Skocz do zawartości
AlMastar

Akwa AlMastara - ocena + porada

Rekomendowane odpowiedzi

na schemacie sa polaczone szeregowo, ja tez nie jestem elektrykiem ale to akurat jest na prawde b proste do zrobienia podaj majla to rozrysuje ci schemacik wieczorem i podesle, lampe bedziesz z tego co rozumiem robil sam, myslales o wylacznikach czasowych , bo to istotne dla calego schematu polaczen, pozdrowionka


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

almastar@wp.pl jak możesz to wyslij bo się przyda

tak mam zamiar lampe zrobić sam (choć dużo roboty tutaj nie ma :D) i mam zamiar stosować sterowanie zegarem/zegarami (planowałem takie jak wszyscy 2 zegary za 15-20PLN)

aaa i dostałem odpowiedź z aqva-light. napisali mi że mozna to jakoś zrobić (niestety nie napisali dokładnie jak :) ), ale że sposób ten nie jest zalecany przez producenta stateczników. czy może jest ktoś kto się na tym zna i może się wypowiedzieć ??

tak dla rozluźnienia :D

dziś byłem w kolejnym sklepie w Wawie. No to co tam widziałem piękne (dobrze że byłem z narzeczoną to już akwa mam pewne :D). ale w sklepie dowiedziałem się ze akwarium morskie ma mieć minimum 200L :/ no cóż takie wielkie akwa (wielkie przy waszych 1600L :) ) mi nie wejdzie bo nie ma gdzie :D i zrobię obsłudze tego sklepu na złość i zbuduję i utrzymam moją 90L rafkę :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to przez prawie 2 miech trochę się pozmieniało :)

akwa będzie 80x45x45cm więc coś koło 150L, do tego około 30kg żywej skały

flotora już kupiłem, do tego mam szafkę (obudowane całe akwa będzie ciekawe czy się za bardzo grzać nie będzie i czy szafka nie rozmięknie od wilgotności

do oswietlenia daje 6x24W T5 3xcoralstar i 3xaquastar (kupione w aqva-light.pl - ogólnie sklep baaardzo do polecenia, za zakupy dostałem rabacik, przesyłkę gratis kabelki i termin płatności 7 dni)

teraz zastanawiam się nad ułożeniem lamp, ktoś mi pomoże ?? czy układać na przemian zwyłka/aktanika czy może na poczatek 2xaktanika i potem 2 zwykłe i na przemian ?? i które lamy zostawiać dłużej zapalone ??

poradzcie coś bo temat jakoś "ostygł" :)

jak będę miał zdjęcia szafki to je podeślę


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej no jakos nie chce mi się wierzyć że nikt nie wie jak najlepiej zamontować rury T5 (w sensie kolejności :/) no pomóżcie coś bo potem na przeróbki będzie za późno

planuję zrobić tak (poczynając od przodu akwa):

Aquastar (zwykła)

Coralstar (aktyniczna) paląca się dłużej o 2-3h niż reszta)

Coralstar (aktyniczna) paląca się dłużej o 2-3h niż reszta)

Aquastar (zwykła)

Coralstar (aktyniczna) *

Aquastar (zwykła)

będzie OK czy zamienić kolejność ?? może z tych święcących się dłużej wywalić jedną na tył w miejsce *

w domku mam już oświetlenie, flotora i filtr RO, od smk kupiłem curkulację, teraz szafka i akwa i zaczynam :)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i poradziłem sobie sam, postaram się wrzucić fotki jak całość wygląda


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za tyle swietlowek mozesz zrobic hqi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale HQI się by bardziej grzało i musi wisieć wysoko nad akwa a przez skosy w domu (mieszkam na poddaszu) nie mam miejsca (zresztą będzie wszystko widac na fotkach :))

zresztą nawet nie wiem czy HQI dałoby tyle światła co te 6x24W


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosta arytmetyka

6x24=144

HQI daje 150W

poza tym, jak na moj gust, to swiatlo HQI lepiej penetruje, ale moze mi sie tylko tak zdaje.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mówisz Panoramiczny a ile za te 6 swietlówk trzeba zapłacić przy wymianie na nowe? niech no ktoś to policzy co taniej wyjdzie.


