Skocz do zawartości
answer

Czy podawać JOD?

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry przepraszam jeśli wątek już był. Niestety wyszukiwarka nie bierze pod uwagę tak krótkich wyrazów jak jod, a przekopywanie się przez całe forum będzie trwało znacznie dłużej, niż napisanie nowego tematu. Więc jeszcze raz przepraszam i proszę o wyrozumiałość.

Moje pytanie dotyczy dodawania jodu do akwarium, a dokładnie tego, czy jest to konieczne. Akwarium 60litrów, trochę skały, 5 malutkich krabików i 3 krewetki L. Wurdemanni. I chodzi o te krewetki, bo straszą, że do wylinki potrzebny jod, co oczywiście rozumiem. Ale czy konieczne jest dodatkowe dodawanie jodu? Używam soli TM Pro Reef. Zakup jodu mi się średnio opłaca, bo kosztowałoby mnie to około 50zł, a butelka ta przy moim akwarium to pewnie na kilkanaście lat by starczyła. Więc może tym 3 krewetkom starczy jodu z soli? :)

Bo nie wiem, czy to nie jest przypadkiem takie naganianie klienta na kupowanie tych specyfików, skoro z jednej strony producent zapewnia, że w soli jest wszystko co potrzeba, a z drugiej, że koniecznie dodawać jod, żeby krewetkom było dobrze, a człowiek jak to człowiek, wiadomo, że jak wydał parę stówek na krewetki to kupi ten jod za 5 dych, ale czy potrzebnie? :)

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam


60L - 8kg LR - miniflotor - tunze 6025 - oświetlenie 2*24 + 1*15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno np: krewetki go potrzebuja podczas wylinki. Jod dlugo sie w akwarium nie utrzyma (1 dzien?), dlatego codziennie bywa uzupelniany. Ja to robie recznie, jedna kropelka. 50 ml buteleczke (Tropic Marin) mam juz ze dwa lata i tez nie wiem, czy tam jeszcze jest jod czy tylko barwnik pozostal, no ale smialo i wytrwale zakraplam. :)

Patrzcie ludzie, jacy studenci sa bogaci :):" Zakup jodu mi się średnio opłaca, bo kosztowałoby mnie to około 50zł, a butelka ta przy moim akwarium to pewnie na kilkanaście lat by starczyła."

A tak powazniej: Answer, chyba sa jakies inne plyny o mniejszym stezeniu i te szybciej "wyjda". :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sobie dał spokój, od 4 miesiecy moje 3 krewetki czyszczące lysmaty ambo-jakoćtam przechodzą wylinki bez suplementacji jodu jako dodatku do akwarium i żyją sobie świetnie

PS 2 wundermani niestety zaginęły w niewyjaśniony sposób :)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod ma cos wspolnego z wylinka, twardnieniem chitynowego pancerza, potrzebny jest rozowym glonom wapiennym, powoduje ladniejsze wybarwienie korali twardych, ma cos wspolnego z tarczyca u ryb i szkieletem gorgonii itd.

Kto nie chce ten nie dozuje, tylko nie wie co traci. Czy wie? :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha, jod jest niezbedny w akwarystyce. tak niezbedny ze ci ktorzy go nie dozuja ... tez maja ladne dzialajace zbiorniki :)

pamietajcie ze to dziadostwo mozna latwo przedawkowac a wtedy wytrujemy cala obsade


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak jak napisał Stani jod jest potrzebny do wylinki i ma wpływ na koralowce. Ja jodu dodatkowo nie dozuje (poza tym który jest w soli i Coral ABC którego daje bardzo mało. Jod w chwili podawania do akwarium zabija ogromne ilości takich organizmów jak bakterie itp. Ale szczerze napiszę, że nie wiem jaki to ma wpływ na biologie zbiornika, bo wcześniej podawałem jod i nie widziałem ani pozytywnych ani negatywnych efektów.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może zastosuj płyn lugola? 5,35zł za buteleczkę 20g. Skład na 1g: Iodum - 10mg; Kalii jodidum 20mg.

Może ktoś powiedzieć jak to dozować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam Kent Lugol's Solution i ...u mnie z widocznych efektów to polipy bardziej się otwierają...

Dozowanie: jedna kropla na każde 90 litrów objętości akwarium co tydzień...

Skład:woda dejonizowana,jodek potasu,jod...

Nie zauważyłem jakiś szkodliwych oddziaływań na życie w zbiorniku,a czasami podaje dwa razy w tygodniu naprzemiennie z Concentrated Jodine też kenta...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jod przypadkiem nie wpływa na niebieską barwę u koralowców?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod wpływa pozywtywnie na rozwój mikroalg, w szczegolnosci Caulerpa racemosa i Chaetomorpha, też inne gatunki, ale listy nie pamietam , w kazdym bądź razie jest dluga. Nie wiadomo w jakim celu algi przetwarzaja i przechowuja w swoich tkankach jod, jest teoria, ze kumulujac jod w dużych ilosciach w pewnym momencie osiagaja takie jego steżenie w tkankach, ze sa w stanie wykorzystac go w obronie przeciw glonożercom. Brzmi to logicznie, ale tez zaskakujaco, kto by pomyslał, że chaeto takie inteligentne jest ...? :)

Inne zwierzeta o ktorych wiadomo, ze wchlaniaja jod , ale generalnie nie wiadomo co im z tego to osłonice, gąbki.

