Skocz do zawartości
Efendi

Wydajność odpieniacza a wielkość akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Myśle o zmianie odpieniacza na APF 600 (w zbiorniku prawie same SPS i LPS jak na zdjęciu) i znalazłem opinie że zbyt duże przeskalowanie odpieniacza bardzo żle wpływa na paramtry wody (pierwiastki śladowe itd). Jakie śa wasze opinie i doświadczenia na ten temat (czy do 250L w obiegu 330, APF bedzie za mocny). Bedę wdzięczny za wszelkie opinie.....

3200-akwa.jpg


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno jeszcze panował trend że odpieniacz powinien być mocno przewymiarowany, teraz z kolei odchodzi sie od tego i pojawiają się twierdzenia że za mocny nie jest takim dobrym pomysłem. Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem byłby odpieniacz działający "wybiórczo" czyli usuwający to co powinien, i zostawiający to co jest w akwarium potrzebne, niestety taki złoty środek nie istnieje. Kluczem do sukcesu wydaje mi się odpieniacz który nieporządane w zbiorniku substancje usunie jak najszybciej, a jak już to zrobi uspokaja się i pracuje sobie na luzie, tak ponoć działają nowe KZ-ty, do tego podobno oszczędzają w dużym stopniu plankton i mikroelementy. Wracając do Twojego pytania to moim zdaniem APF600 będzie w sam raz, generalnie to bardzo dobry odpieniacz moim zdaniem.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale producent podaje 700 lit a Efendi w obiegu ma 330. Ja APF 600 instaluję we wtorek a jak zwiększę obsadę i zbiornik przeżyje wszystkie plagi czyli może za rok zafunduję sobie KZ.:)


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz wybiera przede wszystkim bakterie i glony jednokomorkowe. Gdy te nie beda mialy czym sie odzywiac to i przewymiarowany nic nie wybierze, takze tego posuniecia raczej nie masz sie co obawiac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Odpieniacz wybiera przede wszystkim bakterie i glony jednokomorkowe. Gdy te nie beda mialy czym sie odzywiac to i przewymiarowany nic nie wybierze, takze tego posuniecia raczej nie masz sie co obawiac.

Pozdrawiam

Bardzo ciekawe to co piszesz. Ciekawe dlaczego u mnie po karmieniu korali miksem z mrożonek odpieniacz to wywala do kubka.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Odpieniacz wybiera przede wszystkim bakterie i glony jednokomorkowe"

Wybierze tez tysiac innych substancji, ale nie to jest przedmiotem zapytania.

Nie wiedzialem, ze u Ciebie wybiera tez miks z mrozonek, ale o to nkt nie pytal.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam napisałeś - że gdy bakterie nie będą miały się czym odżywiać to i przewymiarowany odpieniacz nic nie wybierze. Potem piszesz, że wybierze też tysiąc innych substancji. To w końcu jak to jest - wywala czy nie wywala coś innego od bakterii i glonów? Pytam się bo ciekawe jest to co napisałeś i może zdecydowana większość akwarystów ma mylne pojęcie o procesie odpieniania.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam am multi1000 jest do tysiaca a ja mam tylko okolo 220L i nie jest zle, ale ja nie mam twardych korali tylko miekasy i LPS


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu

Piszac "nic nie wybierze" mialem na mysli bakterie i glony.

Wazne, ze w kubku odpieniacza laduja przede wszystkim bakterie i glony plywajace w wodzie (o czym nie wiedziales). To jest jego gl. praca. Nie wybieranie rozpuszczonych miksow i innych substanji jak napisales i co Ci sie wydaje wazne. Rozpuszczone organiczne bialka nie sa wybierane w wiekszej ilosci niz 30%. Reszta, ktora pozostaje jest pozywieniem dla bakterii i dopiero w ten sposob usunieta.

Byc moze Twoj miks jest porywany przez babelki i w ten sposob usuwany, ale to nie ma nic wspolnego z odpienianiem o jakim mowie. Gdybym te wode z mrozonka przepuscil przez wate, to tez bym wode oczyscil.

Prosze nie lap mnie za slowa. Jesli masz tyle wiedzy, zeby pomoc koledze to sie wypowiedz. Jesli Ci tej wiedzy brakuje, to nie przyjmuj b. wygodnej pozycji przyczajenia, zeby wskoczyc na czyjas (b. czesto moja) wypowiedz.

W tym wszystkim najwazniejszym faktem jest, ze APF600 dla 330 l w obiegu i akwarium z SPS-ami nie jest za silny.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efendi ja bym na Twoim miejscu nie zmienial odpianiecza na wiekszy tym bardziej ze masz malo ryb. Turboflotor to bardzo dobry opdieniacz mozesz ewentualnie pomyslec na zmianie pompy z AM na aquabee z wirnikiem delteca.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Turboflotor działa na pompie Eheim.....


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, nie porównuj turboflotora do apf-a, miałem jednego i drugiego i turboflotor jest delikatnie mówiąc nieprzewidywalny, deltec pracuje równo jak maszyna parowa, mało co jest w stanie wyprowadzić z równowagi, Efendi, ja bym się nie zastanawiał :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Rozpuszczone organiczne bialka nie sa wybierane w wiekszej ilosci niz 30%. Reszta, ktora pozostaje jest pozywieniem dla bakterii i dopiero w ten sposob usunieta.

Szanowny kolego, w naszych akwariach nie występują "rozpuszczone organiczne białka". Rozpuszcone mogą być aminokwasy. Białko występuje jako niestabilny roztwór koloidowy i aby je rozpuścić trzeba użyć solubilizatora.

Nie będę Ci tłumaczył, że jesteś w błędzie jeśli ślepo wierzysz w to co napisałeś. APF to dobry odpieniacz i poradzi sobię dobrze w zbiornikach 300-400l mocno obciążonych. Ostatnio coraz więcej akwarystów zauważa niesamowicie pozytywne efekty zmiany odpieniacza na mniejsze modele - ale pewnie nie wiedzą co robią.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jak juz bialko mieszam z weglem i innymi wegowodanami to rzeczywiscie czas przestac pisac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po małej przerwie:waving APF jest juz w sampie ale powastał malutki problem tzn:

Pompa podajaca do APF to Maxi Jet 500 z pierwszej komory spływu (najwiecej syfu sie tam gromadzi i jest stały równy poziom wody) i niestety moja obiegówka New jet 2300 (przy wysokości 1.3m obieg wynosi 1200l/h) nie daje rady, więc musiałem przykrecić dopływ oraz powrót z APF. Czy odpinek bedzie działa prawidłowo? Czy lepiej zwiekszyć obiegówke do 2000L/h (czy to nie za duzo??? czy istnieje jakiś przelicznik L/H do wielkości zbiornika)...? dzieki za pomoc:kapelusz


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Nie bardzo rozumiem o co chodzi :) W czym jest problem? odpieniacz stoi w pierwszej komorze? Z tego co pamiętam to przez APF-a producent zaleca przepływ około 700-800 l/h, więc maxijet 500 może byc za mały. Nie rozumiem tylko o co chodzi z tą obiegówką...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb......Maxi Jet pompuje wode z pierszej komory i jak go odkrece na full to poziom wody opada i nie przelewa sie do nastepnej komory bo pompa obiegowa nie zdązy wtłoczyć wiekszej ilości niż 1300l/h


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób powrót wody z odpieniacza do pierwszej komory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wstaw odpieniacz do pierwszej komory...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.