Skocz do zawartości
wildschek

Komin , otwory ....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jutro zamawiam nowe szkło o wielkości 200 x 70 x h60 wysokie i w związku z tym mam 2 pytania .

1. Jakich rozmiarów zrobić komin ( planuje 1 narożny ale nie wiem jaki długi i jaki szeroki )

2. Ile otworów i jakiej średnicy Planuje tak ale nie wiem czy bedzie ok ..

2 otwory w kominie : 1) spływ 32 mm 2) Rewizja 25 mm oraz 1 otwór po przeciwnej stronie jako

powrót 25 mm

….a może w ogóle dać ten powrót jako zewnętrzny , akwarium i tak będzie

zabudowane we wnęce.

W obiegu pracowac beda 2 pompy : Deltec 4745 , Aqua Bee 2000 lacznie ca 7000 l/h ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...albo jakis link do podobnych zagadnien...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź kartkę długopis i narysuj swoj komin a w nim otwory, zobaczysz czy Ci sie wszystko zmieści. Tu ważne są dwie sprawy po pierwsze dobrze jest zamiast wklejać rury na stałe dać w dno przeloty i teraz, pod rure 32mm potrzebny jest otwór w szkle 45mm natomiast rura 25mm potrzebuje otworu 35mm. Druga sprawa to taka że jak będziesz rysował rozmieszczenie rur to trzeba doliczyć szerokość nakrętki (jeżeli użyjesz przelotów) która wynosi odpowiednio 59mm i 49mm. IMHO rewizja 25 nie da rady odebrać całej wody w przypadku zapchania zrzutu, natomiast co do powrotu to lepiej go poprowadzić na zewnątrz (poza akwarium) a na końcu np loc-line.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha no wlasnie ale jak duzy tzn jakich rozmiarow ten komin zrobic ???? 2 otwory to nawet sie zmieszcza w 15 x 15 cm a to na taki litraz za maly ... juz w moim mam takiej wielkosci i musialem wylamywac zeby w grzebieniu ...i nie chcial bym robic tak samo w tym nowym .. faktycznie 25 mm na rewizje to troche malo , poszperalem troche w sieci i mysle ze 32 powinno byc ok . Choc dosc duzo jest opini za kominem bez rewizji .. tez tak mam teraz i da sie wytrzymac ....ale bepieczniejszy sen bylby z rewizja ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Twojego pytania to tu masz kalkulator do grzebienia że sie tak wyraże :)http://reefcentral.com/calc/drain.php

(uważaj na jednostki)

Takie mam pytanie z innej beczki, jaki będziesz miał odpieniacz?

edit: przy okazji tam jest też średnica rur jakich powinieneś użyć przy określonym wydatku pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze zostawie ten co mam czyli turboflotor multi sl , przynajmniej na poczatku w koncu jest on niby przewidziany do 1000 przy malym obciazeniu ...potem pomysle nad czyms mocniejszym ..


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem powrót na 40 ce i to był mój błąd bo muszę bardzo mocno przymykać zawór ( pierwsze akwarium morskie i tak mi doradzili ). Na zasilaniu mam aquabe 5000 litrów – zbiornik 375 litr i komin spokojnie odbiera wodę , nawet muszę jak pisałem mocno przymykać powrót na 70% aby ustawić poziom w kominie żeby nie hałasowała woda . Moim zdaniem w zupełności wystarczy 32 na powrocie i rewizji . Co do wielkości komina to bym nie przesadzał , bo szkoda miejsca i nie jest to ozdoba zbiornika . Kolega ma zbiornik o wymiarach jak twoje . Komin na środku o wymiarach 2x 25 i 2x 18 . Działa na jednej pompie 5000 litr i zalane jest może ¼ wysokości komina bez wyłamywania zębów . Osobiście nie mam rewizji . Zastosowałem durso zakończone rurą ponacinaną dość drobno i zaślepioną na końcu . Jak na razie działa ponad dwa lata i nic się nie dzieje ( odpukać ) . Nie ukrywam że raz na pół roku profilaktycznie kontroluję durso czy jest czyste. Rewizja to bardzo dobra sprawa , pozwala spokojnie spać . Jeśli mogę zasugerować to wymiar komina usytuowanego w narożniku 25x20 wystarczy . Zmieścisz w środku zasilanie , powrót , rewizję . Pozdrawiam .Szykuje się Piękne akwa . :)


