Skocz do zawartości
hajtaler

przelew

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam coś takiego - własnej produkcji i niestety widzę problemy związane ze stosowaniem przelewów.

- Po pierwsze jednak zapowietrza się. Przelatująca przez grzebień woda zabiera ze sobą sporo bąbelków powietrza które potem zbierają się na górze przelewu (stąd ta niebieska rurka do odpowietrzenia).

- Po drugie nie jest łatwo to doczyścić z glonów, które rosną sobie w przelewie.

- Po trzecie jest spory problem z wyciszeniem pluskania jakie powstaje przy zlatywaniu wody z przelewu do sumpa. Właściwie jedyne co możesz zrobić, to na tyle ograniczyć szybkość zlatywania wody, żeby w przelewie utrzymywał się jej dość wysoki poziom - ale to powoduje sporo mniejszy jednak ruch wody "w obiegu". U mnie muszę dławić pompę Echeima 1260 na 50% żeby przelew nadążył z dostarczaniem wody do sumpa. Ale to kwestia szerokości grzebienia i wielkości komory zewnętrznej przelewu. Może mam za małe....

I teraz odpowiadam na Twoje pytanie dotyczące pompy - do samego przelewu nie potrzebujesz pompy - woda po odprowadzeniu powietrza przez tą niebieską rurkę poleci grawitacyjnie sama - ale potem woda trafi do sumpa skąd wtłacza ją do akwa oczywiście pompa - ale tyle to na 100% wiesz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki bardzo mysle caly czas nad tym niby na 1000l jest a ja mam tylko 180l to powinno wystarczyc


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej niebieskiej rurki trzeba zapiąć dowolną pompkę typu powerjet (oczywiscie ma ssać a nie tłoczyć) i problem zapowietrzenia znika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no można jeszcze zrobić taki myk jak ma Roman Rożek - taki balkon z boku zamiast komina (w sumie coś podobnego do tego co chcesz kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc dawno nic nie pisalem caly czas borykam sie z kompletowaniem sprzetu a tu jeszcze pracy brak spowodowal opuznienia caly czes mysle jak tu zrobic ten przelew wiele czytam i znalazlem cos takiego jak myslicie sprawdzi sie to

http://aquatic-store.co.uk/marine/view/1937

rurki mam wyprowadzone orginalnie od spodu zbiornika a wiec z instalacja nie bylo by problemow ale czy bedzie mialo wystarczajaca moc porzelewowa by zasilic sumpa

moze ktos stosowal to albo stosuje jast to chyba najtansze rozwiazanie mojego problemu


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zależy od średnicy rury. Jeśli są dobrze dobrane, rura odprowadzająca to spokojnie daje radę. A do tego przecież jest potrzebny komin.

Pudełko przelewowe - dobrze zaprojektowane nie zapowietrza się, nie ma problemu z głosnością. musi być odpowiednio duże. Dobiera się nie do wielkości akwarium a do wydajności pompy zasilającej.

Jedyny problem -to gruntowen czyszczenie, bo trudno zrobić rozbieralny i szczelny przelew.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja wlasnie kombinuje bez komina bo mam wyprowadzone dwie rury do obecnego filtra sa orginalnie zamontowane od spodu i chcialem przykleic to cos na gore tej rury


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten podlaczony filtr to filtr kubelkowy i obieg jest zamkniety?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hajtaler :

no ja wlasnie kombinuje bez komina bo mam wyprowadzone dwie rury do obecnego filtra sa orginalnie zamontowane od spodu i chcialem przykleic to cos na gore tej rury

to rozumiem że na górze rury robisz trójnik lub kolanko i to sitko układasz poziomo ? - dla sumpa będzie to ważne

a przy kubełku to nie ma znaczenia.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rade ale wczoraj wygralem aukcje na ebayu i kupilem odpieniacz V SKIM 400 PROTEEN SKIMMER tylko pompa nie jest orginalna

moze ktos uzywa takiej pompy RIO 2100 AQUA PUMP moze jakies opinie


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj kupilem sumpa a wiec potrzebny bedzie komin i tu kilka pytan

1. z czego zrobic ten komin (szklo,plastik)

2. na jakiej glebokosci zamontowac grzebien (ile od powieszchni)grzebien aquamedic 32cm dlugi(czy da sie go pociac na dwa mniejsze kawalki )

3. jak wysoko powinny byc osadzone rury w tym kominie czy przy samym dnie, w polowie

17686085sf2.th.jpg

4. czy w szawce moga byc rury elastyczne bo na takie mam wyjscie

48963812ym3.th.jpg

5. czy powinienem zamontowac jakies zawory kulkowe

6. czy mozna zostawic grzalke w kominie sump acrylowy


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj pod "sump", "komin", "durso".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i poszukalem ale nie na wszystkie pytania znalazlem odpowiedz


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym te rury obudowal kominem z grzebieniem (1-2 cm nizej niz krawedz akwa), a w kominie przeduzyl je az do samej gory, zeby woda wpadajaca do komina nie halasowala. Jedna z tych rur przerobic na durso, druga zostawic 1 cm wyzsza, jako rezerwe. Tuz nad sumpem, na te rure z durso zaloz zawor, aby wode w rurze spietrzyc i tylko odrobina wody niech wpada do rury rezerwowej. To bedzie prawie bezglosne.

