Skocz do zawartości
daimen

[375] Upragniony zbiorniczek - start - daimen plus nowy baniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Od dawien dawna podobały mi się zbiorniczki z kawałkiem oceanu i w końcu postanowiłem je założyć ,ale w związku iż byłem zielony jak trawka w tym temacie to zacząłem od zarejestrowania się na forum i zacząłem czytać i czytać i czytać :) i w końcu co nieco wiedzy wpadło . Na początku miał to być zbiornik 60 litrowy z panelem, ale z wielu wypowiedzi kolegów i koleżanek w forum postanowiłem że założę zbiornik 126 litrów( 80/35/45) + 45 litrowy sump. Następnie rozpoczął się etap zbierania potrzebnego sprzętu, który był mi potrzebny do założenia pierwszej solniczki, przeszukiwałem allegro, nasze forum, i tak dostałem za naprawdę dobre pieniążki pompy, miniflotorka, i oczywiście akwarium plus sump. Akwarium oddałem do szklarza w celu wywiercenia otworów i wklejenia komina i wyszło to tak:

obraz024.jpg

U wyżej wymienionego szklarza zamówiłem również 5 szybek do szumpa, który przeszedł taka metamorfozę J :

obraz002rpk.jpg

obraz19f.jpg

Wiem że jakość wklejonych szybek powala :) hehe

Na tylną szybę akwarium przykleiłem okleinę do mebli :

obraz04.jpg

Pokrywa również przeszła metamorfozę :) do standardowych 2x 18W, T8 dołożyłem statecznik 4x24W i świetlówki Aqua Medic - T5 Reef White 15000K , a świetlówki T8 to Osram blue (kolor 67) dostępne w castoramie i teraz wygląda tak :

obraz005fuz.jpg

obraz007.jpg

Następnie przyszedł czas na zamontowanie rurek i całej instalacji do tego celu wykorzystałem zakupiony w Leroy Merlin klej do PCV firmy Dragon :) do przycinania rurek zakupiłem piłę do metalu za 1.09 zł :) super piła :) , naprawdę bardzo dobrze sobie ze wszystkimi rurkami poradziła , wszystko pokleiłem, śrubunki założyłem i wyszło to tak :) :

obraz036cgz.jpg

obraz031e.jpg

obraz026u.jpg

Następnie wkleiłem grzebień na silikon akwarystyczny, i rozpoczął się etap poszukiwania wody z dojrzałego zbiornika i tutaj z pomocą przyszli mi użytkownicy snocho, oraz boger28 (nano-reef) , ,którym to bardzo jeszcze raz dziękuję ( macie naprawdę super zbiorniczki ). Wody łącznie otrzymałem 70 litrów :) co mam nadzieje skróci mi czas dojrzewania i nie będę miał wielkiego ataku gloniks :/

Po przeprowadzeniu testów na karnówce tzn. czy nic nie przecieka ,oraz czy w razie wyłączenie prądu woda z komina spokojnie zmieści się w sumpie, przyszedł czas na wlanie solanki, która stała w zbiorniku 2 tyg. mieszając się a ja czekałem na pompę do sumpa, aby zamknąć obieg :D, jak również zakupić skałę. Po 2 tygodniach upragniony dzień nastał zakupiłem 14 kg skały u Przemka wraz z czyścikami, cycle, kostki do miniflotorka , w przeciągu tych 2 tygodni postanowiłem że nie będę ryzykował z grzałką miałem jakieś badziewie nie pamiętam nazwy, ale jedna z tańszych i zakupiłem tetra 150. Dziś podłączyłem pompę, jutro zaleje sump solanką i będę regulował przepływ ,aby wszystko się pięknie kręciło :D A oto jak wygląda akwarium po włożeniu skały .

Dzień 1

obraz041.jpg

Filtr oczywiście wyrzucę wsadziłem na chwile ,aby wodę oczyścił z największych farfocli, które powypływały przy ustawianiu skały.

