Skocz do zawartości
FitzPatrick

Obsada akwarium 210 l.

Rekomendowane odpowiedzi

Co można byłoby wrzucic do akwa 210l.??

Mój plan:

2 mandaryny

2 krewetki, jeszcze nie wiem jakie

4 Błazenki

1 doktorek

1 Gąbka Pomarańczowa

1 Gorgonia

skała 10 kg.

Ile to może kosztować nie licząc akwarium i akcesorii w stylu Grzałki,Filtry

A co można wrzucic w ciągu pierwszych 2 miesiecy zeby sie zrosło??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to tylko 2 blazenki bo sie beda gonily miedzy soba, mandaryna potrzebuje dojrzalego i stabilnego akwenu z tego co sie orientowalem:D


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mandaryn jak kolega wspomnial dopiero dojrzaly zbiornik wiec najwczesniej za pol roku, ale zaznaczam najwczesniej bo inaczej zdechnie biedaczysko bo nie bedzie mialo co jesc no i napewno nie dwa tylko jeden u mnie w 240 literkach zrobilem taki eksperyment i niestety dla nowego sie to zle skonczylo a szkoda :)


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tego swój plan, ze najpierw szkło, potem niezbędne wyposażenie (jeśli ogólnie masz ciepło w domu to grzałkę sobie możesz na początek darować - pompy będą grzały). Potem skała i nie mniej jak 20 kg (skoro chcesz trzymać dwa mandaryny, spoko tylko albo para albo dwa gatunki). Krewetki najlepiej czyszczące (przyjemne z pożytecznym, choć przy tej obsadzie w akcji ich raczej nie zobaczysz):) Doktorek pewnie też zresztą. Błazenki to tak jak Ci radzą koledzy - tylko dwa bo się pozabijają. I nie myśl, że będą siedzieć w gorgonii lub gąbce - prędzej zasiedlą wirnik pompy :) Co do kosztów teoria to : możesz wydać mniej lub mniej jak mniej (zakładam, że skoro pytasz o to to nie wydasz więcej). IMO do 200l możesz kiedyś wrzucić więcej rybek i życia, ale musisz sobie zdawać sprawę jak żyją, co jedzą, jaką mają agresję, ile urosną itd - jeszcze zanim je w ogóle zakupisz. I nie można tu pisać o terminach bo u jednych akwa dojrzewa miesiąc a inni maja jeszcze problem po roku z utrzymaniem parametrów wody tak, aby cokolwiek przeżyło. Wiec jak będziesz widział, ze jest ok to się zajmiesz wrzucaniem życia. I to by było na tyle : dziękuje za uwagę :) Życzę powodzenia i wytrwałości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gabki pomaranczowej nie kupuj bo raczej na pewno padnie, zas co do Gorgonii to ewentualnie tylko te z zooksantellami, pozostale sa bardzo trudne w hodowli nawet dla zawodowcow.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Daruj sobie 2 mandaryny, kup jednego i to jak już akwa trochę pochodzi. Tak jak pisali koledzy błazny 2 a nie 4. Doktor w takim akwa - zastanowiłbym się. Jest masę innych ryb, może zamiast doktora jakaś babeczka. Nie wiem skąd jesteś ale w Warszawie jest coraz więcej ryb do małych zbiorników, w innych miastach też można kupić pewnie :)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Jedlicza, to jest Podkarpacie, zaraz przy granicy ze Słowacją, więc do Warszawy jest nie mały kawałek :)

