Skocz do zawartości
sigreg

Pierwsza solniczka, 32l, start !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dziekuje bardzo za odpowiedzi w watku zalozonym w dziale dla nowicjuszy :) Efekt jest taki ze .. w domu pojawila sie solniczka ! Co prawda po wymierzeniu miejsca i doczytaniu sporego kawalka wiedzy musiala zmienic sie koncepcja. Nie bez wplywu jest tez fakt ze znalazlem w swoim miescie sklep zajmujacy sie wylacznie akwarystyka morska co dalo na dzien dobry mozliwosc zaopatrzenia sie chociazby w wode z dzialajacych, ustabilizowanych zbiornikow.

Ale do rzeczy, niestety miejsce i mozliwosci skurczyly planowany litraz do okolo 35 litrow, w efekcie zdecydowalem sie na zakup gotowego zestawu Boyu o pojemnosci 32 litry. Wiem ze gotowe zestawy wzbudzaja spore kontrowersje, wiem ze wymagaja poprawek, i wiem ze litraz bardzo maly, mimo to zdecydowalem sie zaryzykowac majac na uwadze rodzaj zbiornika jaki chcialbym prowadzic - koralowce miekkie z minimalna obsada innego zycia.

Zestaw posiada panel filtrujacy wspomagany pompka o wydajnosci (wg producenta) 400 l/h, strumien wylotowy z panela mozna ukierunkowac wymuszajac cyrkulacje. Jednak 400 l/h wydawalo mi sie za malo, dolozylem wiec druga mala pompke o wydajnosci 250 l/h. Oswietlenie to jarzeniowka PC bialo/niebieska o mocy zaledwie 18W, daje to nieco ponad 0.5W/l a to z tego co czytalem dolna dopuszczalna granica dla zbiornika rafowego jesli nie ponizej. Oswietlenie trzeba bedzie zmodyfikowac dodajac drugie 18W, z miejscem na druga jarzeniowke nie bedzie problemu, gorzej moze byc z jej dostepnoscia. Podoba mi sie pomysl zabudowanych fabrycznie wentylatorow, odprowadzaja przynajmniej czesc ciepla na zewnatrz.

Zestaw nie posiada odpieniacza i skimmera, wiec na razie bazowac bede na tygodniowych podmianach wody przez najblizszy miesiac, pozniej w planach jest dolaczenie biostar flotora jako odpieniacz i dodatkowa filtracja.

Pomimo oczywistych brakow z zakupu jestem bardzo, bardzo zadowolony ! :)

Do startu zbiornika dokupilem 5 kg zywego piasku (pakowany) i 5 kg zywej skaly (z dzialajacego zbiornika). Gratis dostalem 40 litrow (!!!) wody (o mamo jaki ten baniak byl ciezki) i ampulke z bakteriami do startu (Biodigest czy jakos tak). Do tego dokupilem termometr i czyscik, dzisiaj przy zwrocie pustego baniaka chce dobrac jeszcze 10 litrow wody i zakupic testy na amoniak i zwiazki azotowe.

Akwarium uroczyscie zostalo zalane w piatek wieczorem, dodalem od razu bakterie z ampulki, wiec dzisiaj minie 3 dzien dzialania. Po zalaniu woda byla metna, ale juz nastepnego dnia rano bylo calkowicie przejrzyscie. Obecnie zbiornik wyglada tak:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b388c30f2189a6fd.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/628cc751fc909f64.html

Jak widac ulozenie skal to typowe "gruzowisko", brakowalo mi inspiracji a i byc moze jakiegos kleju :) Zmiany ulozenia jak najbardziej prawdopodobne. Szafka na akwarium juz w drodze, tymczasowo zbiornik stoi na .. krzesle. Wczoraj zauwazylem pierwsze slady zycia, rurkowiec dlugosci 1 cm odwazyl sie wystawic swoje "czulki", niestety moj aparat ma bardzo slabe makro wiec ostrosc do bani:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2202c7d4cd553853.html

Co dalej ? Planuje zostawic akwarium jak jest na najblizszy miesiac, potrenowac badanie parametrow wody i obserwowac zachodzace zmiany. W ciagu tego miesiaca powinien pojawic sie wspomniany odpieniacz a w miedzyczasie musialbym rozpoznac temat przerobki oswietlenia. Zobaczymy czy pojawia sie glony i czy uda mi sie zapanowac nad ich inwazja - ot, takie pierwsze wyzwanie :)

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy biostar to dobry pomysł do tego maleństwa- pompa zajmie Ci mnóstwo miejsca i ugotuje wodę...


