Skocz do zawartości
koma

Ślimak owłosiony?

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że z żywego podłoża wystają mi jakieś pomarańczowe nitki... Pomyślałem pewnie to jakiś paskudny glon i lepiej to wyrwę.....no i z piasku wyciągnąłem coś dziwnego długie gdzieś na 2,5 cm właśnie w takich nitkach, nitki i po >5 cm. Średnica jakieś 0,5 cm. Trzon bo innych części wyróżnić nie mogłem szaro-czarny.

Śluzowate...przykleja się do tego piasek koralowy..., więc myślę, że to ślimak. Położyłem z powrotem na podłożu to zaczęło sięzakopywać.

Krótko ....bo dorwał to krab pustelnik i po paru morderczych degustacjach zostawił. Pewnie jakieś niesmaczne..:-)

No i było by po sprawie.

Tyle, że takie pomarańczowe nitki wystają mi i w innych miejscach.

Ktoś mi powie co to może być za zwierzątko.

Czym się żywi, jak działa ten jamniczek i po co on komu na rafie?

Zagrzebuje się pod samą powierzchnią.Włoski ruszają się raczej siłą cyrkulacji więc nie wiem po co mu one.


Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze zdjecie delikwenta mogloby pomoc.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Terebellidae

Te ciekawe zwierzęta łatwo znaleźć na żywych skałkach kupowanych do akwarium, a w warunkach naturalnych często są spotykane w piaszczystym podłożu oraz pod odłamkami skalnymi. Ich ciało jest zbudowane ze śluzu i piasku i może być w kolorze pomarańczowym, białym lub żółtym. Głowa tych wieloszczetów jest pokryta cienkimi długimi nitkami, które bez przerwy zbierają cząstki pokarmu i przenoszą je do otworu gębowego. Znakomicie sprawdzają się w zbiorniku z delikatnymi gatunkami bezkręgowców, gdzie będą wyjadać resztki pokarmów."

z http://www.superakwarium.pl/pierscienice-annelida-id854.html

Nie wiem co autor miał na myśli pisząc "Ich ciało jest zbudowane ze śluzu i piasku" ale widać mogą być pomarańczowe i mam nie ślimaki a ciekawe stworzonka:-)

Przepraszam za brak zdjęcia, nie chce niszczyć kolejnego, a pozatym kolejne centrum włosków, jest za skałą. Niech sobie zostanie choć jeden. To jest na 85% jakieś Terebellidae. Jak to się nazywa po polsku?, bo polska wikipedia raczej milczy... nie ma takiego hasła. Możeby je trzeba kiedyś dodać ! :-) Najbliższe nazwane dla mnie zwierze to na razie liliowiec.

Zresztą jak już wiem co to jest to ta fotka pasuje jak ulał :

http://www.chehaliscoral.com/article-imgs/spaghettiworm.jpg

I w tym leksykonie u Ciebie tez tego nie widzę :-)


Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.