Skocz do zawartości
jjablonski

Mg >1500 czy wadliwe testy Salifert?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mieliście taki przypadek że Mg jest ciągle powyżej 1500 mg/l ptzy braku dozowania ww pierwiastka?

Robię testy w miarę regularnie i jakies 2 tygodnie temu odkryłem że w ciagu tygodnia Mg z 1440 podskoczyło powyżej 1500 i pomimo zaprzestania dozowania nie chce spaść.

Zastanawiam się czy to nie testy - uzywam Salifertu z 3-ma składnikami.

Dozowanie Mg przez ostatnie 4 miesiące było na stałm poziomie 5 ml dziennie i te same testy pokazywały poziom 1400- 1460.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dozuję już ze 3 miesiące Mg. Od 2 miesięcy poziom mam w okolicach 1350 mg/l. Wcześniej było właśnie w okolicach 1500 mg/l.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre sole mają bardzo wysoki poziom Mg i przy małej obsadzie nie ma potrzeby dozowania , poniewaz wystarczy z podmmian. Mg 1500 to sporo , jednak bez paniki , nie ma co reagowac . Powoli zacznie spadać , wraz ze wzrostem korali wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mówią ża salifert jest ok, to co powiecie na to?

Nowa woda 1,024 sól Preis - testy pokazują powyżej 1500.

Robię test wody z akwa po podmianie 10% - zmiana barwy dopiero przy 1,14 ml (1 ml to 1500 mg/l Mg) Jak myślicie czy to jest faktycznie powyżej 1600 mg/l czy raczej wina testów lub testującego?

A może nie powieniem dawać czubatej łyżeczki tylko płaską?

Ja daję tak jak w opisie na http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=8190&d=15

Na szczęście poza resztkami cyjano nie widać aby coś się złego działo (no moze Cladelia się nie otwiera tak jak kiedyś, ale za to jej szczepki rosną jak głupie:) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie sproboj z plaska lyzeczka. Ja zawsze daje plaska, bo czubek czubkowi zawsze nierowny.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia jaka lyzeczka wynik ten sam.U mnie to samo co ukolegi Jabłońskiego straszne wyniki powychodzily cos jest nie tak z tymi testami nic nie dozuje od 1.5 tygodnia poniewaz przestraszylem sie ze mam takie wysokie ca i mg ale dzis mierzac salifertem jest ciagle to samo Ca-580 Mg-1620 testy niby wazne do 2012 ale cos nie tak moze zle znosza mróz te odczynniki ciezko jest mi powiedziec jutro bede mial TM esty to sie okaze.Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem za wysokie Mg i to sporo i nie spadał za bardzo przez 8 tygodni dopiero potem zaczął spadać i to szybko, znowu zacząłem podawać Mg.

Mam i saliferta i TM i wyniki wychodzą identyczne albo bardzo zbliżone.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze dla korali i glonow ten poziom 1440 byl wartoscia "graniczna", kiedy to Mg byl jeszcze pobierany. Powyzej przyswajanie Mg zostalo wstrzymane, a poniewaz dozowales dalej, to teraz Mg jest ponad 1500. Mysle, ze test jest dobry, i Ty dobrze mierzysz (jezeli dodajesz plaska lyzeczke):). Zanim Mg spadnie, to minie dobrych pare tygodni.

W przyszlosci zastanowilbym sie nad nizszym poziomem Mg, np: 1300.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja tez troszeczke zglupialem.

5 kwietnia zrobilem pomiary JBL wyniki:

Mg - 1210

Ca - 490

Wlałem roztwór z 20g proszku grotecha co powinno podnieść o ok 10mg Mg.

6 kwietnia

Znow dolałem roztwor z 20g Mg

Podmiana 12 litrów sól Preis

7 kwietnia

Kupiłem testy Salifert

Wyniki:

Ca - 490

Mg - 1800 !!!

Skąd tak duży Magnez. Przez 3 dni dozowania mogłem podnieść max 30-40mg/l.

