Skocz do zawartości
Artur T

brązowy nalot

Rekomendowane odpowiedzi

Pomocy! nie moge poradzić sobie z brązowym nalotem który codziennie pokrywa skałę, szyby a nawet osiada na koralowcach. Dosyć łatwo się odrywa jeżeli "zdmuchuje" go powietrzem z pompki, ale następnego dnia pojawia się znowu. Nie wiem co to jest i dlaczego? Pod wpływem światła bąbelkuje i często z bąbelkiem odrywa się w postaci brązowych nitek. Nalot wygląda jak gęsta rdzawo-brązowa pajęczyna. Proszę o pomoc. Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur, najlepiej zapodaj jeszcze jakies zdjecie to bedzie mozliwa szybka diagnoza.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj w klubie Arturze! Obstawiam, że to są glony. Coś podobnego na obrazku?

glony_10.04.jpg

zlote_glony.jpg

Dino.jpg

1.Wybierz które najbardziej pasują do twoich.

2.Musisz zacząć od dokładnego opisu swojego tanku (obsada, filtracja, oświetlenie, parametry wody, przygotowanie wody,itp)inaczej ciężko będzie z pomocą.

Jak chcesz to daj znać na priva to ci spróbuje pomóc i opiszę jak sobie dałem radę z tym paskudztwem alexkoz@poczta.onet.pl


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę jestem wdzięczny, że zainteresowaliście się moim tematem. Zbiornik założony ponad rok temu został przebudowany jakieś 3 miesiące wstecz - i tak można datować jego początek. Przebudowa była związana właśnie z tym świństwem i wtedy filtr glonowy (zbyt mały) został zastąpiony zraszaczem. Skała została mechanicznie oczyszczona i przepłukana w wodzie słodkiej. Na początku wyglądała bardzo ładnie a po dwóch miesiącach wystąpił ten sam problem. Akwarium ma 300 l wody w obiegu. HQI 250 + super actinic Philips. Reaktor i mikser. Żwirek wygląda jak na ostatnim zdjęciu a cała skała pokryta jest tak jak na 2-gim z tym że gęściej. Nie wiem, co może być tego przyczyną? Wapno ok 400. Brak azotanów i azotynów. Koralowce miękkie (tylko takie mam na razie) mają otwarte polipy a na wszystkim osiada ten nalot. Jeszcze raz wielkie dzięki dla: AquaManiaca, Swirleja2, Marxa i alexa za próbę pomocy! pozdrawiam: Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała przepłukana w słodkiej wodzie?????

No gratuluje pomysłowości. Artur co Cię skłoniło do takich kroków - z glonami nie walczy sie słodka wodą i nie zabija sie biotopu żeby sie ich pozbyć??? Praktycznie zbiornik ruszył wiec od zera 3 miesiace temu z przetrzebioną populacją życia w skale.

Wiem że oczekujesz rady, wybacz że najpierw wyraziłem zdziwienie.

Na poczatek koniecznie sprawdź jeszcze fosforany i ustawienie reaktora.

Jakie i ile masz ryb?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur, a jak sie miewa Twoj filtr RO? moze tu jest przyczyna? Dejonizatory tez stosujesz?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, z tym płukaniem masz rację. Sam podchodziłem do tego tematu z dużym dystansem, ale nie będąc fachowcem, uległem zapewnieniom profesjonalnej firmy zajmującej się akwarystyką morską. Wczoraj kupiłem test na fosforany JBL. Nie jestem w stanie dokładnie określić poziomu. Skala barwowa ma 0,25 mg 0,5, 1,0...woda morska powinna zawierać ok. 0,07 mg a poziom 0,25 jest już ponad 3 razy wyższy. Może zamiast 5 ml wody wlać do probówki 2,5 co pomoże zwiększyć dokładność pomiaru dwukrotnie (jeśli zależność będzie wprost proporcjonalna???). Co do ryb to tylko trzy amphipriony (bałem się wpuszczać coś innego ze względu na osiadający wszędzie syf).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"bałem się wpuszczać coś innego ze względu na osiadający wszędzie syf"

Arturze jeszcze jedno. Jak zapewne zauważyłeś to paskudztwo ma nimołosierne możliwości namnażania się. Musisz zrobić wszystko, żeby to powsztrzymać, a więc:

1.Odetnij drani o żarcia. Parametry wody muszą być idealne. Sprawdź stan swojego filtra RO, żadnego dozowania mikroelementów, podawaj jak ci radził swirlej kalkwasser.

