Skocz do zawartości
robi

Jakiego balinga zastosować

Rekomendowane odpowiedzi

Chce przejść z reaktora na balinga i się zastanawiam który lepszy - proszki jak te

https://wwws.aquaterrashop.de/meerwasser-neu/product_info.php/cPath/1202_327_799_802/products_id/2277

a może płyny jak te

https://wwws.aquaterrashop.de/meerwasser-neu/product_info.php/cPath/1202_327_799_802/products_id/708

cena nie odgrywa żadnej roli tylko jakość i może praktyczność ,teraz jade na reaktorze wapń i magnez w normie ale jakieś słabe przyrosty może wapń z reaktora jest słabo przyswajalny ? a po za tym nigdy balinga nie próbowałem a może doradzicie prochy czy płyny innej firmy?Będe wdzięczny za podpowiedz .Przypomne że dozował będe pompką trójkanałową produkowaną przez naszego kolegę LUK4344


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, jak chcesz przejsc na ballinga to poprostu kup preparaty chemiczne w sklepie chemicznym + sol bez NaCl.

Byle by były czyste...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

Robi, jak chcesz przejsc na ballinga to poprostu kup preparaty chemiczne w sklepie chemicznym + sol bez NaCl.

Byle by były czyste...

[/quote

Dlaczego w sklepie chemicznym? i z kąd mam wiedzieć że są czyste? myśle podlreślam myśle że w sklepie akwarystycznym są pewniejsze.Zaznaczam że cena nie gra roli.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyste to stopien czystosci odczynnikow chemicznych, nizej jest o ile pamietam czysty techniczny, a wyzej cz.d.a czyli czysty do analiz. Tyle ze to w PL stosowane stopnie. A w sklepie chemicznym bo po prostu o wiele taniej, sklepy zoo tez gdzies sie musza zaopatrywac, a w przypadku odczynnikow skala zamowienia gra wielka role, ten sam odczynnik moze byc i 10x tanszy za kg jak go kupisz 50kg w porownaniu do 1kg :waving


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczyszczony- czysty-czda tak to wygląda w zwiazkach chemicznych , gdzie czda to juz jakość laboratoryjna stosowana przez sanepid , szpitale, farmaceutów itd itp , szczerze mówiąc wątpię czy związki rozsypywane przez producentow akwarystycznych sa czyste , pewnie tylko oczyszczone , jak widziałem na kartach produktów różnice między oczyszczony , a czysty sa minimalne jednak ja kupuję zawsze czyste.Widziałem natomiast katy produktów kilku związków chemicznych stosowanych w kuchni codziennie i ich skład daleko odbiega od ideału i nikt się tym zbytnio nie przejmuje ,pewnie dlatego że nie zdajemy sobie z tego sprawy :waving.... i niech tak zostanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi - jak cena nie gra roli to w sumie kup gdziekolwiek.

Ja pisałem tylko o tym ze preparaty do ballinga (akwarystyczne ) to nic innego jak preparaty chemiczne + marza posrednika - w tym wypadku firmy z branzy zoo.

ale skoro cena nie gra roli to w sumie kup najdrozsza... :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość kup zestawik Fauna Marin z Ultra Trace B.

Potrzeba tylko 3 pomp do zalatwienia sprawy balingu i mikroelementów.

ULTRA TRACE B

Trace element solutions based on the original method for lime and micronutrient supplementation after Balling. All three solutions are perfectly balanced.

1. Strontium-Barium complex

2. Heavy metal complex

3. Iodine-Fluorine complex

Calcium Additive, Canister 1

10 Liter / 2.5 gal. Deionized (or reverse-osmosis) water

715 g Calcium Chloride-Dihydrate, mix until completely dissolved

Now add 50 ml of the Strontium Comples (Bottle 1)

And 50 ml of the Heavy Metal Complex (Bottle 2)

Please make sure that the solutions are well mixed.

Carbonate/Alkalinity Addition, Canister 2

10 Liter / 2,5 gal. Deionized (or reverse-osmosis) water

Add 840 g of Sodium Bicarbonate, mix until completely dissolved.

