Skocz do zawartości
judka

PomóŻcie!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna marzę o założeniu swojej mini rafy, jednak mam wiele wątpliwości co do sprzętu, wiec dlatego prosze Was moi kochani o pomoc.

No więc zacznijmy od poczatku...zbiornik. Planuję około 100l. I tutaj sie zaczynaja problemy. Czy jest możliwość, żeby nie instalować sumpa, badz panela filtracyjnego? Chciałabym mieć sprzetm ktory jest jak najprostszy w uzyciu, bo jestem pewna, ze nie poradzilabym sobie z jakimis kablekami i innymi podobnymi przyrzadami :-) Moze zaproponujecie mi jakis zestaw specjalnie dla poczatkujacej, sprzet + obsada?

Z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi!

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w spisie klubowiczow znajdz smk, on ma takie super akwa bez kabelkow:), albo odwiedz jego posta,gdzie opisal wszystko dokladnie sory smk, ze mowie za ciebie, ale twoj post to prawdziwy rarytas dla judki, pozdrowienia


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja założyłem akwa 1,5 miesiaca temu i nie mam żadnych dodatkowych pierdół. Ja zakupiłem Miniflotora, ktory jest zamontowany w akwa, nie mam sumpa ani panelu. Mam tez 2 pompki cyrkulacyjne, grzalke i oswietlenie.

Ważne jest czy chcesz to zrobić po najniższych kosztach czy masz moze troche kasy na wydanie?

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie wazna jest rowniez estetyka

a jakos miniflotor w akwa musi chyba wygladac fatalnie


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh.. Praktycznie wcale go nie widac, ale jak kto woli.


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi byc miniflotor, jest przeciez wiecej odpieniaczy ktore mozna umiescic obok akwarium, a pompe mozna zamaskowac skla. Bardzo funkcjonalnym odpieniachem jest Prism firmy Red Seea, podwiesza sie go z tylu lub z boku na zewnatrz akwarium. Wode pobiera on z powiezchni zbiornika, takze nie tworzy sie film na powiezchni, ma tez komore w ktora mozna wlozyc wegiel lub inny absorber. Do tego jeszcze ze dwie pompki cyrkulacyjne, oswietlenie i mozna zaczynac. Jeszcze jedno, do zestawow akwarystycznych firmy Juvel, firma ATI wypuscila specjalny odpieniacz ktorym zastepuje sie filtr ktory Juvel wbudowywuje w swoje akwaria.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialabym zeby moje akwarium bylo dobrze zaopatrzone, ale niestety musze liczyc sie z kosztami, wiec dla mnie przydalby sie pakiet oszczednosciowy ;) I tak jak liczylam, to wychodzi samo wyposazenie, bez akwa i obsady okolo 1 500 zł (w tym: filtr RO, oswitlenie, pokarmy testy, sol )... Mam nadzieje ze mi sie uda, bo wprost oszalalam na punkcie mini rafki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie polecam świetlówki T5 - rewelacja - nawet nie zawracaj sobie głowy T8. No chyba że chcesz duże akwarium to wtedy HQI.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Judka napisz co wybrales za te 1500zl. Moze da sie skorygowac lekko cennik. ;)


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arcadio: skorygować chyba w górę ;)

1500 to i tak według mnie bardzo mało, no chyba że bez żywej skały wtedy OK, ale jak doliczysz z 20kg LR po 45-50PLN to masz kolejne 900PLN :/

mi do mojego planowanego akwa wyszło 2,2k (no może bez LR by wyszło te 1,5k, ale kurcze LR musi być i bez tego to można akwa nie zakładać)

jak dolicze jeszcze korale/uwiały/rybki i co tam bym chciał to wychodzi mi 3k a i tak pewnie kilku rzeczy nie policzyłem :/


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie Almastar, ja tez niedawno zakladalem akwa i wiem ze nie da sie zbytnio zaoszczedzic..

pozdro..


