Skocz do zawartości
bozena

Jak schlodzic wode w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co kupic w miare taniego , zeby schlodzic wode w akwa.Obecnie mam 26,8 temp. w akwa .Od kilku dni daje butelke zamrozona do akwarium, ale udaje mi sie zbic temperature zaledwie do 26,4 i to na godzine gora.A tu jeszcze lata nie ma. Mam akwarium 280 l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuję wiatraczki od komputera


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczki kupisz w Internecie,( http://www.allegro.pl/45911_80x80_mm.html?order=t&view=gtext ) bądź w sklepie komputerowym. Polecam minimum o rozmiarze 80x80mm - mniejsze szybciej się obracają, i przez to są głośniejsze. Im większe tym wolniejsze, zatem odpada hałas. Kwestia zamocowania to już trochę DIY, jeśli masz pokrywę, to pewnie trzeba będzie wywiercić otwory z tyłu. Wiatraczki trzeba jeszcze pod coś podłączyć :) - potrzebny będzie zasilacz wypuszczający prąd 12V, można tez takie kupić. Zdaje się że np. ten: http://www.allegro.pl/item602136792_187_nowe_zasilacze_dve_12v_1_0a_eu_fv_gw_kr.html byłby odpowiedni. Ja akurat korzystam z ładowarki od starej komórki, co prawda na wyjściu daje tylko 5.8V zamiast tych 12, ale wiatrak i tak się kręci, choć naturalnie wolniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie budowy nowego systemu chłodzącego opartego właśnie na wiatrakach . We wtorek postaram się zamieścić zdjęcia . System ma działać w zbiorniku otwartym , czyli estetyka wykonania liczy się w dużym stopniu . Nie wiem jeszcze czego użyć jako sterownika . Mam na myśli RT-2 jednak wolałbym zainwestować już w coś co będzie sterowało grzałką i chłodzeniem . Kiedyś widziałem coś takiego na alledrogo ale nie myślałem wtedy o tym . Jakieś propozycje użądzenia sterującego ?

Zenon ja proponouje dać zasilke regulowaną , praktycznie te same pieniądze a masz możliwoś regulacji obrotów , no chyba , że masz jakiś sterownik który zrobi to za ciebie.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa gotowe zestawy wiatrakow grotecha lub tunze ale mozna kupic zwykly wiatrak z uchwytem i zaczepic na krawedzi akwarium

http://www.allegro.pl/item596367299_duzy_i_bezpieczny_wiatrak_wentylator_nowosc_15_90.html


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam RT-2 + dwa wentylatorki 12v od kilku lat na chłodzeniu i spisuje się idealnie,do tego grzałka z termostatem

i mamy problem grzania i chłodzenia rozwiązany.

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldemor daj znać po wszystkim jak się sprawuje .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja latem jak mialem problem z temperaturą postawiałem zwykly wiatrak przeznaczony do pokoju (średnica wirnika jakies 40cm), stal 2m od zbiornika, skierowalem go na akwarium tak aby powietrze szlo bardziej w gore pod pokrywe z oswietleniem, jak pamietam w czasie upalnych dni temperatura wody nie byla wyzsza niz 27stC. imho witraki zapodane przez @piotra1 na allegro powinny sie dobrze nadawac, skierowane na powierzchnie wody powinny bardzo skutecznie ja schlodzic.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie masz wiatraków to możesz zamienić w akwarium dzień z nocą. Ja tak zrobiłem u siebie. Światło zapala mi się koło 17 - 18 (muszę sprawdzić dokładnie bo nie pamiętam) i przez całą noc jest włączone. W ten sposób rozwiązałem trzy problemy. Pierwszy - temperatura wody w akwarium, drugi - w nocy mam drugą (tańszą) taryfę jeśli idzie o prąd, trzeci - jak wracałem z pracy to nawet nie szło nacieszyć oczu widokiem mojej rafy. Teraz po powrocie do domu zdążę zjeść obiad i w akwarium zaczyna mi się dzień. I cały wieczór mam piękne widoki do podziwiania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dla was tez ciekawa propozycje chlodzenia podpatrzona u kolegi. Mysle, ze sprawdzi sie tak samo dobrze i u mnie. Sprawa zalatwia dwie rzeczy jednoczesnie - przetrzymywanie wody RO i chlodzenie. W polsce ma prawo to dzialac tylko w przypadku umieszczenia beczki w jakiejs chlodnej piwnicy zapewne lub wkopaniu jej w ziemie :-) ale sama koncepcja moze okazac sie pomocna. W wiec:

