Skocz do zawartości
rafal19

zeovit a zeolit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ów kamyki używane w systemie zeovit to jest to samo co skała zeolit, od dłuższego czasu stosuje zeolit jako wkład w filtrze kubełkowym do akwarium holenderskiego, co wy na to?? nawet nazwa łudząco podobna tylko troszke skomercjalizowana :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeolity przeznaczone do akwarium słodkowodnego w żadnym wypadku nie mogą być używane w wodzie morskiej. Z racji tego ze złoże to jest "jonowybiórcze" to zazwyczaj zeolity przeznaczone do wody słodkiej w wodzie morskiej z dużo większą "chęcią" pochłaniają jony ... wapnia. Czym to się może skończyć - propnuję nie próbować. Gdy zaczynałem przygodę z Zeovitem(a było to na początku 2005r) - też chciałem być cwańszy od innych - i spróbowałem... W ciągu kilu dni poleciało mi ok. 30 spsów..

Do morskiej wody używane są zupełnie inne rodzaje zeolitu - takie które "wolą" jony amoniaku a nie wapnia.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie to samo. Tzn. działają na podobnej zasadzie ale pochłaniają inne związki.

EDIT:

Przemek był pierwszy :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Dostałeś maila?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te chromiski miałem na myśli..

chromis-vanderbilti.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwonie do CBA :) Znowu się jakieś lepsze sztuki pod ladą rozpływają ? hehe

Przemku bardzo ładnie to wyłożyłeś merytorycznie, a w szczególności to, iż rzadko sie zdarza, aby ktoś się przyznał, że na czymś się wyłożył :) Pewnie należałoby jeszcze tylko dodać, że choć sama instrukcja KZ przełożona na język polski mówi o "mieszance zeolitów" to sam system nazwano Zeovitem. Tak więc dopiero wchodząc w szczegóły poza nazwę kruszywa (zeolit)..potem jest ten ważny podział na te pożądane wg ich jonowybiórczości (co jasno już wyłożyłeś). Nie bez znaczenia jest też rzetelność tłumaczenia tej instrukcji cyt. "dla bezpieczeństwa swoich zwierząt używaj tylko zeolitu pakowanego w paczki ZEOvit". Można się pogubić ..wysyłam żonę po zeolit, a ona mówi, że nie było bo tylko były paczki z ZEOvitem :) A jak będę nadgorliwym i wyślę po ZEOvit, to może się zdarzyć iż wróci z całym zestawem buteleczek i debetem na koncie :)Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Zbyszku :)

Pokazałem Czarkowi (choćmiało być na priva) jaki gatunek Chromisów chcemy teraz sprowadzić - bardzo rzadka ale przepiękna odmiana.

Ostatnio kręcą mnie nietypowe rybcie - aż się boję następnego zamówienia z Bali :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, a ile ich trzymac optymalnie w akwa 380l ?

Jak bedziesz je mial to daj znac i odloz mi :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma troche inne pytanie: czy ktos probowal regenerowac zloze zeolitu? Tylko nie bijcie za nie poprawnosc polityczna i chec pozbawienia firmy troche grosza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko, że przy aktualnej cenie kamieni ich regeneracja zapewne byłaby nieopłacalna i bezsensowna:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile kosztuje taki wklad jesli mozesz powiedziec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przemek :

zeolity przeznaczone do akwarium słodkowodnego w żadnym wypadku nie mogą być używane w wodzie morskiej. Z racji tego ze złoże to jest "jonowybiórcze" to zazwyczaj zeolity przeznaczone do wody słodkiej w wodzie morskiej z dużo większą "chęcią" pochłaniają jony ... wapnia. Do morskiej wody używane są zupełnie inne rodzaje zeolitu - takie które "wolą" jony amoniaku a nie wapnia.

pozdrawiam

Przemek

Sorry, ale nie mogę się zgodzić.

chcesz powiedzieć, że zeolity do słodkowodnego zmiękczają wodę ?

wszystkie które do tej pory stosowałem w słodkim pochłaniają jony amoniaku.

Pierwszy lepszy zeolit, lub jego mieszanka z węglem aktywnym

np. firmy Aquael:Zeolit o dużej porowatości usuwa amoniak i fosforany. Zapewnia wydajną filtrację biologiczną wody w akwarium.

jbl (też do słodkiego): Naturalny zeolit, który został wstepnie poddany specjalnej obróbce. Dzieki temu wiąże chemicznie wystepujace w wodzie związki fosforu /fosforany/. Wiązanie chemiczne jest nieodwracalne, więc PhosEx nie może być regenerowany. Zdolność wiązania wynosi przynajmniej 20000 mg fosforanu na jeden kg preparatu. Ogólną regułą może być stwierdzenie, iż w akwarium 200l, zarybione jednym cm ryby na 1 litr wody, gdzie ryby nie są przekarmiane, jedno opakowanie bedzie aktywne przez około pół roku.

i wiele innych przykładów. A zeolity typu Heulandyt lub Klinoptylolit, pochłaniają łatwo amoniak oraz inne trujące gazy z powietrza i wody,w zamian uwalniają wapń, sód, potas, rzadziej stront czy bar.

