Skocz do zawartości
fal

Nowe akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem totalnie zielony jeśli chodzi o morszczyznę , dlatego pozwolę sobie zadać parę pytań.

1. Składam zbiornik o wymiarach 150 x 60 x60 czy taki może być , czy coś byście w nim zmienili ?

2. Jakie dać oświetlenie , mam 3 lampy HQI 70W , pozostałość po słodkowodnym ,czy inwestować w coś nowego np 1 x 150W + T5 itd..

3. W sumpie mam odpieniacz Delteca TS 1060 i Turboflotor 1000 AM odpalać dwa , czy ma chodzić jeden ?

4. Calciumreactor AM ma chodzić przez 24 h , czy może w nocy wyłączać ?

5. Kalkwaser ma chodzić w nocy , czy może w dzień ?

To są pytania na które chciałbym znać odpowiedź , nie chcę popelniać błędów , które są bardzo kosztowne w morszczyźnie. Za każdą podpowiedź będę wdzięczny. Docelowo zbiornik ma być rafowy.

Pozdrawiam

Fal


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.IMO wymiary są ok.

2.Światła zdecydowanie zbyt mało.Najlepiej sprzedaj te 70W i kup 2x250W HQI+2x80W T5 lub 7-8x80W T5

3.Zostaw Deltec'a ,AM sprzedaj ,kasa przyda się na zwierzaki i "duperele" :(

4.Nie wiem

5.Też nie wiem :(


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5.napewno w nocy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki powinien być czas oswietlenia zbiornika , mam na myśli w jakich godzinach powinno chodzić HQI a w jakich T5 , i łączny czas oświetlenia zbiornika.

Być może moje pytania są głupie , ale nauczony słodkowodnym akwarium wolę zapytać niż męczyć się przez pół roku z glonami.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie używać kalkwasera ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wFal, jeśli jeszcze możesz zmienić, to poszerzył bym zbiornik, nawet kosztem wysokości. Ja mam 160/60/45 oświetlam to t5-kami i jest super, w mojej opinii 70W są zdecydowanie za słabe do oświetlenia akwarium o wysokości 60cm. Zastanów się nad wymiarem zbiornika, ewentualnie go troszkę "zniż", pomijam już kwestię ekonomii przy użyciu 3 małych lamp, to są rocznie 3 żarniki i dodatkowo jakieś świetlówki. Jeśli godzisz się na takie koszta proponowałbym 3x70 + 4x80W T5 powinno być OK (zakładam wysokość 45cm). HQI ma swoich zwolenników, tak samo jak T5ki, jednak jeśli zdecydujesz się zastosować takie lampy, z pewnością taniej w eksploatacji wyjdzie Cię np. 6x80W. Nie miałem nigdy delteka z serii TS, jednak wydaje mi się, że jest to sprawdzona konstrukcja i powinna dać radę. Zerknij na prześliczny zbiornik Osada, on w takim akwarium ma delteka apf600 i jak widać działa:-)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się muszę dużo nauczyć wooo !!!! , będę zadawal mnustwo pytań , więc proszę o wyrozumiałość :(. Widzę ,że zabawa w morszczyznę to wyższa szkola jazdy , ale podjąłem już decyzję wiec jej nie zmienię.

Co do zbiornika ograniczony jestem litrażem i długością , czyli zbiornik nie może być dłuższy jak 150 cm i litraż nie większy jak 550L , więc zakładam że zbiornik 150 dł x 70 szer x 50 wysok będzie dobry ?

Pytanie mam jeszcze do komina jakiej wielkości ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrob wysoki na 60 cm ze wzgledu na t5 Jelsi bedzie samo t5 to zbiornik 70 cm bedzie nie doswietlony dół akwarium. Osobiście zostałbym przy 150x60x60 ale im głębszy tym fajnieszy :()). JEsli zrobisz 70cm wysoki to postawilbym na oswietlenie 2x250 HQI oraz 2 lub (najlepiej) 4x80 zwarzywszy ze mowiles na poczatku iz ma to być zbiornik rafowy. JEsli zostaniesz przy wysokosci 60 cm to wtedy mozesz spokonie zastowsowac 8x80