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana całych 6 to 6x35 (a można dostać rabat w aqva-lighcie) więc wychodzi prawie tyle samo co HQI, a mogę właczać 2 potem 4 (chyba lepiej) i z tego co czytałem to i tak większość ludzi do HQI dokupuje T5

pozatym u mnie T5 wiszą 3cm nad wodą a na HQI (30-40cm) nie miał bym miejsca (albo akwa stałoby na środku pokoju żeby skos nie przeszkadzał :/)

jak będę miał "zwykły" dom, a nie strych ze skosami z 4 stron to może zrobię akwa z HQI choć jak bede zadowolony z T5 to raczej nie :)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klopoty bedziesz mial z obslugą przy tych 6 swietlówkach wiszacych na 3 cm nad wodą no chyba ze to będzie umnieszczone w pokrywie i calosć będziesz zdejmowal przed czyszczeniem szyb itd, ale pokrywa nad morskim akwa mi się jakoś nie widzi słaba wymiana gazowa itd. ale zrobisz jak chcesz to twoje akw . czasem dojrzejesz .ale powodzenia zycze


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest takie stare powiedzenie:

"Jak sie nie przewrocisz, to sie nie nauczysz".

Co innego wiedziec a co innego widziec.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. nie twierdze absolutnie, ze na na kilku T5 nie da sie prowadzic akwa.

Owszem, da sie. Sa ludzie ktorzy z powodzeniem stosuja wylacznie T5 i sa bardzo zadowoleni.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jako przykład polecam w galerii piękny las acropor Rs4, rafa 1500 l na zeovicie i 12 świetlówkach T5 ati. Piękne akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra wrzuciłem do galerii zdjęcia z mojej nano-rafy, zdjęcia są tutaj: moje akwa niestety zdjęcia w bardzo kiepskiej rozdzielczości po robione kamerą

możecie mi pomóc poidentyfikować różne stwory :)

porobiłem też pierwsze testy po 6 dniach od włożenia skały i oto wyniki:

zasolenie.....1,023

Ca............450

Ph............8,2

KH............9 - 10

NO2...........0,05 - 0,1

NH3 / NH4.....0,25

mam jeszcze 2 inne testy, ale podobno za wcześnie żeby robić testy

zaczęły pojawiać się zielone kępki glonów (najpewniej) i skała jest cała w bąbelkach powietrza :) zaczynam się martwić czy będę wiedział co robić dalej :/

akwa oświetlone jest 6x24W (2+4) 2xcoralstar włacza się około 11 i wyłacza około 23, a 1xcoralstar+3xaquastar włacza się 1h później a wyłacza 1h wcześniej

temperatura wzrasta do 28, ale mam wiatrak całkiem spory i wychładzam ją do 25*C, a potem czekam aż się podniesie do tych 27*C i znowu chłodzę

odpieniacz brudną pianę dawał przez 30min a teraz jest super czyściutka i do kubka nie dostaje się nic (aż boje się że coś się spierniczyło :) )

w poniedziałek dokładam pompkę MJ750 bo cyrkulacja jest chyba maława (do pompki 1500m3/h podłączyłem rurki z NIBCO i sprowadziłem wodę pod skałę - dałem trójnik i otworki w rurce idącej po spodzie akwa żeby i tam była cyrkulacja) do tego skała stoi na kratce około 1,5cm nad dnem - powinno być widać na zdjęciach)

moja kochana żona na urodziny w sobotę kupiła mi ophiolepis superba (wężowidło pospolite bardzo), które wlazło pod skałę i sobie siedzi - nawet nie wiem czy żyje, ale mam nadzieję że tak), do tego w akwa mam chyba 3 czy 4 krabiki i na 100% dwa wieloszczety, do tego 3 rurówki jak na zdjęciu (no chyba że to nie rurówki) i jeszcze z 3 przeźroczyste rurówki (podejrzewam co to jest i będe musiał ukatrupić, ale trochę później jak więcej zycia się pojawi :))

PS czy ktoś wie jak zrobić żeby muc dać tytuł linku a nie sam link jako taki ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszeczke masz niedoswietlone boki akwa:dontgetit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

porozciagaj te swieylowki po bokach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z tym może być problem, bo sa zamontowane w zasadzie na stałe :) ale na zdjęciach są przesunięte w jeden bok na maksa żeby zmieścił się wentylator z drugiej strony

glony zaatakowały całkiem szybko bo na zdjęciach brązowego nalotu jeszcze nie ma, a teraz w akwa na dnie zaczęły pojawiać się kępki brązowe :)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mysle ze do tak niskiego akwa wystarczy miec 5 swietkowek 24w w twoim przypadkua .Wentyletor z tylu zamontuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mysle ze do tak niskiego akwa wystarczy miec 5 swietkowek 24w w twoim przypadkua .Wentyletor z tylu zamontuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra wszystko idzie chyba w miarę zgodnie z planem, na dnie wyrósł mi trawniczek (+ na kilku skałkach) jedna skała zrobiła się brązowa od glonów (ale nie jakaś mazia tylko takie kępki ciemno brązowe)

i teraz pytanie: kiedy zacząć pakować do akwa jakąś (i jaką) ekipę czyszczącą ??