Zeolit nie jest jeden. I nie ma znaczenia czy przeznaczony do słodkiego czy morskiego. każdy świadomy nie wierzy w cud właściwości, a producent powinien określić co usuwa i co daje w zamian. Ale nie skreślałbym zeolitów przeznaczonych do "słodkiego" bo moga być uniwersalne.

hm, chociaż stosowałem kiedyś metodę strącania CaHCO3 dawkowaniem Ca(OH) do wody. Może stąd, pośrednio poleciał Tobie wapń ?


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nuroslaw :

Sorry, ale nie mogę się zgodzić.

chcesz powiedzieć, że zeolity do słodkowodnego zmiękczają wodę ?

wszystkie które do tej pory stosowałem w słodkim pochłaniają jony amoniaku.

A gdzie ja coś takiego napisałem? Zeolith który można stosować w akwarium słodkowodnym będzie pochłaniał jony amoniaku w wodzi słodkiej. Ale w wodzie morskiej której właściwości fizyko-chemiczne są zgoła odmienne niż wody słodkiej, ten sam wkład z dużo większą "chęcią" będzie pochłaniał jony wapnia, a nie amoniaku.

Zauważ proszę, że stężenie jonów w wodzie słodkiej i morskiej różni się diametralnie.

Jeśli masz wątpliwości co do tego co napisałem(a oparłem to o swoje, niestety niezbyt przyjemne doświadczenia) to zastosuj ten "zwykły, pierwszye lepszy zeolit" w swoim akwarium i podziel się doświadczeniami.

Myślę że wiele osób będzie mogło na tym skorzystać.

Pierwszy lepszy zeolit, lub jego mieszanka z węglem aktywnym np. firmy Aquael:Zeolit o dużej porowatości usuwa amoniak i fosforany. Zapewnia wydajną filtrację biologiczną wody w akwarium.

jbl (też do słodkiego): Naturalny zeolit, który został wstepnie poddany specjalnej obróbce. Dzieki temu wiąże chemicznie wystepujace w wodzie związki fosforu /fosforany/. Wiązanie chemiczne jest nieodwracalne, więc PhosEx nie może być regenerowany. Zdolność wiązania wynosi przynajmniej 20000 mg fosforanu na jeden kg preparatu. Ogólną regułą może być stwierdzenie, iż w akwarium 200l, zarybione jednym cm ryby na 1 litr wody, gdzie ryby nie są przekarmiane, jedno opakowanie bedzie aktywne przez około pół roku.

i wiele innych przykładów. A zeolity typu Heulandyt lub Klinoptylolit, pochłaniają łatwo amoniak oraz inne trujące gazy z powietrza i wody,w zamian uwalniają wapń, sód, potas, rzadziej stront czy bar.

nie ma znaczenia czy przeznaczony do słodkiego czy morskiego. każdy świadomy nie wierzy w cud właściwości, a producent powinien określić co usuwa i co daje w zamian. Ale nie skreślałbym zeolitów przeznaczonych do "słodkiego" bo moga być uniwersalne.

[ciach]

Ale przecież nigdzie nie napisałem że zeolit jest jeden. Występuje wiele rodzajów - i nie chodzi tu o wiarę w cuda czy inne takie - po prostu nie uważam za rozsądne testowanie na zbiorniku takiej a nie innej mieszanki - mimo że mogą być i uniwersalne(może trafisz na taką) to możesz jednak nie trafić - i co wtedy? Może być kiepsko..

hm, chociaż stosowałem kiedyś metodę strącania CaHCO3 dawkowaniem Ca(OH) do wody. Może stąd, pośrednio poleciał Tobie wapń ?

Ca(HCO3) czy Ca(HCO3)2?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie, możesz mieć rację. Chociaż i tak mnie zastanawia to pochłanianie wapnia. Parametry morskiej wody nie traktuje w sensie jednak jako różnej, tylko jako wody o większym zasoleniu. Więc mechanika procesu może się różnić, od zauważonych, choć efekt ostateczny będzie ten sam. - strącanie wapnia. Przetestuje to u siebie. na osobnym zbiorniku :).

a co do Ca(HCO3) - można traktować jako Ca(HCO3)+ , niekoniecznie jako zapis pełnego zwiazku niezdysocjonowanego

Ca(HCO3)2. Ale jak już się czepiamy :) to fakt zapis był niepełen, ułomny.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Oj, ciężki dzień miałem ...

Reasumując - przy cenie podłoża takiej jaka jest chyba bym nie ryzykował po raz drugi.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.