Skocz do zawartości
Cetus

Parowanie wody

Rekomendowane odpowiedzi

...a ja to mam jeszcze inaczej. Z racji ze nie mam miejsca obok sumpa, dodatkowy zbornik obok szafki z moja Pania nawet nie wchodzil w gre :), wiec zwinalem plastkowy pojemnik z lodowki (przezroczysty,lekki,cale 9L), polozylem na sumpie bo tam miejsce jeszce jest :).Pasuje idealnie.Wezyk jakies 25 centymetrow z jednejstrony kamien napowietrzajacy jako ciezarek, z drogiej zaworek i mam dolewke grawitacyjna. Pierwszy dzien troche zabawy z ustawianiem kapania,a teraz to martwie sie tylko zeby raz moze dwa razy w tygodniu wode dolac.

W malym akwarium patent w miare dobry i chyba najtanszy, natomiast nie wyobrazam sobie wiekszego zbiornika bez automatyki


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ustawic czujnik wody w sumpie, aby wahania zasolenia byly dopuszczalne, a zeby pompa nie chodzila co godzine?

jakby ktos chcial to zalatwie tanio kompletna (czujniki, pompa, sterownik) automatyczna dolewke (180zl) - zglaszac sie na priva


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witul :

jak ustawic czujnik wody w sumpie, aby wahania zasolenia byly dopuszczalne, a zeby pompa nie chodzila co godzine?

Najprościej dać przed pompą włącznik czasowy taki jak do lampy, wtedy można sobie posterować kiedy pompa ma chodzić - niektórzy np. w ten sposób robią aby pompa dolewała tylko w nocy w sytuacji gdy dolewka idzie wraz z wodą wapienną i przeciwdziała to nocnym spadkom Ph.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry pomysl, a jeszcze sprecyzujcie, jak duze moga byc wahania zasolenia, tzn jaka moze byc roznica (oczywiscie wzgledna) poziomow w sumpi, miedzy ktorymi jest dolewka i stopdolewki.

najlepiej dla rybek, gdy te poziomy sa takie same, i woda na biezaco sie dolewa w minimalnych ilosciach. a ja wlasnie bym chcial zeby dolewala sie jak najrzadziej jak jest to dopuszczalne, biorac pod uwage skoki zasolenia.

podajcie wahanie zasolenia jakie moze byc (oraz dla przypomnienia jakie powinno byc) a juz sobie policze co ile litrow trzeba bedzie robic dolewke.

chyba ze moje rozumowanie jest z zalozenia bledne, i powinienem sie przyzwyczaic do uruchamianej co godzine pompy


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)ja kupiłem od Witta dolewkę z 2 czujnikami układ elektroniczny i problem z głowy -wcześniej miałem AquaMedica i 2 razy wlała całą wodę do dolewki ok.10l i strasznie hałasowała.

Polecam Witta nic się nie psuje i bezobsługowa :waving

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam na czym polega ten problem automatycznej dolewki bo przeciez mozna zmontowac w pelni funkconalna i bezawaryjna dolewke za prawdziwe grosze. Rozciac przewod od pompki, przeciac jedna zyle w szeregowo wpiac plywakowy czujnik poziomu cieczy. Dla pewnosci - dwa w szeregu. U mnie pomkpa to jakies malenstwo z wewnterznego filterka dla 20L akwarium po zlotej rybce o wydajnosci ok 200l/h. Calkowicie bezglosna. Pasowal elegancko w wylot wezyk 8mm. Czujniki to calkowite z tworzywa trzpienie z ferromagnetycznym plywakiem. Wygladac pieknie nie musi bo i tak tego nie widac ;-) za to co do dzialania nie mozna miec absolutnie zadnych zastrzerzen. Przy testach na poczatku reagowwaly na obnizenie poziomu w komorze pompy o ok 2 mm . Takze czego chciec wiecej za rownowartosc 4-paka piwa :-) działa i o to chodzi :-) pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W necie jest pełno schematów, zrobienia prostej dolewki, np. jeden naszego kolegi z forum akurat znalazłam na forum o "naleśnikach" :wavinghttp://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=1269 w Twoim założeniu nie pasuje mi puszczenie 220V na czujnik i pozostaje problem histerezy.


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewa :-) sejfti first :waving:) pompka jest oczywiscie 12 V. Cale 2.5 wata. Wyobrazasz sobie te moc? :))) a histereza bym sie nie przejmowal znaczaco tym bardziej ze dotyczy chyba wszystkich czujnikow poziomu. (nawet plywak w kibelkowej spluczce uzalezniony jest od cisnienia atmosferycznego :))) tym bardziej ze komora pompy za duza nie jest i histereza magnetyczna nawet jesli wplynie na dzialanie czujnika to roznice beda na tyle male, ze chyba calkowicie nieistotne dla systemu :)

Pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12V to całe szczęście, bo już myślamłam, że po realizacji swojego projektu, znikniesz nagle z forum :waving No mi ta histereza spokoju mimo wszystko nie daje, trochę bawiłam się tym czujnikiem i boję się, że przy mimo wszystko minimalnym falowaniu i stopniowym uzupełnianiu wody czujnik będzie pompę włączał i wyłączał i w końcu ją r... (zepsuje). Lepszym rozwiązaniem jest użycie dwóch czujników max i min poziomu, ale to komplikuje trochę sprawę... Ja póki co w starym akwarium uzupełniam ręcznie, czyli chlust z kanistra i już, ale przy nowym projekcie zaczynam sie wgłębiać mimo wszystko w tajniki elektroniki :) Fajne to hobby: hydraulika, elektronika, biologia, ekologia, mechanika płynów, chemia, fizyka, materiałoznastwo, ilu ciekawych rzeczy się przy okazji nauczyłam... :)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewa, polecam dolewkę od Witka, na allegro dr.vitt czy jakoś tak, u mnie i u wielu innych osób działa już dlugo bez najmniejszego problemu, niewiele kosztuje więc po co łamać sobie głowę jak to zrobić samemu :waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb no jak to po co? Przeciez to oczywista oczywistosc jest :waving Dla radosci tworzenia rzecz jasna :))


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro mozna kupic lepsza i tansza dolewke niz dr witta. nie o to pytalem.

pytalem o to, jakie moze byc dopuszczalne wahanie zasolenia, aby na podstawie tej wiedzy wiedziec, na jakich poziomach pompa ma sie wlaczac i wylaczac aby dolewac wode. ten problem dotyczy kazdej automatycznej dolewki. czy dolewka ma byc gdy ubedzie 10ml czy dopiero jak zabraknie litra w obiegu. pytanie ILE MOZE BRAKOWAC WODY?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec musisz to policzyc lub sprawdzic. Zalezy to oczywiscie od ilosci wody w obiegu. Im wody wiecej tym wiecej moze jej odparowac bez niebezpieczenstwa przekroczenia max stezenia. Oblicz sobie ile dokladnie masz wody w obiegu. Nastepnie ile zuzyles soli dla tej ilosci wody dla optymalnego zasolenia. Pozniej wylicz w jakiej ilosci wody musialbys rozpuscic te sol dla osiagniecia max dopuszalnego zasolenia.

I juz. Roznica miedzy pierwszym a trzecim obliczeniem to odpowiedz na twoje pytanie.

Jednak w praktyce proponowalbym przynajmniej 25% margines bledu uwzglednic.

Pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
na allegro mozna kupic lepsza i tansza dolewke niz dr witta. nie o to pytalem.
a ja nie do Ciebie swój post kierowałem :waving ale skoro sen z powiek spędzają Ci takie rzeczy jak wachania zasolenia przy odparowaniu 100 ml wody to powodzenia życzę, przy wachaniach reszty parametrów możesz osiwieć :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli nikt nie potrafi powiedziec, jakie wahania zasolenia sa dopuszczalne? w takim razie po co autodolewka, skoro mozna dolac raz na dwa tygodni wody z RO i po klopocie.

nie spedza mi to snu z powiek, podalem skrajny przyklad, aby bylo wiadomo o co mi chodzi.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witul: po prostu ma to niewielkie znaczenie, wczesniej zanim roznica w zasoleniu wplynie na zycie w akwa przestanie dzialac np odpieniacz, lub pompa powrotna z sumpa bedzie chodzila na sucho z braku wody w obiegu :waving


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co utrudniać sobie życie, jak wynalazki typu dolewka sa po to by je ułatwić , nie rozumiem tez skąd sie bierze Twój prawie agresywny ton wypowiedzi witul (stawiam na wiek :waving), nikt nie powie Ci jednoznacznie kiedy zdechnie błazen , kiedy krewetka , a kiedy padną koralowce , natomiast dla dobrego samopoczucia zwierzaków potrzeba utrzymywać w miarę stałe parametry , a do tego miedzy innymi potrzebna jest dolewka , nie wspominając już o komforcie uzytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na forum wywody o sensie istnienia dolewki, wzmianka o zmianie gestosci cieczy pod wplywem zmian cisnienia atmosferycznego, przykladach konstrukcji, a nikt nie potrafi sprecyzowac zrodla problemu - wahania zasolenia. Myslalem ze to proste pytanie, i odpowiedz bedzie np: 1.025 do 1.029 bo to juz zle wplywa na zwierzatka. wtedy bym sobie policzyl biorac pod uwage parowanie zbiornika, ile najwiecej moze mi wody odparowac zanim powinna sie wlaczyc pompa i przeliczyl to na cm roznicy poziomow w sumpie i wiedzial gdzie przykleic sensory.

wiem za to ze problem dolewki (cokolwiek ktokolwiek przez to zrozumial) "rozwiaze" witt albo inne nowinki z allegro za grosze.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witul, sorki ale jak mówisz o tej dolewce z allegro to juz wole kupić markową, nie wiele więcej wyjdzie...

a przynajmniej leje dozującą...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witul: moze i Twoje pytanie jest proste, ale nie ma ono i odpiwiedz na nie wiele wspolnego z sensem dolewki w wiekszych akwariach - co mi po wyliczeniach np ze z mojego akwa moze bezpiecznie dla zasolenia odparowac 30l wody, kiedy po odparowaiu 10-15l zatrze sie i padnie z braku wody pompa obiegowa?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witul :

