Skocz do zawartości
seb

Reaktor vs Balling

Rekomendowane odpowiedzi

Wybij sobię z głowy reaktory AM ;)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acha dzieki juz go sobie wybilem to jakich firm polecacie


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadnej.

Lepiej mieszac Ballinga:D

Widze, ze po kilku wypowiedziach cofamy sie do epoki reaktorow. Fajnie, gdyby kazdy kto to popelni, najpierw poczytal o klopotach i zdawal sobie z nich sprawe a nie kierowal sie jedynie ta dyskusja.

Nie potrzeba chyba specjalnie dlugo przekonywac, ze wsypanie troche proszku do kanistra, wymieszanie i wlozenie rurki pompy dozujacej jest prostsze od obsugi reaktora.;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że najwięcej do powiedzenia będą miały osoby, które reaktora nigdy nie używały ;)

Stani, dostajesz nominację do pierwszej nagrody w konkursie "wypowiedź merytoryczna roku" ;)

hajtaler :

acha dzieki juz go sobie wybilem to jakich firm polecacie

Deltec (fluizacyjne), Korallen-Zucht, Schuran, Aqua Care, ThcSkiba ;)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu, najlepiej filozofowac i nic z tego nie wynika ;)


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie miałem jeszcze ani reaktora ani ballinga na dodatek! ale dużo,b.dużo czytałem i myślę ze chyba jednak balling


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następne maga-merytoryczne wypowiedzi


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani . Ja nie rozumiem twojej wypowiedzi w kwestii cofania sie do epoki reaktorów . Wydaje mi się ze na swiecie reaktory sa cały czas uzywane i doskonalone, ostatnio widziałem na własne oczy reaktor KZ i zdziwiłbys się ile osób przejdzie w niedłogim czasie na reaktor .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem tak, poniewaz metoda Ballinga mozna latwiej sterowac poziom Mg i Ca niz reaktorem, ktorego nie mialem jak napisal wszystkowiedzacy Rebciu.

@Rebciu

Nominacje otrzymane od Twojej osoby mnie nie intewresuja. Mam wrazenie, ze czujesz sie troche zbyt pewnie i stawiasz sie ponad innymi. Wez wegla.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze i faktycznie prosciej jest sterować i regulowac poziom Mg,Ca i Kh ale i tak trzeba to kontrolować . Mnie akurat zastanawia jeszcze jedna rzecz przy metodie ballinga, czy nie ma rozbieznosci w proszkach, czy zawsze dostajemy to samo i co by nie było to lejemy do zbiornika czysta chemie a przy reaktorze mamy naturalny wkład np.KZ.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor - korale szybciej rosna, odkryciem byl wklad krallenbrucht - mega przyrosty. jednak Reaktor to kupa roznych wzajemnie wspierajacych sie systemikow -mialem dosc ustawiania odcieku, kalibracji elektrody, drzenia o wklad, czy juz wymioeniac czy jeszcze nie, parametry sie rozjezdzaly - Ca w dol, kH do gory. Przy plynach korale wolniej rosna, ale jest wieksza kontrola, jednak jak przychodzi moment dorobienia plynow, bo sie wlasnie skonczyly to bierze mnie cholera:)i czasem banki stoja puste przez tydzien, bo po pracy jedyne na co mam ochote to browar przed tv. czekam na ceramike i jak uporzadkuje wszystko (bo zapuscilem zbiorniok na maksa) to sprawie sobie duze beczki, rozpuszcze po 200l kazdego z plynow i bedzie spokoj. Ogolnie na rekator nie przechodze, ale uwazam, ze to bardzo dobry wynalazek.

p.s. Smith i reszta obroncow celowosci tego typu watkow - nie robcie sobie obciachu, watek jest fajny i jeden z cierkawszych ostatnimi czasy


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Napisalem tak, poniewaz metoda Ballinga mozna latwiej sterowac poziom Mg i Ca niz reaktorem, ktorego nie mialem jak napisal wszystkowiedzacy Rebciu.

@Rebciu

Nominacje otrzymane od Twojej osoby mnie nie intewresuja. Mam wrazenie, ze czujesz sie troche zbyt pewnie i stawiasz sie ponad innymi. Wez wegla.

Ja się czuję zbyt pewnie? To przeczytaj swoją pierwszą wypowiedź w tym wątku. Nawet ty dawno się tak nie "wymądrzałeś" i właśnie stawianie ponad innymi jest Twoją domeną. W końcu mieszkasz w "kolebce akwarystyki morskiej" i co my tu biedne "Polaczki" się na akwarystyce znamy.