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ode mnie to - rewizja i spływ tej samej średnicy, myślę że przy Twoim zbiorniku 32 mm wystarczy, ale są pewnie jakieś mądre "wyliczarki" :) powrót poza akwarium - można, sam mam tak w tej chwili, następny robiłbym w kominie. Co do wymiarów komina, jeśli masz szklarza który będzie kleił Ci zbiornik i jeśli człowiek zna się na swojej robocie, to poprostu zanieś mu śrubunki i powiedz że ma je zmieścic w kominie, niech problem wymiarów komina nie spędza Ci snu z powiek :) fachowy szklarz wie ile cm od krawędzi może wiercić otwór i jakie muszą być odstępy między otworami. Do kolegi magu - śrubunki różnych firm wymagają różnych średnic otworów.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie jeszcze nad opcja 3 otwory w kominie o wymiarach 20 x 25 cm : czyli 2 x 32 mm (splyw , rewizja ) , 1 x 25 mm powrot ... co wy na to ???

czy moze lepiej mimo wszystko 2 otwory w kominie a powrot na zewnatrz ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 x 32mm i powrot 25mm dosc spokojnie mieszcza sie w kominie 15x25 - u mnie tak jest: (znaczy u mnie gosc troche przesadzil z rozmiarami i jest jakies 16-17 x 25, ale miejsca jest sporo, spokojnie moge manipulowac w kominie odkrecac / zakrecac rury (wkleilem nad srubunkami zlacze gwintowane dla powrotu i moge latwo to rozlaczyc):

1514-komin.jpg


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a spotkalem sie z taka opinia ze woda z powrotu umieszczonego w kominie nie zdazy wymieszac sie z woda z baniaka glownego tylko to co wroci zaraz wpadnie do komina i dlatego zaleca sie np. wykonanie tego powrotu po przeciwnej stronie komina .. osobiscie nie wiem ile w tym prawdy ale tak zaleca np. Aquaboro dosc znana na rynku firma klejaca zbiorniki .. wiec jak to naprawde wyglada ...


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba troche przesada, woda z powrotu jest pod pewnym cisnieniem, poza tym w akwa jest zawsze dosc duza cyrkulacja, i woda sie szybko miesza.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym nie mieszaniem to jakieś mieszanie :) Mateusz, ta perforowana rurka nie jest na końcu zaślepiona?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można prosić więcej fotek Waszych kominów? Muszę trochę ściągnąć:)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb: to zdjecie z wersji demo, jeszcze przed sklejeniem, rurka jest oczywiscie zaslepiona z dolu, i w zasadzie z gory tez - w gornej zaslepce jest tylko wywiercony otwor odpowietrzajacy, ale calosc jest normalnie gleboko pod woda i przez to nieslyszalne :)

Artur160: planujac komin wez pod uwage konstrukcje stelaza - profil ma pewna szerokosc, i przez to jesli bedzie normalnie pod krawedzia akwa nie da sie przy samej scianie wywiercic dziur - ja sie na to troche nacialem, ale specjalnie najlperw zamowilem stelaz, a dopiero potem akwa z ukladem otworow w kominie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur160 - MateuszD ma racje, musisz dokładnie wiedzieć jaki bedzie stelaż, bo moze być problem.

jak mam spływ i rewizje w kominie, a powrót z tyłyu i teraz wiem, ze drugi raz robiłbym powrót w kominie.

Wildschek - najpierw rozrysuj sobie otwory w ew kominie, a dopiero później planuj jego wymiary, tak zeby był mozliwie najmniejszy. jak zaplanujesz komin 15x20, to moze się okazać, ze brakuje Ci gdzieś 2 cm, żeby normalnie np wyczyścic komin w środku;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

... Do kolegi magu - śrubunki różnych firm wymagają różnych średnic otworów.

Fakt, moje śrubunki kupowałem od Skiby więc rozmiary dot. tych włąsnie tworów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.