Chciałbym jeszcze podziękować bardzo użytkownikowi tomik (nano-reef), który zawsze mi doradzi co i jak robić aby popełnić jak najmniej błędów, naprawdę WIELKIE DZIĘKI Tomku.

Pozdrawiam wszystkich morszczaków :D


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic dodac, nic ujiac

wzorowy baniaczek

Pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic, tylko ten opis zalaczyc na stale dla chetnych na poczatku morskiej przygody.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieknie, widac ze wszystko zaplanowane i przemyslane. Nie wiem tylko czy nie bedziesz mial problemu ze zbytnim nagrzewaniem wody z tyloma swietlowkami w pokrywie. W razie co pomysl o jakims wiatraczku.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie co do okleiny na szybę:

miałem podobne pomysły, ale po naklejeniu na szybę ukazał mi się okropny widok błyszczących pasków... (to nie były "bąble" powietrza), wynikało to chyba ze struktury okleiny ale nie jestem pewny? jak poradziłeś sobie z tym problemem?


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stefan Batory:

ja okleinę nalepiłem w taki sposób jak polecali użytkownicy forum, a więc najpierw dobrze wyczyściłem szybę starłem do sucha następnie nałożyłem płyn frosch do szyb ( jest tez woda polecana )lekko go rozprowadziłem po całej szybie i pomału z pomocą brata nakładałem okleinę od jednej krawędzi do drugiej po drodze oczywiście wyciskałem bąbelki powietrza za pomocą grubej książki z miękką okładką , jak już była nałożona to cały czas jeździłem tą książką dociskając po około 15 minutach w niektórych miejscach okleina już zaczęła trzymać, następnie zostawiłem ją na tydzień, aby wszystko ładnie wyschło, a bąbelki które się pojawiły przekułem cieniutką igłą po tym czasie po tygodniu jeszcze było troszkę widać jak by bąbelki, ale teraz już nic nie ma, żadnych pasów nie miałem :/ może trafiłeś na jakaś kichę po prostu ja za swój kawałem 50 wysoki 90 długi zapłaciłem 11 zł z Leroy Merlin i przy wyborze patrzałem czy strona z klejem jest ładnie czarna, czy klej jest dobrze rozprowadzony, że tak powiem i to tyle więcej niestety CI nie pomogę , gdyż po prostu nie maiłem takiego problemu.

zako, Stani dzięki za miłe słowo :kapelusz

marioromario :):):) pomoc z góry zawsze się przyda :)

lionfish - jestem na etapie poszukiwań :)


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Nic, tylko ten opis zalaczyc na stale dla chetnych na poczatku morskiej przygody.:)

Stani popieram. Przenieśmy to do działu dla nowicjuszy i przyklejmy.

A Tobie Daimen życze powodzonka! :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daimen rzeczywiście bardzo rzeczowo to opisałeś, baniaczek przemyślany i dobrze zaprojektowany. Życzę powodzenia na słonej drodze:).

Temat przeniosłem, bowiem znajdował się w Off-topic a to nie jest miejsce dla tak ładnie przedstawionej budowy:).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że będzie OK

powodzenia


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no ładnie się zapowiada. Powodzenia życzę :)


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SkoczekPL, olekszwarc, slawomirdyl, radek911PL dzięki Wam :) miło słyszeć takie opinie :)

dziś już 2 aptasie się pojawiły :/ i wczoraj jednego wieloszczęta widziałem chciałem złowić, ale wleciał pod skałę, położyłem tez skałkę z prawej strony tą największą, gdyż są na niej grzybki spowodowało to że zmniejszyłem im trochę cyrkulacje i oświetlenie i oczywiście wszystko się już ładnie kreci jeszcze tylko odpieńka muszę wyregulować :)


