Skocz do zawartości
fal

Test Rowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam to szczęście , że posiadam test elektroniczny na PO4 i mam to nieszczęście , że w moim zbiorniku jest nadmiar PO4. Dlatego chciałem przeprowadzić mały test , dzisiaj dotarł do mnie absorber Rowy wraz z filterkiem , wsypałem do niego trzy łyżki stołowe rowy , jestem bardzo ciekawy jak długo będzie działał i czy tak niewielka ilość coś z wody wyciągnie.

Dzień pierwszy

PO4 - 0,24

po 4 godzinach PO4 - 0,20

Dzień drugi

Minęło 12 godzin PO4 - 0,15

Po 24 godzinach PO4 - 0,16 ( idzie w góre , bo od ostatniego pomiaru ryb nie karmiłem , czyżby rowa przestała działać ?)

Myślę że pełny obraz będzie jutro rano , jeśli będzie stał w miejscu , lub pójdzie do góry to znaczy ,że nie absorbuje już fosforanów.

Po 28 godzinach PO4 - 0,13 ( już po trzykrotnym karmieniu ryb )

Dzień trzeci

Minęło następne 12 godzin od ostatniego pomiaru PO4 - 0,14

Po 48 godzinach PO4 - 0,13 ( po karmieniu ryb )

Doszedłem do wniosku , że absorben już nie wyciąga PO4 , więc dodaję jedną łyżkę rowy , zobaczymy jaki będzie wynik rano.

Dzień czwarty

Po 12 godzinach od dosypanejjednej łyżki rowy test PO4 - 0,11

Wieczór PO4 - 0,12

Dodaję następną łyżkę rowy

Dzień piąty

Rano PO4 - 0,08

Wieczór PO4 - 0,09

Dzień szósty

Rano PO4 - 0,09 ( dzisiaj dodaję następną łyżkę rowy )

Wieczór PO4 - 0,07

Dzień siódmy

Rano PO4 - 0,08 ( dzisiaj podmieniam około 15% wody , wymieniam też cały wkład rowy , odnoszę wrażenie że podczas dosypywania całość się zbija i nie jest już tak efektywna w swoim działaniu)

Wieczór PO4 - 0,08 ( jestem po wymianie wody , i zasypaniu woreczka rową trzy łyżki )

Dzień ósmy

Rano PO4 - 0,09

Wieczó PO4 - 0,09 ( dodaję następne dwie łyżki rowy )

Dzień dziewiąty

Rano PO4 - 0,05

Wieczór PO4 - 0,05

Na tym poziomie chcę utrzymać fosforany w moim akwarium.

Dzień dziesiąty

Wieczór PO4 - 0,07

Dzień jedenasty

Wieczór PO4 - 0,07

Dzień dwunasty

Wieczór PO4 - 0,06

Dzień trzynasty

Wieczór PO4 - 0,07 ( po podmianie 10% wody )

Dzień czternasty

Wieczór PO4 - 0,11 ( jeden dzień po podmianie PO4 ostro w górę , dodaję 3 łyżki rowy )

Dzień piętnasty

Wieczór PO - 0,05

Dzień szesnasty

Wieczór PO4 - 0,04


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało! Ja dawke bym potroił!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi, to potrój, w SWOIM akwarium! Fal wyraźnie napisał że przeprowadza test, a nie prosi o radę ile Rowy ma wsypać! Nie uszczęśliwiaj wszystkich na siłę ja Cię proszę...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@fal. jesteś szczęśliwym posiadaczem miernika elekt. więc jeśli poprawnie wykonasz test będziesz miał jasny obraz co się dzieje z Rową w Twoim akwarium, już "ktoś" na tym forum właśnie tak się pobawił i sprawdził jakość i czas pochłania PO4 przez absorber, co do samego podawania absorbera to uważaj po nagła zmiana nawet ta która zaowocuje idelanym "0" na teście, może być zgubna dla korali.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem, seb jest zbyt kulturalny!


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

robi, to potrój, w SWOIM akwarium! Fal wyraźnie napisał że przeprowadza test, a nie prosi o radę ile Rowy ma wsypać! Nie uszczęśliwiaj wszystkich na siłę ja Cię proszę...

Najlepiej dajcie mi drugie ostrzeżenie bo zabieram głos na forum!!!!Jak pisał przeprowadza TEST - to niech go sobie przeprowadza A jeśli nie prosi o rade to niech nie pisze na forum .Ja wyraziłem swoje zdanie i mam do tego prawo ,po to jest forum a za taką odzywkę jak twoja powinno być ostrzeżenie, ja kiedyś dostałem ostrzeżenie za słowa kóre się potwierdziły czyli za to że miałem racje.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
robi :

...A jeśli nie prosi o rade to niech nie pisze na forum...

no... dawno tak "dosłownie głupiej" wypowiedzi na forum nie czytałem.

robi :

...Ja wyraziłem swoje zdanie i mam do tego prawo ,po to jest forum a za taką odzywkę jak twoja powinno być ostrzeżenie...

Nie ty decydujesz o ostrzeżeniach - tym bardziej dla moderatorów

robi :

...ja kiedyś dostałem ostrzeżenie za słowa kóre się potwierdziły czyli za to że miałem racje.

