Skocz do zawartości
Nemezis

Chlodzenie-Cooler

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież to nic innego jak zmostkowane dwa wentylatory :D


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek_dev: ja jednym wentylatorem chyba 18cm chlodze kolo 300l wody, i nawet zeszlego lata temperatura w akwa byla calkiem ok (czytaj nie wiecej niz 27st) a w mieszkaniu sporo cieplej bylo.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MateuszD

A ja myślę, że wentylatorem nie chłodzisz wody tylko odprowadzasz ciepłe powietrze z lamp jedynie - nie powodując tak mocnego nagrzania powierzchni (to zależy jeszcze gdzie jest umieszczony taki wentylator i co ma chłodzić. Dodatkowo pewnie i woda szybciej paruje. Są zalety, ale to raczej gadżet. Generalnie temp. otoczenia jak już to grzeje wszystkie powierzchnie (wymiana ciepła również przez szkło). IMO to tylko półśrodek : tak do zbicia góra 1-2 stopnie C. Są miejsca i dnie, gdzie temp. będzie sięgać w tzw. cieniu 33 i więcej stopni - i wtedy leży się i kwiczy. Jak miałem słodkowodne to bajka, wrzucasz lód z lodówki i spoko. Nie mówię, że wentylacja coolerami typu wiatraczki jest zła. Mówię tylko, że to są półśrodki. Do czasu przekonania się o tym na własnej skórze : (coś na wzór braku prądu w Szczecinie i tematu agregatów prądotwórczych) również niektórym się zdawało, że wystarczą same UPS-y. Uważam w naszej strefie klimatycznej planowanie profesjonalnej chłodziarki za absolutnie słuszne - na równi z posiadaniem dobrej grzałki. Oczywiście dotyczy morskiego akwa - głównie ze względu na ewentualne późniejsze straty. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory daję bardzo dużo . Właśnie zabieram się do czegoś takiego , chłodzenia na 2 wenty 120mm + przerobiony rt-2 (jeśli ktoś potrzebuje pomocy w przerobieniu mogę pomóc)


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek_dev :

A co ty chcesz tym chłodzić - nano-rafkę ? :D

Wentylatory są bardzo wydajne i chłodzą wodę. Stosowałeś wiatraki ze się w ten sposób wypowiadasz ??? Wiele zbiorników jest chlodzone tylko wentylatorami i jest idealnie. Ja od czasu jak zamontowałem 4 wentylatory GHL znacznie zaoszczędziłem na prądzie bo chłodziarka włącza sie tylko w ekstremalnych sytuacjach.

Radzę poczytać jeszcze trochę.

Dobrym przykładem jest też chłodziarka Delteca działa zupełnie inaczej jak standardowe a zasada jest podobna jak przy wentylatorach. Ale ona spełnia swoje zadanie najlepiej jak jest na zewnątrz tak to raczej nie polecają.

Pozdrawiam:)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lecie zawieszam ukosnie nad akwarium maly, stary pokojowy wentylator i puszczam na nizszym biegu (ma dwa:D) i jeszcze nie mialem klopotu z temperatura. Wrzucanie zamrozonych pojemnikow czy workow z woda do akwarium nie daje tyle, co maly wietraczek.

Ostatecznie mozna wylaczyc HQI...

Dobrze, ze Jan Piotr Rogalski tego nie czyta :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory potrafią nam sporo pomóc w chłodzeniu akwarium. Kiedyś Piotrek Rogalski dość wnikliwie i naukowo wszystko wyjaśnił na forum. Ja tam nigdy chłodziarki nie miałem i raczej nie będę miał bo w moim przypadku to raczej zbędny wydatek. W domu mam klimatyzację oraz posiłkuję się właśnie wentylatorami.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek_dev: porownywanie wrzucania lodu do wiatrakow jest slabe, woda ma chyba 7-miokrotnie wyzsze cieplo parowania niz topnienia, zeby ochlodzic okreslona ilosc wody wystarczy odparowac (wiatrakiem) 7x mniej wody niz wrzucic lodu do akwarium.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ z wami ciężko polemizować :D Doczytajcie dokładnie co napisał Nemezis zaraz na początku :

Co o tym myślicie?

