Skocz do zawartości
Maciek1

Nudne pytania :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zapaleńców morszczyzny. Mam zamiar niedługo(za jakiś czas) zrobić sobie baniaczek 200L z Morszczyzną. Mam oczywiście w związku z tym parę nudnych pytań do was szanowni klubowicze :-)

Przeczytałem kilkukrotnie wszystko co z zakładaniem akwarium związane ale... :-)

MAM TAKI MĘTLIK WE ŁBIE!!!!

1).Niektórzy są zwolennikami biokulek mocy w kominie a inni nie. Proszę o wyjaśnienia dlaczego tak a dlaczego nie :-) Jeśli oczywiście można?

2). Dlaczego refugium? a dlaczego nie? ( Słyszałem i czytałem różne opinie na ten temat i nie wiem sam już co o tym myśleć.

3). Co sądzicie o filtrach denitryfikacyjnych wolnoprzepływowych?

4). Jle razy woda w ciągu godziny powinna przepływać przez akwa morskie!!!? Przeczytałem gdzieś na forum że u kogoś przepływa 12 razy. :-) Z innych źródeł wiem że 6 do 8 razy to optimum. :-)

5). Jak sprawdzją się Złoża biologiczne zraszane?

6). W pewnym sklepie powiedziano mi że jak wsadze do akwa 15% żywej skały to więcej nie potrzeba =) i że jak będzie 30% to nie będzie miejsca na ryby :-) ... Bez komentarza. Co oprócz tufu wapiennego można wsadzić zamiast żywej skały i czy wystarczy pół na pół z żywą skałą? czyli np 15% tego i 15% tego.??? Po jakim czasie tuf ożyje? W sklepie powiedzieli mi że 5 lat!

7). Polećcie jakąś dobrą książke ( od tego chyba powinienem zacząć :-))) Nie musi być dużo obrazków =)

8). Lampa UV? Stosować czy nie?. (oprócz zwalczania choró:D

9). O co jeszcze powinienem zapytać? :-)

Z góry dzięki za wszystko. Doświadczeni zwolennicy i przeciwnicy różnego rodzaju filtracji mile widziani :-)))

ps. Ma ktoś moze do sprzedania akwarium o wymiarach MAX 69/ 37/ nie ważne. Najlepiej 50-80L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zwiazku z tym, ze ani Twoja plec :D ani miasto nie jest znane, to trudno okreslic transport, ale stoi u mnie stare (pracowalo ok 4 m-cy) akwa 77/30/30, wiec 70l, oddam za akwa 30l lub 30 zl

ad2 refugium tak, glony wyciagaja z wody zwiazki azotowe, stanowia miejsce rozwoju kielz i moze to byc twoj szpital lub schronienie mniejszych lub oslabionych zwierzakow

ad4 w 70l woda krazyla u mnie ok 15 razy na godzine i bylo dobrze, a mialem tylko miekkie koralowce

ad6 metoda berlinskiej filtracji mowi o mocnym odpieniaczu, silnym przeplywie wody i 20% zywej skaly w baniaczku, sprawdza sie u wielu osob znakomicie, mysle ze ok 10% skaly to minimum przy niezbyt wielkiej obsadzie rafowo-rybnej (zreszta w 50-80L i tak mozesz sobie pozwolic na 2-3 niewielkich rybek);


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. Nie dotyczy morskiego. To bedzie kolejne slodkowodne i musi miec mniej niz 70cmdł i 37 szer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Ad 7). Jęsli chodzi o książki - Morskie Akwarium Nick Dakin, Akwarystyka Morska Werner Baumeister, Akwarium Morskie Maciej Kostecki,

i oprócz tego cała wiedza zawarta naforum trzeba tylko trochę pogrzebać (tak naprawdę to sam dojziesz do tego że wiedza na grupie to podstawa a książki to uzupełnienie)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie przeglądnąłem już całe forum! :-) Zajęło mi to parę ładnych dni! :-) I nadal nie mogę podjąć dobrych decyzji. :-( Najlepiej to by było gdyby każdy z was który jest zadowolony ze swojej filtracji w 100% napisał jak u niego to wygląda. ( Może wtedy zdecyduję sie na konkretny rodzaj filtracji! :-) POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciek......ilu akwarystow tyle opinii....jakichs specjalnie zlych metod nie ma ..najgorsza to chyba brak filtracji.....jeden bedzie zachwalal refugium.....a kto inny "berlinke"....i jeszcze kilku innych by sie znalazlo i obstawalo za innymi metodami......nikt za Ciebie decyzji podejmowal nie bedzie przeciez..poczytaj jeszcze raz na spokojnie i sie zdecyduj ....sam....przemysl wszystko od poczatku..tutaj jest duzo wiedzy..popartej doswiadczeniem....... jak juz podejmiesz jakies decyzje...to o szczegoly na forum zawsze mozesz sie "wiedzacych" ..:D)).(a jest tutaj ich troche) zapytac....

pozdr


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No Maciek1 nieładnie, owszem każdy z nas moze napisać całe laboraty na temat swojej filtracji, ale o ile pamiętam cała "zabawa"polegała na tym aby zdobywać wiedzę poprzez nieustanne poszukiwania a Ty byś chciał mieć podane na talerzu i jeszcze wybierać, samo umiejętność zdobywania wiedzy to już pierwszy krok do morskiego.