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[red][/red]Dzień 7

Od założenia zbiornika upłynęło 7 dni :clowning glony rosną , ale muszę przyznać że spodziewałem się większego natarcia :) , cycle podawałem przez 5 dni ,i tu niestety zakupiłem za mały pojemnik , dla innych amatorów w tej dziedzina pamiętajcie, że trzeba podawać 4 nakrętki na 35 litrów przy zakładaniu zbiornika przez 2 tygodnie , no ale miałem praktycznie połowę wody z dojrzałego zbiornika to może nie jest tak źle , jak już pisałem pierwszego dnia pojawiła się aptasia obecnie naliczyłem koło 9

http://pl.reeflex.net/tiere/961_Aiptasia_diaphana.htm

Po za tym pojawiły się okrzemki , oraz różne glony

Odpieniacz został wyregulowany i ładnie pracuje :

obraz099p.jpg

Obieg również wyregulowałem co przyznam nie było wcale takie łatwe jak się wydawało( 2 dni :/ ).

Ułożenie skały się troszkę zmieniło teraz wszystko wygląda tak:

obraz128m.jpg

Rozpocząłem walkę z wieloszczętami, co noc polowanie i jak na razie to 2 największe same wpadły do komina z czego bardzo się ucieszyłem, gdyż z pewnością mogły by ślimaczka już wysłać na wieczną rafę, a sam za pomocą pincety upolowałem 2 mniejsze o ile się nie mylę to zostały jeszcze 2 małe, no ale mam nadzieje ze w krótkim czasie uda mi się je eksmitować, a oto jak wyglądał jeden z nich:

img0578u.jpg

Z nieproszonych gości pojawił mi się również krab, o ile się nie mylę to ten jegomość:

http://pl.reeflex.net/tiere/1892_Chlorodiella_nigra.htm

Wczoraj pod skałą zauważyłem również ślimaka z niebieską muszlą w czarne kropeczki, może ktoś miał podobnego ???

Jak również coś takiego jakieś pomysły ????

98104135.jpg

A oto moje pociechy jak na razie :D

grzybki:

beztytuuatx.jpg

rurówki:

11996453.jpg

Zauważyłem również białe wężowidło, ale od 3 dni już go nie widzę :dontgetit mam nadzieje że sobie gdzieś w skałce siedzi. Wielkość koło 1,5 cm .

Z zabiegów pielęgnacyjnych to jedyne co robię to czyszczenie szyby czyścikiem co 2 dni z glonami nie walczę.

I tak na razie płynie sobie życie na mojej rafce :D


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[green]Dzień 14[/green]

Dojrzewanie idzie pełna parą ;] okrzemki są , glony wyższe zaczynają się pojawiać w tym caulerpa oto fotka:

glon.jpg

Okrzemki produkują bąbelki ( tlen ) w wyniku fotosyntezy już się bałem że mam cyjano albo dino, ale się upewniłem ;]

97156367.jpg

Oprócz tego mam wykwit fito

Szyba o godzinie 11:30 wyglądała tak :

akwa1130.jpg

akwa2n.jpg

a tak o 17:15:

akwa1715.jpg

akwa4.jpg

Niedługo się pojawi ekipa czyszcząca, myślę ze tak w przyszłym tygodniu , na razie zamówiłem wkład do filtra DI, żywice MB- 20 u tcskiba, testy na NO3, Ph, kh oraz TDS.

Z akwarium został eksmitowany krab, oraz 1 wieloszczęt a jednemu urwałem cześć ciała ;]

, o ile się nie mylę z kolega z forum doszliśmy do wniosku, że koral pokazany na zdjęciu z zeszłego tygodnia to jakiś niefoto, czyli u mnie skazany na wielka wieczną rafę.

