Skocz do zawartości
Przemek

W końcu... LED-y już są...

Rekomendowane odpowiedzi

A ja powiem tyle że na diodach i tych wszystkich cudach o których piszecie znam się jak baran na termometrze... Ale... loccutus, jak dla mnie to Ty zachowujesz się conajmniej niekulturalnie, żeby nie napisać chamsko, z każdego Twojego postu wyłazi perfidna szydera... Żałosne to jest. Rozumiem że wiesz więcej, lepiej itd, ale w takim razie wytłumacz, pomóż, przedstaw swoje stanowisko i finito, nie wciskaj komuś dziecka na siłę do brzucha, Konradzior chce sobie zrobić lampę - niech zrobi, jego sprawa. Swoja postawą, która wygląda na bombardowanie wszelakich pomysłów budowania wydumek DYI na ledach sprawiasz wrażenie jakbyś miał z tego wymierny zysk... Wiesz po czym poznać naprawdę wielkich? Po tym ze potrafią rozmawiać z maluczkimi... Ty nie potrafisz.

Pozdrawiam

seb

ps. przepraszam że kompletnie nie na temat, ale już nie wytrzymałem ciśnienia, flaki się przewracają...


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb

Nie widzę, gdzie Ty dostrzegasz w wypowiedziach loccutusa chamską szyderę. Przeczytałem spokojnie kilka razy - i poza ciętym dowcipem - nie potrafie znaleźć niczego, po czym ja sam mógłbym się obrazić - a jestem na pewne sprawy mocno wyczulony.

Prześledź wypowiedzi od początku - zobacz, że po pierwszych próbach spokojnego wytłumaczenia sprawy to niektóre odpowiedzi kondradziora są jak dla mnie - nieco obrażające i prześmiewcze.

A ja wręcz przeciwnie - nie widze aby ktokolwiek, kogokolwiek tu obrażał. Osoby dorosłe potrafią ze sobą rozmawiać - i powiem szczerze, ze mi by się już nie chciało nic na spokojnie tłumaczyć.

Powiem tak - kondradzior, zrób ten panel, jak go zrobisz - wrócimy do rozmowy, zobaczysz do jakich wniosków dojdziesz.

Wydaje mi się, że wszystko co można było w jasny sposób wytłumaczyć i wyjaśnić - zostało powiedziane. Matematyki nie oszukasz. Mimo że czipy niskoprądowe mają większą wydajność lm/W - to jednak wiązka światła jest bardzo wąska, spektrum bardzo często nie odpowiednie, a czasem nakład pracy nie adekwatny do efektu - chyba że robimy to dla widzimisie - to czemu nie.

Czasem jest tak, że jeśli samemu się człowiek nie przekona to nie uwierzy.

Daj znać jak coś zmajstrujesz większego - i pamiętaj, że ocena światła na podstawie oczu - to żadna ocena. To w sumie nie Ty będziesz patrzył - a koralowce.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - Sebastianie ??

Dziękuję za zwrócenie uwagi i przepraszam.

Na swoje usprawiedliwienie traktowania momentami człowieka mam tylko fakt że to on sprowokował całą sytuację zarzucając bezpośrednio mnie jawnie głupotę - zobacz tu: http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=222470#222470 i zastanów się co i jak człowiek napisał, a czego teraz nie widać - że moderator i forumowicz interweniowali jeden za drugim - nadgorliwi czy przewrażliwieni ??.

Ja bombarduje DIY.... ok, masz w takim razie moje słowo że się więcej w temacie publicznie nie odezwę na żadnym forum, a kolegów którym deklarowałem pomoc przy budowie lampy na aquareefie w razie czego proszę na priva.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pierwszy raz zalogowany na forum :)

Przeczytałem cały dłuuugi wątek z uwagą. Pomimo niepotrzebnej kłótni, niezrozumienia i obrażalstwa, dowiedziałem się kilku ważnych informacji, ale nadal jestem na rozdrożu. diody małej mocy czy dużej? Chodzi mi o rozwiązanie wykonane samodzielnie. Od razu napiszę że nie będzie to światło do solanki, lecz cukierniczki jakieś 400L wys. 60cm, odmiana holendera z roślinami niskimi wymagającymi dużo światła na I plan, tzw. "trawnik".

