Skocz do zawartości
Neno

Odpieniacz dla 450L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Otóz mam prawdziwy dylemat co kupic by potem nie sprzedawac i nie szukac bardziej wydajnego - szkoda czasu i pieniazków na takie manipulacje. Chce kupic raz a dobrze. Wybór mój padł na Deltec APF 600 ale widze , ze jest on polecany do zbiorników 200-250l a mój zbiornik jest prawie dwa razy wiekszy.

Obsada- nie ma sensy chyba jej podawanie bo wiadomo ,ze na dzis plan jest taki a za 2 lata zechce się cos innego a odpieniacz powinien dac radę . Znajde cos na "ludzka" kieszeń ? Powiedzmy ok 1200-1500zł ? Koniecznie nowy :)

Może ATI - Bubble Master 200 ? Roznica w cenie znikoma (ok100zł) ale moze bedzie duzo większy zapas wydajnosci? esli nie ten to co - zwazywszy ,ze szafka ma wysokośc w środku 79 cm ale trzeba by coś zostawić miejsca na serwis tego urządzenia. Komora w sumpie bedzie dostosowana wilkosciowo do odpieniacza dopiero po jego zakupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neno

odpieniacz ap 600 jest polecany do zbiornika 200-250l,a apf 600 do większych,do twojego wystarczy


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego Bubble Mastera nawet nie porownujmy z Delteckiem :) To zupelnie inna sila urzadzenia. Jezeli mozesz go kupic za troszke drozej niz Deltecka i Cie na to stac, to nie musisz sie zastanawiac.:)

Czesto sa szafki tylko 60 cm wysokie i w zasadzie to wystarcza dla BK, BM, H&S, ale nie dla Delteca :) W Twojej 79 cm wysokiej zmiescisz prawie kazdy rodzaj.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc Buble Master 200 ? Czy jeszcze coś innego ? :) Tak jak pisałem - sprzęt ma być ostro na wyrost bo różna obsada może się w zyciu trafic - jak będzie mała - to po prostu bedę wyłanczał na kilka dni . Jak już niejdna osoba pisała , że przy morskim nie ma co patrzeć na koszty - trzeba kupić to co najlepsze a jak by nie było mnie stać dopłacić 100-200 czy nawet 300zł to nie wchodziłbym do tej rzeki, a w zasadzie do tego oceanu :)

Bo z AP/APF 600 to dla mnie jakaś dziwna sprawa - te same wymiary , pewnie tylko pompką się różnią , ale żeby zmiana pompki od razu zwiększyła mozliwości odpieniania o 2x to juz dla mnie niepojęte. Tak rozumując wymiana pompy pmozna stuningować większość odpieniaczy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez przesady, AP600 nie jest dedykowany do 200 litrow, na APF600 widzialem przynajmniej 1 zbiornik kol 600 litrow i wygladal super.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm - to zostaje dylemat czy APF 600 czy Bubble Master 200 . Pomijam różnice w cenie - chodzi tylko o to by nie był za mały lub nie za duży bo potem się okaże , że mi tak wode wyjałowi , że korale i inne stworzonka nie będą miały czym się odżywiac .

A może któryś z nich jest wyraźnie cichszy , może któryś łatwij wyregulowac , obsługiwac ? Może takie dane pomogą mi wybrac jeden z tych dwóch modeli .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie nażekam na APF600. Co do głośności, to szczeże mówiąc przy szumie który generuje cały sprzęt ze zbiornika, uważam że sam odpieniacz jest cichy.

Pozdrawiam

Marcin Kloc


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rzeczywiście w planach masz większy zbiornik to bym jednak kupił BM 200. W tych 450 ltr. APF600 z powodzeniem zda egzamin. Gdybym jednak teraz miał wybierać pomiędzy tymi dwoma do mojego zbiornika 500 ltr. to właśnie wziąłbym BM 200, ale tylko dlatego, że na BM 250 nie bardzo byłoby mnie stać :)

