Skocz do zawartości
grzegorz.p

CJANO -A WPLYW NISKIEGO PH WODY

Rekomendowane odpowiedzi

witam forumowiczow,od kilki tygodni nie moge sie pozbyc dranstwa,jeszcze kilka dni myslalem iz to wina nieodpowiedniej cyrkulacji w akwa 75L,[WODE MIELI -TUNZE6025,JVP-101],ale to nic nie poprawilo,parametry sa w miare dobre ph8.0 ,ca440,kh 9.40,no3-0,po4nie mierze[najdrozsze firmowe testy-nie na ma kieszen],3xt5,miniflotor[kosta wymieniona] ,10-11kg LR,4kg LS,troche miekkasow,kilka krabow,rozgwiazda piaskowa,wezowidlo ,krewetka ,RYB-ZERO,blyslawicznie porastaja wpierw TYLNA SZYBE,pozniej nastepne ,czyszczenie czscikiem to walka z gory przegrana

membrana jest roczna,prefiltry wymienoine ,zywica mb20 rownierz po wymianie ,a CJANO ,nadal sobie nic z tego nierobi

HELP!!!!!!!!!


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i robic sobie nie bedzie. cyjano to takie bydle ktore pojawia sie w starych, mlodych, zadbanych, zapuszczonych baniakach, z niskim ph, z wysokim ph, z duza cyrkulacja, z mala, z silnym swiatlem, slabym, starym nowym itp. nikt Ci nie powie czemu wylazlo i czemu nagle zniklo. generalnie na cyjano to chyba tylko "przeczekac" jest najlepsza rada. ew mozesz poeksperymentowac z zmiana soli, ograniczeniem dozowania mikroelementow. u mnie po kilku miesiacach nagle wyskoczylo, zaatakowalo silnie, trzymalo sie 2 tygodnie po czym wystarczylo zebym przemieszal silnie reka piasek i godzine pozniej odpieniacz zaczal wywalac czerwona piane do kubka - woda w kubku byla purpurowa, cyjano zniknelo w kilka godzin. teraz znow mnie lekko zaatakowalo i to tam gdzie jest najsilniejsza cyrkulacja (zmienilem zarnik na nowy - to takie info dla tych co twierdza ze cyjano wylazi przez zuzyty zarnik - u mnie wylazlo po zmianie na nowy :( )i przemieszanie piasku nic nie dalo.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo to takie gowno. ale powinno samo zniknac za jakis czas. niskie PH nie ma tu raczej nic do rzeczy poniewaz u mnie jest 7,85 - 8,05 i nie ma tego "draństwa". cyrkulacja raczej powinna pomoc w zwalczeniu ale bym jej tak nie obstawial. najlepiej wydaje mi sie ze powinienes odsysac ja ze skal przy podmianie wody. jak aqwa sie ustabilizuje powinno zniknac. Tak bylo u mnie. wiem ze ta bakteria pojawia sie nawet w aqwa po 4 latach wiec raczej nie dostaniesz dobrej odpowiedzi tylko same przypuszczenia.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Żeby jeszcze bardziej Ci namieszać to napiszę Ci jak było u mnie. Cyjano pojawiło mi sie pierwszy raz po założeniu świetlówki Figi Purple, nie wiem czy to był zbieg okoliczności ale raczej nie. Pojawiło sie po 1-2 tygodniach świecenia świetlówki. Postanowiłem świetlówkę wymienić na zwykłego blue plusa i po tygodniu cyjano zniknęło całkowicie. Jednak po kilku miesiącach wróciłem do tej świetlówki bo barwa światła bardziej mi sie podobała. Cyjano nie pojawiło sie :( I tak było aż do teraz. Zmieniłem odpieniacz na 3-4x mocniejszy, poprawiłem cyrkulacje i filtracje mechaniczną. Po tych zmianach ponownie mam w akwa cyjano. Jest go malutko ale jest.

Więc jak widzisz ciężko jednoznacznie określić jaki jest powód występowania cyjano.

Ph w akwa mam 7,9-8,1


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby cie pocieszyc to ci powiem ze i u mnie wylazlo tego cholerstwa w ostatnich 2 tygodniach tyle ze zygac sie chca patrzac na akwa. Jakies brazowe gluty mi po piachu (nie mam nic na skalach) sie walaja w morde jeza :( Probowalem roznych metod, wzmocniona cyrkulacja, zmniejszenie karmienia, odpuscilem sobie dozowanie jakichs "joduw", strontium (Fenner jak z nim gadalem to sie popukal w czolo po co to robie-byl na spotkaniu akwarystow morskich w Chicago), mieszalem piach recznie, zwiekszylem podmiany wody. Chyba jak Tom madrze pisze trzeba to g... przeczekac.

ps-zauwazylem ze piach zaczac mi sie robic "brzydszy" od momentu zmiany soli IO na Reef Crystals, firma ta sama ale jednak rozna sol, wiec moze tu jest przyczyna?


