Skocz do zawartości
nowy_zarażony

miekasy a spsy

Rekomendowane odpowiedzi

@Stani , a po czym zrobiło Ci sie tak niedoberze , bo sądzę , że pijesz tym do mnie.Ja nie "gloryfikuję" zeovitu , sam mam metodę powiedzmy berlińską , ale widze zalety płynące z filtracji zeo , czy ona sie rożni sporo od metody Buntesriff nie wiem , ale całkiem możliwe ze KZ porobiło wiecej buteleczek , żeby wiecej zarobić . Jeśli chodz o ochrone rafy , to pewnie , że nie korzystanie z LR na rzecz ceramiki to pikuś niby , bo są jeszcze ryby i koralowce , z tym że ryb i koralowcow nie zastąpimy , a ceramika jest całkiem dobrą alternatrywą LR.Chyba niepotrzebnie całkiem wiele emocji budzi wybór filtracji , każda ma swoje wady i zalety , tak jak kazdy z nas ma swoje zdanie na ten temat.Nie ma co wiec na siłe przekonywać , że "moja wizja " jest jedyna słuszną .

pozdrawiam i pokój :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey Konrad!

Nie, absolutnie nie pije do Ciebie! :) ani do tej metody :D

Natomiast nie spotkalem sie na innych forach (gdzie ludzie stosuja zeovit znacznie dluzej), z wypowiedziami niejako wskazujacymi na sprawcow niszczenia zywej skaly tym bardziej, ze jeszcze przed miesiacem, te same osoby radzily, zeby do zalozenia akwarium uzyc jej w 100%.:)

Nie metoda, z ktora mam od dawna kontakt budzi moje emocje tylko sposob traktowania tych, ktorzy jej nie stosuja. Wydaje mi sie, ze do nich mozna skierowac te slowa: ""moja wizja " jest jedyna słuszną ".

Nie wiem tez na jakiej podstawie uwazasz, ze przekonuje do jakiejkolwiek metody? Sam nie wiem, ktora wybiore bo mi wygodnie z berlinska a stara zasada mowila, ze nie zmienia sie dzialajacego systemu. Ta zasada juz sie przestarzala, wiem, dlatego na temat ktora z metod jest lepsza sie nie wypowiadalem. Dla korali raczej zeovitowa. Dla wlasciciela akwarium - zobaczymy jak nasi zeovitowcy sobie z tym poradza i po jakims czasie nas uswiadomia i przekonaja. :D

Nie chodzi mi o zdjecia pastelowych korali, tylko o wyjasnienie z jakimi kosztami, nakladem czasu, zagrozeniami, niepowodzeniami ta metoda sie laczy.

Pierwsze informacje to te, ze nie niszczy zywej skaly :) A wszyscy inni ja niszcza!

Pozdrawiam rowniez.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi się straszny mętlik.

Masz pretensję do "jakiś tam osób", którzy to rzekomo nie idą Twoim torem myślenia. Ja nie doczytałem nigdzie w tym wątku jakoby jakaś metoda niszczyła żywą skałę czy stosując Zeovit trzeba przejść na ceramikę, a z Twoich wypowiedzi można takie wnioski wysnuć. Może lepiej napisz dosłownie kto pisał miesiąc temu o zakładaniu zbiornika w 100% na żywej skale, a teraz twierdzi co innego bo przyznam się szczerze, że nie do końca "łapię" o co chodzi.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam straszne wrazenie, ze o mnie chodzi, bo pisalem ostatnio nie raz, ze lepiej dla srodowiska stosowac ceramike niz zywa skale. Stani - nie wiem copowoduje Toba, kiedy piszesz to wszystko, Twoj ton nie jest juz dowcipnie uszczypliwy a od jakiegos czasu stal sie uperdliwie przykry. Powiedz, w ktorym momencie tak Cie zobrzydliwilem, czy tym, ze chce sprobowac czegos nowego? Czy tym, ze chce miec ceramike zamiast zywej skaly? Bardzo przykro Cie czytac ostatnimi czasy


