Skocz do zawartości
Łukasz Różański

Techniczne pytania do T5

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam sie do zbudowania oświetlenia do swojego przyszłego baniaczka (120l). Chcę zastosować tak chwalone przez wielu świetlówki t5. Zdecydowałem się na zastosowanie trzech: 1xSylvania CORALSTAR 24W (aktyniczna) i 2xSylvania AQUASTAR (10 000 K). Czy taka kombinacja może być? A może dwie aktyniczne i jedną dzienna? Co o tym sądzice? Zamierzam chodować głównie grzybki, skórzaste, xenie, 2xbłazenki (może spróbuję z anemonem) i clean up team. Nie mam (jak na razie) zapędów do twardzieli.

Druga sprawa, rozejżałem się w sklepie www.aqva-light.pl (fajne ceny za świetlówki) znalazłem elektroniczny statecznik dedykowany do t5. Ale co jeszcze trzeba kupić? Czy oprawka bryzgoszczelna starczy:

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=83c2cdd54c9c&UID_p=3cd75b67bfd0&UID=6efc54c2cee1

czy jeszcze trzeba zakupić coś takiego:

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=497d7aaad183&UID_p=3cd75b67bfd0&UID=6efc54c2cee1

No i pewnie uchwyty metalowe, żeby rury nie pływały z błazenkami:)

Nie wiele wiem o prądzie, więc elektyk ze mnie żaden, ale wiem, że niektórzy z was samo zakładali t5 (ponoć to łatwe). Każda wskazówka mile widziana.


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do zbudowania takiego swiatla potrzebujesz swietlowki, starterow, oprawek bryzgoszczelnych lub hermetycznych (osobiscie mam bryzgoszczelne i mimo, ze raz czy 2 wpadly do wody to sie nic nie stalo); uchwyty to juz zalezy, bo jesli uzyjesz odblysnikow do T5 to powinny juz byc uchwyty (zreszta odblysniki sa wlasciwie niezbedne) w komplecie

polaczenie to dziecinada, na starterach dedykowanych masz opis schematu, 3 takie rurki winny starczyc do 120 litrow, choc pewna role gra takze dlugosc zbiornika i glebokosc, wiec mozesz dolozyc jeszcze jedna T5, tak dla spokojnosci :)


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz

Odłyśniki sam zrobię z foli od kurczak :))) Takie małe DIY:)

Zbiornik będzie miał około 40 cm głębokości, a po odjęciu panela 60 czm długości,

Czy tyle światła starczy mi na sarcophytona? Jak go umieszczę trochęwyżej?


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz chcesz bryzgoszczelne oprawki to kup te: 1780/G5. Niestety nie sa przykrecane jedynie na wcisk ale moze nie sprawi to wielkiego problemu.

Druga sprawa to czy bedziesz mial jakas pokrywe?

Jednej rzeczy nie wymieniles a sa to odblysniki.

Stateczniki lepiej kupic dwa, niestety to podraza sprawe. Do jednego podlacz aktyniczna a do drugiego pozostale dwie. Bedziesz mogl wtedy osobno wlaczac swiatlo.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

NIE potrzebujesz starterów do T5 jeśli kupisz statecznik elektroniczny a taki polecam - co prawda droższy ale mniej się grzeje nie ma efektu stroboskopowego i wydłuża życie świetlówki - co wcale nie jest bez znaczenia bo T5 nie trzeba wymieniać co pół roku jak T8. Producenci podają że utrzymują 92% wydajności świetlnej po 10000h świecenia (teoretycznie 833dni przy 12h cyklu świecenia). T5 mają znacznie większą wydajność lumenów z wata niż T8 i ogólnie są dużo dużo lepsze.

4szt to może trochę być u ciebie ciasno pod pokrywą ale 3 powinny wystarczyć (na ukwiała raczej bedziesz potrzebował na pewno co najmniej 4)

Polecam też oprawki hermetyczne - trochę większe ale zawsze to bezpieczniej.

Czyli będziesz potrzebował dla np. 3 świetlówek:

2 stateczniki elektroniczne (1x24W + 2x24W) abyś mogł odpalać w różnym cyklu 2 i 1 świetlówkę

6 oprawek hermetycznych

3 świetlówki (w tym 1 aktyniczna)

i kawałek kabli - dają w aqva-light za darmo (przynajmniej mi dali - polecam dobry sklep - facet sam zadzwonił, wyjaśnił co i jak połączyć i jeszcze przesyłkę zrobił gratis bo zamówienie było na ok 300zł)

acha - no i dobre odbłyśniki to mus - bez nich stracisz kupe światła z mocy świetlówki - raczej lepiej zmontować 1 świetlówke mniej a mieć na 3 odbłyśniki


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kaską trochę krucho, więc pozostanę przy jednym stateczniku, a jak się dorobie i będę nieprzytomnie bogaty to sobie akwa 1000 litrów zrobie:)

Odbłysniki - patrz dwa posty wyżej,

Będę miał pokrywę, T5 nie nagrzewają się za bardzo, pokrywę zamontuje trochę wyżejniż orginalnie, z przodu i z boków będzie zabudowane, a z tyłu trochę przewiewu, jak najdzie potrzeba to będzie gdzie ustawić wentylatorek, ale mam cicha nadzieję, że nie będzie trzeba, kto wie....

Czy 1780/g5 da się umocować do pokrywy? ile takiego czegoś będzie potrzebne na jedną rurę? Dwie? ze zdjęć w sklepie wnioskuję, że T5 nają po dwa bolce z każdej strony (choć gdzieś widziałm zdjęcia, że mają cztery z jednej....hmmmm)


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak T8 tak i T5 mają 2 bolce - czyli na 1 świetlówkę będziesz potrzebował 2 oprawek


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz daj spokoj z ta folja od kurczakow:), dobre beda odblysniki zrobione z oprawy swietlowkowej wkladanej w kaseton sufitowy; 50 na 50 cm, koszt 50 zl a masz nawet 8 ekstra oblysnikow z blachy kwasowej. Tylko musisz je odpowiednio powyginac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak lubisz się bawić, to połączone pod kątem prostym listwy lustrzane - trzeba tylko poeksperymentować z odległością od świetlówki.

PZDR

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwykla folia aluminiowa zmatowieje pod wplywem wody, dodatkowo puszcza jakies swinstwo


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tymi co wlepiaja zwykle lustra pod swietlowki ?


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że słona woda ma dość niszczące działanie i potrzebne jest coś co by się nie łuszczyło, nie bąbelkowało itp. Lepiej być także dość ostrożnym przy wyborze odbłyśników bo ostatnio ostro pyszczyli na niektóre marki na reefpark że się kruszą. Dość dobrze się wypowiadali na temat odbłyśników arkadii.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te ze opraw przemyslowych, o ktorych pisalem na pewno sie nie krusza;), poza wygladem/krzywizna niczym sie nie roznia od firmowych odblysnikow, no ale nikogo nie namawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mmendelski - podpowiedz, gdzie można takie oprawy przemysłowe dostać, praktiker? obi? te sprawy, czy raczej sklepy fachowe z oświetleniem? Potrzebuję trzech odbłyśników, w aqva-light są po jakieś 40zł, więc koło 100 razem, a 50 brzmi lepiej:)


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.