Proszę mi przedstawić "gołe fakty", że wtedy miałeś rację. Oczerniasz po raz kolejny akwarystkę, która ma lepsze wyniki, zbiornik i ogólne pojęcie o akwarystyce niż Ty. Jeśli jeszcze raz przeczytam na forum oszczerstwa napisane przez Ciebie, w kierunku kogokolwiek, może się to skończyć nie tylko drugim ostrzeżeniem.

Po raz kolejny temat merytoryczny jest "ztrolowany". Przy takim podejściu nie daje się czytać tego forum, tym bardziej pisać coś merytorycznego. "Wsadzanie" moderatorom stało się standartem i niedługo będziemy tu mieli "czat interii".

@fal, bardzo mnie cieszy Twoje zaangażowanie :D Mam linki, które może coś pomogą przy Twoich testach:

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&highlight=hanna&p=144080#144080

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=15204&d=0


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bede pisał na temat ostatniego postu Rebciu , choć powinienem ale... moderator ma zawsze racje... A co do mojego pierwszego postu w tym wątku że dawke bym potroił to Rebciu zważ sobie ile waży 3 łyżki stołowe rowy,(mysle że chyba płaskie bo jesli nie to rozbierzność będzie nawet 150%.)i wtedy się zastanów.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego robi, przeczytaj w pierwszym poście jakie są w tej chwili spadki po użyciu tych 3 łyżek i policz co mogło by się dziać z wynikiem jakby dawka była trzy razy większa.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Kolego robi, przeczytaj w pierwszym poście jakie są w tej chwili spadki po użyciu tych 3 łyżek i policz co mogło by się dziać z wynikiem jakby dawka była trzy razy większa.

Czyli łyżki były "czubate" ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, odpuść, po raz kolejny się pogrążasz i niszczysz kolejny ciekawy i merytoryczny wątek... Proszę odpuść...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fal

Czy moglbys nie przerywac experymentu zaraz po tym, jak PO4 juz nie bedzie wybierane, tylko jeszcze odczekac pare dni i nadal mierzyc poziom ? Ciekawe, w jakim czasie skala i piach oddadza nagromadzony PO4 spowrotem do wody.

To jest to zjawisko powodujace, ze wielu nieswiadomych akwarystow mysli, ze absorber slabo wybiera PO4 i tylko stracili pieniadze.

Powodzenia :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj... myślę, że właśnie nieświadomi to Ci, którzy wierzą, że absorbery działają po dwa miesiące ;0


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testu nie zamierzam przerywać , chcę uzyskać przez pomiar optymalne dozowanie rowy w moim zbiorniku.

Co do łyżek były to trzy łyżki normalne , nie czubate i nie płaskie , powiedzmy z lekką górką.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal czy mógłbyś się podzielić informacjami nt. tego miernika?

Jak firma/model czy jest dostępny i oczywiście ile kosztuje.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Robi, odpuść, po raz kolejny się pogrążasz i niszczysz kolejny ciekawy i merytoryczny wątek... Proszę odpuść...

Pozdrawiam

seb

Zapytałem o łyżki i teraz wiem a ty Seb chyba niepotrzebnie wtrąciłeś swoje trzy grosze ,pihamuj trochę!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test jest Hanny , dostępny na zamówienie w oddziale Hanny w Olsztynie , okres oczekiwania około 2 tygodni.

Cena z przesyłką 1288 pln.

HI 93717 pomiar 0,00 - 30,0

HI 93713 pomiar 0,00 - 2,50


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkład jest w filterku przepływowym Profi set , woda płynie prosto z filtra z węglem. Rowa jest w ciągłym ruchu.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fal :

Test jest Hanny , dostępny na zamówienie w oddziale Hanny w Olsztynie , okres oczekiwania około 2 tygodni.

Cena z przesyłką 1288 pln.

Nie wiem czemu, ale ceny naszych dystrybutorow po prostu mnie rozwalaja. Jak marze oni sobie naliczaja?

Tez jestem zainteresowany tym miernikiem.

http://www.easymeters.com/cart/catalog/HI-93713-Phosphate-LR-Photometer-with-890-nm-LED-p-1792.html

Firma realizuje nawet pojedyncze zamowienia do Europy. Po dzisiejszym kursie to jakies 600zl plus koszty przesylki.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Dyzma :
fal :

Test jest Hanny , dostępny na zamówienie w oddziale Hanny w Olsztynie , okres oczekiwania około 2 tygodni.

Cena z przesyłką 1288 pln.

Nie wiem czemu, ale ceny naszych dystrybutorow po prostu mnie rozwalaja. Jak marze oni sobie naliczaja?

Tez jestem zainteresowany tym miernikiem.

http://www.easymeters.com/cart/catalog/HI-93713-Phosphate-LR-Photometer-with-890-nm-LED-p-1792.html

Firma realizuje nawet pojedyncze zamowienia do Europy. Po dzisiejszym kursie to jakies 600zl plus koszty przesylki.

Pamiętaj , że do kolorymetru musisz mieć jeszcze testy.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waszym zdaniem na jakim poziomie utrzymywać fosforany ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli SPSy to miernik Hanna powinien pokazywać okolice 0,02


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.