Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

DI-co ile wymieniac,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie

Czy wiecie moze co ile nalezy wymieniac wklad DI w filtrze RO.Nie mam jeszce miernika TDS,ale podlaczylem filtr sam wklad sendymentacyjny i weglowy przepuscilem troche wody,tak jak napisali w instrukcji (male czastki z filtra weglowego moga uszkodzic membrane), Nastepnie podlaczylem membrane wklad DI,pierwsze 5 galonow zgodnie z instrukcja poszlo w kibelek.Kolejne litry natomiast staly sie obiektem badan testami.Z ciekawosci zmierzylem PH bylo 5,5.(nie mam nizszego zakresu na tescie do wody slodkiej), ale kolejna probka to 6 a pozniej to juz 6,8.N03 zero mierzone salifertem.KH nie zmierzylem.Czy to zluzycie DI po 30 litrach wody?,czy rypnieta membrana.Jakie parametry powinna miec woda wyjsciowa???

A moze to wina cisnienia wody bo za kazdym razem bylo inne,bo to napewno ma wplyw.Poczytam na forum i poszukam w sieci,ale wskazowki z pierwszej reki bardzo mile widziane.

Pozdrawiam cale Nano

PS.napewno kupie miernik TDS wiec prosze nie strofowac mnie :Satisfied


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...widzisz dla mnie osmoza plus di bez miernika tds to urzadzenie niepelne,nie wyobrazam sobie robienia wody osmotycznej bez miernika,choc wiele osob tak robi.Nie ma odpowiedzi na pytanie co ile nalezy wymieniac,to zalezne jest od jakosci wody.Kiedy kupowalem osmozer,pytalem kiedy mam wymienic prefiltry,gosciu powiedzial ze wedlug instrukcji co szesc miesiecy,po czym spytal z jakiego jestem regionu,kiedy padla odpowiedz "dordogne" poprawil sie "co cztery miesiace"...dlaczego??...bo woda u mnie choc uwazana za jedna z lepszych we Francji ma niesamowite ilosci wapnia,ktore szybka zuzyja prefiltry.Zaproponowal mnie tez dodatkowy prefiltr wapienny,ale nie kupilem,gdyz majac tds trzymam lape na pulsie...kiedy urzadzenie pokaze cos wiecej niz same zera,znaczy ze czas wymienic di a moze i prefiltry...Nie bawilbym sie w robienie testow samemu a laboratoryjne wyniki sa uciazliwe,wiec jest tylko jedne wyjscie ,jezeli Twa zona,dziewczyna czy kochanka nie pracuje w laboratorium...TDS...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze jedna kwestia - jakość TDSa. Te chińskie produkty tak naprawdę pokazują czy membrana nie jest "walnięta". Dobrej jakości, firmowy TDS pomiar ma dużo dokładniejszy i można wtedy się sugerować takimi wskazaniami.

Wymiana żywicy zależy w zdecydowanym stopniu od jakości wody w kranie jak już kolega wcześniej zauważył. Zresztą przy dobrej wodzie z wodociągów można hodować zwierzęta morskie - mamy tu na forum ekperymentatora :Satisfied - wszystko zeleży od profilu hodowli. Miękkie przetrzymają bardzo wiele, niektóre twardziele zresztą też ale dużo gorzej jest z kolorem SPSów przy nieodpowiednich parametrach wody.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak mozna rozpoznac jakosc TDSa? Czy tylko kierowac sie cena? Czy mozna skalibrowac z jakims dobrym miernikiem?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu podrzuc prosze nazwe jakies firmy produkujacej TDSy "wyzszej" klasy. Bo praktycznie wszystko, co sie w google wyszukuje na ten temat to praktycznie jedno i to samo.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Dzieki za wskazowki,po ostaniej nocy od czytania o osmozie,prefiltrach,chemi,miernikach prawie stracielem patrzalki :Satisfied.Wstepnie chyba znalazlem dobre zrodlo zwlaszcza ten drugi link.

www.tdsmeter.co.uk

http://www.kittiwake.com/Default.aspx/ProductSection/90

Poszukam jeszcze co ca ta Hanna robi.Baniak stoi czeka gotowy wszystko podlaczone od ponad tygodnia,serce rwie sie z piersi zeby zalac.....zalewaj!!!..nie odpalam tanku dopoki nie bede mial pewnosci ze pierwszy krok WODA nie jest OK bo o plagach tez juz zostalem napietnowany na tym forum.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....no i po problemie.Watpliwosci rozwiane TDS juz mierzy i pokazuje 000ppm:).Rebciu sprawdzilem Hanne i musze powiedziec ze profesjonalisci,ale ostatecznie wybralem HM digital.A wszystko to po rozmowie z inzyniemrem ktory serwisuje u mnie w pracy maszyny vendingowe i dystrybutory wody.Pomiar jakosci wody i filtracja to jego codzienna praca.Lebski koles.Potwierdzil dokladosc pomiaru i dobra jakosc obu miernikow.Mierniki Hanna sa bardziej rozbudowane i maja wiekszy zakres pomiaru,ale nam powyzej 500ppm nie jest nie potrzebny bo to juz woda nie do spozycia przynajmniej taka norma w UK.

