Skocz do zawartości
jacekkudla

1450 litrów -projekt do oceny..

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no jedna rzecz jest stała w wymairach baniaka a mianowicie szerokość i jest to 90 cm (mniejszy szkoda, a większy się nie zmieści) natomiast dumam nad wysokością, ale coraz bardziej jestem skłonny dać 65 no i do dyskusji szerokość...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tafli wyjdzie 203-213cm. Jak zrobisz dłuższe musisz już inwestowac w kolejną taflę ale za to zostanie Ci szkło na sumpa. Ja musiałem kupic na sumpa kolejną taflę ale , że wziałem cieńsze szkło to i kilka stówek było taniej a i strop ma klika kg mniej na plecach . Chyba ,ze jakąś inna tafle dostaniesz. Tylko nie wiem czy da się ją tak pociachąc by miała ten pewny wymiar, szerokośc - czyli 90cm .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
slawomirdyl :

Witam ja uważam że około 1 000 zł musisz liczyć miesięcznie na utrzymanie zbiornika

natomiast ja bym nie zmniejszał zobaczysz za dwa lata będziez żałował masz napraedę

niesamowitą szerokość to co a akwariach tak naprawdę jest najważniejsze wolał bym

zrezygnować z wysokości nawet na 50 cm a nie jak pisałem o 60 cm ale długość i szerokość

bym zostawił

pozdrawoam

Witam, jestem nowy na forum a doświadczenie z akwarystyka morska mam może nie za długie (tylko 3 lata) ale myślę ze te 1000 zł to troszkę przesada. Wydaje mi sie że da sie troszkę taniej. Po co lać gotowe drogie płyny jak można sobie kupić odczynniki w hurtowni i mieć to samo za dużo mniej nawet czda.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1000zl to chodzi o calosc kosztow utrzymania,a nie o plyny,ja nawet do akwa 50l by nie lal gotowcow,tylko ballinga.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całość znaczy co bo może sam czegoś jeszcze nie mam wiec to mnie ciekawi nawet doliczając prąd tyle mnie Ne wychodzi pozdrawiam.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Borsi :

Całość znaczy co bo może sam czegoś jeszcze nie mam wiec to mnie ciekawi nawet doliczając prąd tyle mnie Ne wychodzi pozdrawiam.

Bo masz mniejsze akwarium.I nie pochwaliles sie obsada korali.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego po trochu SPS LPS trochę mięczaków. Niedawno miałem przeprowadzkę z mniejszego

zbiornika która trwała jakiś tydzień bo baniak mi się rozszczelnił przez co większość nie dała rady. Może i tego niewiele jest ale i tak ballinga leje 400 ml inaczej parametry warują. Pocieszm sie tylko że Mg lać nie muszę bo cały czas mam 1500:)


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty roczne :

sól 130kg 1500zł

energia 4500zł

DI + prefiltry 200zł

RowaPhos 900zł

Świetlówki 1600zł

Mrożonki 300zł

Węgiel aktywny 200zł

Inne preparaty 600zł

Inne 200zł

------------------------

10000zł a pewnie o wielu rzeczach nawet nie pomyslałem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No koledzy macie racje. Ponad trzy lata mam akwarium ale sobie tego jeszcze nie uświadomiłem. Chyba nawet nie chciałem. Mi wychodzi troszkę taniej ale i tak jest to dalekie od rozsądku. Ale czego się nie robi dla kawałka własnego oceanu ,choć teraz żałuje że podjąłem ten temat hehe.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A paliwo do samochodu jak sie jedzie na zakupy tez kosztuje,ewentualnie koszty zakupu przez neta.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj coś ta rowa zbyt tanio wyszła, 900zł za 12 porcji na 1000L?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze że dysputa nr kosztów się porzadna zrobiła :) i słusznie też ważna rzecz...

Ja na początek jednak wystartuje z czymś mniejszym.

Zrobie szafke docelową czyli pod baniak 230x90 ale baniak na początek dam 160x90x60 i tak będzie słuszne wyzwanie bo to 860 litrów, ale będzie można dobrać sprzęt w przyjaźniejszych cenach no i błędy będą mniej kosztowne..

Jutro przemyśle osprzęt i napisze to mi podpowiecie co sądzicie o wyborze...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka Jacek:waving

co do zbiornika to bym zrobil odrazu taki jak ma byc czyli te 230dlugiale sygeruje 200x80x60 teraz taki a mam i powiem ci ze to juz piekny baniak i glebia w sam raz 80cm robi wrazenie wczesniej mialem 130x60x60 i po paru tygodniach tak jakby zmalal ale ten to juz bajka,nie rob za dlugiego bo to wydaje mi sie ze troche bez sensu oczywiscie im dluzsze tym lepsze ale chodzi o obserwowanie zwierzat a nie bieganie wkolo zbiornika to ma byc przyjemnosc pomysl nad tym.to atakie moje spostrzezenia

pozdrawiam gregor.gg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważam i dumam nad różnymi konfiguracjami zarówno samego baniaka jak i osprzętu, póki co skłaniam się do 160x90x60 lub 180x80x60. czy w 2 przypadku jak zastosuje same t5 to na okoliczność długości t5 nie będzie za dużo nieoświetlonych miesjc po kątach?


