Skocz do zawartości
fal

dinoflagellates

Rekomendowane odpowiedzi

No cóż powiedzmy , że stoję w miejscu.

Wymieniłem membranę , prefiltry , żywicę , zastosowałem rowę , zszedłem z PO4 - 0,08 , a dino jak miało tak ma się dobrze.

Mogę tylko powiedieć , że potrafię ograniczyć rozrost tego dziadostwa , a to za sprawą tylko i wyłącznie długości świecenia w zbiorniku. Ręce mi opadają , nie mogę dojść co jest przyczyną że to świństwo ma się dobrze. Do wody po za calciumreaktorem i kalkwasserem nie leję nic.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez ma się dobrze:) odpieniacz na mokro i nic!!!

dzisiaj wlałem cycle,może to coś da


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze zacznijmuy od d*py strony : skad masz skałę i w jakim jest wieku (świeża z morza czy była u od kogoś ze zbiornika ?) Masz jeszcze piach/żwir na dnie ?

czasami pozbycie sie azotanow oznacza wywalenie calego podloza, zreszta sa ludzie na forum ktorzy to praktykowali. dino to zywe organizmy i jesli trwaja to tzn, ze czyms sie zywia caly czas. na ostatniej fotografii jaka zamiesciles wyglada tak jakby glownie siedzialy na podlozu - moze pokombinuj jeszcze z cyrkulacja? generalnie co do piachu to sie robi takie zamkniete kolo : jest pozywienie w piachu , wiec zaczynaja na nim rosnac, slaba cyrkulacja im sprzyja bo nie sa wymywane, jak rosna to tworza powloke, ktora jeszcze ogranicza przeplyw wody nad piachem co dodatkowo sprzyja ich rozwojowi...

a tak poza tym to generalnie nie jest zle, ludzie miewaja wieksze problemy z tą plaga.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaziko , skała była kupiona od kogoś i pewnie to był błąd , ale cóż mądry Polak po szkodzie , jak to mówią chytry dwa razy traci :) , piach jest cały czas na dnie i pochodzi z tego samego źródła co skała.

Pewnie i ludzie miewają gorsze problemy z tym dziadostwem , ale są też tacy którzy mówią patrz na lepszych od siebie i od nich się ucz.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aż sięgnąłem po książkę. dinoflagellates : 2000 gatunków, mało kto wie, że zooxantelleae w tkance koralowca to też dinoflagellates. pewnie z tej mnogosci wynika problem w zwalczaniu, chociaz w akwarium najpewniej wystepuje wąska grupa gatunków, ale na tyle zróżnicowana, że trudbno zdefiniować jednoznacznie metode zwalczania, stad tez problemy z identyfikacja (różne kolory), do tego symbioza z innymi organizmami (np.cyjanobakterie) etc etc, jednym słowem ... masakra.

Sprung w "Algae a problem solver guide" pisze, ze najlepiej podniesc alkalicznosc, lac kalkwasser, uzyc innych filtrów glonowych, aby stworzyc konkurencje w walce o pozywienie, filtrowac przez wegiel, ewentualnie lac bakterie. ani slowa o zaciemnianiu , a najbardziej szokuje mnie , ze zaleca zaprzestac podmian wody na czas kwitnienia dino... :)

nie chce demonizowac tej skaly, ale roznie z nia bywa.

w pierwszej kolejnosci jednak bym stawial na piach.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i bądz tu mądry , ręce opadają


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim też podczas walki wywaliłem piach.

I to był błąd, w ciagu 3 dni cyjano pokryło skale i korale grubą warstwą, do tego stopnia że zanikly glony wapienne.

fal, współczuje ci ze musisz walczyć z tym badziewiem. Sam to przechodzilem.

Nie wiem czy pisałem, ale przed zaciemnieniem przez tydzień chodzila u mnie lampa UV.

W trakcie zaciemnienia odpieniacz na mokro, węgiel i UV-ka.