Krewetki i im podobne, jak wyzej wspomnniane przez kogos, potzrebuja jodu do wzrostu, do wylinek.

Korale miekkie, z czego chyba Xenia najbardziej znana, ze plyn lugola potrafi pobudzic ja do pulsowania. spotkalem sie ze wzmianka, ze nie wszystkie gatunki xenii reaguja tak samo, niektore moga reagowac negatywnie. inne korale jak clavularia i pachyclavularia takze reaguja negatywnie. ale generalnie jod jest wskazywane jako cos co pomaga we wzroscie i uzyskaniu mocniejszych barw.

Jesli chodzi o suplementacje to z jednej strony podmiany dostarczaja jakas ilosc jodu, ale podobno to za mało , zeby utrzymac pozadany poziom. Co ciekawe okazuje sie, ze suche pokarmy platkowane (te ktore zawierja algi, a z tego co napisalem wyzej algi wchlaniaja sporo jodu, wiec jasne skad go maja) sa duzym dostawca jodu w jakiejs tam postaci, pamietam, ze sa pokarmy ktorych dozowanie w ilosci 3 gram na dzien powoduje utrzymanie jodu na poziomie zblizonym do tego jaki wystepuje w naturze.

W jakiejs ksiazce było zapodane, ze jod w postaci preparatow dla akwarystow jest bardzo nietrwaly i lepiej jest kupic plyn lugola.

osobiscie dozowalem jod kenta, nie zauwazylem nic szczegolnego, nie dozowałem, rezultat taki sam. moze dlatego, ze codziennie karmie spiruliną w zielonych platkach, wiec moze dozuje cały czas jod i do niedawna o tym nawet nie wiedzialem...?

na dodatek jeszcze sprawe komplikuje fakt, ze ja wszystko wrzucam do wora pod nazwa jod, a w rzeczywistosci to chodzi o jod elementarny, jod organiczny i jodki. nie wiem co w czym i w jakiej postaci jest podawane jesli chodzi suplementacje, pokarmy etc.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA na moją 30l kostkę raz na 15 dni wlewam jedną ampułkę LODI+ z PROBODIO. Wszystko wygląda ładnie. Ale czy xenia ładniej pulsuje? Nie zaóważyłem. Krewetki co tydzień wymieniają ubranko. Nie wiem jak by to wyglądało bez suplementacji. Chyba nie mam odwagi sprawdzić. Pozatym leję KENT MARINE, możliwe że w nim też jest jod. Ale nie ma składu dokładnego na opakowaniu.

EDIT

Trochę stary temat wyciągnąłem :D

Edytowane przez draco1984 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę za częste te wylinki ma twoja krewetka.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaprzestał suplementacji jodu,chyba za często podajesz.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko wiecie co, jod podaję systematycznie. Akrewetki mają wylinki zazwyczaj po podmianie wody. Gdzieś kiedyś czytałem że tak właśnie jest. No i u mnie faktycznie się to sprawdza. W małym zbiorniku typu kosta 30l niewiele może się ukryć. Więc widać odrazu że krewetka jet po wylince. Może nawet nie wiecie a wasze mają podobnie? Może trochę przesadziłem że co tydzień. Krewety mam od 10 listopada. To była ich 2 wylinka parę dni temu. Do tego jeszcze - w kilku zbiornikach w których widziałem czyszczące, musiałem się o to postarać. Moje ganiają cały czas po akwarium, a jak tylko widzą ruch za szybą to już czatują przy szybie :), myślę więc że raczej im pasuje to że rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za częste wylinki mogą prowadzić do zgonu. Po za tym nadmiar jodu powoduje ciemnienie korali.

Edytowane przez Włodzimierz (wyświetl historię edycji)

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to w takim razie skoro jod akwarystyczny po 1 - 2 dniach znika z akwarium, to producent który sprzedaje ampułki z informacją aby podawać ampułkę raz na 15 dni się myli? To jest za często?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg Red Sea poziom jodu powinien wynosić 0,06ppm. Aby utrzymać taki poziom w 80 litrach podaję codziennie 0,4ml preparatu "Coral Colors A" RS. Krewetki i krab mają wylinki mniej więcej co 30 - 45 dni.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to w takim razie skoro jod akwarystyczny po 1 - 2 dniach znika z akwarium, to producent który sprzedaje ampułki z informacją aby podawać ampułkę raz na 15 dni się myli? To jest za często?

Dawkowanie:

Przeciętna dawka: 1 kapsułka na 400 litrów, co dwa tygodnie.

Za stroną:

http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Prodibio-Iodi-/2335


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat Jodu gdyż właśnie zaczynam zabawę z nim w moim akwarium.

Dlatego , że nie jestem zadowolony z kolorów SPSów pomimo dobrych parametrów podstawowych Ca 400, Mg 1300, stałego Kh 8,00 , dobrego poziomu Potasu 380 brakuje mi kolorów.

Na początek kupiłem test Salifeta zrobiłem oba pomiary na Jodki i Jod. Nic nie wskazały -woda się nie zabarwiła. Podałem więc jedną kasułkę na noc Jodi+ Probidio i znów zrobiłem testy rano . Dalej nic nie wykazało. Więc wychodzi ma to , że poziom Jodu w akwarium jest poniżej 002ppm. i należałoby podać kolejną kapsułkę . Czy dobrze interpretuję wynik testu?

Czy ktoś stosuję dawkowanie Jodu i z jakim skutkiem?

Pozdrawiam.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.