Skocz do zawartości
sigreg

Glony - parametry zbyt niskie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nanorafka ktora probuje prowadzic ma zaledwie 32 litry i "pracuje" dokladnie 2 i pol miesiaca. Baniaczek dziala bez odpieniacza, bazuje na cotygodniowych podmianach wody w ilosci 5 litrow przygotowywanej na bazie wody RO i soli Preis.

Akwa ma maly panel filtracyjny w ktorym obecnie znajduje sie wegiel aktywowany i pochlaniacz rowaphos wymieniane co okolo 21 dni (tak mi poradzono). Obecna obsada to mala xenia, sinularia, dwa gatunki grzybkow, jeden nieznany maly koral miekki, 2 krabiki, 2 slimaki turbo, 3 slimaki przekopujace piasek na dnie, krewetka czyszczaca i 2 male babki zolte (Gobiodon Okinawae).

W czasie dojrzewania mialy miejsce spodziewane "plagi", byly cyjano, byly algi brunatne, byly glony nitkowate, wyroslo cos czerwonego ze skaly (zostawilem bo bylo calkiem calkiem), byly oczywiscie tez inne nieznane zielone. I z tymi innymi mam problem, tygodnie mijaja a to nie chce zejsc... na szczescie zauwazam ze tu i owdzie z zielenina zaczynaja na skalach konkurowac algi wapienne, jednakze zielenina wciaz jest w przewazajacej wiekszosci.

Tutaj fotka calosci:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/53566d04a71fda25.html

A tu przykladowa zielenina:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/6c2b964f16a91678.html

Z jednej strony domyslam sie ze chwile jeszcze potrwa zanim zbiornik sie w pelni ustabilizuje, ale z drugiej zastanawiam sie czy jest cos co moglbym zrobic z tymi glonami. Moze dokupic slimakow ? No chyba ze..

Jest jeszcze sprawa parametry wody, korzystam z testow salifert i wode sprawdzam regularnie co tydzien. Parametry mam stale, poza ciaglym spadkiem Ca i Mg. W ciagu 2 i pol miesiaca Ca spadlo o 100, a Mg o 360. Ostatnie wyniki pomiarow:

NH4, NO2, NO3 - 0

Ca - 400

Mg - 1140

KH - 6,4

Ph - 8

Zasolenie - 1,022

Temp - 26 st.C

PO4 niestety nie mam czym mierzyc

Z tego co przed chwila wyczytalem KH powinno oscylowac w okolicach 8 albo i wiecej, podobnie Mg ktore powinno byc wyzsze. Czy zbyt niskie KH i (lub) Mg moze byc powodem mojego "urodzaju zieleni" ? Czy powinienem jakos podniesc KH i Mg czy typowo "zazyc wegiel" i pozwolic dzialac naturze ? :) W jaki sposob, czym mozna podniesc te dwa parametry nie ryzykujac rozchwianiem calosci ?

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem i te same glony :) akwarium 60 litrów, kupione w całości już z całym sprzętem, skałą i wodą, chodziło 8 miesięcy, ja dodatkowo mam pełno aiptasji, a moich glonów nie ma co jeść, bo jeszcze nie mam żadnej obsady glonojedzącej.


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do podniesienia KH - KH Buffer, do Mg najprościej mg w płynie lub proszku, a odnośnie glonów to myślę że możesz poczekać aż akwa dojrzeje. Z tego co widzę nie masz tragedii a przy stosowaniu Rowy powinny powoli ustępować.

No i jakbyś zasolenie trochę zwiększył do 1,023-24 to też źle by nie było. Tylko rozłóż to na kilka podmian.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez przypadek usunąłem ostatniego posta, za co najmocniej przepraszam.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odswieze watek, i jaki status tych glonow?

mam te same i troche mnie draznia... mam teraz absorber fosforanow JBL

zaraz zarzuce wegiel,

pytanie co jeszcze aby sie ich pozbyc? opcji z vodka method nie chce stosowac...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj same rarytaski dla moich rybek ;)

U mnie takie same byly podczad dojrzewania.

