Skocz do zawartości
inmar

dolewanie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli jeszcze się nie ma automatycznej dolewki to trzeba to robić ręcznie.Na dobę ubywa mi prawie bańka 5 L.Można po prostu wlać te 5L na raz do sumpa ? czy lepiej na raty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na raty, żeby się dobrze rozmieszało, i nie było gwałtownej zmiany zasolenia


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozłóż to na tyle rat na ile się da z powodów o któych napisał Filavandrel, a tak w ogóle to zainwestuj w dolewkę, po tygodniu nie będziesz mógł sobie wyobrazić jak mogłeś bez niej żyć :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z praktyki polecam tunze osmolator universal 3155, niezawodny sprzęt


"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ernest Hemingway

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Ostatecznie można podłączyć cięki wężyk z butelki do sumpa i niech się powoli leje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno automatyczna dolewka jest w planie,kasa nie gra roli,ale do łazienki mam 11m i będzie to w podłodze pod płytkami szło jak będę robił remont.W szafce z sumpem nie mam miejsca na dolewkę więc muszę ręcznie.Z wlewaniem potwierdziłem domysły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dolewke Witka+ pompke sp3000 i sprawuje sie niezle(nie liczac jednej awarii). Odradzam kupowanie zwyklych pompek turbinowych do pompowania wody, w koncu i tak zdecydujesz sie na perystaltyczna. Mozna dostac w dobrej cenie tu na forum lub na allegro.

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dolewkę Witka i turbinę jakiegoś zwykłego Hagena, 402 bodajże i nie narzekam (oby się to nie zmieniło).

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja na razie do butelki 5l mam podłączoną kroplówkę z apteki :).

Na razie wystarczy , podmieniam "wkłady" co drugi dzień:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
inmar :

ale do łazienki mam 11m i będzie to w podłodze

Mam podobnie ,tylko nie wiem jak rozwiązać problem z czystością dolewanej wody. Otóż w 11m zatrzymywać się będzie woda po zakończeniu dolewania . Ostatnio zrobiłem pomiar po włączeniu dolewki , wynik był zaskakujący. Pomimo tego,że staram się najczęściej jak mogę ,najpierw spuścić z 0,5l z osmozy i dolewam już czystą wodę , to i tak na końcu wężyka w sumpie, przez poierwszą chwilę miałem 216 jednostek na TDS :) Wynika z tego ,że woda w wężyku się psuje :) Macie jakiś pomysł na to?


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ darekkuku

Jeśli 11 m jest tak dużym problemem, że nie można przenieść kilkunastu litrów wody do pojemnika na dolewkę przy akwarium/sumpie to można w Twoim przypadku zakupić specjalny zbiornik ciśnieniowy do RO (15l w tym 9 zmagazynowanej wody). Takie zbiorniki często są sprzedawane w zestawach z filtrami RO lub można dokupić osobno. Mam taki i jako żelazna rezerwa się sprawdza. Jeśli jest możliwość zaprojektowania sobie instalacji to idealnym rozwiązaniem byłoby podciągnięcie wody (a jeszcze lepiej od razu kanalizacji) w minimalnej odległości od akwarium i tam np. zamontowanie filtracji do RO (np. z zaworami i instalacją ww. P. Witka)

Co do dolewek - mogę się wypowiedzieć na temat 2-ch tych co mam. Jedna to Tunze osmolator : droga, bardzo dokładna dolewka z dwoma czujnikami (za niski i za wysoki stan wody). Jedyna wada - bardzo głośna w działaniu pompka i absolutnie nie nadaj sie do sypialni :) Druga to chińska produkcja Grotecha - w miarę tania i "świetna" dolewka (pompka turbinowa bardzo cicha, i nie chce się zatrzeć nawet jak długo nie ma wody w zbiorniku :) Bardzo polecam - na tyle, że za tydzień druga sztuka zdubluje pracę osmolatora (będzie się załączać minimalnie szybciej, a ja się w końcu może wyśpię :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zbyszek_dev

Nie mam pojemnika na dolewkę , woda dolewa mi się bezpośrednio z RO:)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witek to Witek,albo Witold jak kto woli.Poszukaj na allegro jego dolewki w dziale akwarystyka morska.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja dodam swoje 3 grosze :)

mam dolewkę AM ta SP3000 z zintegrowanym czujnikiem :) pracuje już prawie 3 rok :) jedyna konserwacja to raz wymieniony wężyk, pływak się jeszcze ani razu nie zaciął, czasami ma tylko głośny start co słychać w nocy (śpię w tym samym pokoju)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo u mnie jest gość co zakłada akwa słone,ma hurtownie akwarystyczne i ma tak na nazwisko.Trochę się zdziwiłem.

Chyba chodzi o dr Witt z tymi dolewkami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
darekkuku :

@Zbyszek_dev

Nie mam pojemnika na dolewkę , woda dolewa mi się bezpośrednio z RO:)

A jak dolewasz,przekręcasz kurek i leci a potem zamykasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego celu sluza elektrozawory,nie trzeba samemu recznie odkrecac i zakrecac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko w takim wypadku warto zainwestowac w lepsze czujniki do dolewki i/lub dodatkowy czujnik zabezpieczajacy, bo awaria czujnika jak pechowo sie wydazy to moze do ladnej powodzi doporowadzic :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chciał bym tylko dodać tyle że od roku dolewam wodę ręcznie i nie jest to dla mnie aż tak strasznym problemem ,średnio dolewam od 3 do 5 razy dziennie :) ale nie mogę zaprzeczyć że jak skończę walkę z sumpem to takie urządzenie się u mnie nie znajdzie :love


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to proponuje wyjechac gdzies na troche, ja czesto wyjezdzam i bez dolewki by mi padlo akwa,

a teraz przy grawitacyjnej to nawet pradu nie potrzeba :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
inmar :
darekkuku :

@Zbyszek_dev

Nie mam pojemnika na dolewkę , woda dolewa mi się bezpośrednio z RO:)

A jak dolewasz,przekręcasz kurek i leci a potem zamykasz ?

mam elektrozawór i czujnik poziomu wody , ale w momencie włączenia ,spływa mi najpierw ta brudna woda. Dlatego robię to ręcznie . Zmieniam wężyk w RO i spuszczam pierwszą wodę do brodzika ,aż będzie czysta i podłączam wtedy wężyk do sumpa i do szklanki spuszczam ten pierwszy syf z wężyka .Apóźniej już samo leci:)

Tak,że prawie codziennie spuszczam sie dwa razy :) :)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
darekkuku :
inmar :

ale do łazienki mam 11m i będzie to w podłodze

Mam podobnie ,tylko nie wiem jak rozwiązać problem z czystością dolewanej wody. Otóż w 11m zatrzymywać się będzie woda po zakończeniu dolewania . Ostatnio zrobiłem pomiar po włączeniu dolewki , wynik był zaskakujący. Pomimo tego,że staram się najczęściej jak mogę ,najpierw spuścić z 0,5l z osmozy i dolewam już czystą wodę , to i tak na końcu wężyka w sumpie, przez poierwszą chwilę miałem 216 jednostek na TDS :) Wynika z tego ,że woda w wężyku się psuje :) Macie jakiś pomysł na to?

To ciekawe,że tak jest,jak ta woda się zanieczyszcza ? A jeśli było by dolewanie ciągłe,sterowane elektrozaworem,czyli powiedzmy po kilkanaście kropel co jakiś czas aby było tego np. 5L na dobę to jaka by była ta woda,czysta ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.