Czy sól Preis ma taki duzy MG ?

Czy te nowe saliferty są do bani ?

Zbiornik zalany 2 tygodnie temu, 75 litrów z pracujących zbiorników, 150 litrow swieżej solanki Preis.

Skala z mojego starego zbiornika, reszta też z pracującego akwa.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

JBL wg mnie zaniża wyniki zarówno Mg jak i Ca. Sugerowałeś się JBL'em i dalej podbijałeś Mg a pewnie już było na wysokim poziomie. Preis ma b. dużo Mg, prawdopodobnie nałożyło sie na siebie dozowanie Mg, podmiana i jeszcze może brak organizmów zużywających Mg albo brak możliwości jego przyswojenia.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie kiedyś ze stanu Ca 550 spadało przez 2 miesiące do 410, które teraz stale się utrzymuje, popieram przedmówców że przy małej obsadzie cotygodniowe podmiany zwłaszcza na soli Pries eliminują jakiegolwiek dozowanie płynów.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chyba to jednak była moja wina :D

Od 25-03 nie daję magnezu i wczoraj testy pokazały mi że poziom Mg spadł w ciągu około 2-ch tyg z powyżej 1600 na około 1530 :D

Chyba jeszcze się wstrzymam z ponownym podawaniem :D

BTW. Czy ktos z was wie czym się zakończy pojedynek Ricordeii Florida z Cladelią? Zastanawiam się czy ich nie rozdzielić

Nie sądziłem że Ricordea tak sie potrafi przemieszczać, klej już mam ale jeszcze raz spóbuję z igłą:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również od kiedy stosuję test Saliferta mam za "wysokie" Mg-od miesiąca pokazuję1470-1500 i nie chce spaśc , a wcześniej lałem po 5ml dziennie. Zrobiłem pomiar Mg w soli TM i wyszło mi 1150, ale pomiar wykonałem testem JBL bo przez nieuwagę wylałem roztwór nr.3 Saliferta. Czy jest możliwe aby aż tak oszukiwał(zawyrzał) Mg. Zaobserwowałem że różowe i filetowe glony wapienne z tylnej szyby zaczynają odpadac. Na razie nie mogę porównac bo JBL też mi się skończył


78+55 refugium, lampa DIY 4x24W T5+8W 6500K nad refugium, odpieniacz Beast400, 18 kg LR 7 gatunków miękasów, 6 gat.SPS, 2LPS,para błazenków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich, @jablonski -jakie zasolenie utrzymujesz w swoim akwa?,tez swego czasu tak mialem mg 1880,nie pamietam kto z forum mi radzil

abym robiac test[salifert],zrobil pol na pol ,a wynik pomnozyl razy dwa,pozatym wlasnie radzono mi obnizyc zasolenie z 1,025 do 1,023 i tak

staram sie robic,jaki masz poziom ca?[sorki morze nie doczytalem],czy suplementujesz cos co moze zawierac jeszcze mg?,u mnie np pomimo wysokiego mg oraz odpowiedniego poziomu ca,wapienne prawie nie przyrastaly,wiec teraz zaczalem dozowac [recznie] pierwiastek stront,ktory

powinien pomoc przy przyroscie wapniakow,a rownoczesnie umozliwiajac wlasnie pobierania mg,nie jestem pewny jaki np maja wplyw koralowce

twarde na przyswajalnosc wlasnie mg?,prosze o wypowiedz doswiadczonych kolegow,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis zrobilem testy :D

Mg- 2000

Ca-610

KH-8,3

Ph-8,2

Zasolenie przy 25'C 1,023

Nic nie dolewam tylko staram sie utrzymac stala temperature i poziom zasolenia.Chyba aqua craft przesadzila troche ze skladnikami w soliME.Tylko co teraz zrobic.Czy taki poziom spadnie bez zadnych jak narazie korali.Czy wogole cos przezyje wkladajac zycie do takiego stezenia?A moze lanie kolejnej strzykawki 1ML saliferta daje juz bledny odczyt.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z akwarium mieszana pół na pół z wodą osmotyczną - mierzysz i dzielisz wynik przez 2. Wtedy masz bardziej wiarygodny wynik - nie wiadomo czy charakterystyka testu jest liniowa powyżej wartości 500.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mowiles ze masz bardzo niskie KH kolo 3 a teraz juz wzorcowe ponad 8.....