2. Sprzątaj dokładnie w akwarium systamatycznie (nawet codziennie). Ja u siebie zrobiłem rewolucje z przestawianiem skałek włącznie, ale nie mam praktycznie obsady (parę ężowiedeł 3 miękasy i salarias). Weź pompkę do ręki i opłukuj wielokrotnie skałki.Zobaczysz ile z nich wyleci syfu (to jest właśnie pożywka dla glonów)

3. Zwiększ do dużej cylrkulację wody w tanku

4.Jeżeli masz dużo syfu na dnie, to PROPONUJĘ ci wyciągnięcie 100% żwiru powiedzmy w 3-5 eatapach. Odsysaj już puste dno na bieżąco. Ja tak zrobiłem. Jak już będzie po wszystkim wrzucisz tylko cieńką warstwę, żeby tylko przykrywała dno.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wapno utrzymuje się dzięki reaktorowi; nie badałem ostatnio Ph - przyznaję się bez bicia; chyba kupię Ph computer jeśli mogłoby to coś pomóc; mikser nie chodzi najlepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex - nie dawać żadnych mikroelementów? A i jeszcze jedno - w kominie nad biobalami umieszczam watę akwarystyczną na którą zlewa się woda z akwarium (pierwsza filtracja); czy mam ją wymieniać jak najczęściej czy potraktować to jak dodatkowy filt biologiczny (wata po krótkim czasie również robi się brązowa). Wymieniam ją co ok. 10 dni. Jeżeli pytania są na bardzo niskim poziomie, to proszę o wybaczenie.

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, to jeszcze moje 3 grosze. jak pisali koledzy ZERO mikroelementów ale takze ZERO podmian. Wodę którą zlejesz z glonami filtruj pożądnie przez watę i gabkę i wlewaj spowrotem do akwa. Watę: zawsze powinno sie wymieniać co 2-3 dni. Biobale działają tak samo jak filtr zraszany. Ja wyrzuciłbym i to i to. Moim zdaniem dołozenie filtru zraszanego takze było błędem.

I jeszcze jedno (nie wiem czy nie najważniejsze): jeśli posłuchasz naszych rad i np. wyrzucisz filtry zraszane i biobale to nie rób tego jednocześnie tylko przez kilka dni ujmuj po trochu. To samo jest z ph. Jeśli sie okaże że jest za niskie to nie podnoś go skokowo tylko wolno ale systematycznie.

PS. Jeśli ktoś sądzi że komputer ph załatwia sprawę utrzymania ph to jest w błędzie, także z wywalaniem kasy też spokojnie


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to dołożę też parę swoich wniosków.

1.Byłby idealnie gdybyś Arturze doprowadził do tego, żeby twoja filtracja oraniczyła się tylko do żywej skały i odpieniacza. Wywal tylko powoli(rozłożyłbym to na powiedzmy tydzień albo i 2)biobale, złoże zraszane. Zostaw sobie np. w kominie jedną (dosłownie szt. 1) w całym obiegu watę perlonową bądź gąbkę i obowiązkowo codziennie płucz ją lub wymieniaj na nową.

2.Na pewien czas odłączyłbym reaktor (skoro masz tylko kiękasy to one to zniosą) i pozostawił kalkwasserreaktor. W międzyczaie przyjrzyj się mu bliżej czy aby na pewno dobrze funkcjonuje, zmierz parametry ocieku.

3.Okresowo podłączyłbym UV-kę. Ja tak zrobiłem.

4.Wywal żwir z dna. Pisałem już o tym.

Skonsultuj jeszcze proszę pkt.2 i 3 z mądrzejszymi ode mnie.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze ja napisze cos, co niekoniecznie ma zwiazek z sytuacja kolegi (ktora brzmi dramatycznie) ale bylem jej swiadkiem

Kupowalem "z wyprzedazy" krewetke i garbika. Wlasciciel powiedzial ze zrezygnowal z akwarium, poniewaz nie mogl wyjsc z glonow. Na dowod pokazal mi skalke na ktorej nitkowate byly ze hej

Dal mi ta skalke w prezencie.