Koniec tego off topicu proszę pisać osoby zainteresowane na temat bo widzę, że występuje, u niektórych jakaś alergia pisania na poważne tematy i zrobią wszystko aby ich tu na forum nie było.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Robert K

Jeśli używasz związków z pewnego źródła (POCH, Chempur)i conajmniej klasy CZ (czysty,pure) to zawsze otrzymujesz to samo (są to produkty badane i dostarczane z kartą produktu).

Co do "co by nie było to lejemy do zbiornika czystą chemię" to domyślam się, że po wode na podmiany jeździsz z kanisterkiem nad ocean ;)

Używałem i reaktora, i ballinga. Właściwie to powinienem napisać nawet reaktorów od AM przez klasyczny kalkreactor Knopa do fluidyzacyjnego Delteca. Różnie bywało, czym lepszy sprzęt tym mniej biegania przy reaktorze, IMO kluczem do sukcesu jest stały wypływ z reaktora (np. dobra pompa perystaltyczna i zawsze czyste weżyki) - wtedy regulacja i stabilność parametrów są duuużo łatwiejsze, ale trochę mi zajęło zanim do tego doszedłem ;)

BTW: Najbardziej odpowiadał mi klasyczny kalkreaktor Knopa.

Od ponad roku używam ballinga, nie widzę specjalnych wad. Jeśli wrócę do reaktora to tylko z powodu wciaż rosnących cen związków do Ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja pozwolę sobie wtrącić 3 grosze. Metoda Ballinga była u mnie pierwsza - potem były różne wynalazki i za każdym razem wniosek jeden - problemem nie jest ten czy inny reaktor - problem leży w podstawowej kiedyś zasadzie akwarystyki morskiej - przewymiarowaniu. Reaktor jest stabilny kiedy jest tak dobrany, że nawet jak jest "otwarty" na maksa to i tak leciutko nie wyrabia. Moim zdaniem powinien układ być taki, że to koralowce regulują sobie poziom Ca2+ i Mg2+ w wodzie, jak mają za duże przyrosty to "wyjadają" więcej niż może podać reaktor i po pewnym czasie zwalniają na tyle, że się już wyrabia i po pewnym okresie kiedy następują wahania wszystko się stabilizuje i ładnie pracuje.

Płyny mają dla mnie tą wadę, że same się nie stabilizują. Generalnie mnie najbardziej podoba się układ z małym reaktorem siarkowym i małym reaktorem wapnia - oba dozują co potrzeba uzupełniając się wzajemnie. A czy do tego dołożymy mikser czy nie to inna sprawa, mikser trochę zmniejsza wydajność reaktora - ale dla purystów izoluje od fosforanów jakie mogły by być w wodzie na dolewki (mnie osobiście akurat to lata i tak leję kranówkę).


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem autorem tego wątku, chciałbym podziękować autorom merytorycznych postów za napisanie swoich spostrzeżeń, a osoby które nic nie wniosły do tematu informuję że po zakończeniu tej dyskusji ich posty zostaną usunięte i zostanie tylko merytoryczna dyskusja która może się kiedyś komuś przyda... Proszę o dalszą "burzę mózgów" ;)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba jak możesz to szerzej opisz te współpracę reaktora wapiennego oraz siarkowego i może jeszcze o tym mikserze bo jak pisałem wcześniej - ktoś kiedyś pisał o odwrotnej sytuacji, a że większość z nas z chemią ma mało wspólnego to będzie to cenne dla wielu, wielu osób.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@froolk .Ja sobie zdaje sprawe co leje z kranu do akwarium i że nawet najlepsza osmoza nie wyciągnie wszystkiego ale słyszałem od kolegów którzy stosują ballinga że czasami byli rozczarowani preparatami jakie dostali, chodzi mi tylko o opinnie czy dobry zasyp w reaktorze nie daje nam a raczej korala bardziej naturalnych składników .


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Robert K

Zupełnie mnie nie zrozumiałeś, już tłumaczę ;)

Nie chodziło mi o wodę z kranu czy osmozy tylko o to co dosypujesz do tej wody żeby zrobić solankę.