I to tyle wiadomości z tego tygodnia ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze mało wazna sprawa w świetle całego baniaka, ale czy ty nie masz czyścika do szyb odwrotnie? bo wydaje mi sie, ze te przetoczenia sa na paluchy


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z 2 strony wygląda identycznie :] jest ok gwarantuje ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daimen ja równiez planuje jakieś akwa w wakacje ( też 116 czy 126l), powiedz mi miałeś chyba na początku 2 pompy marea i zmieniłeś jedna na jvc, czy tak jakoś wygląda, dlaczego głośnochodzą, czy słabe? (Widzę że to było moje niedopatrzenie i wszystko jest cały czas, napisz jak możesz która jest głośniejsza) Napisz jeszcze czy jesteś zadowolony z tego miniflotorka :clowning Pozdrowienia i powodzenia :) też chcę morskie akwa!!! :)


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
grafipl :

daimen ja równiez planuje jakieś akwa w wakacje ( też 116 czy 126l), powiedz mi miałeś chyba na początku 2 pompy marea i zmieniłeś jedna na jvc, czy tak jakoś wygląda, dlaczego głośnochodzą, czy słabe? (Widzę że to było moje niedopatrzenie i wszystko jest cały czas, napisz jak możesz która jest głośniejsza) Napisz jeszcze czy jesteś zadowolony z tego miniflotorka :clowning Pozdrowienia i powodzenia :) też chcę morskie akwa!!! :)

witam

ta pompa to nie jvp tylko koralia 3 ja tam jvp nie zamierzam kupować dla mnie to bubel, ale to oczywiście moje zdanie , na początku były 3 pompki zgadza się ,ale zdecydowałem że jedną wyjmę i wyjąłem marea 1 ( 1000) będę nią mieszał wodę do podmian w wiaderku , teraz w zbiorniku jest koralia 3 i marea 2400 co łącznie daje mi 5600 l/h , z obu jestem zadowolony , ale podobno w mareach się zdarza że wirnik im pęka , w korali z kolei jest minus w patyczku, który go podtrzymuje jest po prostu bardzo łamliwy( ostatnio pisałem o tym w innym poście pod nazwa koralia) , obie są ciche mam akwarium zaraz przy łóżku praktycznie 50 cm od głowy i śpi mi się dobrze ;], a jeśli chodzi o mini to na razie jestem zadowolony, ale pewnie za rok będę się rozglądać za czymś innym, na razie w zbiorniku praktycznie nic nie ma to jak dla mnie na razie wystarczy,ale w miarę przybywania życia będę się rozglądać za innym. ;] Pozdrawiam i ciesze się jeśli pomogłem, jak coś to pisz na pw.


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[blue]

Dzień 21

[/blue]

Oto co działo się w tym tygodniu ;]

Glony atakowały jak szalone , szybę praktycznie mogłem przecierać co godzinę bo za chwile znów cała zielona była, więc zostały powzięte następujące środki:

- skróciłem czas oświetlenia baniaka ,wcześniej aktynika włączała się o 12:00 białe o 13:00 i świeciły biała do 23:00, a aktynika do 24:00, teraz jest następująca aktynika włącza się o 12 biała o 13 , a gasną biała o 18, aktynika o 19, czyli zbiornik jest oświetlony 7 tylko godzin -- - resztę czasu jest w nim ciemno co osiągnąłem poprzez przykrycie go dużym kocem ;]

Pierwsza podmiana miała być dokonana dziś, jednak z powodu mojej głupoty musiałem jej dokonać w czwartek , gdyż bowiem tego dnia była burza , trzasło gdzieś blisko i wszystko siadło( prąd wyłączyli),a ja spokojnie czekałem, aż będę mógł sobie obejrzeć następny odcinek Dr. Housa ;] . Nieświadomy tego że woda z akwarium właśnie zalewa mój pokój , ,gdy wszedłem do pokoju to oczywiście małe bajorko ;] pierwsza myśl, że kaloryfer pękł bo woda była pod nim z drugiej strony pokoju, po chwili skapnąłem się co jest grane, oczywiście wkurzony niemiłosiernie ;] zacząłem się zastanawiać co jest grane, sprawdziłem wszystko czy coś pękło, ale nic, sobie myślę przecież sprawdzałem czy woda z komina się zmieści w akwarium ,był nawet spory zapas ;/. Wypompowałem wodę z sumpa do akwarium i wyciągnąłem wtyczkę i co się okazało, że woda z komina spokojnie się mieści, ale przelało ponieważ wąż od pompy zassał wodę, a że był wsadzony dość mocno w akwarium woda się przelał, zaczęła lecieć od wylotu węża do pompy jednoczenie napełniając akwarium i tu sprawdza się przysłowie że mądry Polak po szkodzie ;/ oczywiście następnego dni rano zrobiłem 4 dziury przy wylocie w wężu (dla pewności aż tyle) ;] sprawdziłem i teraz jest wszystko ok.

