Skocz do zawartości
dianka

Pytanko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zamierzam postawic swoja rafke w oparciu o zywa skale, zywy piach i odpieniacz.Akwa bedzie mialo ok 120l.Czy taka filtracja wystarczy...???

D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tak szybko. Jeśli będzie 4 kg skały to nie wystarczy. Przy tej pojemności zbiornika minimum 25-30 kg. Tu jeśli chodzi o max. nie da się przegiąć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem przekornie - wystarczy, tylko zależy to od kilku rzeczy.

Po pierwsze - planowana obsada. W pewnym sensie można z powodzeniem posiadać akwarium rafowe np. 100 litrowe z 5-10 kg żywej skały. Takie akwarium na pewno będzie dużo dłużej dojrzewać - wynika to z faktu, iż głównego "filtra" jest dosyć mało - pełni on przecież rolę filtra nitryfikacyjnego jak i denitryfikacyjnego. Takie akwarium można obsadzić wieloma gatunkami bezkręgów(dostosowanych do planowanego źródła światła) i nie można twierdzić, że będą w nim problemy z glonami itp. Trzeba pamiętać, że głównym obiążeniem biologicznym w akwarium są ryby - jeśli wiec zdecydujemy się na 1 , maksymalnie 2 małe rybki, to należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać nieco dłużej - efekt będzie ten sam. Jeśłi do tego dojdzie jeszcze podłoże(nie mówmyo zywym piachu, bo takowego w polsce nie ma - i nie zapowiada się żeby był) w odpoweidniej grubości, to po pewnym przestudiowaniu literatury można pokusić się o filtrację typu plenum lub DSB. Oczywiscie, można polemizować, na ile dsb będzie tym, czym w zamierzeniu powinien być - nie uda nam się utrzymac odpowiednio bogatej w nim flory, gdyż brak u nas jest dotępu do "prawdziwego" żywego piachu - temat jest niestety nie do "przeskoczenia" - prowadziłem rozmowy z dwoma eksporterami i mimo, że teoretycznie nie ma problemu z jego wysyłką, to w praktyce bałbym się taki worek po kilkudzieśieciu godzinach podróży otworzyć w zamknietym pomieszczeniu ;] - procesy gnilne będa na tyle zaawansowane, ze jest bardzo mała szansa, aby cokolwiek w nim przezyło.

Oczywiście, można wyjść z pewnego założenia, ze im więcej zywej skaływ zbiorniku tym lepiej - ale nie jest to "mus" - jełsi ktoś nie ma pieniędzy na żywą skałę, to musi mieć dużo więcej cierpliwości przy zakładaniu zbiornika i wprowadzaniudo niego mieszkańców.

Także nieprawdą jest że minimum dla tego zbiornika to 25-30. Trzeba pamiętac, jaką role pełni skała i jakich błędów nie należy popełniać, gdy jest jej po prostu mniej.

W akwarystyce morskiej nie ma złotego środka - oczywiście, z czasem gdy nabierze się doświadczenia moż na z perspektywy czasu ocenić, co robiliśmy dobrze, co źle, jakie urządzenia były potrzebne, a be zktórych rafa może funkcjonowac lepiej.

Także reasumując - albo większy wydatek na żywą skałe - optymalnie ok. 20kg, albo więcej cierpliwości - zależy z czym u kogo jest gorzej :yes


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropo żywej skaly .mozna zastosować tuw wapienny w połączeniu zmniejsza ilością zywej skały.aby zmniejszyć koszty,ale okres by tuw stał się zywą skałą i przejoł /filtracje/ będzie trochę trwać.na ten czas filtracja oparta jest na różnej maści filtrach.takie rozwiązanie jest dość często stosowane.


pozdrawiam Małgorzata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.