Wklad do DI nalezy wymieniac gdy TDS zaczyna pokazywac wiecej niz 000ppm.Jezeli po wymianie zywicy dalej jest wiecej niz ZERO czas szukac przyczyn w uszkodzonej membranie lub zuzytych prefiltrach.Prefiltr sendymentacyjny 5 mikronow jest aby wychwycic zawiesine i osady.Filtr weglowy eliminuje chlor i metale ciezkie.Okresowa wymaiana niezbedna,aby zachowac skutecznosc i zywotnosc membrany.

Hanna http://www.hannainst.co.uk/acatalog/Conductivity_and_TDS__Meters__.html

HM Digital http://www.ro-man.com/shop/product_info.php/cPath/29_82/products_id/229

a to juz stronka i filtr ktory polecam wszytkim w UK

http://www.ro-man.com/shop/product_info.php/cPath/22_90/products_id/258

Jako poczatkujacy dla wszystkich poczatkujacych.Kupujmy filtry z DI i TDS jeszcze przed zalaniem.Cena zrekompensuje nasze nerwy przy walce z plagami i ryzyko stosowania chemi.

Pozdrowienia dla Hajtaler.....to kiedy zalewamy? ;)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie w Polsce można kupić mierniki TDS Hanny?


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to w Polsce jest drogo ale niech sie wypowie na ten temat kol.Rebciu:clapping


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie wypowiem bo co prawda czekam na tego TDSa ale tym razem będę go miał dzięki uprzejmości kolegi z naszego forum i w sumie nie wiem dokładnie z jakiego źródła będzie pochodził. Co do cen u nas w Polsce słyszałem różne, sprzeczne trochę opinie tzn. jedni mówią, że można kupić tanio inni odwrotnie. Z pewnością na wyspach lub za oceanem wyjdzie taniej niż u nas. Z tego co pamiętam ThcSkiba umieścił kiedyś cennik naszego dystrybutora Hanna na aqua-reef w dziale "przydatne linki".


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe Rebciu juz sie wypowiedziałes ;)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jezeli potrzebujecie Hanny lub innych produktow ktorych nie ma w polsce lub sa drozsze to sluze pomoca.Sam sciagalem sol ME bo nie moglem znalezc w calym UK.

Rebciu i pytanie z innej beczki do Ciebie wlasnie bo wiem ze ty stosowales ta sol.Kupilem worek 20kg zeby byl wiekszy zapas ;) no i jest tez ten drugi skladnik wplynie ile tego lac?.Czy przeliczyc te 20Kg.Okolo 36g soli na litr co do 550 litrow osolonej wody i podzielic te buteleczke proporcjonalnie i dolewac wlewanej do akwarium. NIE ma zednej instrukcji.Troche sie zdziwilem bo sol zapakowana w bialy wielki worek bez zadnej nalepki (nazwy produktu,skladu,nic a nic) i biala buteleczka z plynem jako drugi skladnik.Czy moze dozowac kropelkowo powoli i mierzyc salifertem?

a moze w Um-Um sprzedali mi sol kuchenna? ;)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;) Chodziło mi o zdecydowaną i jasną odpowiedź. W tej kwestii nie mogę pomóc ;)

Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Dyzma :

Czy przeliczyc te 20Kg.Okolo 36g soli na litr co do 550 litrow osolonej wody i podzielic te buteleczke proporcjonalnie i dolewac wlewanej do akwarium.

To będzie bardzo dokładne rozwiązanie. Ja to robiłem na oko, a że w tamtym czasie miałem zwiększone podmiany wody to nie było problemu jak za jednym razem wlewałem koreczkami jedną piątą buteleczki bo 20 kg schodziło mi na 5 podmianek.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze zapytam, a co to za sól to ME ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine Enviroment - Aqua Craft


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie co jest? czy to podpucha? nie slyszeliscie o Marine Environment???

W stanach gdzie akwarystyka morska pojawila duzo wczesniej chlopaki na tej soli rozmnazali blazny i inne ryby juz w latach 70 tych.W sieci jest kllka opisow i porownan.Zdecydowalem sie na te sol po znakomitych opiniach i troche z przekory ....bo wiekszosc Preis,albo Kent.Nie wiem dopiero zaczynam wiec na razie efektow nie widac tym bardziej sukcesow.

cytat ze strony:

Wykres ten powstał na podstawie danych z Raportu S-15.

Raport S-15 został przygotowany przez Anresco Laboratory w San Francisko, Kalifornia, USA. Wszystkie próbki wysłano na Uniwersytet Missouri, do Centrum Badań nad Pierwiastkami Śladowymi, Departament Nauk o Środowisku i Technologii.

http://www.bulldog.neostrada.pl/ocena_soli1.html

http://www.northcoastmarines.com/marine_environment_salt.htm


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to chyba żart, wszyscy znają tę sól:)

I ten słynny test:)


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.