U mnie to pomogło :)

Jeśli bywasz w Wawie to zapraszam, pożycze ci UV-ke i filtr kubełkowy jako obieg, dodatkowo można do niego wsypać węgiel.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti dzięki za chęć pomocy , mam UV i chodzi u mnie od paru dni , mam też filtr na węgiel tak że dziękuję za oferowaną pomoc.

Dino jest i pewnie jeszcze będzie , ale broni nie zamierzam składać i wierzę , że sobie z tym dziadostwem poradzę :).


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FAL,sprobuj dodac bactozym tetry,lej wodke nie zaszkodzi spokojnie 5 ml dziennie,mozesz rowniez uzyc prodibio bio digest,zeostart 2 rowniez dobrze dziala -ale wtedy nie lej wodki ABSOLUTNIE (testowalem te srodki i znajomi rowniez i dzialaja),zapodaj rowaphos i wegiel,i koniecznie mocne spienianie na mokro,problemem moze byc odlozenie po4 i no3 w starej skale jak rowniez slaba cyrkulacja,i nie swiecilbym za duzo przez ten czas, jak rowniez kontroluj wode testami caly czas,bedziesz widzial jak po4 i no3 zaczna spadac:goofyy,generalnie wygranie z tym badziewiem jest do zrobienia,aczkolwiek wymaga determinacji,pozdrawiam


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mokre odpienianie uzyska jak doda Bactozym :)

U mnie odpieniacz malo nie eksplodowal z nadmiaru piany :D


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy problemem nie jest piach , chcę jeszcze trochę poczekać i zobaczyć co się będzie działo , zjechałem z parametrami powiedzmy do zadawalających , PO4 - 0,05 , No3 - 2

Chcę zobaczyć co się będzie działo przy tych parametrach , jeśli będzie nadal tak , że dino będzie rosło tylko na piachu wówczas wymieniam na inny. Zastanawiam się tylko czy mogę to zrobić od razu , czy robić to stopniowo , najpierw odsysanie a później nowy.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problemem jest to że u ciebie są sprzyjające warunki do rozwoju tego dziadostwa. Swoją drogą są to organizmy które do życia nie potrzebują nic prócz światełka i azotu a nawet tylko światełka. czytałem ostatnio prace chyba magisterke (nie pamiętam już teraz)i rozmawiałem ze swoją kuzynką (biolog) są to organizmy które są obecne wszędzie nawet mówiła mi że ostatniu w warstwach jakiegoś lodowca odkryto cysty tego dziadostwa sprzed bbbaaarrrrdzzzzoooo dawna w sumie są to organizmy kożystające z fotosyntezy jako jedne z pierwszych na ziemi.Ja sobie z tym poradziłem 3miesiące temu trzeba stworzyć warunki troche niekożystne dla nich aby zostały same cysty cysty są wszędzie to tlumaczy dlaczego pojawiają sie w dojżałych zbiornikach o dobrych parametrach lub przed wymianą świetlówek lub żąrników jak i po (kożystne widmo)

proponuje ci

1 poprawienie jakości wody(ja u siebie robiłem podmianki co 2 dni po 4L przeż 2 tygodnie)akwa mam 112L

2 troche grubszy piach (ja swój przesiewałem przez drobniutkie sitko)syzyfowa praca ale wykonalna potem wypażenie go wrzątkiem

3 niektóre świetlówki wzmagają rozwój tego badziewia (organizmom wystarczy tylko światełko)

ja u sibie wywaliłem ati purple i zostawiłem białe i aktyniczne

4 dobra cyrkulacja

5 na koniec zrób 2dniowe zaciemnienie


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyprobuj Ultra life Fauna marin,albo zeozym K-Z.Ja stosuje ten pierwszy i widze spory wzrost ilosci odpienianego syfu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie nie widać poprawy , skała czysta , szyby czyste , a piach cały czas się pokrywa tym świństwem. Doradźcie mi , czy może wziąść i wybierać piach w ilości 1/3 i wypażyć go we wrzątku ?

