Skocz do zawartości
michu23

akwarystyczne wpadki i przygody

Rekomendowane odpowiedzi

witam! zastanawiam sie czy mieliscie w czasie swojej przygody z akwarystyka morska jakies dziwne badz mniej, a moze niebezpieczne przygody zwiazane ze swoim hobby...

U mnie kilka dni temu pekl waz doprowadzajacy wode z suma do akwarium glownego, zalalo mi prawie pol pokoju. chcac ratowac sytuacje probowalem wylaczyc listwe zasilajaca cale akwa i w tym momencie porazil mnie prad tak ze nic nie zdazylem zrobic... efekt byl taki ze wyladowalem na pogotowiu i po krotkiej obserwacji, aplikacji lekow wyciszajacych wrocilem do domu... dobrze ze skonczylo sie tylko tak.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palithoa - te cieliste zoanthusy kiedys sie na mnie zdenerwowaly i cos puscily do wody jak przestawialem kamienie. Po dwoch godzinach tak mna trzaslo, ze myslalem, ze nie dojde do lozka. Dopiero na drugi dzien na niemieckim forum poczytalem sobie czym to sie moglo skonczyc. Bylo wzywac dyskoteke, strazakow i pogotowie jednoczesnie :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi zdechla pompa zwrotna w panelu i ok 50l wody wylecialo do szafki pod akwa a potem na moj pokoj, wszystlo ok tylko ze nieszkam na 8 pietrze, wiec sasiad mial deszcz:D panele tak nasiakly ze trza bylo zrywac i nowe klasc...


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracam z basenu, godzina ok 20-stej, w domu nikogo, od wejscia straszny swad spalenizny, wpadam do pokoju, gdzie stoi akwarium (moje stare 200l), w pokoju siwy dym, woda przelala sie przez krawedz (zawiodla rewizja i pompa) i zalala przedluzacz. ktory doslownie stopil sie z podloga. Jakbym nie wrocil w pore mogloby byc naprawde niebezpiecznie - tak wyglada nieprzemyslana hydraulika


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa główna zaczęła nawalać :) tzn raz chodziła dobrze i dawała na ful a raz ledwo pchała, 3 razy ją w nocy rozkręcałem (bo dursco się zapowietrzało), dopiero za 3 razem jak już mnie totalnie wk** to wyciągłem wirnik i się okazało że jakiś ślimaka ala hiton wlazł za wirnik (chyba tam urósł) i zaczął go blokować - w zależności jak się ustawił to go spowalniał :D lub zostawiał pełną prędkość :D

ślimak do dziś żyje i ma się dobrze w akwarium a pompa chodzi równo i nić nie szfankuje :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeszcze nigdy nie udało się nałapać wody z RO do beczki,bez małej powodzi w chacie:O_oMuszę pomyśleć nad jakimś sygnalizatorzem:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bigwalker kup sobie tzw "automatyczne dolewanie wody" z allegro :) sprzedaje to jeden kolega tu z forum (i sam produkuje) chwale sobie to :D bo mam RO podłączone do tej dolewki (elektrozawór) i jeszcze na zegarze czasowym :D jak RO dojdzie do odpowiedniego poziomu to elektrozawór się zamyka (czujnik pływakowy) i nie ma powodzi :D (też miałem kilka :D)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taką dolewkę w akwa,ale rzeczywiści można pomśleć o drudiej w beczce.Zanim się grzyb zalęgnie:D


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Filavandrel powiedz mi proszę jak masz ten układ z automatyczna dolewka na elektrozaworze i zegarze czasowym ustawione? dolewka zabezpiecza elektrozawór sterowany zegarem czasowym?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeszcze w Polsce w 1996 roku,moja dziewczyna wlozyla reke do akwarium ze skrzydlica,no i skonczylo sie na pogotowiu,innym razem przywiozlem sobie z Czech okazala snow flake murray, a sump mialem nie pod a z boku akwarium,no i pewnego poranka slysze cos sie tlucze w sumpie,patrze a to murena sobie rzeczy w sumpie przestawia,bydle w nocy wyszlo ze zbiornika i szczesliwie wpadlo do sumpa a nie na podloge


