Skocz do zawartości
Łukasz Różański

100% błazenków w błazenkarium

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam stworzyć nano-błazenkarium, czyli 120l na 3x24W T5 z panelem (miniflotor, filtr ociekowy, dużo glonów w głównym zbiorniku), 10kg żywej skały, 10kg żywego piachu, clean up team, no i błązenki. Do tego jeszcze xenia. Będzie to więc prawie fish only:) Ile błazenków mogę tam chodować? 3? 5? Czy nie będą się między sobą żarły?

Pisząc Błazanki mam na myśli Amphiprion Ocellaris, a więc te najmniejsze z amphiprionów

Proszę o wszelki wskazówki


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 112L i 2 błazenki - trzymają się razem więc jeśli chodzi o "terytorium" to się nie masz co martwić.

Gdzieś kiedyś widziałem kalkulator zarybienia który mówił jaki jest max. ilość cm. ryb na akwa i to zależało od dojrzałości zbiornika i z moich obliczeń wychodziło że max. by weszło 5 błazenków w dojrzałym zbiorniku.

Nie chce się wypowiadać na temat czy można wsadzić więcej bo jestem tu nowicjuszem, ale wydaje mi się że przy dobrym systemie filtracji (o wydajności max kilkukrotnej pojemności twojego akwa) powinno się dać coś tam jeszcze dorzucić.

Aha i z tego co czytałem lepiej rybki tego samego gatunku wrzucać razem bo inaczej mogą być wobec siebie agresywne (gdy już do zadomowionych dorzucisz nowe)

I szczerze polecam kilka krabów pustelników, ślimaków i krewetek czysczących (tak zwany "clean up crew") - niewielkie obciążenie dla zbionika a są niezastąpione przy pielęgnacji "syfu" i alg. Sam jak tylko zbiornik będzie stabilny i nie będzie żadnyc większych zmian w chemii wody chcę dorzucić rozgwiazdę grzebiącą w piasku (sand sifting starfish) - która jest podobno bardzo pomocna a zarazem dość łatwa do utrzymania (jak na rozgwiazdę)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, sam chciałem mieć kiedyś błazenki. Więc tak- wejdzie najlepiej 4, tylko jeden gat. jesli juz to nie kupuj premnasów biaculeatusów bo są to najagresywniejsze ryby ukwiałowe, najlepiej kup naraz 4 malutkie amphiprionki które z czasem dojda się w 2 pary, z płcią nie ma problemu:) Przydał by się jeszcze ukwiał a nawet 2 tak aby każda para miałóa swój.

Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. W tak małym akwarium - 100l bez panelu - góra 2 sztuki niezależnie od gatunku. Kupisz 4 czy 5 - po kilku miesiącach i tak zostanie para, i to niezależnie czy będzie ukwiał, czy nie. Chcesz mieć błazenkarium to niestety trzeba mieć większą liczbę ukwiałów- a to wymaga miejsca. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy ukwiałowi wystarczy 3x24W T5 światła?

2 błazenki to nic złego, ale po prostu mało. Niektórzy trzymają 2, ale tak na prawdę nastawiają się na rafę, a ja chcę poświęcić acropory i inne koralowce z wielkimi wymaganiami i w ich miejsce umieścić ryubki.

Fish only to nie to samo co reef, więc i wymagania i możliwości obsady będą różne.

