Skocz do zawartości
seb

DSB - zagrożenia

Rekomendowane odpowiedzi

rafal19 :

a co wy na to, aby podzielic dsb dajmy na to na 3-4 części, i co pewien czas (co rok chociażby) odsysać jedną z części i wymieniać w niej piach na nowy , w głównym zbiorniku zaś, tylko dekoracyjna warstwa piasku 2-3cm.

Ja tak własnie planuje u siebie i w zaleznosci od wielkosci sumpa jaki mi wyjdzie bedą to 3 ( przy małym sumpie ) lub 4 komory a w zbiorniku 3-4 cm . Po upływie dwóch lat zaczne wymieniac piasek w DSB ( co 9-12 m-cy jedna komora ) . W takim układzie DSB w 1/4 byłoby dojrzewające , w 2/4 dojrzałe a w 1/4 "cykająca bomba" :) Czy takie DSB będzie "bombą" , nie wiem, ale wole dmuchac na zimne. Wymiana części piasku - 600zł, strata obsady - kilka kzł , spokojny sen własciciela - bezcenny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

Pewnie dużo zależy od obsady.

Ten zbiornik,do którym pisał lionfish delikatnie mówiąc jest dość ubogo obsadzony.Może tu leży przyczyna długowieczności DSB.

@bigwalker 450 litrowy zbiornik z 6 pokolcami (choc w styczniowych fotkach ja widze tylko 4, ale to jeszcze niewiele znaczy-przegladam na szybko) i angelem nazywasz ubogo obsadzonym? Bo rozumiem ze chodzi ci o obsade rybna?

Ja osobiscie bym sie bal dsb, wydaje sie ze wiekszosc odchodzi od "glebokich piaskow", albo w ogole brak piasku (niby dla latwiejszej kontroli zbiornika) albo z min iloscia piasku dla dekoracji.

Najlepiej niech sie wypowiedza spece ktorzy maja dsb, maje je dlugo oczywiscie a nie pol roku.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) skoro sa watpliwosci, moze lepiej piasek w sumpie na glony wymienic? Czy glony to tez bomba? :googley

Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chyba mowa jest o dsb' date=' mam zakładac za kazdym razem osobny watek jak cos chce sie zapytac w sprawie dotyczącej jednej kwestii - mienowicie DSB ? ...skoro mowa o zagrożeniach to mozna by tez dorzucić zapobieganie?[/quote'] z całym szacunkiem, ale jeśli chcesz pisać na inne tematy związane z DSB niz te o których napisałem w pierwszym poście, to załóż właściwy temat. Wracając do tematu to twierdzisz że DSB pochłania fosforany, skąd to wiesz? I skąd wiesz że się ona tam kumulują, a nie są jakoś przetwarzane? to sa właśnie pytania na które chcę znaleźćc odpowiedź:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może tak,po upływie powiedzmy 2 lat odessac dsb z sumpa[ja mam w sumpie]ale na okres odsysania pozakładac różnego typu filtry i absorbery,w między czasie położyc nowy piasek i jak zacznie ruszac polikwidowac absorbery,może w ten sposób unikniemy tzw[bomby]?


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę po prostu!!! Czy nikt nie przeczytał mojego pierwszego posta??? Gdzie tam jest pytanie o to czy odsysać czy nie odsysać, czy częściowo czy w całości??? Litości ludziska :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no no, ja jestem na etapie zakładania DSB i bardzo potrzebny temat.

Ogólnie nie wiem co więcej napisać ale mma pytanie, jeśli na dnie mamy jako podłoże piasek to też działa jak DSB czyli też "tyka" i też trzeba wymienić po czasie ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb ale czy to nie przyda się:) ???takie informacje?dziwisz się kurna, nikt nic nie pisze?

może nikt nie zna odpowiedzi na twoje pytanie


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś napewno zna, trzeba tylko poczekać, a nie pisać po raz setny to co było już sto razy! Zaraz mietłę wezmę i tu posprzątam :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tego co napisałem ,jeszcze nigdy nie słyszałem:D


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To odkryłeś amerykę, powinieneś byc dumny :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jestem dumny ,bo cos tam wiem:)


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lionfish :

A tutaj przyklad kolejnego zbiorniczka z DSB dzialajacego ponad 2 lata: http://forum.marinedepot.com/Topic71360-9-5.aspx

Watek zalorzony 07.2007 jako dwuletni zbiornik, ostatnia aktualizacja z fotkami 01.2008, co daje ponad 2 lata, autor pisze: "Everythin is still the same so far, nothin bad happened" a i do dzis nie napisal o zadnej katastrofie.