Pojawiły się również nowe glony, o ile się nie mylę to halimeda.

Akwarium zasłaniam od czwartku i mogę już dziś powiedzieć ze daje to efekty ;] Od przeszłej soboty zacznę wydłużać 7 godzinne świecenie po 10 minut co 2 / 3 dni.

Na dniach powinienem otrzymać rowephos i rowe carbon .

Phosa nie będę płukać tylko wsadzę od razu do przygotowanego filtra, który to otrzymałem od znajomej i do którego dodałem po 1 komorze ze swojego filtra, który kiedyś pracował w akwarium słodkowodnym, a będzie to wyglądać tak :

wkad.jpg

Węgiel natomiast po 24-48 godzinnej płukance w RO, również wsadzę do identycznego filtra.

Na zamówiony towar( testy, DI i TDS ) niestety będę musiał poczekać najszybciej do 6 czerwca ;/ , a więc ekipa czyszcząca wpadnie troszkę później.

Od znajomego zamówiłem sobie również zestaw do kroplówek , za pomocą którego to którego chce aklimatyzować zwierzaki do akwarium metodą kropelkową.

Po napełnieniu woreczka tylko moja wodą ,będę rybcie moczył w niej jeszcze godzinkę po czym samą rybkę ( czy tak innego zwierzaka) wpuszczę do akwarium.

I TO TYLE NA RAZIE ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 28

Walka z fito przyniosła rezultaty , aktualnie świece w zbiorniku tak jak już pisałem 7 godzin, nie zacząłem jeszcze wydłużać tylko przestałem używać koca i nie przykrywam już akwarium. Glony wyższe zaczynają po malutku rosnąć, powinno to spowodować, że znikną mi te wstrętne nitkowate glony ;] Doszły rowa carbon i rowaphos i węgiel po 24 godzinnym moczeniu w RO,trafił to filtra i do zbiornika , to samo tyczy się rowaphos oczywiście nie płukałem woda na dosłownie 5 sekund zrobiła się rdzawa w sumpie i po tym czasie powróciła do swojej barwy. Ostatnie podliczenie ilości wieloszczetów które są jeszcze w zbiorniku to 7. Mam nadzieje, że w ten piątek w końcu kupie dorsza i wsadzę do pułapki butelkowej. Syf z kubka na odpieniacz wyrzucam co 3/4 dni, za półtora tygodnia powinienem mieć już testy to sprawdzę na jakim etapie jest dojrzewanie.Zacząłem podnosić zasolenie do 1025 poprzez dolewanie zamiast samej RO, solanki. Na szybach zaczęły się pokazywać rożne niezidentyfikowane stworzonka, jak by ktoś wiedział to proszę o podpowiedź z góry wielkie dzięki:

beztytuulcs.jpg

małe kiełże?????

cccccccccc.jpg

nie wiem

fdddddddd.jpg

nie wiem

Aktualnie akwarium wygląda tak:

img0740.jpg


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie się to rozwija, życzę powodzenia


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwne, jak pisalem w swoim temacie o identyfikacje tych zwierzat to napisali,ze to skoczogonki ^^

co do rurowki to masz racje mintaj, teraz dopiero widze, zaspane oczy mialem:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki :kapelusz

widziałem w jednej identyfikacji że to na 2 zdjęciu to jakieś meduzy że już większe nie urosną.


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie ją dostrzegłem zostawić czy nie???

dddddddddezo.jpg


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.