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Poniewaz natrafilem na podobna dyskusje na pewnym niemieckim forum, gdzie w zasadzie potwierdza sie moje wczesniejsze wypowiedzi na Nano-Reef, pozwole sobie jeszcze raz na ten temat odpowiedziec i prawie zacytowac odpowiedzi z tamtego forum:

"W zasadzie pojawianie sie cyano mozna zredukowac do dwoch przypadkow" (jest ich wiecej, jak napisal Tom, ale pozostanmy przy tych dwoch)

1) zerowe watrosci PO4 i NO3 lub jednego z nich

2)wysokie wartosci obydwu

"Jesli chodzi o nr. 1 to mowimy o zbyt czystej wodzie". W zasadzie nie tyle o "zbyt czystej" tylko takiej, w ktorej jeden z parametrow jest "0" przez co zachwiany jest stosunek NO3 do PO4. "0" nie oznacza, ze nic nie ma w wodzie, tylko oznacza, ze naszymi testami nic nie mozemy wykryc.

Cyano wystepuja chetnie w akwariach w ktorych te wartosci (NO3 i PO4) sa ledwo wykrywalne, ale leza niedaleko od siebie (np: 0,2 i 0,1), albo sa rowne, albo jest wiecej PO4 niz NO3!

Autor opisuje, ze tak wyglodzil akwarium, ze Claude (jeden z tamtejszych autorytetow) poradzil mu, zeby podniosl NO3!

(Ja pisze o tym przynajmniej od roku - az nawet mi zabroniono)! Ponadto opisuje sie tam, ze gdy ktos prowadzi swoj zbiornik na "zerach" to jedzie na krawedzi noza. Musi miec sporo doswiadczenia i czasu, aby codziennie kontrolowac, co sie dzieje w akwarium. Kto tego nie ma, ten niech lepiej te "zera" omija.

W drugim przypadku sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana szczegolnie, gdy stosunek PO4 do NO3 jest wiekszy niz 1:20. Tu nie wystarczy zwykle podniesienie NO3! Wtedy moze ewentualnie pomoc wiekszy odpieniacz, absorbery itp. Chodzi o zmiane srodowiska, ktora zaszkodzi cyano. Problem w tym przypadku polega na tym, ze mozna niezauwazalnie przejsc do punktu pierwszego.

Przypadek pierwszy uwaza sie za przypadek luksusowy!!

Tu do Grzesia - jak nie mierzysz PO4 to nic nie wiesz :) i nie mozna Ci pomoc.

Mysle, ze juz tak czesto o tym pisalem, ze czas byloby skonczyc z tym biadoleniem o cyano i jednoczesnie cieszeniem sie z zerowego NO3. Moze poszkodowani cofna sie troche do archiwum i sprawdza za smiechem parametry wody u osob majace te klopoty.

W pierwszym zdaniu pisze sie o cyano a w drugim o "zerze".:(

I oczywiscie na pytanie, jakie sa parametry wody, poszkodowani odpowiadaja, ze idealne...:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja cyiano ma juz od 2 miesięcy wcześniej było super, to dziadostwo pojawiło mi się w zaraz po podmianie wody i zmiane soli na TM. Z poprzednią solą nie miałem takich problemów z cyiano, poprzednia sól była Grotecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, ja też mam trochę cyjano po zmianie na sól TM, wcześniej miełame Preis.


pico rafa 50l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choroba tez mam miejscami cyjano i tez TM Pro-Reef.Ale od nastepnego miesiaca zmieniam na Marine Environment.Ciekaw jestem czy ustapi to dziadostwo.Narazie wziolem strzykawke 20ml i przedmuchalem skale w miejscach gdzie wystepuje.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam cjano ale Dolabella se z nimi radzi, sol AM