Mieszkam w szkocji, wiec zima mroz jest maksymalnie dwa - trzy dni, latem temperatura nie przekracza 20 st. Akwarium stoi w salonie na parterze pod sciana. Przez sciane przewiercony jest nie wielki otwor na trzy wezyki. W ogrodzie, pod sciana domu stoi ok 300L plastikowa beczka po jakims koncentracie spozywczym. Do beczki upchane jest ok 150m silikonowego wezyka o cienkiej sciance. Wezykiem plynie woda z akwarium, pompowana malenka pompka, ok 300l/h. Woda pobierana z pierwszej komory supma i pompowana do komory z pompa. W beczce znajduje sie woda RO uzupelniana regualrnie co ok 6 tyg. Korzysci obustronne, bo woda ochladza sie po przepompowaniu przez te 150m wezyka dosc znacznie, a woda RO w beczce nagrzewa sie od wezyka wiec nie jest dolewana do sumpa automatyczna dolewka o temperaturze kranowej - 6 st :-)

Jestem na etapie napelniania beczki woda RO. Kolega zapewnia, ze latem taki uklad sprawia, ze w jego ok 1500 L akwarium prwie bez przerwy dziala 150w grzalka aby utrzymac 25,5 st w akwarium. Dziala to juz kilka ladnych sezonow. Wiec nie jest to pomysl nowatorski ale sprawdzony i dzialajacy.

pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 11 piętrze pewnie nie będzie miejsca na wkopanie beczki :)

Ja mam taką propozycję: zakupić za kilkanaście złoty skraplacz do destylacji szklany, jakąś malutką pompkę, trochę węża i puścić wodę odpadową RO przez skraplacz, a pompeczką wodę z akwarium, dwie pieczenie za jednym zamachem a pomoże DUUUŻO bardziej niż zamrożona butelka.

Przecież odpad idzie w kanalizę, a jest zimny jak trzeba. Trochę zabawy jest ale z pewnością będzie skuteczne. Jak starczy wody RO to można puścić normalnie z kranu powolutku i też będzie dobrze, tyle że już strata. To oczywiście w przypadku gdy nie chcemy kupować schładzarki.

Zapomniałem że pompeczka może być podłączona przez termostat no i zaworek do wody też, i mamy AUTOMATYKĘ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chodi, z punktu widzenia efektu koncowego , czyli chlodzenia wody w akwarium, imho latwiej i szybciej jednak uzyc wiatraków. a co do z kolei podgrzewania wody RO, hmmm, patrzac na tempo jej dolewania do obiegu roznica w temperaturze miedzy RO a woda w akwarium nie ma zadnego znaczenia.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko ty chyba nie zrozumiałeś, albo czytać ze zrozumieniem nie umiesz.

Nie mówiłem o schładzaniu dolewaniem wody RO, przeczytaj raz jeszcze.

Wcale nie jest lepsze schładzanie wiatrakami, przede wszystkim dodatkowy hałas, do tego grzejesz dodatkowo latem mieszkanie gdyby było to dobre rozwiązanie nie produkowaliby agregatów do chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory, ale @tomajk do zadnego z Twoich postow sie nie odnosilem tylko do @chodiego


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo będziemy przepuszczać wode z akwarium wężownicą w bojlerze :) ,

pomysł z chłodnicą do bimbrowni dobry , ale gabarytowo nie wyrobi a pompka dodatkowo też grzeje wode.

zostają albo chłodziaka , albo wiatraki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko sorki sorki :) tak mi jakoś z tym RO się no wiesz, i do tego zaraz po mnie :)

Używałem takiej chłodniczki, pompa mała ma niewiele ponad 10W a moc chłodnicza wody odpadowej przy temp. 8'C będzie wynosić będzie około 400W więc spokojnie wystarczy.