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AlMastar:_

No tez dlatego chcialem zobaczyc ten cennik. Ja juz dobrze wiem co ile kosztuje. ;)

Ale nie zabijaj dziewczyny ta skala. Niech kupi sobie na poczatek jakies 10kg.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszyć się można mając na początku nawet tylko 2 kg. !!!

Ja mam właśnie tyle i zamierzam stopniowo dokładać , a nie wszystko na raz.

Ale są różne szkoły ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak:

-Aqua Medic Biostar Flotor około 420zł

-Aquarium Systems - Maxi-Jet 250 około 65zł

-Aquarium Systems - Maxi-Jet 750 około 75zł

-Arcadia - T5 reflector 24W x3 3x około 35zł

-Aquarium Systems - Instant Ocean 25kg około 300zł

-Sera - Hydrometr około 30zł

-Sera - pH Test około 16zł

-Sera - kH Test około 16zł

-Sera - Ammoniac Test (NH4) około 32zł

-Sera - Calcium Test około 28zł

-Sera - Magnesium Test około 72zł

Nie wiedzialam jaki pokarm trzeba podawać rybkom i innym stworzeniom...wiec to wszystko + żarcie

Wszyszło jakieś 1053 + jedzenie ;)

To jest narazie osprzęt, a jak myśle o akwarium, to patrzyłam na allegro...i znalazłam jakiś zestaw do słodkowodnych, ale to nieważne...wiec...byl za 370zeta akwarium profilowane 112l.

(w tym: żwirek kolorowy, Filtr wewnętrzny z funkcją napowietrzania wody AQUAEL FAN 2 ( max do 150L ), Termometr samoprzylepny HAGEN, Tło dekoracyjne zewnętrzne, do umieszczenia z tyłu akwarium, Środek TETRA AQUASAFE - 100 ml, do uzdatniania wody chlorowanej, wystarczy na 200L wody, Grzałka 100W - AQUA - SZUT, Pokarm TETRAMIN, doskonały dla Twoich ryb akwariowych, Siatka - podbierak do wyławiania ryb i Poradnik akwarystyczny "FASCYNACJA AKWARYSTYKĄ" - czyli wszystko o tym, jak, gdzie założyć akwarium oraz na co zwracać uwagę podczas hodowli ryb. )

Podsumowaując wszystko oprócz obsady wyszło za jakieś 1 500zł...

Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej kupic akwarium w sklepie zoologicznym?

zwirek kolorowy, tetra aquasafe (przeciez bedize woda z RO wiec gdzie tam chlor ? ;) ) tlo dekoracyjne (pewnie jakies roslinki) pokarm i poradnik nie beda potrzebne i szkoda na nie kasy

a i 1 szt T5 to troche malo


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj lepiej szklarza z doświadczeniem w swoim mieście który klei akwaria dla sklepów, może też i panel by ci zrobił. Ja za zbiornik 165 ltr. z 8mm szyby płaciłem 150zł, a poza tym co jakiś czas są dobre oferty akwarystów, którzy likwidują mniejsze zbiorniki i zakładają większe. To też dobra alternatywa na początek. To tyle co do reszty też bym coś doradził, ale muszę lecieć. Może ktoś inny podejmie temat.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do T5 to przeciez napisalam ze x3 :-)

No w sumie tak...po co mi te bzdety...popytam sie w sklepach zoologicznych, ale z tego co wiem to np. w kakadu (w wawie) jest podobna cena do tej na allegro...no ozbaczymy może się jeszcze trafi lepsza okazja.