Popatrz na TOTM Szymona. Jakoś nie ma problemu z wodą, a w sumpie ma potwora :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie nie myle, to Deltec musi dostac wode orurowaniem z komina lub druga, dodatkowa pompe.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez miałem podobny problem na który odpieniacz sie zdecydowac do akwarium 412litrów wybór padł na delteca apf600 ,jego pracą jestem zachwycony.W sklepie powiedziano mi ze można trafić na pompe w odpieniaczu Ati która będzie głośno pracować.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem APF600 teraz mam BM250 w podobnym do Twojega litrażu i mogę Ci powiedzieć żebyś jednak celował w ATI. Deltec ma wiele zalet, jest stabilniejszy w pracy, łatwiej go wyregulować, ale możliwości przerobowych ATI nie da się przecenić, mi mojego udało się kupić jako 4 miesiące używanego, bo właściciel wyjeżdżał i likwidował akwa, zanim go kupiłem przegadałem troche czasu z "filarami" tego forum, większość twierdziła tak samo, czyli kwestia głośności to kwestia indywidualna, natomiast mozliwośc przerobowa i związany z tym margines bezpieczeństwa w przypadku jakiejkolwiek wpadki w akwa jest bezcenna. Mój akurat trafił mi się cichy, przede wszystkim bedziesz musiał dokupić do niego tłumik od Skiby, bo hałas generuje przede wszystkim zasysane powietrze, a fabryczny tłumik jest nie do przyjęcia. U mnie tłumik od Skiby wyciął 90% hałasu i uwierz mi że to plasuje odpieniacz duużo wyżej w rankingu jakości jak dla mnie. Czy wyjałowisz wodę? Mało prawdopodobne. Czy korale zyskają na przewymiarowanym odpieniaczu jakiejkolwiek marki by nie był? Napewno :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sprzedawca w sklepie gdzie chcę go kupić prawde mówił, a to żadkośc wsród sprzedających . W domu ma APF600 ( i jako zalete wymienil m.in. jego łatwość regulacji) ale twierdził , że jak by miał jeszcze raz wybierac to tylko BM200 (pracuje u nich w sklepie) . Ponoc strasznie długo (kilka dni) sie go ustawia ale wydajnością bije na głowe APF600. Troche sie tego boje ale jakos moze z Waszą pomoca sie uda :) Dobrze poszukałem i różnica w cenie to tylko 80zł więc jak dla mnie żadna .

A zbiornik faktycznie jak znajde to kupię większy.

Decyzja chyba zapadła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi ustawienie BM250 zajęło kilka tygodni :) a właściwie "wyczucie" przyzanm szczerze że już miałem ochotę wywalić go w cholerę, ale jak już się wypłukał i ustabilizował to nie mam z nim żadnych problemów. Właściwie to im mniej się go rusza i reguluje tym lepiej działa :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem , pomierzyłem i wyszło , że stac mnie jak sie uprę na BM 250. Musze tylko z sumpa wyciąć jedno wzmocnienie ( i tak jest z 12mm szyby wiec nie potrzebne) bo mi sie nie zmieści :D Jedno mam z głowy - teraz czas zastanawiac sie nad calą resztą . Dzieki za pomoc .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D Może Cię to zdziwi ale ja żeby wstawić BM250 do sumpa musiałem zrobić z 3 komorowego 2 komorowy więc musiałem wytłuc dwie szyby :D i z perspektywy czasu powiem Ci że to było jedno z lepszych posunięć bo teraz jest przestrzennie i wygodnie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 130x50x50 sump jakieś 110x40x40, też miałem środkową komorę, miała być na DSB, ale koniec końców DSB wylądowało w zbiorniku głównym a środkowa komora z sumpa przestała istnieć i sump ma tylko dwie komory.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mozna powiedziec ,ze te same wymiary . U mnie zbiornik 150x50x60 a sump 92x43x47 czy jakos tak :D A DSB od razu planuje miec w zbiorniku jak tylko skala dojrzeje. Mam juz ok 30kg skaly kupione , czeka az odpale akwarium ( skala z likwidowanego zbiornika) . Ile radzilbys jej jeszcze dokupic by nie zagracic i by przy DSB + BM250 dalo rade pieknie obsadzic zbiornik zarowno koralami jak i rybami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem 50 kilogramów, z czego jakieś 1/3 po pewnym czasie wylądowała w sumpie, w zbiorniku zostawiłem sobie tylko bardzo "ustawne" bryły i płyty, cała drobnica która utrudniała cyrkulację wody i stanowiła powierzchnię i zakamarki w których gromadził się syf trafiła do sumpa. Więc radzę mniej większych kawałków zamiast taczki gruzu :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neno: kiedy planujesz zalać akwa, mam identyczny zbiornik jak Twój. Miałem zalać w piątek ale czekam na membranę i leję we wtorek. 50 kg skały już czeka :D


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Styczeń/Luty 2009 . Próbuje jeszcze sprzedac cały zbiornik słodkowodny (zbiornik , pokrywa z oświetleniem , życie , wyposażenie i wklejone tło) . Wtedy będę miał jeszcze pole do manewru - nie bawie się w odrywanie tła i czyszczenie szyby ( tylko kupuje nowy 450L baniak), a byc moze nawet stawiam nieco wiekszy zbiornik -550(160x58x60)/576L(160x60x60)/710L (170x70x60) . Dlatego zdecydowałem się na nieco większy odpieniacz by w razie czego mógł obsłuży też większy zbiornik . Narazie kompletuje sprzet który wykorzystam czy to w takim czy w owakim zbiorniku ( dolewka, sól , pompy itp. itd.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.