Czy wywalić i kupić nowy ? bo chyba coś nie gra z czystością , skoro pojawia się to tylko na piachu.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziłeś poziom PO4 w piachu tak jak pisałem wcześniej???


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może trzeba to po prostu przeczekac,i nic nie kombinowac?


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100% wiem jedno , że podczas inwazji dino i cyjano , nie można podmieniać wody. Sprawdzone w moim zbiorniku , gdy powolutku było widać postęp , zrobiłem podmianę i inwazja z powrotem. Dlatego daję sobie teraz spokój z podmianami na dobry miesiąc , zobaczę czy będą efekty. Swoją drogą , to już nawet nie wiem jak długo z tym walczę.

Ale wierzę , że uda mi się osiągnąć cel :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zaświtał mi też jeszcze jeden pomysł , a mianoicie wygotowałem 10 łyżek stołowych piachu z akwarium , wstawiłem to na tależ i włożyłem do akwarium , jeśli dino żywi się pokarmem z piachu to na piasku w tależu nie powinno się pojawić , tak sobie myślę :). Jeśli ta teoria się sprawdzi , to znaczy , że całym złem w zbiorniku jest piach , no chyba że jestem w błędzie , ale o tym się przekonam już jutro po południu :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaję rano i schodzę jak zawsze do akwarium patrzę na piach a w talerzu piaseczek czyściutki jak poranna bryza , przypomninam ,że dno odmulałem wieczorem. Natomiast cały piasek w akwarium pokryty cieńką warstwą dino , wniosek na szybko nasuwa się jeden , w piachu jest za dużo nieczystości.

Czekam jednak za cyklem świetlnym w zbiorniku i wieczorem powinienem mieć jasny obraz.

Jednak mam już teraz pytanie , co powinienem waszym zdaniem zrobić , gotować piach , czy może zastąpić go nowym ? Warstwa piachu w akwarium to około 3 cm na połowie zbiornika , pod skałą nie ma piachu. Czy wyjęcie piachu spowoduje zachwianie równowagi ? Czy może robić to etapami , pierwszy tydzień wygotować 1/4 , drugi następną część itd....


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostaw,nic nie rób,wlej proibidio i poczekaj


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dzisiaj prodibio biodigest , mogę jeszcze chwilę poczekać , zobaczymy czy pomoże :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem już jedno , że wygotowanie piachu zabije dino i wszystko co jest pożyteczne. Wstrzymam sie jednak z tą operacją do momentu jak przyjdzie prodibio i zobaczę jakie będą efekty stosowania tego płynu. Cieszy mnie fakt , że wiem już co zrobić , żeby wyleczyć się z tego dziadostwa. W końcu jakieś postępy.

Piaseczek w talerzu czysty jak śnieg :) , a na dnie akwarium brązowy sajgon.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie chce cie zbijac z tropu ale tez mam z tym maly problem, a w akwarium wogole nie mam podloza.. po wymianie wegla i kilku swietlowek tak jakby przestalo sie rozprzestrzeniac. zobaczymy na jak dlugo..

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po wygotowaniu i tak sie wszystko odrodzi (u mnie po tygodniu widać było poważne oznaki ożywienia) swoją drogą jak myślsz że kupujesz "żywi piach" to sie mylisz.Zresztą porozmawiaj z jakimś biologiem(jest kilka for internetowych gdzie bez problemu ozyskasz odpowiedz) to ci potwierdzi, że po dłuższym przebywaniu tego piasku w worku jest tam martwa biomasa a nie żywy piasek to jest skiśnięty bigos martwej biomasy w którym nie ma życia!!!! zresztą na opakowaniu na. piasku preis bora bora jest wyraźnie napisane PRZED UŻYCIEM PRZEPŁUKAĆ W PIEŻĄCEJ WODZIE:waving i czar "ŻYWEGO PIASKU PRYSKA" pozostaje tylko żywa gotówka którą trzeba płacić haha


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli co?

żywy piasek ocean nature

to też kit??


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.