Skocz do zawartości
slawomirdyl

jaka pompa ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie zakładam pierwsze akwarium morskie ok 600 L , może ktoś mi pomoże w doboże pompy akwariowej

wzasadzie mam już wszystko kupione natomiast zastanawiam się nad ilością pompowanej wody

czy faktycznie woda powinna być pompowana w moim akwa przez pompe 3500 l/h bo taki miałem zamiar

a nie przez pompe np. ok 2000 l/h skoro mam odpieniacz ATI który przerabia 1700 l/h

Czy jest sens na darmo przewalać wode ?????????


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3500l/h to i tak malo jest jak na 600l, można nawet dać 5000l/h, 2000l/h jak dla mnie zdecydowanie za mało, ja mam w swoim 240l akwarium 3000l/h i i jest w sam raz, ale to jest tylko moje zdanie pozdrawiam.;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

też tak zawsze czytałem ale nadal mi nie daję spokoju dlaczego mam pompować wodę

na darmo pompa obiegowa nie służy jako pompy cyrkulacyna, acz kolwiek można to

wykożystać, mam pompy cyrkulacyjne. Widziałem ostatnio akwarium 3 000 l

tylko na pompie obiegowej 5 000 l/h ale za to cztery pompy cyrkulacyjne po 6 400 :/h

a tak jak pisałem odpieniacz i tak tego nie przerobi


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko weź pod uwagę fakt że pompa 2000l/h dużo straci a podnoszeniu wody do głównego zbiornika wiięc bedzie gdzieś tak 1500l/h lub mniej. Decyzja i tak zawsze będzie należala do ciebie, pamiętaj większą pompe zawsze można ograniczyć zaworem kulowym. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3500 będzie dobra, swoje straci przy podnoszeniu ale starczy, nie ma sensu robić zbyt dużego przepływu skoro odpieniacz tyle nie pobiera (strata energii a odpieniaczowi to w niczym nie pomoże), sprawa ma się zupełnie inaczej z cyrkulacja w samym akwarium, ja w 375l mam 24000l/h (2x tunze 6100) :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy jescze od tego co bedzie w sumpie, bo jak tylko sprzet to faktycznie nie ma co przesadzać z pompą, ale jeśli bedzie DSB to chyba duża wydajność pompy będzie uzasadniona ;] pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wasze rady macie rację wezmę 3 500 l/h


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim akwarium 400L mam 2 pompy 2000L/h każda a odpieniacz ma 1500L/h.


Akwarium 400L+180 sump

Cyrkulacja 4x5000 JVP

Oświetlenie 8xT5 54W

Obieg 2xATMAN 306

Odpieniacz HYDOR Performer 500 DP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlacze sie do tematu bo mam ten sam dylemat. Wiem ze obieg dobiera sie do pompy odpieniacza, a ze ciezko sprawdzic ile tak naprawde zasysa nam powietrza i chyba tez ilosc pompowanej wody spda skoro tyle bombelkow.

Waszym zdaniem ile razy w ciagu godziny woda w calym systemie powinna przeplynac przez sump?

Przychodzi mi jeszcze go glowy jedna zaleznosc:reading. Wydajnosc pompy glownej do mocy i wydajnosci odpieniacza OK,ale oprocz tego co trzymamy w sumpie a sama jego wielkosc i konstrukcja tez ma chyba znaczenie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba (jako całkiem nowy przypuszczam) ma też moc obiegówki znacznie w zależności co też mamy w sumpie, znaczy się czy prócz odpieniacza jest DSB czy glonowy itp....?


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierze u siebie ilosc litrow wody na wyjsciu z odpieniacza(V2skim 800l, pompa Rio 2800l/h) i pod tym katem dobiore pompe obiegowa. Wieksza wydajnosc chyba raczej nie ma sensu skoro odpieniacz i tak tego nie przerobi. Powrot napewno zrobie za pomoca elastycznego weza z ksztaltka na koncu bez zadnych zaworow i pompa w sumpie jak najwyzej bys skrocic wysokosc podnoszenia.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa i tak będzie zanurzona więc czy będzie 1 cm poniżej lustra wody czy 1 metr i tak na jedno wyjdzie. Straty zaczynają się powyżej lustra wody.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....hm racja a o tym nie pomyslalem, dzieki za rade. Tylko jest jeszcze jedna sprawa ze u mnie sump nie bedzie poprzedzielany przegrodami. Wiaze sie to z orginalna konstrukcja szafki i co za tym idzie ograniczonaioscia iloscia miejsca na sump (61x30x38 ) typowe akwarium 70 litrow. Obecnie stosuje przelew z dwoma rurami spustowymi, ktory dziala bez zarzutu od roku czasu, nie zapowietrza sie i wszystko jest cacy. Ale nawet nie chce myslec co by sie stalo gdyby np ryba zatkala luk o srednicy 32mm. 2683-img_1586.jpg

Jest grzebien, ale kratka ostatnio cos spada .......obawa zawsze jest.

Dlatego u mnie umieszczenie pompy pod lustrem wody mam sens tymbardziej ze eheim ma swietne rozwiazanie jezeli chodzi o mocowanie. I chyba jeszcze jeden plus ze nie zmielilo mi jeszcze zadnego kraba,ani slimaka:tongues


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie rację wszystko zależy od tego co będzie w sumpie


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.