Now add 50 ml of the Iodine-Fluorine Complex (Bottle 3)

Please make sure that the solutions are well mixed.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti701 piszesz kup zestawik Fauna Marin z Ultra Trace B i chyba zaczne od tego

https://wwws.aquaterrashop.de/meerwasser-neu/product_info.php/cPath/1202_327_799_801/products_id/2286

będze dobry ?można na tym jechać ? a może coś lepszego? Wybaczcie że tak głupio pytam ale o produktach do balinga nic nie wiem.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stosuje dokładnie ten zestaw:

sole:

http://shop.faunamarin.de/index.php?cat=c26_Salts.html

trace elements:

http://shop.faunamarin.de/index.php?cat=c27_Trace-B-Balling-Trace-Elements.html

Dozuje wszystko, prócz magnezu, bo narazie stoi na poziomie 1290.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja również chciałbym przejść na Ballinga i z tego, co zrozumiałem czytając posty muszę przejść całkowicie na sól bez NaCl. Zastanawiam się jak to jest z tym przejściem, bo wiadomo ze naraz nie mogę podmienić całej solanki tylko stopniowo, więc czy mogę już lać Ballinga a podmianki robić jak zawsze 25L tygodniowo (baniak +sump około 300L), czy muszę najpierw zmienić całą solankę, co jest czasochłonne? Ponieważ mieszkam w UK kupienie proszków jest problematyczne, więc jak wyżej koledzy napisali chciałbym zastosować Fauna Marin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jodla: nie musisz (a nawet nie mozesz) wymieniac calej soli na taka bez NaCl - tylko dolewac jej tyle ile wyjdzie z Ballinga - ma ona rownowazyc NaCl powstale z dolewania preparatow podnoszacych kH i Ca.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki teraz wyszło jaki nie oczytany matołek ze mnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze małe pytanko czy przy zeovicie lać też trace elements czy wystarczy tylko to-

https://wwws.aquaterrashop.de/meerwasser-neu/product_info.php/cPath/1202_327_799_802/products_id/2277


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pomocy bo albo ja czegoś nie rozumie albo już sam nie winem, na stronie FAUNA MARIN są dwie instrukcje jak zmieszać proszki do Ballinga jedna jest bez dodatku Trace B gdzie jest podane że na 5l wody wsypac 2kg Calcium Chloride &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halo czy może ktoś prześledził temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie 1-sza instrukcja prowadzi do otrzymania roztworow nasyconych (lub bliskich nasycenia) - dzieki temu 1 butla starczy na o wiele dluzej (w przypadku Ca i Mg, bo kH i tak slabo sie rozpuszcza), a 2-ga to daje efekt ze mamy roztwory ktorych powinno sie wg Ballinga dolewac tyle samo.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak jak pisałem jestem słabo oczytany w sprawach Ballinga, bardziej odpowiadała by mi metoda druga gdzie jak piszesz wszystkie trzy roztwory leje się w równych ilościach. Czyli jak wcześniej mi pisałeś taką samą ilość jak suma wszystkich trzech płynów muszę dolać solanki z solą bez NaCl ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz strone http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/metoda_ballinga.html

tam dosc jasno wyjasnione, rowniez jakie pozostale r-ry mozna dolewac do 3-ch bazowych.

Ewentualnie mozesz (jak chyba czesc osob robi), stosowac proszki podwyzszajace Ca, kH, sol bez NaCl rozrabiane w wodzie RO, a Mg dozowac uzywajac gotowych preparatow - przy mniejszych akwariach wychodzi przystepnie cenowo.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobre rozwiązanie na chwilę obecną, bo mam prawie całą butle litrową magnezu grotech, myślisz, że zamiast Trace B można by dodać grotecha ABC, czy może być z tym jakiś niepożądany efekt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja obecnie wlasnie stosuje Mg plynny Grotecha, reszte Ballinga z proszkow, i Grotecha ABC jako mikroelementy (tylko daje ich sporo mniej niz dawka z opakowania)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podbijam temat i jednoczesnie mam pytanie: czy odpowiedź Mateusza z postu #16 jest ok ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma racje. Ja osobiście używam od 2 lat roztworów nasyconych co pozwala mi na dośc rzadkie rozrabianie płynów.

Ca i Mg rozrabiam raz na 3 miesiące bo stosuje stężenie x4 klasycznego ballinga.

NaHCO3 nie da się praktycznie "ścisnąć" więc rozrabiam 10l i z głowy.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jędrek,stara wyga jesteś i pytasz o ballinga ? Jechałeś cały czas na reaktorze,nigdy nie lałeś ballinga czy w pytaniu chodzi o co innego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jędrek,stara wyga jesteś i pytasz o ballinga ? Jechałeś cały czas na reaktorze,nigdy nie lałeś ballinga czy w pytaniu chodzi o co innego ?

Hehh no właśnie od jakiegoś miesiąca jestem ballingowcem i wszystko jest dla mnie zagadką :w00t:


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.