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wojtesu system jest bardzo prosty

schematycznie:

zegar daje prąd na dolewkę (przez 3h od 18.00)

dolewka dostaje sygnał na czujniku - brak wody w pojemniku na RO - i przekazuje dalej 220 na zasilacz z elektrozaworu który się otwiera a jest umieszczony przed filtrem RO

jak dojdzie woda w pojemniku do pływaka to dolewka odcina prąd od elektrozaworu (zazwyczaj starcza 2h ale zegar jest ustawiony na 3h tak na wszelki wypadek w razie słabego ciśnienia)

jeśli woda nie doleci do pływaka lub gdyby dolewka nawaliła i miało się przelać to cały system ma tylko 3h pracy (zegar) więc wiele się nie przeleje :) (dodatkowo w pojemniku jest mała rezerwa na wypadek takiej sytuacji :D)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy do końca to zrozumiałem bo z tego co piszesz to istnieje możliwość przelania. Ty zapewne masz tą dolewke z czujnikiem poziomu wody i elektrozaworem, ja chce mieć to osobno. Ja wymyśliłem sobie to tak mam jeden zbiornik z którego zasilam dwa baniaki w odparowaną wode po osmozie, ale do tej pory recznie otwierałem zawór na osmozie żeby uzupełnić wodę w tym zbiorniku na dolewke. Chce zautomatyzowć wiec wymyśliłem tak:

elektrozawór przed osmoza na 220 sterowany przez zegar, zegar podpięty pod czujnik dolewki taki najprostszy z allegro z jednym czujnikiem poziomu. Zegar ustawiony powiedzmy na 2g /dziennie. w momencie gdy te 2g/dobe to za dużo w tym momencie zadziała czujnik od dolewki i wyłączy zegar... Nie wiem czy dobrze kombinuje.

Ps. wybaczcie za nie na temat.... ;-)


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wojtesu też mam ten najprostszy z jednym czujnikiem, elektrozawór kombinowałem we własnym zakresie

minus twojego rozwiązania: dolewka (pudełko z czujnikiem) pracuje cały czas (u mnie tylko przez te 3h kiedy zegar daje prąd)

a problem wylania to tylko wtedy gdy: dolewka się zepsuje i nie odetnie prądu ale wtedy prąd jest tylko przez 3 h :) (jeszcze się to nigdy nie zdarzyło :D)

edit: dzięki temu systemowi mogę jechać gdzieś i na kilka dni i się nie martwić o RO :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie, dolewka pracuje cały czas ale mam tą pewność ze sie nie przeleje, coś za coś. Mozesz mi powiedzieć co to za zawór, jak sie sprawuje i jakieś namiary na niego? Sam szukam czegoś niezawodnego i nie wiem czy te od CO2 się nadają?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wojtesu u mnie tez sie nie przeleje tylko w razie wypadku awarii dolewki u ciebie możne siąść i dolewka i zegar bo obydwa urządzenia ciągle pod prądem :) nie te do co2 się nie nadają musi być do cieczy a mam na 24v ale są i na 220 bezpośrednio i na 12 V :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filavandrel dzięki za info będe musiał poszukać czegoś typowo do cieczy....


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w jakim tempie spuchly te panele? mi wylecialo jakies 20 litrow... to co sie wylalo zostalo zebrane moze w 15 minut. ciekaw jestem kiedy wyjda skutki. rodzinka mnie zabije :/


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@michu23 chyba nie rezygnujesz z chobby bo widze że sie wyprzedajesz?


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas temu (rok) wypadl mi waz od filtra zewnwtrznego sluzacego jako pompa miedzy 2-ma zbiornikami. Byla 3 nad ranem kiedy halasujaca pompa wirnikowa chodzaca na sucho wywalila mnie z lozka. 120 l wody na podlodze i 20 l w akwarium.

Na szczescie nastepnego dnia jechalem na caly dzien i wieczor do pracy a w wekend mialem wyjazdowe szkolenie. Od 3 robilem solanke i sukcesywnie uzupelnialem wode w baniaczku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie kot wskoczyl na pokrywe tak nieszczesliwie, ze peklo akwarium i zeszlo z 30 litrow zanim uslyszalem chlupanie, na szczescie szybka akcja ratunkowa zapobiegla wiekszym stratom, a dywan wciagnal wode :)

tradycyjnie raz na jakis czas zapominam zakrecic dolewanie z RO i mam malą powodz w kuchni.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoj pierwszy baniak w ten sposob, ze wyjezdzajac latem na urlop zapomnialem wlaczyc wentylatory chlodzace. A bylo to BARDZO upalne lato, po powrocie z urlopu nie zylo juz nic :) Pol roku wczesniej zrobilem cos odwrotnego: wyjezdzajac na weekend przypadkowo wylaczylem grzalke, zima byla BARDZO mrozna - po powrocie mialem 16 stopni w baniaku, jakims cudem wiekszosc obsady przezyla.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...postanowilem wyczyscic pompy cyrkulacyjne, tyna szybe solniczki itp. itd... wyciagajac grzalke polozylem ja ot tak na dywanie i zapomnialem odlaczyc ja od gniazdka :D obylo sie bez pozaru ale trzeba bylo zmienic dywan...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.