Mój zbiornik będzie miał panel, odpieniacz i filtr zraszalny, a z nadmiarem NO3 poradzi sobie duża ilość glonów. A przy najmniej mam taką nadzieję:)


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie w/g mnie jest O.K. (od 6-ciu lat hoduje ukwiały, i nie tylko, pod świetlówkami), poprostu trzeba wybierać egzemplarze ciemniej wybarwione (mniejsze wymagania świetlne). Teoretycznie nawet w twoim akwa możesz zaryzykoać 2, a nawet 3 nieduże ukwiały (domyślam się, że ma ok.80 cm długości) na zasadzie każdy w innym kącie, ale powinny być jednego gatunku lub pokrewnego (żeby "nie załatwiły" się wzajemnie podczas wędrówek), i musisz mieć świadomość, że masz wtedy nikłe pole manewru. Możesz spróbować wtedy hodowli 2 błazenków par, ale osobiście zamiast 4 ocellarisów radziłbym tobie wtedy 2 ocellarisy i 2 akallopisosy - ponieważ te drugie są jak na błazenki bardzo łagodne i jest szansa uniknięcia krwawych walk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój akallopisos w tydzień po wrowadzeniu zakatował większego od siebie premnasa,więc różnie bywa.sam padł póżniej ofiarą skrzydlicy(do tej pory jedyną)-jak w filmie gangsterskim,kumpel się zemścił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,, (od 6-ciu lat hoduje ukwiały, i nie tylko, pod świetlówkami), poprostu trzeba wybierać egzemplarze ciemniej wybarwione (mniejsze wymagania świetlne)." ???


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,,egzemplarze ciemniej wybarwione (mniejsze wymagania świetlne)." ??? pisząc ciemniej wybarwione miałeś na myśli :lepiej wybarwione ,intensywniej wybarwione, ładniszego koloru itd.


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie można by poprostu normalnie się spytać ? zamiast walić samo ???


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz, 120l. to w sam raz na jedna piekna pare Amphiprionow, beda sie swobodnie czuly. Jesli chcesz miec ryby to majac tylko 2 Amphi mozesz dac jeszcze ze dwie niewielkie rybki, jest tyle pieknych gatunkow. Nie wiem, dla mnie akwarium wielogatunkowe wyglada jednak lepiej.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac: a ile rybek można trzymać w takim 120l ?? chce zrobić sobie akwa 90-100l i się właśnie zastanawiam ile rybek tam wpuścić, no i oczywiście ukwiała też bym chciał sobie trzymać dla błazenków właśnie :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc ciemniej wybarwione miałem na myśli standartowy kolorek czyli brąz lub "koral". Wszelkie ukwiały o barwie białej, żółtej, zielonej, purpurowej mają większe wymagania świetlne (hqi), chociaż i tutaj zdarzają się wyjątki, natomiast "standarty" lubią światło "przytłumione" takie jakie dają jarzeniówki. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak patrze na twoj setup i sie zastanawiam, czy zamiast

10 kg. zywego piasku nie wziasc lepiej jeszcze 10kg. skaly. Jesli chcesz trzymac 4 rybki w 120l. to wskazane byloby wiecej skaly niz 10kg. Skala to jednak skala. Piasku dalbym ewentualnie kilka milimetrow na dno i to tyklo z przodu, w miejscach widocznych, generalnie ze wzgledow estetycznych. Zwykly piasek koralowy dosc szybko stanie sie "zywym piaskiem" i bedzie to lepszy pisek niz ten z torebki bo:

1. Bakterii bedzie w sumie tyle samo.

2. Do piasku przejda sobie ze skaly rozne stworzenia a tych z pewnoscia nie ma w piasku z torebki.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko ze z pewnoscia bedzie tanszy a skoro nie widac roznicy to po co przeplacac? :D Tak wiec dalej twierdze, ze wiecej skaly i troche piasku koralowego bedzie w efekcie lepszym rozwiazaniem niz 10kg skaly i 10kg "zywego piasku". Zreszta o 10 kg. piasku w akwairum trzeba troche dbac, jesli chce sie miec czysty.

Cala dyskusja sprowadza sie wiec w sumie do tego, czy sypac duzo piasku do akwarium czy nie bo to, ze "zywego piasku" z torebki nie ma sensu kupowac pozostaje chyba poza dyskusja...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze ktos chce, tak jak np. SMK jak najszybciej odpalic akwarium.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak w żywym piachu z torebki chodzi raczej o kultury bakterii - choć pewnie sporo jakiś "mikro źwierzątek" da radę przetrwać.