Wzialem ja i potraktowalem szczoteczka i zgolilem do zera (ale oczywiscie w slodkiej wodzie nie plukalem)

Po wlozeniu do mojego akwarium bylo, ok ale po dluzszym czasie nitki wyszly takie jak byly, natomiast reszta skaly nitek nie posiada.

Wnioskuje z tego, iz ta jego zywa skala to nie byla zadna zywa skala tylko pewnie jakis tuf, ktory puszcza cos na potege

W twojej sytuacji podstawa to czyszczenie, czyli odciecie glonow od zarelka

1)Biobali bym sie pozbyl na nich takze odkladac sie moze syf

2)podloza bym sie stopniowo pozbyl (na czas czyszczenia)

3)regularna podmiana co tydzien 10% wody (ewe. jak pisze Tomasz, nie podmieniac, ale odmulanie to koniecznie)

4)jesli duzy syf sie unosi w wodzie to filtr mechaniczny czesto czyszczony (np ta wata)

5)napisz jak sprawuje sie odpieniacz, moze jest za slaby albo brudny

6)nie karmic ryb (z glodu nie zdechna, moj garbik je glony :)

7)kupic slimaki turbo i ew. innych obywateli z tzw "cleaning crew"

Sprawa PH - kup koniecznie test, niskie PH moze byc przyczyna problemow. Zmierz PH rano i wieczorem

To tyle co przychodzi mi do glowy. Cokolwiek robisz, rob powoli i zapisuj co kiedy zrobiles. Pomoze ci ocenic skutecznosc poszczegolnych dzialan.

Jesli masz dostep do cyfraka - rob fotki. One maja EXIF i odczytasz stamtad co kiedy zrobiles w razie czego


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra, dzisiaj zrobię zdjęcia a gdy zajdą zmiany (mam nadzieję że na lepsze) za jakiś czas pstryknę kolejne; znowu przykro, że zraszacz nie cieszy się uznaniem; przed zakupem wszyscy chwalili jako jedyne rozwiązane do małego sumpa, gdy kupiłem jest odwrotnie - (mogłem od razu pytań na forum).Mam już parę takich kwiatków m.in. prawie nowy odpieniacz AquaMedica Turboflotor 1000 Multi...leży w szafie. Wymieniłem na Delteca AP 600 (na razie tylko z niego jestem zadowolony).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak - porobiłem zdjęcia, ale nie wiem jak je zamieścić; mój (żony) GG 1666552 ("Beatka")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiesc je najlepiej na swojej stronce :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dajcie adres maila to prześlę, albo powieddzcie jak to zrobić przez "nano" - trzeba założyć jakieś konto? jak?

jestem pod mailem prosport@onet.pl lub GG 1666552

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 99 % Twój problem jest spowodowany glonami krzemowymi.Jeżeli rano przecierasz szyby a wieczorem masz na nich brązowy nalot to jest to właśnie efekt wzrostu tych alg.Sprawdż poziom krzemu w wodzie/test np. Saliferta/ kranowej i po prześciu przez osmozę.Dorażnie proponuję zmniejszenie oświetlenia/wyłączyłbym HQI/,zaprzestanie podmian i odłączenie wszystkiego z wyjątkiem odpieniacza.Być może masz uszkodzoną osmozę albo włożyłeś coś co wydziela krzem.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na glownej stronie nano-reef jest opis jak wrzucac zdjecia na wlasna strone na nano


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogladalem foty i nie wyglada to zbyt ciekawie

sproboj cos z tym zrobic jak najszybciej


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja mam identyczną sytuację i też nie mam pojęcia co robić a kłopot mój zaczął sie po przeniesieniu wszystkiego z mniejszego zbiornika do większego glony brązowe rosną z dnia na dzień staram się je odsysać ale to na niewiele się zdaje


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć zanim przeniosłem się do większego baniaczka robiłem w małym akwarium kilka podmianek i zbierałem starą wodę aby dodać jej do nowego zbiornika tak uzbierałem 130 litrów resztę zalałem tak jak mówisz swierzą wodą co do skały to miałem jej na początku ponad 20 kg teraz tydzień temu kupiłem jeszcze 10 kg teraz mam w okolicach 30-35 kg .Jeśli chodzi o dodawanie Ca to narazie mam je na stałym poziomie i nie dodaję uzupełniam jedynie Kh metodą ballinga . parametry to:

pH-8,4,KH-10, Ca-480, No3-0, Mg 1250.


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.