Gdyby nie było rozbieżnych zdań dyskusji nie byłoby w ogóle lub byłaby jałowa. Nie oznacza to, że ktoś się chce wymądrzać lub przeobrażać temat w kłótnie. Więcej tolerancji Panowie ...węgiel na wstrzymanie :D Tylko w taki niestety sposób można Was sprowokować do pisania. Obserwowałem forum 3 dni i jak nie było "pseudo" sporu to była prawie cisza. To dla mnie normalne, że 90 % forumowiczów będzie bronić i zachwalać wentylatorki. Przecież wcale tego nie neguję bo mają sporo racji. Nie daj Boże doczekać upałów 100-lecia, aby oglądać płacz i zgrzytanie zębów (np. ciekawi mnie co sądził Zizi o agregatach prądotwórczych przed awarią w Szczecinie). Przecież nikt nikomu tu nic nie nakazuje. Każdy ma swój rozum i sam wie co dobre dla niego.

@guliwer777

Tak stosowałem wiatraki w słodkowodnym (jeszcze przy discusach). Jak były w pokoju od południowej strony to wiatraki, lód i częściowa podmiana wody. Jakbym wtedy miał chłodziarkę - siedziałbym sobie wygodnie i oglądał TV zamiast latać w panice.

@Rebciu.

Wentylatory to tzw. pierwszy stopień zabezpieczenia i chyba najtańszy. Skoro masz klimatyzację, to jesteś jakby bardziej zabezpieczony na wypadek upałów...czyż to zmienia troszkę sytuacji i pozycji z jakiej piszesz ? :D

@Mateusz

Nie porównywałem wrzucania lodu do wiatraków. Raczej źle mnie odebrałeś. Chodziło o to, że nawet skrajnych metod w tzw. desperacji typu lód - nie za bardzo się da zastosować w morskim (no chyba że ktoś specjalnie robi lód z RO)

Generalnie tak jak to kiedyś Czarek napisał : tyle jest metod ile zdań. Wszystko zależy od podejścia, możliwości i obrania własnej drogi rozwiązania problemu. Dlatego choćby z uwagi na szybkość reakcji, estetykę i wygodę - pierwszym ogniwem jest chłodziarka, drugim będzie klimatyzacja pomieszczenia.

BTW. Piszemy tu na forum choćby po to, aby osoby pokroju "Aniuś" (zainteresowani znają kto i co) miały możliwość skorzystania z doświadczeń : zarówno tych standardowych jak i ekstremalnych. Można negować absolutne głupoty i abstrakcje. Jeśli jednak w treści zawarte są słuszne teorie to wszelkie rozbieżności należy jedynie traktować jako różnicę zdań i poglądów. I dlatego ja szanuję Wasze :D Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe są Coolery z dwoma biegami-szybki i wolny coś takiego jak ma Stani,w dzien przy upałach chodzi na szybkich a w nocy możemy sobie przełączyć na wolniejszy bo zawsze ciszej jest a światła są wyłączone więc chyba możemy sobie na to pozwolić:D


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku ja nie zawsze miałem klimatyzację :D Można spokojnie obyć się bez chłodziarki nawet w lato stulecia wtedy tylko trzeba zastosować dodatkowe wiatraki :D no może jeszcze dochodzą jakieś zabiegi w stylu zasłonięcia okien (np. żaluzje).

Chłodziarka jest wygodnym rozwiązaniem ale też ma zwoje minusy. Jest to urządzenie sporych rozmiarów, kosztowne i wydzielające dużo ciepła z siebie. W lato robi jeszcze większy "gorąc" w pomieszczeniu gdzie jest zamontowana. Do tego niektóre modele są po prostu głośne i denerwujące.

Warto jest się zastanowić czy nie lepiej zamontować porządną klimatyzację pomieszczenia i samemu czuć komfort w lato. Kilka osób z forum tak zrobiło i z tego co wiem nie narzeka.