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekajcie jeszcze trochę a będziemy mieć "swoje" aminokwasy :)

wiem co mówię :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznaj sie - zaczynasz cos produkowac:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tam od razu takie wielkie słowa :) coś sobie tam mierzę, coś mieszam, :) coś się z tego powinno urodzić :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz wymieszasz i zbadasz to okresl trwalosc i daj znac:):):)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobry naukowiec to na sobie testuje. A wtedy to 50/50...że da znać :) A swoją droga to ładnie się temat wiodący rozjechał (w czym tez mam swój udział) :) hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek_dev :

A swoją droga to ładnie się temat wiodący rozjechał (w czym tez mam swój udział) :) hehe

I bardzo dobrze, bo ostatnimi czasy wialo nuda, a teraz przynajmniej cos sie dzieje:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dorzucę swoje 5 groszy. Nie mam nic do produktów Zeo i mimo, że nie stosuje tej metody to kilku produktów Koralen Zucht i owszem.

Jestem obecny na tym forum 5 lat i wiele już tu czytałem, w wielu wojnach sorry - dyskusjach :) uczestniczyłem.

Przez te lata zaobserwowałem pewną tendencję, która z jednej strony jest naturalna i oczywista ale z drugiej prowadzi do wielu rozczarowań. Jest grupa akwarystów - pasjonatów utalentowanych i którzy poświęcają temu hobby ciało i duszę i choćby na końskim nawozie będą mieli piękne zbiorniki. Kiedy Krzysztof Tryc z wielkim sukcesem wyrzucił odpieniacz i załadował błoto do sumpa - pół forum wyrzucało odpieniacz i kupowało "miracle mud", jak Andrzej zrobił piekny zbiornik na DSB, znowu pół forum rzuciło się kupować żywy piach, jak Adam Osad i Szymon założyli lampy T5 to sam zmieniłem światło na T5 :D i tak dalej i tak dalej. Dążę do tego, że jest to naturalne podążanie za mistrzami, ale nie oznacza to, że też jesteśmy skazani na sukces a już napewno nie Ci z nas którzy będą zmieniać metody co pół roku :)

Już dzisiaj jestem pewny, że zbiornik Andrzeja czy Szymona na Zeo bedzie powalał na kolana, ale czy nie powalały już te na DSB? I chyba przede wszystkim to miał na myśli Staszek - że oto po raz kolejny na forum powstaje nowa wiara i jej żarliwi wyznawcy - bez negatywnych konotacji.

PS Andrzej ostatnio coś wspominał o powrocie do kalkreaktora, sprzedawcy powinni się już zaopatrzyć w kalkreaktory a szukajacy pomp dozujących wstrzymac się z zakupem bo ceny niedługo spadną :D (to moja drobna złośliwość skierowana do nas wszystkich i zarazem apel : potraktujmy dyskusje bardziej na luzie i nie napinajmy się bez powodu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to przeczytaj dokładnie ten wątek:

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=18387&d=0

a w szczególności moje posty. Czy ja tam tą metodę "gloryfikuję"? Myślisz, że przejście na Zeo nie jest związane z rosterkami - pewnie, że tak ale jest wolna wola i nikt nikogo nie zmusza do niczego, a że w naszym hobby panują tzw. "mody"... nikt na to nic nie poradzi.

Jedni będą twardo stać na posterunku metody berlińskiej i argumenty o "starzeniu" się skały do nich nie trafią, a inni będą szukali innej drogi. Takie życie:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic do Ciebie i mnie nie zrozumiałeś do końca.

Niedługo nic nie będzie można napisać na tym forum bo wychodzi z tego tylko awantura. Ktoś coś zmienia to zawsze znajdzie się przeciwnik tych zmian. Przypomina mi się ciekawa dyskusja na pm. z pewnym forumowiczem jak doczytał, że ściągnołem ze stanów miernik Hanna na PO4. Byłem m. in. frajerem, ignorantem i burżujem bo mam taki "kosmiczny" sprzęt. Odechciewa się pisać cokolwiek po takich "przygodach".