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pompy cyrkulacyjne do baniaka 160x90x60 trzeba na 2 pompy rozłożyć czy można na 3 sztuki? Ma to jakieś znaczenie?

Chciałem dać 3 pompy po 12-13 tys każda czy to dobry pomysł?


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to "przeleciałam" wzrokiem te kilka stron, mowa o pompach, oświetleniu, wielkościach zbiornika, kosztach, a nie znalazłam nigdzie informacji co w ogóle planujesz w tym akwarium trzymać bo dla mnie zawsze to jest punktem wyjścia przy tego typu planowaniu. Inaczej sprawa wygląda przy FO, inaczej przy miękkich +F, inaczej przy SPS/LPS, a rozbieżności sprzętowo-kosztowe są znaczne.


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisze także jakie są moje plany (póki co ogólnie) czyli docelowo oczywiście SPS' date=' ale zanim się naucze i baniak ustablizuje to oczywiście zacząć planuje od początku [/quote']

Te 3 pompy powinny być, OK. Weź te ze sterowaniem wydajności, cyrkulacyjne zawsze można dołożyć gdyby gdzieś woda stawała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę sprzętowo już rozkminiłem i wiem jak się do tego, tak ogólnie, zabrać teraz mam gorącą prośbę o podpowiedź na temat filtracji.

Tak jak napisał Olek, jak już baniak dojrzeje to mam zamiar mieć docelowo SPS a także troszkę rybek i innych żywych stworzeń, ogólnie chyba nazywa się to "akwarium rafowe"

I teraz tak, przy odpowiedniej cyrkulacji, pompie obiegowej, która przemieli coś ponadto co przerobi odpieniacz, odpowienim oświetleniu (przyjmuje 1w na 1 litr) prosze powiedzcie czego dodatkowego do filtracji potrzebuje. Prośba o jakieś "wyważone" linki do poczytania....

Takze byłbym zobowiązany o linki nt "wspierania" wody w dodatki (metoda bailinga?)...

Będe mocno zobowiązany...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jacek ty chyba pisales do mnie odnosnie profka jesli sie nie myle jesli tak to napisz mi swoj numer gg bo tamtem mi sie skasowal to jak cos to pogadamy i jesli bede mogl to cos doradze.tu masz moje 13565723

pozdrawiam gregor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach przemyśleń, rozmów i jeszcze raz przemyśleń urodziła się w głowie kolejna koncepcja...

I tak:

1. Baniak po kolejnym, tym razem uczciwym pomiarze miejsca w salonie, będzie miał 200x80x60...

2. Środek będzie "zagodpodarowany" na ceramice, do sumpa pójdzie troche LR

3. Obieg będzie na 2 x OR 3500

4. Cyrkulacja na początek pójdzie 3 x 13000 hydor koralia 8

5. Sump - do zaprojektowania - chętnie pooglądam i posłucham wszelakich podpowiedzi...

6. Odpieniacz - BK 200-250 lub KZ medium ....

7. Oświetlenie - 3x250 HQI plus na początek 4x39 w aktynika (na początek bo posiadam), niestety na okoliczność ograniczonych funduszy musze na początek zrobić na przemysłowych oprawach. Pytanie mam czy należy do takich opraw trzeba dodatkowo dokupić inne stateczniki od zamontowanych seryjnie?

Wszelakie podpowiedzi nt setupu mile widziane...

Dziś dzięki uprzejmości i wielkoduszności kolegi forumowego Piotra vel Guliwera777 udało się ustalić iż cały sprzęt, w którego jestem posiadaniu ma się dobrze więc przynajmniej kilka groszy mniej do wydania....


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie, z tego co pamietam masz juz profilux'a wiec czemu decydujesz sie na pompy cyrkulacyjne ktore nijak z nim nie wspolpracuja?

Mnie osobiscie jakos te OR3500 nie przekonuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, OR 3500 to najlepszy produkt AM :) Jeśli będą 2 szt., trafi się na ciche egz. oraz prądożerność nas nie martwi - to czemu nie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yoka chętnie bym chciał mieć pompy podpięte do prfiluxa czyli tunze, ale niestety póki co budżet jakoś spiąć musze, stąd ten wybór.... Na początek też daje OR 3500 ze względów finanswych... Nie będzie problemu przy przypływie gotówki problemu by wymienić pompy na lepsze ale to za czas jakiś...

Co do prądożerności to wiem że te 65W to umowne ale przekalkulwoałem koszty prądowe no i dramatu strasznego nie ma ale to się okaże....

Także to lato będzie próbą dla izolacji mojego domku. Tyle co pamiętam zawsze w salonie jest chłodno ale czy na tyle chłodno by nie trzeba kupować chłodziarki to się okaże...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.