Po zmianie soli kh miałem ok 11 i same padly.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dokladnie takie:

2527-glon1.jpg

2527-glon2.jpg

2527-glon3.jpg

dodatkowo odkad mam babke kopiaca mam taki sniezny nalot jak widac :-)

ktos wie jak zwalczyc te glony - juz mie na maksa denerwuja...

Aktualnie walke w akwarium 136l tocza:

1. 1 x Donabella

2. 9 x Turbo snail ( 5 szt doszlo 2 dni temu... )

3. 8 x slimaki kopiace

4. 3 male krabiki

5. 1 x krab Left-handed Hermit

6. 1 x borsuk

no i ja


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem te zielone badziewie jako ostatnie "w kolejce" i też pojawiło się kiedy myślałem, że to już koniec dojrzewania (10 m-cy od założenia akwa), a potem znikło równie niespodziewanie jak się pojawiło choć dość długo mnie wk...wiało. Wydaje mi się, że sprzyjają mu określone temperatury barwowe światła, teraz po przeprowadzce kiedy w końcu mam sump, glon ten masowo zasiedla sobie skałki w nim (sump oświetlam temp. 6,5k), a w głównym pomimo ze na krótki okres czasu pojawiały się śladowo i zanikały różne gloniska, tych zielonych nitek nie ma wcale póki co.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widzisz, u mnie na odwrot, skalki w sumpie sa gole a jest tam 6500K :-)

juz sam nie rozumiem ... :-(


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie pewnie dlatego to dziadostwo jest tak upierdliwe, że tych glonów nie da się zrozumieć nijak ;)

Wczoraj zauważyłem troche zielonych w głównym zbiorniku, mam nadzieje, że szybko je szlag trafi bo z tego co widze po przeprowadzce jest taka mała powtórka z pierwotnego dojrzewania - wszystko w przyśpieszonym tempie... a, i pojawiły się w miejscu gdzie popołudniu trochę mi świeci słońce...


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile macie pustelnikow? ;) Na takie glony to pustelniki sa nieocenione, jesli rzeczywiscie parametry sa w porzadku, to zwiekszenie populacji glonozercow powinno duzo pomoc.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wyeliminowalem pustelniki , glownie z opisywanych tu problemow z wywalaniem korali do gory nogami i polowaniem na slimaki oraz mniejsze kraby :-(

Zastepuje je slimakami i malutkimi krabami....

a wlasnie padla mi Dolabella ..... :-( i to nie wiem dlaczego bo ochoczo jadla glony...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie pustelniki tak rozrabialy? ;) Ja używam tych:

http://pl.reeflex.net/tiere/1167_Clibanarius_tricolor.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/887_Paguristes_cadenati.htm

sa naprawde male, czasaaaami faktycznie cos strącą, ale to musi byc naprawde bardzo mala szczepka ;) Agresji w stusunku do slimakow czy nawzajem miedzy sabą, nie stwierdzono.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi taki ladny niebieskonogi krabik (co prawda inny niz te na linkach troszke) zezarl tridacne, wiec tez powedrowal do sumpa


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

typowy blue hermit leg

pisalem o tym w innym watku

Aquamaniac - a nie masz ich za duzo w takim razie ? :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... mam ich w sam raz ;) Mysle ze w Polsce nie ma chyba wiekszego problemu z ich zakupem? To dosc popularne pustelniki, tego czerwonego widzialem w Polsce z całą pewnoscia. W razie czego zapraszam do siebie, u nas przewaznie sa w sklepach dostepne.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

U mnie glony jak byly tak sa. Nie ubywa ich ale tez nie przybywa. Fakt ze wygladaja paskudnie. Mam pustelnika niebieskonogiego ale on jakos niespecjalnie sie tymi glonami interesuje. Widze ze ktos tu pisze o dojrzewaniu przez 11 miesiecy, w takim razie po prostu poczekam ;)

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.