Skocz do zawartości
mlody13a

DSB i Refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jaka powinna być minimalna wysokość piasku pod DSB i Refugium i ile zostawić miejsca glonom?


230L +100L(SUMP)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko znajdziesz przy odrobinie dobrej woli i chęci w tym dziale, temat dsb pojawia się średnio raz w tygodniu...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem też począdkujący i pomimo wyszukiwania często daję sobie spokój z nurtującym mnie tematem.Bez obrazy,ale bywałem na innych forach i nie miałem problemów z znalezieniem interesującego mnie tematu.Może dojdę do wprawy.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropo dsb, moze mi ktos napisać co jaki czas w dsb należy wymianiac piasek i w jaki sposób najbezpieczniej to zrobić (ile % piasku odsysać w tygodniu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.By dsb spełniało swoją rolę powinno być min.8cm piasku.

Ostatnio gdzieś czytałem,że powinno podmieniać się część piasku co dwa lata.

Parę dni temu odessałem u siebie 1/4 dsb i nic złego się nie stało:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zależy...od granulacji.

0,2 - 1,0mm = 7-8cm minimum

jesli bedziesz mial piasek/żwir o wiekszej granulacji to grubosc musi byc wieksza.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbezpieczniej to piasku w DSB nie ruszać!!! I nie dawać żadnych kopiących stworzeń.

Tu masz linki

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=163308#163308

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=15071&d=0

Ten jest najlepszy. Z uwagą przeczytaj wypowiedzi AquaManiac

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=104808#104808

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy jak spojrzeć na sprawę.

zwierzeta typu rozgwiazda piaskowa, czy slimaki jesli sa w DSB to przekopujac gorna warstwe powoduja zmniejszenie sie strefy beztlenowej. nie znaczy, ze DSB przestaje działać, tylko pewnie jego pojemność jesli chodzi o przetwarzanie azotanow sie zmniejsza. na przykładzie porad dotyczących plenum można by powiedzieć, ze jak ktos chce miec zwierzeta kopiące w DSB to do tych standardowych 7-8cm powinien dosypac jeszcze 3cm.

klasycy tematu mówią o DSB bez zwierzat kopiących, a całą robotę w rodrabnianiu detrytusu zwalaja na drobna faune skorupiaków i robali, ktora zasiedli sie w piasku predzej czy pozniej.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, źe w Polsce nie jesteśmy w stanie zasiedlić taką róźnorodnością zwierząt ten cały piach aby DSB funkcjonowało prawidłowo. We wszystkich opracowaniach "autorytetów" można doczytać, że piach na każdej głębokości powinien być czysty. Ja usuwałem niedawno u siebie DSB i niestety - ilość syfu w piachu była porażająca. Kilka osób z forum, które usuwały DSB miały to samo. Amerykanie jadą na plażę, piach biorą sobię z natury i chyba u nich to trochę inaczej funkcjonuje.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bez przesady z tą plażą, w Idaho nie ma dostępu do morza na ten przykład...:)

a na powaznie to faktem jest , ze spotkalem sie z opisami jak ludzie wymieniaja sie przyslowiową garstką piachu miedzy DSBami po to aby wzbogacac róznorodność fauny.

edit: sa tez w usa czasami oferty w sklepach ze "szczepkami" fauny/infauny do DSB...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.