Jesli dodales jakiegos buffera to nie dziw sie, ze sie rownowaga rozjechala, rowniez wyniki moga byc zaklucone. Magnez i Ca samo spadnie, skala na poczatku tez lubi konsumowac sporo wapna i magnezu jak i algi wapienne.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef, oj chyba odwrotnie :D otrzymany wynik mnożysz przez 2 i wynik niestety jest mniej dokładny choć bardzo zbliżony do tego co pokazuje test po dodaniu więcej niż 1 ml odczynnika. Jedyną zaletą metody "pół na pół" jaką zauważyłem to oszczędność odczynnika nr 3. Wyniki są porównywalne.

Jakiś czas temu sam przeżyłem szok...

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=121033#121033

U mnie winowajcą "szoku" okazała się sól Kent. Zmieniłem na TM i Mg bez dodatkowej suplementacji mam na poziomie 1500 (fakt też dużo ale niżej na tej soli zejść nie mogę, zresztą 1500 to nie 2100 :D ). Ca również spadło i musiałem uruchomić Balling'a.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne że mnożysz a nie dzielisz - moja pomyłka (z rozpędu)

jeśli wyniki są porównywalne to znaczy, że Salifert jest liniowy powyżej wartości 1500 - dobrze słyszeć. A to, że Kent w swojej fabryce Mg dodaje na zasadzie '2 łopaty magnezu do betoniary i powinno styknąć' to całkiem inna historia - też to przerabiałem swego czasu.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Simon nie wlewalem zadnego bufera bo nie bylo w sklepie i cale szczescie,bo nie wiem co by sie stalo w wyniku braku wiedzy.KH 3 bo powsatlo z mojego idiotyzmu.Zle przeczytalem instrukcje,i odczyt robilem kiedy zobaczylem niebieski(zielony) kolor zamiast dokonac odczytu przy pojoawiajacym sie ktoregos z kolorow ,(pomaranczowego,czerwonego czy rozowego :D.Dla pewnosci najlepiej bedzie wyniki zrobic innymi testami saliferta lub inna marka.

@ Alef sprawdze Twoj patent i porownam zwynikami pierwszego tesu zobaczymy czy sa w miare proporcjonalne i zobaczymy czy lanie drugiej strzykawki 1ML ma sens.

Dziekuje za rady

Pozdrawiam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze do kolegi Huberta

Zobilem dokladnie tak samo jak Ty.Zaraz po otrzymaniu testow zdarlem naklejke ktora mozna zrobic zwykla sklepowa metkownica i mialem te same odczucia,brak wydukowanej daty na pudelku."Mozliwy walek" bo kupuijac w sklepach internetowych mozna sie ostro naciac.Sol ME ktora stosuje charakteryzuje sie bardzo wysokim skladem glownych pierwiastkow.Kupilem ja w przez UM-Um,Pani ktora sprzedaje towar ktorego nie ma na stanie dopiero zamawia od kolegow z innych sklepow.(zamiast poinformowac nie mam,ale moge dla pana zamowic i zajmie to troche czasu)Zrodlo i data produkcji bardzo watpliwe,nawet mialem watpliwoci czy to ME dopoki nie znalazlem we worku butelki z drugim skladnikiem.Moze jego wlalem za duzo i dlatego takie wyniki testow?

Na worku i butelce brak wszystkiego,ale moze to normalne przy workach 20kg.Wszystko czas pokarze

2683-img_1532.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do soli Preis to potwierdzam ze ma duzo Mg.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ja tasz mam testy saliferta i taz nie maja daty nadrukowanej kupowalem na ebay i w sklepie


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.