Wychodzi na to, że lepiej siedzieć i podziwiać swoje akwarium niż dzielić się doświadczeniem z innymi.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba raczej Ty mnie nie zrozumiałeś - przecież ja nie mam nic przeciwko nowym metodom filtracji, a tym bardziej przeciwko pisaniu o własnych przemyśleniach a jeszcze lepiej opisywaniu własnych doświadczeń. Ewolucja , a czasem nawet rewolucja mogą przynieść pozytywne skutki. Tylko jesteśmy czasem zbyt kategoryczni w obronie nowych prawd.

Robi sie kompletny EOT więc dodam tylko na temat, że IMO LPS wcale nie potrzebują gorszych parametrów wody tylko mają większe potrzeby jeśli chodzi o przyswajanie azotanów i fosforanów - zapominamy o tym, że w naturze w pierwszym rzędzie zaopatrują się w nie poprzez pokarm pobierany z wody, a nie tylko na drodze asymilacji. Niestety zapewnienie takich ilosci pokarmu w akwarium doprowadzi prędzej czy pózniej do pogorszenia parametrów wody, a tego już nie lubią SPS-y i tak gdzie by się człowiek nie odwrócił to d... zawsze z tyłu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

Tylko jesteśmy czasem zbyt kategoryczni w obronie nowych prawd.

Oj, chyba przesadzasz. Nikt tu się nie podnieca i nie nawołuje na przejście na Zeovit. Andrzej jeśli znowu "przywita" w domu reaktor to jet to właśnie ewolucja związana z Zeovitem bo jest to metoda polecana w tym przypadku. Czy naprawdę wszelkie zmiany mają być objęte tajemnicą bo będą krytykowane lub naśladowane - w sumie i tak źle i tak niedobrze. Nie popadajmy w jakieś chorobliwe stany. Jeśli ktoś wprowadza zmiany to nie obarczajmy go pretensjami, że "jakiśtam" towar gorzej schodzi z półki sklepowej oraz nie oczekujmy, że odbędą się "sondy" czy coś podobnego o aprobacie lub nie danego pomysłu.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Jeśli ktoś wprowadza zmiany to nie obarczajmy go pretensjami, że "jakiśtam" towar gorzej schodzi z półki sklepowej oraz nie oczekujmy, że odbędą się "sondy" czy coś podobnego o aprobacie lub nie danego pomysłu.

.. ale tego to mam nadzieję nie pisałeś na serio? bo jesli tak to naprawde nadajemy na różnych falach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak to czytasz to forum to nie wierzę, że nie widzisz tego schematu:

Zmiany przez twz. autorytety wiąża się z :

1. Postępującą wstępna moda w danym kierunku.

2. Atakiem na te osoby, w związku ze zmianami.

3. Większość nie rozumie postępowania autora zmian

4. Ogólnym chaosem bo jedni obrażają się na drugich itd.

5. Nic nie można napisać bo posądzą Cię o stronniczość.

i tak dalej, i tak dalej....

Ja to widzę, Andrzej chyba też bo praktycznie przestał pisać już na forum. Może czasami trzeba uszanować czyjeś decyzje i nie dyskutować z nimi.

Od czego się zaczeła ta dyskusja? Szymon napisał, że przechodzi na zeovit i ceramikę. Ma do tego prawo i komentarze wszelkie są zbędne. Niedługo zaczniemy komentować gusty forumowiczów opierając się na urodzie ich żon. Chyba się trzeba trochę opamiętać.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Szymek.

Ja dziękuję za taka nudę...bo zamiast sprzętów akwarystycznych teraz myślę gdzie tu kupić karabin (na wszelki wypadek :) hehe Jest też w tym dziejowa zmiana : kiedyś wojny były o ziemię lub kobietę. To byłem w stanie zrozumieć, ale za jakiś tam zeovit, DSB czy odpieniacz zastrzelić się nie dam ..ops :D

@ froolk

Nie wiem czemu, ale w wielu kwestiach ostatnich wątków sie z Tobą zgadzam :)

@ Rebciu

Czarku z Tobą też się absolutnie zgadzam, bo kiedyś napisałeś taką jedną mądrość, która powinna tu być mottem : że ile zbiorników tyle zdań. Coś w tym jest, ale żeby to był powód do utarczek pisano-słownych ? Pamiętajmy wszyscy, że każdy spalony most trudno potem odbudować.