Tak jak napisał@dino35 nikt nie podejme decyzji, bo nikt potem nie chce dostać w "ryja" od ciebie za ewentualny zły wybór, decyzja musi być twoja .

Proponuję tak: zebrać wszystkie możliwe filtracje jakie poznałeś pogrupować, policzyć jaka jest najbarzdiej popularna potem policzyć jej koszt i wtedy zobaczysz czy stać cię na nią, a jak nie to szukać alternatywy.

Życzę wytrwałości i cierpliwosci:D

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 i 5 - Biokulki - jak pewnie wiesz - są siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych, czyli pośredniczą w usuwaniu z wody amoniaku i azotynów. To jest właśnie ich zaleta i wada - produkują azotany, kóre później muszą zostać rozłożone lub usunięte z akwarium. Moim zdaniem - przy rozsądnej obsadzie - lepiej postawić tylko na filtrację naturalną, tj. zapewnioną przez żywą skałę i dobry ruch wody. Sam mam złoże zraszane i wiem, że może ono czasami przyczyniać się do destabilizacji parametrów wody.

Ad. 2 Mam refugium i na prawdę nie odkryłem jeszcze wad tego rozwiązania :D

Ad. 3 W akwarium rafowym prawie w ogóle niepotrzebne (chyba, że będziesz miał zbyt wydajne złoże zraszane;)

Ad. 4 Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest głównie od Twoich planów dotyczących obsady. Myślę, że na początek całkowicie wystarczy 7-8x. Chyba, że od razy chcesz się wybrać na głębokie wody SPS-ów

Ad. 6 30% to kategorycznie za dużo. Zwróć uwagę, że koralowce będziesz kupował ze skałą i w pewnym momencie może zabraknąć miejsca dla wody :D. Zgadzam się w tej kwestii z martinnew - 20 % to optimum. Zastanów się też poważnie nad tufem - wszystkie zbiorniki z tym substytutem żywej skały, jakie mogę obserwować, nie sprawdzają się. Na Twoim miejscu użyłbym go możliwie najmniej.

Ad 8. Raczej nie - wyjałowi wodę, chociaż są różne szkoły.

Ad. 9 Przede wszystkim zadaj sobie pytanie: 'Co chcem trzymać w moim akwarium?'. Po udzieleniu szczerej odpowiedzi będzie Ci łatwiej dobrać sprzęt i metody filtracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie posty! Szkoda że tak mało :-( Może jeszcze ktoś coś ciekawego napisze? :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wyjatkowo duzo

wszystko juz zostalo napisane i jest w archiwum


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze moje 3 grosze:

ad. tuf wapienny

nie ma się co go bać, jeśli nie styka kasy na całość żywej skały to pod spód spokojnie dajemy tuf i po sprawie. Jest to i tak lepsze rozwiązanie niz potem cykliczne zaburzanie równowagi przy dokładaniu żywej skały po kawałku do już dojrzałego akwa.

Tuf powinien być jak najbardziej porowaty. Kiedy ożyje? Tego nie wie nikt. Jednak bakterie mnożą się stosunkowo szybko i jakąś funkcję filtracyjną zacznie spełniać od razu po zakończeniu cyklu azotowego.

ad. obieg w zbiorniku

nie ma czegoś takiego jak optimum. Należy jeszcze uściślić czy masz na myśli obieg pompy głównej czy ogólną cyrkulację. Jeśli pompy głównej to przyjmuje się za standard 4-10 razy. Jeśli bowiem w sumpie jest tylko odpieniacz to jest to i tak dużo ponad jego możliwości i wiecej nie potrzeba.

Co do cyrkulacji: jeśli mamy same miękkie to 10 razy to max, jeśli dobrze ustawimy pompy to moze sie okazać ze nawet 6 bedzie dobrze - po prostu w zbiorniku ma nie być stref stojącej wody, a jeśli bedzie za duze to są miekkie którym to będzie przeszkadzało i się po prostu w pełni nie otworzą.

Jeśli kiedyś dojdziesz do sps-ów wtedy oczywiście należy zwiększyć cyrkulacje i tu można dojść do 20 czy w porywach 30 razy. Acropory po prostu potrzebują duzego przepływu zeby były dokładnie obmywane zwłaszcza głęboko między ramionami, inaczej mogą zacząć obumierać. Ale do tego brakuje Ci jeszcze "kilkuset ton przepompowanej wody dośwadczeń" wiec raczej sobie tym na razie głowy nie zaprzątaj.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz info, to szukaj...zdaje się, jakiś post o DSB się tu już pojawił...A jeżeli chodzi o mnie to tak....przepływ wody-8 razy filtracja-biobale w kominie, refugium, dobry odpieniacz, 20% żywej skały.UV sobie daruj ( narazie).Co do tufu to spokojnie go możesz wrzucać, ważne tylko, żeby był czysty:sly.

Pozdrawiam


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p.s. sylwester był mistrzowski :):):(

nie wiem, jakim cudem jeszcze napisałem tego posta:D


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie szukam i znalazłem tylko tyle że powinno być "wysokie" dno. Mnie by bardziej interewsowało co się tam tak naprawde dzieje. Coś nie mogę sobie poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.