Napisałeś, że lejąc ballinga lejemy "czystą chemię", wlewając do akwarium solankę też lejesz chemię i to nie zawsze "czystą" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przygodzie z reaktorem i teraz z pompa grotecha sam nie mogę sie zdecydować na metodę. Różnice w obsłudze, regulacji to niewielkie niuanse. I tak nie lubię robić testów ->co najbardziej mnie męczy w obu metodach. odnoście rozjeżdżania się parametrów to łatwiej o reakcję ze strony ballinga. Przy reaktorze da się ingerować w stosunek uwalnianego Ca/KH ale trwa to dłużej i wymage trochę wyczucia. Ale zawsze można tez dolać jakiegoś kh bufora lub podsypać Turbo calcium ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Wiedziałem, że najwięcej do powiedzenia będą miały osoby, które reaktora nigdy nie używały ;)

Stani, dostajesz nominację do pierwszej nagrody w konkursie "wypowiedź merytoryczna roku" ;)

hajtaler :

acha dzieki juz go sobie wybilem to jakich firm polecacie

Deltec (fluizacyjne), Korallen-Zucht, Schuran, Aqua Care, ThcSkiba ;)

a co wy na takie http://cgi.ebay.co.uk/TMC-V2-REACT-600-CALCIUM-REACTOR-MEDIA_W0QQitemZ280302189541QQcmdZViewItemQQptZUK_Pet_Supplies_Fish?hash=item280302189541&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1296%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318

bardzo popularne w uk i tylko co2 dodac


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Kuba jak możesz to szerzej opisz te współpracę reaktora wapiennego oraz siarkowego i może jeszcze o tym mikserze bo jak pisałem wcześniej - ktoś kiedyś pisał o odwrotnej sytuacji, a że większość z nas z chemią ma mało wspólnego to będzie to cenne dla wielu, wielu osób.

Współpraca to może za dużo powiedziane - praca równoległa. Siarkowy jak wiesz eliminuje azotany(V) ale w efekcie pracy podaje sporo siarczanów wapnia i magnezu (zależy co się da jako wkład wyrównujący pH) - z tego co oszacowałem sobie kiedyś to można uzyskać odciek z niego o wyższej zawartości Ca2+ i Mg2+ niż z reaktora zasilanego CO2.

No ale on ma mały przepływ i sam w sobie nie utrzyma parametrów odpowiednich dla sporej obsady twardych. Dlatego uważam że przydałby mu się wspomagacz w postaci zwykłego ale lekko za małego reaktora na CO2. Dodatkowo zwróć uwagę że jak koralowce mają duży wzrost to spada lekko wydajność siarkowego bo zaczyna brakować azotanów(V) bo te są w takim okresie wyjadane przez glony w koralowcach, (z tego co wyczytałem to okres szybkiego wzrostu zazwyczaj jest poprzedzany okresem kiedy koralowce się do tego "przygotowują" namnażając zooksantelle - oczywiście to nie jest takie świadome). To dlatego dużo osób tuż przed przyspieszeniem wzrostu obserwuje zmiany barwy u swoich zwierzaków.

Ale wracając do rzeczy - kiedy spada wydajność siarkowego to spada też pH (szczególnie w nocy) bo zooksantelle w nocy to produkują sporo CO2, i tu wkracza zwykły reaktor ze swoją zdolnością do stabilizacji pH.

A mikser - no cóż, on znowu podwyższa pH i zmniejsza wydajność reaktora - na szczęście nie tak wiele jak kiedyś sądziłem - dobrze przemyślany i obsadzony zbiornik jednak jest układem o dużej pojemności buforowej (no nie do końca w ujęciu naukowym ale sens ten sam czyli potrafi sam sobie wyrównać pH). Ma jednak taką zaletę że fosforany się mogą w nim wytrącać - u mnie woda dolewa się nie przez mikser tylko przez butelkę robiącą za układ dozujący za jednym razem trochę więcej wody niż chcą czujniki i tak trochę dla zabawy, trochę dla eksperymentu mam w niej na dnie wsypany wodorotlenek wapnia - po miesiącu zamienia się w ładny krążek kamienia o kolorze kawy z mlekiem - czyli nie czysty węglan wapnia - lekko daje do myślenia.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebuje. Kto obecnie używa reaktora? Jaki wkład stosujecie?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam i sobie bardzo chwalę :) A jako wkład polecam gruby knopp lub kruszony koral.

Poprawka - prawidłowa nazwa wkładu Knopa to Korallith 6-10mm.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.