Z dyskusji wynika że

PowerLED (350mA i więcej) / Mała moc (20-100Ma, raczej 20.)

Ilość diod (relatywnie) mała/duża

Chłodzić (kaloryfer)? tak/nie

Sprawność lm/W gorsza/lepsza

Złożoność zasilania mniejsza/większa

Sprawność zasilania lepsza/gorsza

Zajętość miejsca (lampa) mniejsza/większa

Kąt świecenia duży/mały

Wybór barw bardzo duży / ograniczony

Generalnie prawie bym się zdecydował na powerLED 1W, ale mam problem z ..... nieizolowaną stopką chłodzenia w diodzie.

Nie mam pojęcia jak to zaizolować. Ewentualnie można diodę od razu kupić na radiatorze "star" lub podobnym, ale tu też nie wiem czy ten radiator który i tak musi być przykręcony do większego kaloryfera jest izolowany od pinów i masy. Pod tym względem mała moc to przewaga.

Generalnie szukam diod o wąskim kącie świecenia, gdyż lampa ma być powieszona powyżej nieosłoniętego akwa, i nie chcę nadmiernych strat światła na boki. Wszystko mam zamiar podłączyć do zasilaczy prądowych, 350mA dla małych diod, dla dużych 350mA lub 700mA. Przewiduję łączną moc ok. 60-75W.

Producenta PCB na zamówienie już znalazłem. Problemem są oczywiście same diody. generalnie trudno są dostępne diody w paśmie zielono-niebieskim, i fioletowe (nie chodzi mi o mieszankę czerwieni z niebieskim ale o prawdziwy fiolet).

Głęboka czerwień (tzw. cherry) też jest trudno dostępna, i trzeba mieszać różne typy diod, powery ze zwykłymi a to już komplikacja.

Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie? tak wiem. mogę wydać 1500pln na chińską G/W lampę, ale na tym roślinniak nie pociągnie. Poza tym lubię się bawić elektroniką, ale czegoś takiego jak powyżej nie robiłem. Chętnie skorzystam z rad, chociaż wiele z nich dotyczy wprost elektroniki (np. mocowanie i izolacja diod, których stopka termiczna jest połączona galwanicznie z jedną z elektrod).

Przyglądałem się też niepotrzebnej kłótni na temat temperatury barwowej, tyle że nikt nie zwrócił uwagi, że to jest temperatura "widziana" przez oko ludzkie, które odbiera barwy bardzo selektywnie, więc łatwo oko oszukać. np. "relatywnie" zimna (w sensie Kelwinów) niebieska z bardzo zimną (znowu Kelwiny) czerwoną, daje bardzo gorącą fioletową, a to oszukaństwo, i czy to w morszczaku czy w słodkowodnym, organizmy tak się "oszukać" nie dadzą :)

Zresztą też producenci posługują się lumenami, które są zdefiniowane wg. czułości oka ludzkiego, o czym też się zapomina. No to tyle, dzięki za uwagę :)

ps: póki co jestem za cienki na solniczkę.


Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz zawsze na tasmie termoprzewodzacej przykleic leda z plytka MCPCB do radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem takie płytki. one są chyba z Al . Ciekaw jestem czy taka płytka sama w sobie zapewnia izolację radiatora. Jeśli tak, wystarczy pod spód pasta termo przewodząca, i przykręcić to śrubami do kaloryfera. Niestety nie wiem czy takie MCPCB jest, czy nie jest izolowane. No cóż, poszukam na jakichś forach elektronicznych. może na elektroda.pl coś wiedzą.

Tak popatrzyłem na ten wątek, i w sumie robi się offtop do którego sam się przyczyniam. zbiorę różne informacje z tego wątku, i założę nowy. z technicznego punktu widzenia, nieistotne jest co oświetla lampa. konstrukcja elektryczna/mechaniczna ta sama, tylko kolorystyczny dobór diod inny.


Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.