Czy w swoim spisie cos pominelam albo jest do wymiany?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa...i jeszcze jedno, czy sądzicie, że mogę sobie pozwolić na pokolca w 112l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>Arcadia - T5 reflector 24W x3 3x około 35zł

ale to chyba nie wszystko bo i jeszcze statecznik(i) i świetlówki (łącznie zakręci się kolo 300pln)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie, nie wyglada to tak kolorowa jak sie wydaje. Ja z poczatku tez myslalem ze sie uda to zrobic w kwocie nie przekraczajacej 2000zł, ale juz dzisiaj zrobilo sie 5500zł, hehe, strasznie wciagajace hobby

pozdrowka


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe judka T5 reflektor to tylko odbłyśniki

Jak kupisz akwarium z pokrywą z oświetleniem to na bank bedziesz miała T8 - wywal to od razu (np sprzedaj na allegro) i wstaw T5

Potrzeba ci będzie statecznik (np. 2x24W - ok 100zł) + świetlówki (np. Sylvania aquastar 10000K i sylvania coralstar aktyniczna - ok 60zeta) + oprawki i kable (ok 30zeta) - wsadzisz to bez problemu w standardową pokrywę.

Jednak jak chcesz 3x T5 to już problem bo bedziesz musiała kroić pokryw albo robić na zamówienie.

osprzęt do oświetlenia kupisz tanio i szybko na www.aqva-light.pl - ja tam zawsze kupuje

Poza testami to nie potrzeba zadnych uzdatniaczy wody jak masz filtr RO.

Napowietrzanie tez niepotrzebne bo ci to odpieniacz robi (np. biostar flotor)

Ze skałą i podstawowymi rybkami i bezkregowcami 3tyś musisz mieć - nawet jeśli nie od razu to w ciągu 2 -3 miechów. A to czego nie kupisz od razu to się zemści w jakiś sposób (np. słabsza filtracja z braku skały, dłuższy czas dojrzewania akwa jak bedziesz dokładała skały stopniowo, kłopoty z glonami, mniej stabilne parametry wody itp)

Pokolca raczej zebrasomę zółtą można by zaryzykować (ale raczej nie jako pierwsza w akwa), a pokolca królewskiego (hepatusa) tylko malutkiego jak planujesz w ciągu 9-12 miesiecy większe akwa to tez można by zaryzykować.

Ogólnie jak chcesz kupować online a nie w lokalnym sklepie to musisz poszperać w różnych sklepach. Jedne rzeczy są tańsze tu a inne gdzie indziej. (np. produkty aquamedica zauważyłem że przemek w www.um-um.pl ma w bardzo dobrej cenie, ale np. świetlówki i osprzęt do oświetlenia to już aqvalight). Zaplanuj sobie co potrzebujesz i poszukaj gdzie taniej to frycowego nie bedziesz płaciła

Mnie do dnia dzisiejszego przez 2,5 miesiaca akwa z zwierzętami i utrzymaniem wyszło 5tyś zł ale jak policzyłem co kupiłem niepotrzebnie to mi wyszło że 1tyś zł wywaliłem w błoto. (prowadze dokładny budrzet w programie ReefCon Pro)

I nie przerażaj się tak jak ja że coś jest do zrobienia samemu (no już nie mówie że masz strugać akwa i pompki sama ;) ) - ja mam 2 lewe rece i zawsze myślałem że wszystko lepiej kupne bo łatwiej i szybciej ale niestety w morszczyźnie nie zawsze da się tak bo każde akwa jest inne i każdy ma inny pomyśł jak je zrobić. Np. ja całe oświetlenie zrobiłem samemu (no ojciec mi pomagał) i wyszło za śmieszny sos. Bo po prostu nie można było dostać takiego jak chciałem.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Judka, ja Ci dam pokolca! Pol pokolca nie wejdzie do takiego akwarium ;) A co do testow firmy Sera to sa bardzo rozne opinie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

judka nie masz T5 (co już SMK napisał) i nie masz policzonego filtra RO

zajrzyj do mojego topicu zaraz tam wkleję listę, co, gdzie chcę kupić i za ile ;)


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm...testy, testy, no to jakie mi polecicie?

yyy...ależ ja jestem niemadra... udajmy że nie bylo pytania o pokolca :D a co do oswietlenia to tez mnie oswieciliscie ;) dzieki...

Judyta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.