A pozatym to jak Mandaryny i Doktorki odpadają to jakie jeszcze by gatunki dac do aqua??, Dla Pokolców chyba za male akwarium, a może któras z tych pod tymi linkami??:

http://www.allegro.pl/item398593309_chelmon_rostratus_morskie_l_ok_5_6_7_8_9_cm.html

http://www.allegro.pl/item398592541_zebrasoma_flavescens_morskie_rozmiar_ok_6_8cm.html

http://www.allegro.pl/item394969863_centropyge_bicolor.html

Prosze o odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych trzech które wysłałeś jako linki : chelmona raczej nie utrzymasz, zebrasoma to pokolec, jedynie centrophyga bicolor się przyda jeśli będziesz miał problem z zielonymi glonami (wykosi na bank). Tyle że często niektóre osobniki czepiają sie tez i koralowców. I nie chodzi o to co odpada a co nie. Intencją wszystkich tu doradzających jest - abyś nie wpuszczał tych rybek na początku. Wyluzuj..plan to plan...ale cierpliwości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam podobny zbiorniczke 240 literkow sa w nim 5 blaznow (3 nemo dwa rozne clarki) hepatus, zebrasoma falvensces, scopas, hepatus, mandaryn, salarias i christypera no i odgroma bezgregowcow tak wiec mozna trzymac pokolce tylko trzeba je wprowadzac systematyczn ie a jest to trudne aby sioe nie pozabijaly :)


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już moja wiedza o morszczyżnie jest troche większa więc mam nowy pomysł na obsadę:

Ryby:

2

2 Błazenki Nemo

2 Błazenki clarkii

2 Pseudochromis diadema

2 Escenius Bicolor

Amblyeleotris wheeler

Koralowowce:

Sinularia brassica

Acropora austera

Ukwiały:

Heteractis magnifica

Radianthus

Bezkręgowce:

Rozgwiazda Piaskowa

Krewetka Czyszcząca

Czarny Jeżowiec

Echinaster luzonicus - Red Starfish - (Large)

Nardoa species - Spotted Starfish

Skorupiaki:

Red Fiddler Crab

10 ślimaków turbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o jeden ukawial za duzo no chyba ze masz zmiar miec tylko ukwialy i zadnych wiecej korali. wtedy jak najbardziej


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki odpieniacz bedziesz stosowal


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miniflotor do 200L z taką obsadą to nieporozumienie raczej.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miniflator to ma problem w 112l. Jak już chcesz coś z flotorów to minimum MIDIFLOTOR. Choć ja osobiście odradzam. Lepiej kupić odpieniacz z własną pompą, a nie bawić się coągle w wymienianie kostek do napowietrzacza. Ja mam Akwa 240l i mam w nim Turboflotora750 jest dość dobrym odpieniaczem lecz moje mażenie to Deltec MCE 600. Kiedyś ktoś napisał na forum że najważniejszą rzeczą jaka jest w akwa to odpieniacz i nie ma co na niego żałować.A przy planach twojej obsady to nie wiem czy nawet Midiflotor uciągnie. Aquamedic strasznie zawyż litraż do jakiego jest przeznaczony odpieniacz.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że kierujesz się tym co ci się wizualnie podoba, a nie tym co będziesz w stanie utrzymać + chcesz to zrobić małym kosztem. Odpuść może ukwiały i acroporę, wrzuć skałę, odczekaj z miesiąc (minimum), przeczekaj plagę glonów, daj błazenki (occelarisy) i zobacz jak się to trzyma. Jeśli przetrzymasz, możesz pomyśleć o zwiększeniu obsady.

Jak u ciebie z pompami cyrkulacyjnymi? Bo jeśli chcesz wykorzystać te ze słodkowodnego, to może być różnie, zwykle mają zbyt mała cyrkulację, a do 200 litrów minimum to będzie coś około 4000-5000 l/h.

Jeśli myślisz nadal o ukwale i koralach twardych, musisz zdać sobie sprawę że wymagają one silnego oświetlenia, i silnej cyrkulacji, co przełoży się bezpośrednio na wysokość rachunków za prąd - jeśli masz rzeczywiście 11 lat, zapytaj rodziców czy nie będą mieć nic przeciwko temu ;-), przy minimum 200W światła i silnej cyrkulacji+pompa obiegowa (jeśli planujesz sump) rachunek może wynieść nawet > 100zł więcej niż płacicie teraz - to też ma znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rachunków nie płace :(, a akwarium słodkowodnego nigdy nie miałem, bo słyszałem ze ma to mało wspólnego z solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.