Oczywiście każdy zorganizuje chłodzenia tak jak mu wygodnie ale porządne dmuchanie spełnia swoje zadanie :D:):D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek, a przy paletach to jaki wiatrak chłodził jakie akwa i o ile stopni?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna równiez zamknąć okno i spuścić rolete :D


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to jeszcze i ja dodam pięć groszy:)

Pierwsza sprawa to, że kiedy używamy wentylatora do schładzania wody to pierwszym zadaniem jakie ma wykonać nie jest wyprowadzenie ciepłego powietrza z pod lampy, tylko

spowodowanie większego parowania, co przekłada się na obniżenie temperatury wody i działa bardzo dobrze, co już kiedyś było wnikliwie omawiane(dzięki Piotr Jan Rogalski) i temat jest wyjaśniony i zamknięty można znaleźć w wyszukiwarce.

Druga sprawa, to używanie wiatraka po to, aby ułatwiał odprowadzenie wilgotnego powietrza z pod lamp najlepiej na zewnątrz i tu sprawdza się porządna wentylacja w pomieszczeniu.

Wyprowadzenie gorącego i wilgotnego powietrza spod lamp, a dmuchanie wiatrakiem na powierzchnię wody to dwie inne sprawy, które muszą się wzajemnie uzupełniać.

Bo nie ma większego sensu dmuchać wiatrakiem nad powierzchnią wody, jeśli nie mamy gdzie wyprowadzić wilgoci z pomieszczenia, to tylko się będzie mielić, będzie słabsze parowanie i woda nie będzie mogła oddać energii cieplnej, której mnóstwo potrzebuje do odparowania.

Zastosowanie chłodziarki w pomieszczeniu z akwarium rozumiem tylko w tedy, kiedy mamy możliwość odprowadzenie ciepła z chłodziarki na zewnątrz, omijając pomieszczenie bo inaczej byśmy się ugotowali i chłodziarka chodziła by o wiele dłużej, chłodziłaby wodę grzejąc pomieszczenie i tak w kółko, tak jak Rebciu napisał.

Ale jeśli ktoś nie lubi klimatyzacji, to chłodziarka z odprowadzonym ciepłem na zewnątrz to jest zawodowo.

W tamtym roku lodówka włączyła mi się tylko z 6 razy nie na długo, właśnie dzięki wspomaganiu się dużym wiatrakiem i mechanicznej wentylacji pomieszczenia, czyli odprowadzenia wilgotnego powietrza z pomieszczenia, zastępując go powietrzem z zewnątrz, czyli duża oszczędność, i świeże powietrze w pomieszczeniu.

Aczkolwiek klima w pomieszczeniu leczy wszystko:), no plus wiatraczek:D

@Nemezis myślę, że spokojnie możesz użyć tych wiatraczków, ale może dwa podwójne trzeba będzie dać, no i pewnie zardzewieją te druciki, a jak jeszcze będzie gorąco, to duży biurowy na powierzchnię wody skierujesz i nawet przy dużym upale da radę, w pomieszczeniu z dobra wentylacją.

No dobra pogadałem sobie bla, bla, bla dowidzenia, miło było:D


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku o chłodzenie dba 50 cm wiatrak zawieszony na ścianie.Chodzi sobie podpięty do profi na najniższym biegu a i tak jak się włączy to włosy mi falują.W razie upałów stulecia są jeszcze dwa biegi+uchylanie okna w nocy.Niestety ćmy pchają się niemiłosiernie(w tym roku montuję siatkę na okno)

Zakupu chłodziarki nie planuję.Ale:nigdy nie mów nigdy.Dokładam 2*150 HQI+8*39W T5:Dmogą być potrzebne zmiany(czyt:nakłady finansowe:blush)


pozdrawiam 900l+450 sump-reaktywacja LPS,SPS kilka rybek,strzykwa,wężowidło, RODI+TDS*2,800W HQI+312W T5,profi2exe pH,mV,mS,,odpieniacz DIY(THCSKIBA),absorber PO4 deltec,refugium glonowe,130 kgLR,BALLING 7*GROTECH ,DSB w głównym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.