Bedziesz robił DSB bo wtedy odejdzie Ci przy 60cm wysokości ponad 10 cm i wogole bedzie bardzo dobrze :(


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do komina i jego wymiarow. Jest tutaj program do obliczen jakie powinno byc to cudo. Podajesz moc pompy ibiegowej i on Ci wylicza jakie rurki i jaki wymiar komina bylby optymalny:) To jest chyba nawet podane pare linijek wyzej w opisie co i jak robic:)

Pozdro


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję najpierw przeczytać "od deski do deski" cały dział dla nowicjuszy, a przynajmniej przyklejone tematy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówkę , czytalem dzial dla nowicjuszy i uważam że jest naprawdę dobrze zrobiony , człowiek wyda o wiele mniej pieniędzy a efekt będzie wymarzony :(

Nietety nie na wszystko mam odpowiedzi , strony z obliczeniem przepustowości komina i wielkości rur pcv są w języka angielskim i tu dla mnie mały zong. Dlatego wolę zadać parę pytań i będę mądrzejszy. Wiem ,że zbiornik ma być szerszy niż wyższy i chcę teraz postawić kropkę nad i , proszę o podpowiedź o jakich rozmiarach zbiornik:

150 dł x 50 wys x 70 szer

150 dł x 45 wys x 80 szer

150 dł x 60 wys x 60 szer

Jeśli podacie mi ,które i jaki wielki ma być komin , jutro idę do szklarza i zamawiam.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, trudno jest Ci w tej kwestii pomóc, bo wymiar zbiornika to bardzo indywidualna sprawa. Pomijając Twoje odczucia estetyczne, miło by było, gdyby jeszcze akwen w wystrój wnętrza się wkomponował:-) Najlepiej by było, żebyś sam zobaczył różnicę między wąskimi i szerszymi akwariami. To samo tyczy się wysokości. Przede wszystkim przyhamuj trochę:( szklarz nie zając nie ucieknie, dopracuj wszystkie plany i wtedy bierz się za klejenie, to długo nie potrwa.

Na początek najlepiej napisz jakie zwierzęta chciałbyś hodować. Przed zamówieniem szkła poszukaj informacji na temat samych materiałów- czy odpowiada Ci float, czy może wolisz opti-white, który jest oczywiście znacznie droższy. Ja bym się skłaniał do drugiej z podanych przez Ciebie propozycji, ale wymiar jest o tyle ważny, że czasem uniemożliwia wykonanie jakiejś konstrukcji ze skały przez co nie dojdziesz do kompozycji, której byś sobie życzył. Jeśli nie masz znajomych morszczaków z litrażem podobnym do tego, poszukaj w internecie fotki takich baniaczków, układów skały itp.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście brałbym 150 dł x 45 wys x 80 szer. Przy wysokości 60 cm już możesz mieć problem z niedoświetleniem dołu, a 45 to niewiele mniej niż 50, za to 80 cm, głębi....mniam ;-). Ale ja lubię niskie akwaria, choćby dlatego że nie trzeba piętrzyć skały, no i lepszy dostęp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal - mam nadzieje, że zdajesz sobie sprawę z tego, że samo światło do twojego tanka to minimum 600-700 WAT :( Musisz mieć także minimum 20-30 tysięcy litrów cyrkulacji.

Zakładanie HQI 70W to pomyłka - będzie brzydko, będzie mało światła - mówiąc wprost: kicha będzie. Jeżeli chcesz mieć oświetlenie takie jak należy to musisz myśleć o minimum 3x150W plus dużo T5 a najlepiej 3x250W

Tutaj mało się pisze o kosztach ale utrzymanie zbiornika tej wielkości to już spore miesięczne wydatki. Chemia jest droga, wszystkie Rowy, prodibia, aminokwasy i inne magiczne butelczki kosztują sporo - będzie dużo więcej niż w słodkim.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę ,że to nic taniego :( , jeśli macie ochotę zobaczyć mój świat słodkowodny to zapraszam na :

paletki2007.republika.pl , zdaję sobie sprawę ,że zabawa w morszczyznę to koszty , koszty , cierpliwość i koszty , ale pieszczenie oczu bezcenne :(