Jednak po moich obserwacjach twierdzę że żywy piasek (a po dłuższym czasie także zwykły piach) jest nieoceniony w utrzymywaniu niskich wartości azotanów i azotynów. Cały czas mam wartości śladowe nawet jak dodałem kilka nowych rybek i korali (testy hagen i sery pokazują 0 a widać śladowe ilości w testach laboratoryjnych) - a akwa ma 2 miechy.

Zgadzam się jednak w pełni z tobą aquamaniac - piasek trzeba mieć czym porządkować - np. w moim przypadku rozgwiazdą kopiącą w piasku, rybkami mieszającymi piach i krabikami. Syf w piachu robi się niemiłosiernie szybko wiec szybko doszedłem do tego że musze dokupic rozgwiazde i ślizga - od tego czasu moj piach błyszczy :D

Jednak ja jestem zwolennikiem zywego piachu. Skałem można dokupić z czasem, a ładną warstwę piachu trudno dołożyć do działającego akwa (bez robienia młynu koralom i rybom)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to swoje akwarium to na długo założyłeś? wcześniej czy pużniej i tak dojdziesz do wniosku żeby ten piach wywalić moze to i ładnie wygląda ,, funkcjonuje,,? / zwłaszcza na poczatku ale daje max 12 mieś .życia takiemu baniakowi.nawet się nie spostrzezesz jak to.wszystko .. ale to jaszcze przed tobą, twardziele czym karmisz? a narazie gratulacie i zycze powodzenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o kłopotach z grubą warstwą normalnego piachu lub żwirku, ale żywy piach sobie ludzie chwalą no i podstawa to zwierzaki mieszające go. Jak bedzie faktycznie to zobaczymy - jak bedzie sie coś złego dziać z powodu piachu to nie z dnia na dzień.

Korale karmie raz w tygodniu mrożonym krylem i sera coraliquid.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

syfu się tam tyle odłoży że zwierzaki mieszające nic ci nie pomogą a mogą dodatkowo i jedynie przyczynić się do szybszego przedostania i wzbogacenia się jak to nazwałeś żywego piachu?/żywy piach to taki chwyt marketingowy :D / w syf .przecież one też srają . jak nie będziesz w sposób meczaniczny czyścił i usuwał z tego piachu resztek przemiany materi to to wszystko i tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK, czytales o DSB? Owszem, dziala denitrfikujaco ale:

musi miec odpowiednia glebokosc, zeby doszlo do wytworzenia strefy beztlenowej, co niezbedne jest do pelnego cyklu denitryfikacyjnego. I teraz, jezeli masz warstwe, powiedzmy 4 cm. to co sie dzieje:

zachodzi proces denitryfikacji NIECALKOWICIE, a mianowicie jedynie procesy tlenowe, sam poczatek, konkretnie dwie reakcje:

1. bakterie Nitrosomonas: NH4 + O2 -> NO2 + ...

2. bakterie Nitrobacte NO2 + O2 -> NO3 + energia + ...

Jak widac sa to procesy wymagajace tlenu, zajda one w podlozu o wysokosci 4 cm. ale w ich wyniku otrzymamy duze ilosci NO3, co moze nie spodobac sie twojemu anemonowi i nie tylko. Stad nazwa na takie cos: fabryka azotanow.

Wobec powyzszego IMHO albo pelne DSB ze wszystkimi jego wadami i zaletami albo spokojne i powolne wybieranie piaseczku.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

berlińska metoda jest bardziej pod tym względem doskonalsza/też ma pewne wady i uwarunkowania ,zalety i wady/ i choć na początku może się wydać droga z biegiem czasu jest nie oceniona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No berlinska uwazam za doskonala, duzo skaly to jest to, chyba sobie w sygnaturke to zdanie wpisze :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.