Skocz do zawartości
Sakato

Chłodzenie wiatrakami

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem. Nad baniakiem powiesiłem 6 wentylatorków " typ jak w zasilaczu od kompa " niestety połowa z nich już się nie kręci :/. Podejrzewam że woda chlapnęła i dostała się na uzwojenie silniczka. Jak u was działają wentylatorki ? da się je jakoś zabezpieczyć ? Moje wiszą pod kontem nad wodą dobre 15-20 cm, wydawało mi się że jest to bezpieczna odległość.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim starym akwa pod pokrywą miałem ok roku zamontowany w tyle pokrywy 3 cm nad lustrem,zmieniłem z powodu głośnej pracy na lepszy model.Żaden z nich nie padł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, a u mnie pada jeden po drugim. Szlak mnie trafia

2343-11.jpg

Jak widać te trzy u góry od prawej już się nie kręcą.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sakato a do czego one są podłączone ? ( zasilacz ? czy coś podobnego ? )


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może jest coś nie tak z zasilaniem.jak je masz podłączone?może za mocny zasilacz


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde na to nie wpadłem, idę po miernik zobaczę jaki prąd idzie z zasilacza :)


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flaszka z Ciebie leci przy najbliższej okazji :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe , może jest to kwestia zasilacza, chociaż zmierzyłem i prąd jaki obecnie jest to 0,35 A 12V oczywiście. Na zwarciu zasilacz daje 5A, ma to jakieś znaczenie ?

U mnie jest RT2 Odw + zasilacz 12 V


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem na niego zaklęcie. A tak na poważnie to kupiłem taką wersję na Allegro. Bodajże używają takiego patentu w terrarystyce. Kiedyś widziałem w sieci opis co trzeba zrobić aby RT 2 działał odwrotnie ale to ingerencja w płytkę drukowaną i w to się nawet nie bawiłem. Piszesz do gościa któy wystawia RT 2 na allegro że chcesz kupić taki do chłodzenia a on ci wystawi wersję odwróconą.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te wentylatory są podłączone szeregowo czy równolegle do zasilania?

powinny być równolegle do zasilacza 12V


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może być takiej sytuacji, że amperów będzie za dużo bo pobór i tak będzie taki ile wymaga do pracy wiatraczek (wiatraczki). Co najwyżej można sfajczyć zasilacz jeżeli do zasilacza podłączy się urządzenie o większym poborze prądu niż zasilacz jest w stanie podać.

edit: skombinuj sobie wentylator z szafy sterowniczej - to taka znacznie powiększona wersja komputerowego, wystarczy wtedy 1,2


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ta końcówka do mierzenia temperatury w akwarium nie będzie korodować?

czy może tutaj jest inne rozwiązanie pomaiaru temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Skalarze włącza się wiatrak na konkretną prędkość bo jest regulacja jego obrotów i prawie go nie słychać a jak zostanie przekroczona zadana temperatura o np 3 st. to włącza się na maxa.Końcówka do pomiaru jest osłonięta izolacją termokurczliwą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz powinien byc 12v 3A. bo bedzie palil wetylatory. u mnie dzialaja juz ponad rok podlaczone do sterownika temperatury i nigdy mi sie żaden nie spalil


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W RT2 trzeba wyjście na grzałkę wpiąć w drugą nóżkę przekaźnika. Ja u siebie tak zrobiłem i mam chłodzenie. W normalnej wersji gdy RT2 działa jako sterownik grzałki po spadku temperatury na czujniku przekaźnik się załącza i grzałka grzeje. Gdy wyjście RT2 damy na drugą nóżkę to będzie jakby na odwrót tzn. będzie puszczał zasilanie dopóki temperatura nie spadnie. Wtedy zamiast grzałki dajemy zasilacz od wentylatorków i hula.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Admed2 :

zasilacz powinien byc 12v 3A. bo bedzie palil wetylatory. u mnie dzialaja juz ponad rok podlaczone do sterownika temperatury i nigdy mi sie żaden nie spalil

Napięcie zasilające na ile pamiętam może być większe do ok. 20%, a amperów może być i 1000 :) moc zasilacza nie może być mniejsza, to, że jest większa nie gra żadnej roli


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie na tym nie znam ale poprostu moj sposób nie pali wiatraków :)


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz ma ok 4-5 A. Jest z małej centralki od alarmu domowego, pod niego był podpięty niewielki akumulator żelowy który ten właśnie zasilacz ładował.