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam i wszystkim serdeczne dzieki za taki odzew,u mnie to dziadostwo non stop oblega szyby,w pierwszym staduim bylo troszeczke na piasku ,ale szybko zniknelo,planowalem sobie w ciagu kilku dni wprowadzic jedna lub dwie rybcie ,a cos mi sie widzi iz chyba z tego nici?,-co w ogole sadzicie ,czy w obecnej sytuacji morze to jeszcze pogorszyc sytuacje

w moim akwa?,jeszcze jedno pytanko -czy swietlowki ktore u mnie wisza okolo 15cm nad woda moga cos miec tu do rzeczy?

jest tak ze wzgledu na wielkosc akwa i pracujacy tam miniflotor,pozdrawiam morszczakow tego forum


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszku, czy aby nie przesadzasz z tym zakazem pisania o cyjano - ja Cię "prosiłem" i "błagałem" o ewentualne zastanowienie się czy jest sens pisać o zbyt czystej wodzie w sytuacji kiedy osoba z problemami mierzy parametry nieodpowiednimi testami. Ktoś z boku z podobnym problemem zmierzy sobię PO4 testem Sery i wywnioskuje, że trzeba coś tam podnieść itp. :(:):)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@REBCIU,podstawowe parametry w akwa mierze testami saliferta[tylko na te mnie stac-niestety],pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Przy okazji i ja pochwalę się cyjano w moim zbiorniku:) po wsypaniu piachu Ocean Direct do akwa miałem nieły kocioł z parametrami i masę glonów zielonych. Dzięki pomocy kolegów z forum jakoś z tego wyszedłem (dzięki Czarek, Staszek, AquaManiac). Niestety w okresie wakacyjnym nie dopilnowałem należycie parametrów wody (częste wyjazdy) i gdy już cieszyłem się ustępowaniem łąk zielonych i wszelkiego syfu wkradło się cyjano. Nie myślałem, że jest źle do czasu kiedy przywiozłem od Przemka nową akroporę w przekonaniu , że akawa jest ok. Po tygodniu koralowiec zaczyna bieleć od dołu i pierwsza myśl - przedobrzyłem z absorberem fosforanów. Natychmiast wyjąłem zo obiegu absorber i zrobiłem testy wody:

PO4 - niewykrywalne jak zawsze (salifert),

NO3- 0 (JBL)

Mg 1360(salifert)

Ca 450 (salifert)

kh 8 (zoolek)

Po wyjęciu absorbera fosforanów bielenie zatrzymało się i wygląda ,że koralowiec dochodzi do zdrowia. Myślę, że PO4 i No3 tak jak pisze Staszek zbliżyło się do zera i stąd atak cyjano. Prawdę mówiąc to też nie wiem co robić? Próbowałem wyłączyć odpieniacz i więcej karmić rybki i korale ale robi się jescze gorzej. Znam kilka osób z które borykają się ostanio z problemem cyjano, jakiś wirus?:(

pozdrawiam Krzysiek


"100x50x50 + 80 litr sump; 1xHQI 150W 1400k, 2xT5 39W; Deltec 4040, Tunze 6060, Tunze 6045, Marea 2400; 25kg LR; Deltec AP600"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi testami to też idzie osiwieć.

Kupiłem rowe i z pół godziny próbowalem domyślić się który to kolor, odpowiadający 0 czy 0.024

Jaki jest dopuszczalny poziom PO4 ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze nie mozna tak dokladnie wyznaczyc dopuszczalnego poziomu PO4 w akwarium. Jezeli w zbiorniku to PO4 i NO3 narastalo powoli i korale to przezyly, to PO4 o poziomie np: 0,4 tez korali nie zabije pod warunkiem, ze NO3 tez bedzie odpowiednio wysokie (dla latwego liczenia powiedzmy 20 x wieksze czyli w tym przypadku 8mg/l). Klopot bedzie z wprowadzaniem nowych korali z czystszego srodowiska no i kolor SPS-ow tez nie bedzie "pastelowy". :( Ale wcale nie jest powiedziane, ze w takim akwarium beda cyano, poniewaz stosunek NO3 do PO4 bedzie odpowiedni. Innym problemem moze byc wrzucenie duzej porcji absorbera i szybkie zbicie ktoregos parametru. Korale na to zareaguja tak samo, jak na szybkie podniesienie.

Krzysiu - mozesz miec wyniki w okolicy zera, ale NO3 ma byc 20 x PO4. To jest przy zerowym PO4 niewykonalne (ale przy 0,01 nie ma problemu!) , dlatego pisalem o "jezdzie na ostrzu noza" i raczej te jazde bym zarezerwowal dla osob majacych duzo czasu, checi i kasy na dobre wyposazenie, testy i konieczne dodatki do utrzymania korali w dobrej kondycji i podawane w ilosciach nie powodujacych wzrostu cyano.