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item395998689_odpieniacz_ns_80_octopus_warszawa_lodz.html

ten odpieniacz powinien być dobry i może jakimś cudem wejdzie do panela :)


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzieki wielkie za odpowiedzi :) Wychodzi moja niewiedza, bylem pewien ze biostar to urzadzenie montowane .. na ZEWNATRZ ! Czyli wisi sobie powiedzmy z tylu akwarium, jednym wezem pobiera wode, drugim oddaje, gdyby nie Wasze wypowiedzi dalej bylbym swiecie przekonany ze tak jest. Maly odpieniacz Wojtka wyglada ok, mysle jednak ze trzeba bedzie go wlasnie tak "przystosowac" aby wisial na zewnatrz, o ile sie da. Mam jeszcze troche czasu na przemyslenia. W panelu jest miejsce na urzadzenie o wymiarach 70x80x300 mm, nie wiem czy znajdzie sie jakis mikroodpieniacz ktory tam wejdzie. Poszukam, posprawdzam, na razie obserwuje swoje rureczniki :)

Zakupilem testy akwarystyczne i zrobilem pierwsze proby. Akwa dziala dopiero 3 dni wiec to takie warunki niemal startowe. Oto wyniki:

amoniak - 0,25 mg/l (wlasciwie to pomiedzy 0 i 0,25)

NO3 - 2 mg/l

Mg - 1500 mg/l

Ca - powyzej 500 mg/l (skala tylko do 500)

KH - 7,7

Przez pogode woda w akwarium ma dosyc wysoka temperature, w domu miewam i 27 stopni, woda ma wtedy 28, czy to nie za wysoko ?

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze za wysoko. sproboj zbic temperature do 25st i staraj sie aby nie bylo duzych wahan


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Z obnizeniem temperatury bedzie problem w gorace dni, chyba ze postawie baniaczek naprzeciw otwartych drzwi lodowki :)

Dzisiaj nastapila ciekawa sytuacja o ktorej zapomnialem wspomniec. Odwiedzilem swoj lokalny sklep z akwarystyka morska zeby zakupic testy i dobrac 10 litrow wody z akwa, tak na wszelki wypadek. Po chwili calkiem rzeczowej rozmowy z obsluga ktora to "wybadala" moje postepy dostalem ... malutkiego koralowca xenia .. gratis. Zostalem poinstruowany co do krytycznego znaczenia regularnej podmiany wody i sposobow jej przechowywania, oraz zalecenie zeby xenie juz teraz usadowic w zbiorniku. Zaznaczam ze akwarium dziala dopiero 3 dzien, pracownik jednak stwierdzil ze przy tej jakosci wody, skaly i odrobinie dokladnosci i samodyscypliny z mojej strony xenia nie tylko przetrwa, ale i szybko zacznie sie rozwijac. Od godziny 17 xenia siedzi w baniaczku, i rzeczywiscie ... nie wiem jak wyglada "zdrowy" koral, ale ten okaz ani nie stracil barwy, ani wigoru machajac tymi swoimi "mackami" bez wytchnienia. Usadawiajac go przeprowadzilem powolna aklimatyzacje zgodnie z radami na forum, i po zaledwie 15 minutach od usadowienia koralowiec powrocil do swoich "codziennych obowiazkow" :)

Tak ze calkowicie niespodziewanie, i zdecydowanie wczesniej niz planowalem w akwarium pojawilo sie nieco bardziej zlozone zycie. Mam nadzieje ze xenia przezyje ten nieco ryzykowny eksperyment, z jednej strony szkoda mi zwierzaka, to mlody baniak, niedojrzaly a i o moje bledy nietrudno. Z drugiej - no piekna jest :)

Zeby nie bylo za slodko, prawdopodobnie wraz z xenia i kawalkiem skaly na ktorej siedzi dostalem .. wieloszczeta. Brazowy kolor, okolo 4 mm grubosci i jakies 5 cm dlugosci. Mignal mi przed oczyma i tyle go widzialem. Eee .. tego zycia to ja nie chce !! chce ktos wieloszczeta ? Ja sie go chetnie pozbede ! Nawet nie wiem czy to grozne, ale widzialem ze cos dziwnie spoufalal sie z xenia. Zeby to jeszcze jakies kolorowe fajnie bylo cholerstwo no.

Tyle z wiesci na dzis.