W tej chwili mam około 3000 litrów słodkości , a w nich Dyskowce. Morszczyzna ma przyjść do salonu ,kolorystyka mnie zabija uparlem się i koniec. Chcę zrobić coś co będzie miało ręce i nogi i w dodatku będzie wyglądało :D. W tej chwili zamówilem komputer IKS prawie z wszystkim co było możliwe :D. Zdaję sobie sprawę ,że pośpiech niczemu dobremu nie służy , dlatego robię to powoli , każda rzecz ma być przemyślana. Dlatego was pytam , być może o błache sprawy , ale dla mnie ważne. Chcę uniknąć jak najwięcej błędów za które płacilem w słodkowodnym , dużo razy odchodziły mi całe stada , przez błędy i głupotę , dlatego chcę być ostrożny i zrobić zbiornik profesjonalnie , no może przesadziłem z tym profesjonalnym , ale ma to zabijać mnie każdego swoim pięknem :D


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu poszukałbym osoby z dużym doświadczeniem (w Twojej okolicy) i poprosił o pomoc w zaprojektowaniu zbiornika. Na forum dostaniesz kilka lub kilkanaście różnych odpowiedzi na dręczące Cię pytania. Dostaniesz od tego "globusa" i dalej nie będziesz wiedział co masz robić :( Niestety ilu akwarystów tyle różnych zdań na pewne zagadnienia :(


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak ty zaczynasz od iksa z wszystkimi bajerami to widać, masz z czego się rozpędzać :(

Rebciu dobrze prawi - ja bym na twoim miejscu zrobił sobie liste najładniejszych polskich zbiorników (tak na szybko co do głowy przychodzi to Szymon, Andrzej - andrniew; osad z lublina itd itd - niewymienionych przepraszam :( ) zakupił kilka Jacków Danielsów, poumawiał się z wymienionymi Panami na weekendy i pojechał w trasę koncertową. Zaliczysz kilka opadów szczeny ale dowiesz się tylu rzeczy, że skok na 700 L wyjdzie ci bezbłędnie.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pooglądaj sobie fotki zbiorników na T5 i na HQI i zastanów się co Ci sie bardziej podoba a najlepiej na żywo u kogoś :( Jak świetlówki to 8-10x80W jak HQI to np. 3x 250 W + 2x80W T5. Ma też znaczenie przy HQI jaką zastosujesz lampę, mam na myśli głównie wielkość odbłyśnika i balast (magnetyczny/elektroniczny) Chyba najlepszymi odbłyśnikami do HQI są Lumenarki (trochę trudno dostępne ale da sie kupić). Można kupić dość tanie lampy HQI 250W ale mają malutkie odbłyśniki. Przy T5 jakość odbłyśników też ma olbrzymie znaczenie. Można się też pokusić o 2x 400W z odbłyśnikami Lumenark.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fal miło ,że zawitałeś wśród morszczaków :( .Tu zawsze znajdzie się miejsce na świetne zdjęcia :( ,a jest co fotografować ,oj jest :D .Sprzedasz dyskowce szybciej niż Ci się wydaje :D


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki to moje drugie hobby , więc bardzo liczę na to ,że troche pofocę i będzie czym oko cieszyć :( , co do Dysków to pewnie kilka sztuk zostawię , bo to moja pierwsza miłość :(


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i postanowiłem ,że zbiornik sklejam 150 dł 70 szer 50 wysok , komin 15x15. Oświetlenie T5 8x80W , pytanie następne to ile otworów w kominie 2 czy może 3 ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz miec problem ze zmieszczeniem 3 otworow w malym kominie - policz jaka szerokosc maja przelotki - to zawsze sporo wiecej niz sama rura - dla tkiego sporego akwa to pewnie minimum 32, a moze i 40mm rury beda, i nie zmiescisz tego na powierzchni 15x15 - rozrysuj to sobie najlepiej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dotarl do mnie IKS , z dwoma elektrodami ph , redox , zasolenie , temperatura , trzy listwy zasilające i to chyba wszystko. Zastanawiam się nad pompami cyrkulacyjnymi , ile i jakie ? Jaki ruch w zbiorniku ? 11 tyś litrów wystarczy ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.