A wiec tak jak to juz kiedys napisalem, przy "zerowym" PO4, tego PO4 moze jednak troche jest, dlatego nalezy podniesc "zerowy" NO3, aby go bylo 20 x wiecej niz "zerowego" PO4. Czyli do wysokosci powiedzmy 0,2 mg/l (odczyt Salifertem - mozliwy).

Problem sie utrzyma, gdy takie wyniki zanotujesz przez np: miesiac, a pozniej przez tydzien bedzie zupelnie cos innego. Wtedy zabawa zacznie sie od nowa.:)

@Rebciu - mysle, ze teraz troche zmieniasz sens moich wypowiedzi i na to nie moge sie zgodzic. Ja od dawna pialem o problemach z "najczystsza woda" i tu nie chodzilo o jedna odpowiedz. Pisze o wynikach testow i reagowaniu na nie i jezeli ktos mierzy zasolenie wkladajac mokry palec do buzi to nie moja sprawa. Jezeli ktos pisze, ze ma NO3 = 0 tu mu prawie wierze :D i pomagam. Jezeli mowilem o podniesieniu NO3 i ktos podniosl do 20 i podnosil dalej, to chyba nie chcesz mnie za to winic.

Pamietam jak pisales, zebym nie mowil o problemach "najczystszej wody" zanim to nie bedzie "naukowo udowodnione". To moze tez nie mowmy o tym jak powstaja cyano, bo nikt nie potrafi udowodnic, dlaczego w danym zbiorniku sa a w innym dopiero beda. Nie zapominajmy, ze to jest forum. :D Przynajmniej tak Twoja wypowiedz zrozumialem i dlatego potrzebowalem troche przerwy w pisaniu. Proponowales mi przed napisaniem tamtych wypowiedzi sie najpierw zastanowic. Okazuje sie, ze moje wypowiedzi byly bardziej przemyslane niz Ci sie wydawalo.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

@Rebciu - mysle, ze teraz troche zmieniasz sens moich wypowiedzi i na to nie moge sie zgodzic. Ja od dawna pialem o problemach z "najczystsza woda" i tu nie chodzilo o jedna odpowiedz. Pisze o wynikach testow i reagowaniu na nie i jezeli ktos mierzy zasolenie wkladajac mokry palec do buzi to nie moja sprawa. Jezeli ktos pisze, ze ma NO3 = 0 tu mu prawie wierze :( i pomagam. Jezeli mowilem o podniesieniu NO3 i ktos podniosl do 20 i podnosil dalej, to chyba nie chcesz mnie za to winic.

Pamietam jak pisales, zebym nie mowil o problemach "najczystszej wody" zanim to nie bedzie "naukowo udowodnione". To moze tez nie mowmy o tym jak powstaja cyano, bo nikt nie potrafi udowodnic, dlaczego w danym zbiorniku sa a w innym dopiero beda. Nie zapominajmy, ze to jest forum. :) Przynajmniej tak Twoja wypowiedz zrozumialem i dlatego potrzebowalem troche przerwy w pisaniu. Proponowales mi przed napisaniem tamtych wypowiedzi sie najpierw zastanowic. Okazuje sie, ze moje wypowiedzi byly bardziej przemyslane niz Ci sie wydawalo.:D

Pozdrawiam

Ale dlaczego były bardziej przemyślane? Czy zostało coś naukowo udowodnione? :D

Wychodzi na to, że jednak strasznie róźnimy się w podejściu do pisania (czy udzielania rad) - ja biorę pod uwagę wpływ jaki może mieć to co napiszę (doradzę) na innych i biorę poprawkę na niewiedzę czy brak doświadczenia ze strony potrzebujących pomocy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem maly wysyp cyjano po przejsciu z Preisa na TMPR ale po 3-4 tyg. zrobilo sie czysto. Moim zdaniem nie jestesmy w stanie okreslic przyczyn, dlaczego cyjano nagle sie pojawiaja. Pozostaje dzialac wtedy metoda prob i bledow, albo "czyscic" zbiorniki z nadmiaru organiki albo wrecz przeciwnie. Doswiadczony akwarysta zawsze jakos da sobie rade z cyjano: zmieni sól, oswietlenie, cyrkulacje, suplementacje itd... i jakos z tego wyjdzie. Osobiscie mam wrazenie ze w zbiornikach gesto zarosnietych koralami cyjano pojawia sie jakby rzadziej... piszac "gesto" mam na mysli sytuacje, kiedy ciezko wlozyc reke do baniaka zeby sie na twardziala nie nadziac :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozbyłem się cyano instalując DSB zwiększając kilkakrotnie karmienie i zmniejszajęc odpienianie.