Ja tu nie widze DSB bo piasku ma z 2-3cm.Też mam piasek dwa lata i mam takie same przebarwienia co on czyli zle


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie przeczytałeś całego tego tematu, chłop ma DSB w osobnym zbiorniku pod akwa. Tak swoją drogą to szłu nie robi ten baniaczek, pytanie czy tak po prostu czy właśnie z powodu starego DSB?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to zadnym autorytetem, ani chemikiem nie jestem :). Nad zalozeniem DSB mysle od momentu zalozenia akwarium i dalej czytam.

Tez mnie nurtuje wiele pytan np. co sie dzieje z biomasa ktora powstaje w DSB. Kazda bakteria ma swoj cykl zyciowy i po pewnym czasie umiera. Do zycia zuzywa pierwiastki ktorych nie chcemy.OK, ale co sie znia dzieje? na co i jak rozklada? inne ja jedza?

Wszystko sie zuzywa i ma swoja zywotnosc. Mysle ze nasze DSB tez ma swoje granice filtracji, a kazdy filtr po pewnym czasie trzeba czyscic. Co ile ? to chyba powinnismy czuc. Wnioskowac na podstawie testow, obserwujac uwaznie nasze akwaria rozwoj, obsada, cale zycie, czestotliwosc podmian. Kiedys w sieci natknalem sie na fajny artykul na temat walki i rownowagi pomiedzy roznymi szczepami bakterii. Jest cala masa prac naukowych na temat bakterii ktore nas interesuja, ale zaden doktorek nie mial akwarium z DSB :)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tu jest pies pogrzebany chyba :) Ale wierzę w to że ktoś w końcu rozwieje nasze wątpliwości :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj... niektórzy z nas widzę powinni się brać za "bajkopisanie" :) ale do rzeczy - DSB czyli piach argonitowy sam w sobie nie jest absorberem i jeśli po wypłukaniu brudzi wodę to jest po prostu brudny. DSB tak naprawdę powinno tworzyć powierzchnię mieszkalną dla ogromnej liczby organizmów (od bakteri do sporych skorupiaków). Potem napiszę dlaczego użyłem słowa "powinno". Przyrost biomasy bakteryjnej powoduje zmnieszenie w wodzie niechcianych związków (podobnie jak przy laniu wódki) ale tak naprawdę chodzi o pracę większych zwierząt bo cała reszta organizmów zamieszkującycch DSB odżywia się resztkami, detrytusem czy po prostu g...nem ryb. Ryba narobi - zje to "zwierzę x" i też narobi - potem tą kupę zjada "zwierzę y" itd. Piszę schematycznie aby była jako-taka jasność. W czasie przemian związki są stopniowo pochłaniane i w ten sposób pozbywamy się m. in. PO4.

Co do stwierdzenia "DSB tak naprawdę powinno tworzyć powierzchnię mieszkalną" uważam, że my tu w Polsce nie jesteśmy w stanie stworzyć odpowiednio urozmaiconej i ilościowo potrzebnej populacji zwierzęcej zamieszkującej DSB. Kto likwidował DSB będzie wiedział o czym piszę.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nemezis- na drugiej stronie watku autor pisze ze w zbiorniku glownym jest DSB tylko zakryl je tasma maskujaca dlatego wyglada jakby go nie bylo, poza tym ma nierownomierny ksztalt. Twierdzi ze ciemne przebarwienia na piachu to naturalne czarne sedymenty ktore ma od poczatku, piach zbieral sam w lagunie, w oceanie.