Z sumpa do akwarium dostawalaby sie wezem, przez wierzch akwarium.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nizej krawedzi akwenu czy poziomu wody


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorna krawedz grzebienia co najmniej 2 cm nizej niz krawedz akwarium. Poziom wody bedzie jeszcze o 1-2 cm nizej.

Nie pomijaj zaworu tuz przed sumpem, na gl. splywie. Dopiero gdy durso zatopisz to bedzie bezglosny. Rura rezerwowa jest wtedy koniecznoscia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cholera pogubilem sie co to jest to durso szukalem ale jakos odpowiedzi nie znalazlem albo nie jestem zbyt bystry


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

google/durso i masz:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam przelew wlasnego wykonania , koszt 15 zł za silikon i 1,5 zł za dławik elektryczny :( plexi miałem (jeśli nawet kupić to kawałek potrzebny do wykonania to max 15 zł następne ), najważnejsze sa odległosci tej wewnętrznej ściany przez ktorą przelewa sie woda , odległośc 1,5- 2 cm spokojnie przeleje 1500 2500 l wody spust fi 32 wystarczy , jak ktoś napisał z zapowietrzaniem nie ma problemu jeżeli podlaczy się wężyk pod pompke z dyfuzorem , przy takim koszcie produkcji nawet nie w głowie mi bedzie to czyścić skleję nastepny , dźwięk zasysania wody mozna wytłumić gąbką , hagenen w oryginale też tak ma i kosztuje jak pamiętam 900 zl blau to chyba ten ze zdjęcia u nas jakieś 300 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialem zapytac jeszcze jakie orurowanie stosujecie tzn. jakiego materialu musza byc te rury bo czytalem zeniektore uwalniaja jakies zwiaski chemiczne


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos stosuje grzebienie przelewowe firmy AQUA MEDIC potrzebuje wymiary wysokosc? i jak sie to przykleja do komina bokiem czy nakladane to jest z gory


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to normalne grzebienie do kominów, długość 32 cm, wysokość prowadnicy w którą wchodzi grzebień 4 cm.

Jeśli nie pasuje docinasz na odpowiednią długość, jest regulacja wysokości, bardzo proste.

Przyklejasz silikonem od strony akwarium, bokiem:) jak będziesz miał to w rękach, to od razu będziesz wiedział jak to przykleić.

Jeśli chodzi o orurowanie, zawory to polecam firmę VDL i śpisz spokojnie:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze tez ja odnosnie przelewu:)

Z racji tego ze rozklejanie akwarium i wiercenie w dnie otworow na srubunki nie wchodzilo w gre postanowilem zastosowac taka sama koncepcje jak na poczatku kolega Hajtaler-niesczesny overfow box.No i kupilem na ebay bo nowy i tanio

http://stores.ebay.co.uk/KAMarines

Ogromne rozczarowanie.Zamiast dwoch dni na przesylke czekalem dwa tygodnie.W koncu przyszlo koles przyslal wiekszy rozmiar niz ten co zamowilem.Ale to jeszce nie koniec ;) Oprocz ze przelew wielki jak krowa i nie da sie go zamontowac z tylu akwarium,z boku tez szpeci ma wade konstrukcyjna!!!Chodzi o przegrody ktore reguluja przeplyw i utrzymuja odpowiedni poziom wody w tanku.Cieknie i caly sklejony jakims cjanopanem,kropelka czy super glue-to chyba zatrulo by wode.Rece mi opadly

...tak sie wku...ze postanowilem zrobic przelew sam.Nieprzydatny filtr Tunze z nano reefpacku 200 okazal sie swietnym poczatkiem calej konstrukcji.Skrocony od dolu o kilka centymetrowi zaklejony gorna pokrywka.Na zewnatrz akwarium umiescilem maly waski plastkowy kontener po platkach sniadaniowych.Nagrzanym nozem zrobilem dwa otwory na splyw i zamocowalem 2 srubunki z rurkami z pcv.Calosc polaczylem kolankiem 32mm z u gory wywierconym malym otworkiem na odpowietrzenie.Wkleilem wezyk taki do napowietrzania i na jego koncu dodalem taki jednokierunkowy zaworek ktory stosuje sie przy napowietrzaniu zeby w razie awarii woda nie zalala pompki.Maly blowjob i kolanko zalane.Odpalilem pompe i usmiechnalem sie sam do siebie.....dziala juz 6 dzien bez zapowietrzenia przecieku.Przed zapchaniem pudelka i kolanka przelewowego chroni go grzebien i wklejona kratka,wiec slimak,ryba,krewetka czy co kolwiek innego nie ma szans.

moral?....juz nigdy nie kupie nic na ebay.Szkoada kasy czasu i nerwow Mimo podawanych rozmarow i tak ciezko wyobrazic sobie wyglad rozmaiar i dzialanie przedmiotow.Oczywiscie sa firmowe pudelka przelewowe ale powalaj cena wiec taniej wiercic.Pudelko przelewowe ma sens jezeli jest odpowiednio zrobione spelania swoje zadanie i oprocz przeplywu wody zabezpiecza nas przed przelaniem

Fotki zrobilem i zamieszcze gdy tylko znajde chwile.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.