Duża ilośc korali w odpowiedniej kondycji działa jak filtr koralowy pochłaniając wszystko co akwarium wyprodukuje, pozostawiając do dyspozycji cyano nic lub prawie nic.

I tu całkowicie zgadzam się z tym co napisał AquaManiac.

Zwiększenie karmienia w akwarium z koralami w mizernej kondycji może albo napewno doprowadzi do komplikacji ,warto zacząć od stosowania aminokwasów.Korale tracą mniej energii na przyswajanie pokawmu w takiej formie niż chwytając drobiny polipami.Wraz z poprawą stanu korali można zwiększyć ilosć pokarmu w postaci np zmiksowanych mrożonek.

Pozostaje jeszcze problem cyferek i stosunku czegoś do czegoś.Miałem też okres mierzenia wszystkiego co sę dało zmierzyć i niewiele z tego dobrego dla akwarium wyniknęło.Dziś mierzę Kh i Ca 1-2x w miesiącu.Oczywiście w ocenie akwarium przydaje się doświadczenie co dla mnie oznacza wielokrotne wpieprzenie się w niezłą kabałę i wyjście z niej o własnych siłach.

Klubowiczom mającym problem z cyano dziś poleciłbym jako naważniejszy środek zaradczy instalację DSB-mając DSB można zwiększyć karmienie korali,poprawić ich kondycję oraz kondycję innych organizmów zamieszkujących nasze akwarian i powoli problem tych nieszczęsnych cyano zniknie.

Rola cyrkulacji,oświetlenia,częstotliwości podmian wody w zwalczaniu cyano,dla mnie, jest znikoma.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie wszystkich forumowiczow w piekny niedzielny dzionek,@adamie rybkowski ja u siebie mam tylko same

miekkasy i duze prawdopodobienstwo iz tak juz zostanie-taki zbiornik tez ma swoj niesamowity urok,nie dokarmiam ich wcale [co nie znaczy iz nie trzeba -to moje zdanie],a wracajac do tematu dsb a akwa glownym-jak to zrobic aby pompy cyrkulacyjne takiej warstwy piasku nie rozniosly w mak?mam dwie pompy cyrkul;acyjne[tunze6025,jvp 101] i jabbym ich nie ustawil zawsze w kilku miejscach mi podmywaja piach do golego szkla -a bylo wiele opini na ten temat na tym forum iz naruszane dsb nie spelnia swoich filtracyjnych funkcji -prosze o dalsze wypowiedzi.pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w chyba ostatnim numerze Korale bylo o DSB, i o ich wersjach w osobnych pojemnikach / zbiornikach, nawet cos typu filtr kubelkowy zewnetrzny - skoro sumpa nie masz to moze cos takiego zdaloby egzamin?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzegorz.p@na tak małe akwarium to wystarczy Ci sama podmiana wody i równowaga powinna być utrzymana bez żadnych dodatkowych zabiegów.Co do pomp to całkowita ich wydajność w moim zbiorniku wynosi 70 tyś.litrów i rozkręcone na maksa

też podrywają piasek,więc tak są wyregulowane, aby piasek leżał sobie w spokoju na dnie.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o cyjano to ja zauważyłem że pojawiają się one przy gwałtownej zmianie w akwa i to nie koniecznie po zmianie na gorsze. Nie ważne czy oświetlenie czy sól czy jeszcze coś innego. Jest zmiana - pokazują się cyjano. Wiele osób pisze że że potem samo zniaka bez naszej interwencji. Może dlatego że się zbiornik "przyzwyczai" do nowych warunków i cyjano znikają. Oczywiście to tylko moja opinia.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie , zbiornik ma 3 miesiące , pojawiło się cyjano na piasku od momentu zainstalowania nowego odpieniacza. Jest jeszcze jeden parametr wody , z którym sobie nie radzę to redox , cały czas za wysoki 550. Wykluczam pomyłkę , dlatego że sprawdzany jest dwoma urządzeniami nie zależnymi od siebie.

Obsada jest niewielka , raptem parę miękkich i 3 Lps , 5 rybek , 4 krewetki , 1 rozgwiazda.

Parametry wody , No3 i Po4 są niewykrywalne ( Salifter ) , poradźcie co robić ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.