<...> Myslalem ze to proste pytanie, i odpowiedz bedzie np: 1.025 do 1.029 bo to juz zle wplywa na zwierzatka. wtedy bym sobie policzyl biorac pod uwage parowanie zbiornika, ile najwiecej moze mi wody odparowac zanim powinna sie wlaczyc pompa i przeliczyl to na cm roznicy poziomow w sumpie i wiedzial gdzie przykleic sensory.

wiem za to ze problem dolewki (cokolwiek ktokolwiek przez to zrozumial) "rozwiaze" witt albo inne nowinki z allegro za grosze.

Drogi kolego, a nie pomyślałeś, że na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi?

Jednoznaczność rozpływa się z kilku, a może nawet kilkudziesięciu przyczyn.

Ja podam jedną.

Wpływ zmian zasolenia na organizmy żywe będzie znacząco różny w zależności od tempa tych zmian. A co za tym idzie, by odpowiedzieć na Twoje pytanie, należało by przeprowadzić kilkadziesiąt prób zmieniając zasolenie w różnym tempie, w jedną i drugą stronę, aż do zgonu inwentarza. Dodaj sobie do tego teraz fakt możliwości adaptacji niektórych zwierząt do zmiennych warunków, wpływ na to wszystko innych parametrów wody, pomnóż przez tysiąc i otrzymasz mały wycinek możliwości jak mogą się zachowywać różne zwierzęta w różnych wartościach zasolenia.

Taki mały przykład adaptacji zwierząt - molinezje, które z powodzeniem można trzymać w wodzie słodkiej i o zasoleniu np 1,025 - kwestia czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się poddaję :waving Witul, zabiłeś mnie sensem i istotą Twojego problemu, z dokładnością do ilu miejsc po przecinku mamy Ci podać tolerancję wachań zasolenia? Wpływ działania dolewki (w rozumianym przez nas znaczeniu tego słowa) jest mniej więcej taki jak wpływ księżyca na rozwój dorożkarstwa w Chinach :) Chłopie złoty, jeśli jedna, druga, trzecia osoba pisze Ci że nie powinieneś sobie tym zawracać głowy tylko kupić dolewkę i zająć się poważniejszymi sprawami, to najprawdopodobniej znaczy że tak właśnie powinieneś zrobić. Jeśli natomiast uważasz że problem wachań zasolenia spowodowany działaniem dolewki w komorze z pompą której jeszcze nie ma, w sumpie którego jeszcze nie ma, który obsługuje akwarium którego jeszcze nie ma, ma jakiś wpływ na kulistość ziemi to rozpatruj ten problem w zaciszu domowym i nie zaprzątaj sobie głowy wyłuskiwaniem nam nieobytym i ciężkokapującym zatwardziałym tępakom czegoś czego swoimi małymi ograniczonymi rozumkami objąć nie jesteśmy w stanie... Ja np. do wczoraj myślałem że ziemia jest płaska:D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb, .... amen :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Ja się poddaję :waving Witul, zabiłeś mnie sensem i istotą Twojego problemu, z dokładnością do ilu miejsc po przecinku mamy Ci podać tolerancję wachań zasolenia?

parametry PH, KH, temperature potrafisz podac jaka powinna byc, a nie potrafisz powiedziec jaki moze byc skok zasolenie i nie wiesz jak z tego wybrnac

Wpływ działania dolewki (w rozumianym przez nas znaczeniu tego słowa) jest mniej więcej taki jak wpływ księżyca na rozwój dorożkarstwa w Chinach :) Chłopie złoty, jeśli jedna, druga, trzecia osoba pisze Ci że nie powinieneś sobie tym zawracać głowy tylko kupić dolewkę i zająć się poważniejszymi sprawami, to najprawdopodobniej znaczy że tak właśnie powinieneś zrobić.

dobra, jak juz kupie dolewke to nie rozwiaze mojego problemu jakbys nie zrozumnial o co wczesniej pytalem.

pozatym jak sama nazwa dzialu wskazuje - jestem nowicjuszem, i dla mnie roznica temp miedzy 25-28 stopni C to tak samo jak roznica w zasoleniu 1.025-1.028 wiec sie chcialem dowiedziec, czy czasem po przekroczeniu jakiegos poziomu zasolenia nie ma jakiegos nie znanego mi "efektu przesolenia" i wszystkie koralowce padaja. Z tego co piszecie nikt nigdy nie mierzyl skutkow skokow zasolenia, wiec automatyczna dolewka jest tylko dla komfortu. ja w takim razie swoja ustawie tak, aby dolewala raz na dobe (wychodzi 1% pojemnosci wody) w nocy i bedzie ok.

Seb Tobie pewnie Mama mleko soliła, i cala wiedze akwarystyki morskiej wiesz od kołyski, i nawet sobie nie jestes w stanie wyobrazic jak to jest nie znac sie w tym temacie.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.