Co do Skalara uważam że szkoda kasy na ten sterownik bo żeby sterować oświetleniem i chłodzeniem wystarczy RT2 i timery po 10 zł. Ja mam RT 2C i wyświetla aktualną temperaturę na wyświetlaczu. Grzałka ma termostat wbudowany. Nie wiem ile kosztuje skalar, ale myślę że w 250 zł bym się nie zamkną a RT2 + 4 timery to niecałe 100 zł.

Co do wiatraczków , kupie ze 3-4 sztuki nieco większych , dam je wyżej i zrobię z PVC kanał wentylacyjny ( stożek zwężający się tuż nad powierzchnią wody. Zabezpieczę wiatraczki i skieruję strumień powietrza bezpośrednio nad lustro wody nie tracąc przy tym "ciągu". Jak wykonam projekt umieszczę w dziale DIY


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sakato ale teraz do Skalara można dołożyć bodajże moduł pozwalający na kontrolę przez Internet, bluetooth itp.Ale jak nie potrzebujesz takich bajerów to masz rację, timery wystarczą.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój skalar steruje :

1.Oświetlenie A

2.Oświetlenie B

3.Oswietlenie nocne z zmierzchem i świtem

4.Stan Ph z alarmem

5.Sterowanie wentylatorami jak pisałem

6.Sterowanie temperaturą z alarmem

7.Timery trzech urządzeń

8.opóźnienie włączenia HQI przy lampach samoróbkach

9.oświetlenie A i B dwa razy na dobę

Myślą,że wymieniłem wszystko i się nie pomyliłem.Ma z trzy lata.Można mieć bajerancki wyświetlacz z sterowaniem zamontowany np w boku szafki.A nowa wersja potrafi jeszcze więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar sam się sporo zastanawiałem nad tym sterownikiem, nawet fajnie by wyglądał niebieski wyświetlacz w mojej zabudowie. Jednak w chwili kiedy nad tym debatowałem, miałem już zakupione timery i RT2. Analizowałem sens zakupu i doszedłem do wniosku że poza opóźnieniem HQI to nie ma w skalarze nic co bym potrzebował. opóźnienie może załatwić najtańszy UPS z allegro. Ponieważ mieszkam w dużym mieście to od przynajmniej 5 lat nie miałem żadnej awarii ani spadku napięcia, dlatego brzydko mówiąc olałem tą opcję. A z monitorowania stanu PH korzystasz ? Nie wiem czy jest to potrzebne, testy załatwiają sprawę. A odnośnie podobnych konstrukcji zastanawiam się nad tym bajerkiem

http://www.allegro.pl/item533724440_dozownik_akwarystyczny_pompa_dozujaca_nowosc.html

Tak jak skalara można zastąpić w dosyć prosty sposób to taki dozownik chyba raczej ciężko byłoby czymś tańszym zastąpić.

:)


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi skalar pozostał po słodkim holendrze gdzie min sterował butlą Co2 czyli poziomem Ph.Mam przynajmnie jeden test do robienia mniej.Kosztował mnie kilka lat temu z zrobieniem go,sądą Ph i tempeatury ok 650 zl.Niezbyt tanio na możliwości,faktycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na ile wystarcza sonda PH ? Wymieniałeś ją już czy działa na jednej od początku ? Dobre jest to że poziom PH masz na bieżąco tak jak w przypadku mierników TDS przepływowych.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.