruje wode,gdzie przeplyw przez nia powoduja pompy cyrkulacyjne,i organizmy w niej zyjace (jezeli wogole dociera do nich tlen) i napewno jest on mniejszy w duzych blokach skalnych.

A w filtrze kubelkowym do ktorego nie dochodzi swiatlo dla glonow,przenikanie tak samo natlenionej wody jak w akwarium przez wklad jest napewno wieksze i bardziej rownomierne niz przez skale sa gorsze warunki dla rozwoju bakteri niz na skale.??????????????

Moze sie myle i ide w zlym kierunku.Co z wkladem firmy eheim SubstratPRO.Czystym chemicznie i biologicznie.1 litr tego wkadu to 420m2 powierzni dla bakteri.Czy przeszkadza to w akwarium morskim ze jest to kwarc syntetyczny?Pojemnosc Twojego filtra to 4,6l.Tak sobie mysle ze jezeli zastosujesz dobry prefiltr zeby do kubelka nie dostawala sie zadna zawiesina napewno nie zaszkodzi to w Twoim akwarium.Jezeli jestem w bledzie czekam na krytyke.

PS Naipsalem to tez bo kolega Stani dal mi do myslenie w swoich rozwazaniach pt "Co jeszcze?" na temat filtracji i ewolucji opartej na zywej skale,silnych odpieniaczach itp.

Pozdrwaiam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu i Hajtaler

Na temat filtra kubelkowego juz wiele razy pisalismy.

Roznica miedzy wkladem do filtra a zywa skala jest zasadnicza. Zywa skala jest nam potrzebna nie ze wzgledu na jej powierzchnie zewnetrzna tylko na wnetrze. Tam powstaje srodowisko BEZTLENOWE, a w kubelku, wraz z przeplywem wody bogatej w tlen - nie. W zywej skale zachodzi pelny proces denitryfikacji a w kuble, nityfikacji. To oznacza, ze produktem koncowym filtra kubelkowego, zawsze bedzie NO3. W slodkowodnym to nie przeszkadzalo, ale w morskim, stezenia NO3 musza byc o wiele mniejsze. Gdyby rozne zwiazki nie byly spalane (utleniane) w filtrze kubelkowym (lub innym biologiczny np. zraszanym), to odpieniacz ma szanse te zwiazki bezposrednio wyprowadzic z obiegu. Gdy je utlenimy, to odpieniacz juz tego nie wybierze i stezenia beda wzrastac.

Wszystkie te gabki, drobne gruzy, waty, biobale i inne rurki ceramiczne nie maja w filtracji zastosowania, chyba ze biologicznej, gdy chcemy podniesc NO3 i PO4.

Jest to tez powodem, dla ktorego na pierwszym miejscu w sumpie lub panelu stawiamy odpieniacz.

Grzegorz

Poczytaj jeszcze o cyklu azotowym w akwarium. :D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz dale sobie spokoj z filtrem kubelkowym ale dzieki za opinie nie bede ryzykowal jezeli wiekszosc mowi nie uzywac to sie stosuje nie chce popelniac tych samych bledow co w moim obecnym akwarium


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się sklaniam do postawienia kubełka.

Nie raz przestawialiście pompy cyrkulacyjne, i co się wtedy dzieje ?

Dużo syfu lata nam po akwarium które zalegało za skalami, niestety sa one za ciężkie by unieść się do powierzchni i zostać zabrane przez komin do sumpa.

I tu wlaśnie ma zastosowanie kubelek do zbierania syfu z głębi wody.

Mozna go wypelnić wata i raz na dzień max 2 wymieniać.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marti701 Jestes pewny ze bedzie Ci sie chcialo czyscic kubelek codziennie?Bo ja sobie nie wyobrazam tyle pracy wkladac w obsluge akwarium.Chyba latwiej jest wsadzic od czasu do czasu jakiegos powerheada z pojemnikiem z wata na 24 godziny.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.