parametry wody mam chyba całkiem OK No2 mam 0-0,25 niestety taka dokładność testu :) Ca 400-450 i KH 9-10 więc raczej OK do tego Ph 8,2

kiedy zacząć robic podmianki wody i czy narazie wogóle robić ??? akwa chula już drugi tydzień (od 2.07.2005)

co robić dalej, jakies rady ?? oprócz tego że czekać :)

tak jak pisałem mam wężowidło http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=359 takie i narazie żyje, do tego zaczynają się pojawiać rurówki i inne żyjątka (jak choćby uchylający i zamykający się kamień :p)

robic coś czy czekać ?? może zacząć zakraplać kalkwasser ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Akwa jest jeszcze niedojrzałe wiec jaki sens męczyć zwierzęta i je tam dokładać? Zacznij dozować kalwasser i czekaj. Chociaż bez dozowania bedzie to przebiegało podobnie. Jak z katarem : leczony 7 dni, nie leczony - tydzień.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra ciąg dalszy:

glony mają już chyba z 5 cm wysokości (długości ??) milutko sobie rosną, w szczególności upodobały sobie skałę na środku, jak zdrapałem je z dna w jednym miejscu to już nowe się nie pojawiają

niestety spada mi KH ( na tą chwilę mam 7-8) a zaczyna rosnąć Ph (teraz jest 8,4-8,5) może jednak powinienm zacząć dozować kalkwasser ?? choć wody paruje mi po 5L więc chyba trochę dużo byłoby tej wody ??

czy jak zacznę stosować Ballinga to też ustabilizuje mi się Ph i KH ??

a może dalej nic nie robić (tylko dolewki i podmiany wody) i poprostu czekać co z tego wyniknie ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra piszę dalej ten monolog :)

zrobiłem podmiankę 3% po dwóch tygodniach (akurat mam baniak 5L więc tak mi łatwo robić) będę musiał robić 3 podmianki w miesiącu i wyjdzie 10% :)

glony nitkowate zielone (były zielone 3 dni temu :)) są w odwrocie, nie są nawet zielone robią się przeźroczyste i jest ich coraz mniej, kubek od odpieniacza jest pełny wody co 12h, woda śmierdzi glonami

KH podniosłem suberbufforem KENTa do 7-8 dziś więc jest w miarę OK, zobaczymy kiedy spadnie, a może się utrzyma i będzie luz :) poczekamy zobaczymy

dziś do akwa trafiły 2 ślimaki (w końcu są moje imieniny i jakiś prezent się należał :D)

tak więc z obsady mam wężowidło superba i 2 ślimaki, jeden muszla w stożek, drugi muszla okrągła. w sklepie popwiedzieli że w tej chili mogę dodawać ekipę czyszczącą (więc niedługo do akwa trafią jakieś fajne pustelniki), do tego koral purites (podobno według was), jakieś czarne rurówki, do tego 2 czerwone malutkie rurówki, jeden małż (no ten jest dla mnie zagadką co to za jeden), 2 krabiki "dzikie", na 100% 2 wieloszczety takie z 2-3cm, jakieś fioletowe "kwiatuszki", zielone listki i listki wyrastające z czerwonej masy, do tego jakieś czułki wyrastające z brązowych rureczek i kilka(naście) aptisi (albo jakoś tak :D)

no narazie jest OK, tylko to głupie Ph :D które jest wysokie, a mierzyłem Ph za filtrem RO i jest poniżej 7.4 a w akwa jakieś 8.5-8.6 :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj kupiłem 3 kraby pustelniki (jak w opisie) czy zwykły czarno-żółty różni się czymś od red czy blue ??

bo różnica w cenie powalająca a zwykły tez jest spoko :D

i teraz prosba o pomoc: ile powinienem mieć krabów, ślimaków w akwarium 160L ?? i czy wężowidło liczyć już jako glonożerce jakiegoś ??

czy jak mam 3 pustelniki to muszę mieć sporo pustych muszelek ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.