Wiem że to trochę wymaga wysiłku, no i dostęp do wody tak by nie ciągnąć rurek przez mieszkanie, ale po zrobieniu takiej zabawki mamy wydajny a co najważniejsze prawie darmowy system chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomajk: byc moze , jak ktos ma mieszkanie takie, ze ma chlodne miejsce gdzie moze postawic beczke z RO, albo dom i ma mozliwosc wyprowadzeni rury do piwnicy, to moze sie w to bawic.

ja podchodze do tego pragmatycznie : rozwiercanie stropow scian aby poprowadzic kilka rurek do schladzania wody w akwarium imho nie ma sensu jesli mowimy o okresie 3-4 miesiecy latem kiedy potrzebne jest to chlodzenie. nie wiem jaka ma moc silnik w wiatraku jaki ja uzywam, ale nie sadze aby konsumowal duzo mocy, do tego i tak jest latem uzywany bo jak sa dni gorace to po prostu dla ludzi trzeba troche ochlody, wiec z kolei tekst o tym, ze ten silnik jeszcze nagrzewa mieszkanie to delikatnie mowiac nieporozumienie.

warto sie czasami zastanowic , aby stosowac srodki adekwatne do potrzeb.

chlodziarki produkuje sie dlatego, ze sa takie miejsca na swiecie gdzie temperatury sa caly rok bardzo wysokie i inne metody chlodzenia na dluzsza mete sie nie sprawdzaja. w naszych warunkach klimatycznych wiatraki to rozwiazanie sprawdzajace sie doskonale. relacja kosztow/do osiaganego celu niezwykle atrakcyjna. jak ktos ma kase oczywiscie chlodziarka bedzie wygodniejsza.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do schłodzenia za pomocą mojej metody nie potrzebna jest beczka, wystarczy doprowadzić w pobliże akwarium dwie cienkie rurki (6mm) reszta zmieści się w sumpie, naprawdę nie jest to duże, a zaskakująco wydajne, przy małym zbiorniku trzeba uważać by nie przechłodzić, nie potrzeba wcale produkować RO przy okazji, można sobie odpuścić, ten przykład podałem tak by był EKOLOGICZNO- EKONOMICZNY. Te 4 miesiące normalnej temperatury w akwarium chyba jest tego warte. A co jak będzie temperatura w upalne lato 32'C ? takie rurki można ukryć jak kabelki w listwie.

No cóż podałem skuteczną metodę, wymaga ona jednak trochę wysiłku, być może łatwiej jest powiesić wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"tomajk' powedz mi co maja powiedziec tacy uzytkownicy jak ja. Ja np nie mam sumpa, akwa mam daleko od RO i wentylatory sa moja jedyna nadzieje. Uwazam ze jesli ktos ma ( na moim przykladzie) 200 do 400 litrow to wentylatory sa najwydajniejszym chlodzeniem

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dawnych czasów walczyłem z parowaniem wody, nie było takich wynalazków jak RO, szczelne przykrycia itp. Wentylator sam w sobie nie chłodzi wcale, powoduje jedynie zwiększone parowanie wody, a to absorbuje energię z akwarium. Dziś gdy każdy ma filtr RO zapewne problem parowania nie istnieje, po prostu dolewa się ubytki i po kłopocie.

W takim razie polecam wentylatorki komputerowe 120mm 7dbm są bardzo wydajne i ciche, nawet przy 12V pracują prawie bezgłośnie. Nie są też drogie. Można również zmniejszyć im napięcie, będą pracować jeszcze ciszej. Są też ogniwa Peltiera, też można wykorzystać do chłodzenia jeśli wentylacja będzie niewystarczająca, tu jednak jest już spore zużycie energii, ale schładzają o 20 i więcej stopni, jednak to zależy od ilości zastosowanych ogniw, czy raczej od dostarczonej energii.

Na ogniwach tych budowane są lodówki turystyczne, mniej więcej wiadomo jaka jest ich wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.