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczetow na pewno masz wiecej w akwarium, u mnie wychodza po zgaszeniu swiatla na polowanie :)

Z xenia uwazaj, gdyz w niedlugim czasie potrafi sie tak rozrosnac, ze nie bedziesz mial miejsca na inne zwierzeta, ciezko ja calkowicie usunac ze skaly i odrasta praktycznie z niczego.

pozdrawiam.

m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Spróbuj zamontować przy akwarium mały wentylatar,powinien spowodować spadek temp. przynajmniej o 1st.

Powodzenia:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zerknąłem na zdjęcie Twojego baniaczka.Przy szczelnie zamkniętej pokrywie z oświetleniem wentylator nie zda egzaminu:O_oChyba że uda Ci się unieść ją trochę,tak by między lustrem wody a pokrywa mogło hulać powietrze


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj w pokrywie wentylatorek komputerowy. 28 stopni to jednak za duzo moim skromnym zdniem.


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzą 3 takie wiatraki 10x10 i wahania tempetatury mam pomiedzy 26,1 a 26,3 :)

Polecam takie coś jak termostab duo, super działa i przynajmniej zapewnisz zwierzakom stabilną temp.

BTW. jak kiedyś odłączyłem wentylatory to po 2 godz miałem 29 przy włączonym pełnym oświetleniu i dostałem tel z domu że akwarium piszczy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Akwarium ma fabrycznie zabudowane dwa wentylatorki o srednicy bodajze 6x6 cm. Udalo mi sie zlokalizowac co podgrzewa mi akwarium - wychodzi na to ze to te dwie niewielkie pompki. Nawet w nocy gdy oswietlenie jest wylaczone woda ma temperature wyzsza niz otoczenie. Zalaczenie oswietlenia nie zmienia temperatury w jakims zauwazalnym stopniu. Obecnie w domu mam 24 stopnie, woda ma 26, czyli zawsze ten stopien - dwa wyzej niz otoczenie.

Xenia ma sie dobrze :) Zauwazylem jednak cos co przypominaloby maly ukwial o ktorym wiele na forum - aiptasia. Nie jestem jednak pewien czy to na pewno to. Siedzi sobie w malej dziurze w skale zwiniete w ciagu dnia w ledwo zauwazalna plamke, nie przemieszcza sie, a jedynie wieczorem rozwija sie w rurke dlugosci okolo 1 cm i srednicy 3-4 mm zakonczona mikroskopijnymi "mackami". Zwierz jest niemal calkowicie przezroczysty, jedynie na "koronie" miedzy mackami jest ciemny punkt. Utylizowac czy pozostawic ?

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mala aktualizacja. W akwarium pojawil sie wysyp brunatnych glonow, osiadaja na skalach, pompie, piasku szybie .. co ciekawe inwazji tej towarzyszy rownoczesnie pojawienie sie pewnej ilosci nitkowatych glonow zielonych. Akwarium dziala dopiero 9 dni wiec dojrzewanie w pelni, nie wiem jednak czy lepiej zostawic wszystko "same sobie" czy tez wprowadzic np. jednego malego slimaka zeby troche glony "skontrolowal" ?

Zmienilem troche ustawienie skaly, idee zmieniaja sie dosyc szybko. To fotka zbiornika sprzed 2 dni, kiedy to glony zaczely byc dopiero co zauwazalne.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cbd73c121cd28a50.html

W piatek zrobilem pierwsza podmiane wody, (wg zalecen podmiana co tydzien). Podmiana zamknela sie w 5 litrach. Woda to gotowa solanka z dzialajacego zbiornika ze sklepu, sam nie czuje sie jeszcze na silach przygotowac wode samodzielnie, pozatym brak osmozy itd. Jeszcze troche zakupow czeka, wiedzy jeszcze wiecej :(

Po podmianie sprawdzilem wode, minelo 5 dni od ostatnich pomiarow, tym razem wyniki sa takie:

amoniak - 0 mg/l

NO3 - 0 mg/l

Mg - 1395 mg/l

Ca - powyzej 500 mg/l (skala tylko do 500)

KH - 6,1

temp - 25,6 st. C

salinacja - 1,026

Jak na moja skromna wiedze wychodzi na to ze zbiornik jest w polowie zawiazywania cyklu azotowego (amoniak i NO3 = 0), chociaz pewniej bym sie czul gdyby na wyniki rzucili okiem doswiadczeni akwarysci :( Mam tez dwa pytania sprzetowe, zaraz pojawia sie w dziale "sprzet".

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sigreg

Moze w przyszlosci warto pomyslec nad taka pomka: http://www.sklepmalawi.pl/index.php?d=produkt&id=4048

Wode pewnie minimalnie tez podgrzeje ale przynajmniej mocno dmucha,ma super male wymiary i solidne mocowanie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.