IMHO.. ogólnie to myślę, że z Zeo tak jak z Viagrą - wcześniej czy później coś opadnie (przy temacie Zeo pewnie kurz po tej całej burzy nerwów) :) W pierwszym i drugim przypadku trwa stan podniecenia, i pewnie sam sie skusze skosztować jak to jest. Właśnie o to chodzi w tej całej dyspucie, że nawet żarty odbierane są zbyt poważnie, a ukryte podteksty od razu brane jak strzał w plecy. Zupełnie mylna teoria. Podobnie jak moje wybiegi z oglądaniem planety małp : chodziło o to czym to sie skończyć może (ale nie musi) - tzn. że wielu powróci do punktu wyjścia. Tak jak do łask wracają kalkreaktory, tak niewykluczone, że będą ponownie biobale w kominach. Tak czy owak wszystko to tylko gdybanie i żarty - raczej w przyjaznym tonie. Nie wiem skąd więc te bojowe nastroje. Ludzie - hobby morskie ma nas łączyć, a nie dzielić. A może trzeba skrzynkę wódki postawić..niekoniecznie dla bakterii ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc, akwarystyka morska bardzo szybko ewoluuje w Polsce:D


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie spokojnie:):):)

Widze, ze w tym przypadku niepotrzebnie rozpetala sie burza - rozumiem Frolka - nie chcial powiedziec nic wiecej, poza to, ze poczatkujacy akwarysci, ktorzy naczytaja sie o zeo zapragna uruchomic u siebie i bedzie to dla nich koniec przygody z akwarystyka, ze czolowi kreuja i wytyczaja nowe sciezki (co ze sprzedaza sie rowniez wiaze, sam pamietam, jak po napisaniu kilku slow o reefbooster jakis czas temu nie moglem kupic go przez kilka dni nigdzie), rozumiem Rebcia - mnie tez jest przykro, jak czytam rozne dziwne rzeczy, a uwierzcie, potrafie odroznic dowcip od szpili, a Zbyszek tez ma racje, tylko czasami lapie myslowe odloty:D:D:D

Synek - bardzo szybko i bardzo dobrze - Polacy maja super opinie w swiecie akwarystyki morskiej, w Europie na pewno:)

Edit - to nie jest WOJNA!:) to burzliwa dyskusja, mysle, ze tylko Swir, ktorego dzieki Bogu nie ma na forum, moglby taka ponownie spowodowac:) (jak sobie przypomne to cisnienie mi skacze:))


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[OT] Tak sobie czytam a właściwie przeglądam wszystkie posty i nie mogę dojść do siebie. Nowy_zarażony zapytał czy mu miękasy wykończą twardziele i co? Awantura o zeovit, ceramikę. Zrobił się totalny OT. Dziwię się, że moderatorzy nie zrobili jeszcze porządku :) A może stworzymy nowy dział na forum: 'Awantury'. Tam się będziemy bluzgać i udowadniać wyższość swoich metod nad innymi. Amen.

Dziękuję za uwagę :)

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kwestie Zeo zostaly wyjasnione juz parokrotnie a reszta to bicie piany.

Ja bym to podsumowal tak:

Zeo:

1. Kolorki korali

2. Doswiadczeni akwarysci ( mozna wysadzic baniak ;-) )

3. Korale wolniej rosna wiec lepiej metode stosowac jak juz sie ma "co" wybarwiac

4. zdecydowanie do akwarii SPS'owych

Tradycyjna metoda:

1. Miekasy i akwa mieszane

2. Aktualnie zwiekszamy "objetosc" naszych korali ( szybciej rosna )

3. Dla poczatkujacych

Co do ceramika vs skala - to juz tylko kwestia gustu i estetyki, no i jak napisal Szymon,

czy ktos lubi sterylnie czy nie :-)

Cos przeoczylem?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zatorek bądź co bądź powstała, przynajmniej moim zdaniem, bardzo interesująca dyskusja, gdzie wkońcu nie wieje nudą, ale coś się dzieje. Fakt faktem,że na pograniczu małej wojny, ale jak dla mnie jedna z najbardziej interesujących i intrygujących dyskusji na forum(zobacz o której godzinie pisałem posta:D ) :)

Pozdrawiam:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.