Skocz do zawartości
Konrad_wawa

Źródło światła a temperatura barwowa

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam i szukam, czytam i czytam i wychodzi mi jakaś niska temperatura barwowa...

Ponieważ akwa ma mały litraż i jest wąskie, to pasuje mi jedynie T5(4x24W) lub HQI(70W). Mocniejszego HQI nie chcę dawać, bo raz że nie potrzeba tyle prądu marnować, a dwa że woda mi się zagotuje.

Problem jest tego typu, że świetlówki T5 24W mają temperaturę barwową maksymalnie 10000k. Tak samo żarnik HQI 70W - 10000k. Czy dobrze rozumiem, że przy tych sprzętach nie da się wyciągnąć wyższej temp. barwowej? Czy może znacie jakieś rozwiązanie?


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówek T5 24W masz pełen wybór - jak przy większych ich odmianach.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietlowki AM maja niestety krotszy zywot niz swietlowki np:ATI.Bardzo fajne swiatlo daja swietlówki Fauna Marin,tylko drogie są.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

a jak sie ma łączenie świetlówek T5 jęśli chodzi o 4x24W dajemy AquaMedic ReefWhite z Reef Blue actinic w jakim stosunku?? czy może dajemy same ReefWhite.

I jeszce jedno pytanko czy dużo ciepła oddają T5tki, czy można np. nad akwa dać 2 belki oświetleniowe takie jak w linku http://allegro.pl/item517748876_belka_oswietleniowa_2x24w_t5_daylight_elektronika.html czy nie bedą oddawać za dużo ciepła?? i tak poza tematem czy trzeba w przypadku tych belek nakładać szybe na zbiornik

Pozdrawiam


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj 2 aktyniczne i 2 biale,akwarium szyba nie przykrywaj.Swietlowki t5 dosc mocno sie nagrzewaja takze bez wiatraczkow sie nie obejdziesz.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie te wiatraczki zamontować?? nie planuje pokrywy tylko same belki, sprawdzi sie to?


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, czyli jednak da się kupić T5 o temperaturze wyższej niż 10000k, będę szukał dalej :clapping

Zielony Mintaj, napisz jak optycznie wygląda światło 15000k - czy jest bardzo niebieskie? Chciałbym dać jak najwyższą barwę po to, aby życie w akwa ładnie rosło, ale z drugiej strony nie chcę mieć nienaturalnie niebieskiego światła, tylko piękne białe a'la słoneczne.

Peniek, wytłumacz mi jeśli możesz dlaczego trzeba dawać świetlówki aktyniczne, skoro można założyć same 15000k? Przecież to już odpowiednia temperatura barwowa, po co dokładać jeszcze pasmo niebieskiego? Nie wystarczy jeden rodzaj dobrych świetlówek?

I przyłączam się jeszcze do pytania Habola, tylko zapytam nieco inaczej :) Czy 100W świetlówek T5 grzeje tak samo jak 100W żarnika HQI? Czy może któreś z tych oświetleń bardziej nagrzewa wodę?


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad reef white to białe światło a aktyniczne świetlówki odpowiadają za niebieskie. Ja mam u siebie 4 aktyniczne i 2 białe i do puki nie miałem czarnego tła wydawało mi sie za niebiesko , jak założyłem czarne tło ten niebieski tak jak by sie zatracił (fizycznie on jest ) :clapping


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy samych swietlowkach 15000K nie uzyskasz ladnego niebieskiego kolorku w akwa,ja mialem kiedys same t5 i przy udziale swietlowek bialych do aktynicznych 50/50% wcale nie bylo za niebiesko w akwarium.Jesli chodzi ogrzanie wody, swietlowki zamkniete w obudowie duzo bardziej grzaly mi wode niz obecnie hqi wiszace 30cm nad woda.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad

Rebciu juz Ci odpowiedzial, ze t5 24 W dostaniesz w pelnej gamie kolorow.:clapping

Popatrz w kierunku ATI - blue special to super biale swiatlo (moze byc bez dodatkowych niebieskich rur) a blue plus to niebieskie.

Z tym niebieskim to nie jest tak calkiem jak piszesz. Korale urosna szybciej pod 10000K niz pod 20000K. Zapewne glony rowniez, dlatego, jak i dla naszych wizualnych wrazen, dodajemy niebieska rure. Na samych 10K lub 15K lub 20K korale tez beda rosly, ale im wyzsza temp. tym wolniej. Ponizej 10000K juz nie schodz. To zolte swiatlo i glony je lubia, choc korale by rosly najszybciej!

Zarnik HQI o tej samej mocy co T5 nie jest duzo cieplejszy. Problem w tym, ze to cieplo jest (podobnie jak swiatlo) oddawane na malej przestrzeni. Z tego wzgledu HQI nie nadaje sie do pokrywy, chyba ze b. wysokiej.:)

Ale np: zarnik 400 W odda podobna ilosc ciepla co 10 T5 39 W.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

Swietlowki AM maja niestety krotszy zywot niz swietlowki np:ATI.Bardzo fajne swiatlo daja swietlówki Fauna Marin,tylko drogie są.

Świetlówki AM i ATI produkowane są na tej samej lini - u tego samego producenta.

Powiem więcej - AM Reef Blue oraz Ati Blue plus to ta sama świetlówka.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem obie i jakos inaczej swiecą,wiec dziwne ze z jednej tasmy schodza.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak było kiedyś ale obecnie mam obie, obie nowe i "na oko" świecą identycznie, mogę więc przychylić się do słów Przemka. Zobaczymy jeszcze jak bedą z czasem traciły na intensywności, również "na oko".

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tego co mi wiadomo jakiś czas temu ATI i AM były produkowane gdzie indziej obecnie to to samo.

Pozdrawiam:)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Konrad_wawa :

Szukam i szukam, czytam i czytam i wychodzi mi jakaś niska temperatura barwowa...

Ponieważ akwa ma mały litraż i jest wąskie, to pasuje mi jedynie T5(4x24W) lub HQI(70W). Mocniejszego HQI nie chcę dawać, bo raz że nie potrzeba tyle prądu marnować, a dwa że woda mi się zagotuje.

Problem jest tego typu, że świetlówki T5 24W mają temperaturę barwową maksymalnie 10000k. Tak samo żarnik HQI 70W - 10000k. Czy dobrze rozumiem, że przy tych sprzętach nie da się wyciągnąć wyższej temp. barwowej? Czy może znacie jakieś rozwiązanie?

Zarniki HQI też można znaleśc w wyższych barwach.

Sa 14k i 20k, oczywiscie cały czas mowa o mocy 70 W.

Ja mam własnie 70 W 14k.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o porade - czy PHILIPS AQUARELLE 10000K T5 nadaje sie do akwarium rafowego? Pytam bo planuje solniczke i nie wiem czy sprzedawac te aquarellke.

Pozatym przy ktorej sa ladniejsze kolory korali i ryb - AM reefwhite 10K czy 15K ?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak w ogole to jaka jest temperatura t5 actinic blue i reef blue ? Bo tak sobie kupiłem po jednej ale jaki kolor pośredni to daje to nie wiem bo żadna nie jest opisana temperatura :-) to od producenta zależy? Czy jest jakaś norma na to?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.