Rebciu, co masz na mysli mowiac ze 'nie jestesmy w stanie stworzyc odpowiednio urozmaiconej i ilosciowo potrzebnej populacji zwierzecej'? Czy chodzi ci o nasza niewiedze i nieumiejetnie wprowadzanie gatunkow ktore te populacje wyjadaja czy o brak dostepnosci w handlu zestawow zwierzat do zasiedlania DSB? Czy cos innego?


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, ze w "prawdziwym" dsb powinno az roic sie od organizmow widocznych golym okiem, a o liczbie tych niewidocznych juz nie wspomne.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lionfish :

Czy chodzi ci o nasza niewiedze i nieumiejetnie wprowadzanie gatunkow ktore te populacje wyjadaja czy o brak dostepnosci w handlu zestawow zwierzat do zasiedlania DSB?

Dokładnie chodzi o te dwa czynniki z czego ta dostępność zwierząt w naturze zamieszkujących piach jest najważniejsza.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarku czy to wniosek do okresowej wymany "DSB" ? jezeli nie jestesmy w stanie zapenic odpowiednio zroznicowanej populacji i ciaglosci w tym procesie, pelengo lancucha zamknietego jak w przyrodzie (ryba-kupa-perwiastki-bakteria-biomasa.....) to po jakims tam okresie nasze niepelne DSB po prostu staje?

Seb wielkie dzieki za watek. :) Wlasnie u siebie postawilem "kropke nad i" i narazie dam sobie spokoj z niepelym DSB.

Moze kiedys przy innych mozliwosciach lokalowych postawie jakis wielki kontener, piach, blotko, namorzyny, mangrowce, skorupiaki, robale i ine swinstewka stana sie namietnoscia.

Na razie pozostaje przy regularnych podmianach, odpieniaczu,refugium i wodeczce


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem DSB u nas w kraju jest niestety czymś zupełnie innym niż np. w Stanach. Ja te nasze bardziej bym przypisał do filtrów denitryfikacyjnych z niewielkim wchłanianiem fosforanów oraz składowaniem zgniłych resztek niestety gdzie występuje zjawisko "no to się przelało".

Ja sam nie do końca nie wierzyłem w potrzebę wymiany złoża DSB po określonym czasie do momentu jego likwidacji - po niecałym 1,5 roku syfu było nisamowicie dużo. Konieczność wymieniania DSB w każdym przypadku będzie inna i zależy to od wielu czynników - obsady (szczególnie rybnej), karmienia, cyrkulacji (ilość detrytusu pozostawionego na piasku), filtracji innej, populacji zwierząt penetrujących DSB czy obecności zwierząt żywiących się tą populacją itp.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarku masz rację z problemem zbyt ubogiej ilość mieszkańców DSB , niestety jednym z większych problemów jest niestety pochopność akwarystów aby dodać ryby juz za moment szczególnie wargacze ,mandarany które tłuką małee skorupiaki zanim ich populacja się ustabilizuje.

Problem zubożenia fauny nie dotyczy tylko DSB ale całego akwarium morskiego - najłatwiej i najdrastyczniej można zobaczyć to po przegrzaniu akwarium. Problem ten widać bardzo fajnie w akwariach prowadzonych w ten sposób że mało ingerujemy w to co się dzieje z koralowcami - jedne wypierają inne aż do monokultury, akwarium to nie ocean i tutaj wiele decyzji należy podejmować osobiście,

Fajnym pomysłem jest dokładanie do DSB małych skałek z świeżych importów żywej skały (500g -1kg) aby urozmaicić mikro faunę i florę.

Jeszcze lepszym pomysłem jest zamówienie np porcji trawy morskiej wraz z otaczającym ją piachem - tyle że jest to bardzo upierdliwe w zdobyciu i co jeszcze ważniejsze raczej na nowe zbiorniki bo sieje amoniakiem gorzej niż skała z frachtu więc do ustabilizowanego DSB raczej nie polecam.

Mam zamówioną do nowego zbiornika porcje takiej trawy to kiedys się pochwale jak to wygląda.

Pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.