Skocz do zawartości
Jader

Wstępne zestawienie do 250L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zaczynam konkretyzować swoje plany i będę powoli kompletował sprzęt. Z tej okazji prosiłbym o poradę czy dobrze dobrałem parametry. Akwarium ma mieć wymiary 90x55x50h czyli niecałe 250L i zewnętrzny komin. Tak kombinowałem, żeby nie zabierał miejsca w środku i żeby łatwiej było doglądać co się w nim dzieje - nie wiem w sumie jakie są inne konsekwencje.

Oświetlenie będzie ze świetlówek T5 4x39 (z miejscem na kolejne 2 w przyszłości); wstępnie 2x reef white 1000k i 2x reef blue actinic. Ponieważ ze względu na hasające koty akwarium musi mieć zamknięta pokrywę, planuję do schłodzenia 6 wiatraczków (mam nadzieję, że sztormu nie będą robiły). Jaka powinna być odległość świetlówek od lustra wody?

Nad szczegółową konstrukcją sumpa będę się zastanawiał jak już będę miał co do niego włożyć, ale przewiduję, ze będzie miał jakieś 120L (i 3 komory, ale na początek środkowa raczej będzie pusta). W środku będzie odpieniacz Aquamedic Turboflotor Blue 1000 i jako pompa obiegowa Aqua Bee UP 3000 (3000l/h - nie bardzo wiem jak oszacować ile będzie potrzeba). Do cyrkulacji przewiduję 2 pompy Marea Stream 3200.

W akwarium żywa skała (50 kg) i na dno live sand (w celach estetycznych nie filtracyjnych - ile go potrzeba?). Ponieważ to absolutnie moje początki w morszczyźnie, to będę zaczynał na pewno od prostych w utrzymaniu organizmów (na zastanawianie się nad obsadą przyjdzie czas pewnie pod koniec roku :clowning ).


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam podobne akwa (90x55x55), i od razu mozesz ilosc skaly podzielic przez 2 - u mnie 40kg robi wrazenie gruzowiska, i jakbym jeszcze raz zakladal to wzialbym nie wiecej niz 20-25kg

Swietlowki moga byc bardzo blisko lustra - zeby tylko woda nie pryskala zbyt czesto na nie.

Pompa jest OK, mam dokladnie taka sama i trafil mi sie raczej cichy egzemplarz, przez 2.5 roku ani razu nie zawiodla :clowning


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiary:

90x55x50 - takie będziesz musiał zamawiać indywidualnie i wyjdzie drożej, może zastanów się nad 100x50x50 - to jest standardowy rozmiar i robią je masowo (czyli tańsze będzie)

komin:

zewnętrzny to albo przelew (bywają z nimi problemy) albo otwory w bocznej ścianie (większe ryzyko niż otwory w dnie), niektózy doklejają sobie też koronę ze szkła z przerwą w miejscu gdzie ma się zlewać woda, wszystkie te rozwiązania jednak są bardziej skomplikowane niż standardowy komin wewnątrz a im coś prostsze tym lepsze :clowning

pompa obiegowa:

szacuje się ją do wydajności "oczyszczalni ścieków" czyli sumpa, generalnie jest to poprostu trochę więcej niż wydajność odpieniacza - zbytnie jej przekraczanie nie ma sensu

piasek:

18kg do celów dekoracyjnych bedzie ok - warstwa 1-2 cm Ci wyjdzie ale przy dość dużej ilości skały jaką planujesz może się okazać, że 9 starczy.

edit: popieram przedmówcę, skały pasowało by mniej, tym bardziej, że jak dokupujesz potem życie to często razem ze skałkami


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto by było jeszcze wymienić pompy marea 3200 na tunze 6045 . Akwarium nie jest duże a marea do małych pomp nie należy. Jeżeli bedziesz sam robił lampe to żeby woda nie chlapała na świetlówki możesz zrobic osłone z poliwęglanu , wtedy wystarczy co jakis czas przetrzeć lapmke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jedna taka tunzee wystarczy? Może lepiej jakieś 2 mniejsze od 3200?

Co do skały kierowałem się wytycznymi do metody berlińskiej, że powinno być 20-25%...

p.s. Dzięki za błyskawiczny odzew :clowning


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedna pompa bedzie ciezko . beda tworzyc sie martwe miejsca .Dobre rozwiazanie 2 szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy ile skaly i jak ulozona, ja mam 3x 6045 + JVP 3tys, ale to przez nadmiar skaly ciezko zrobic dobra cyrkulacje.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 pompy to elastycznosc w ustawieniu cyrkulacji. mozesz sobie eksperymentowac w celu uzyskania najlepszego rezultatu.

Z jedna bedziesz mial trudniej.

co do ilosci skaly, zgadzam sie z przedmówcami. przy tych wymiarach wyobrazam sobie 30kg jako optimum objetosciowo.. Pożniej zaczyna sie robic ciasno, ale bez przesady - jakos to upchasz jesli kupisz wiecej. proponowalbym najpierw wziac mniej na rozruch a pozniej ewentualnie dokupowac odgazowane kawalki jesli bedzie Ci pasowalo.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zatem 30 kg skały. Co do pomp to nie bardzo mi się uśmiechają tunze zamiast marea, bo są ponad 2 razy droższe :/. Z tymi marea to chodzi o gabaryty, czy małą wydajność? Jak się do tego mają JVP?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pomp to powiem z własnego doświadczenia, jeśli nie chcesz kupować dwa razy wybierz od razu tunze, kupisz teraz marea, przyssawki zaczną ci się odklejać od szyby, istna burza piaskowa w akwarium, masakra :clowning po pewnym czasie i tak zmienisz na tunze więc po co płacić dwa razy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj kupić używane, może ktoś będzie sprzedawał. Poza tym istotną sprawą jest strumień wody. Tunze ma szerszy i delikatniejszy od mare-y, co więcej te pompy są dość bezawaryjne. Ja swoje mam już 4 lata i bez awarii.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił to tak :

1.Pompa raczej OR3500 tańsza, niezawodna, niereaguje na kiepski prąd, bardziej wydajna . Jedyny minus to zuzycie energii - ponoć realny wynik dochodzi do 100W .

2.Świetlówki raczej 10kK zamienił bym na 15kK , nawet nie raczej a na pewno !

3. Koszt zbiornika - ja bym wybrał jak koledzy wczesniej pisali 100x50x50 chyba ,ze dasz rade wcisnąć 120x50x50 to już w ogóle .... Osprzet pozostaje ten sam a mozesz dać więcej życia i możenawet pokoca włożysz , zapewne też zmieszczą się świetlówki T5 54W.

4.Pompy ..... Jesli będa SPSy ja bym dał albo 3 x Tunze 6045 i z czasem myslał nad czwartą. Na pamierze te 4500l/h brzmi dumnie, w rzeczywistości one naprawdę kiepsko dmuchaja ;(

5.Skała - 25kg to max

6.Piasek - 18kg to min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neno: w wiekszosci sklepow pompa OR3500 jest drozsza od AquaBee 3000, ktora ciagnie realnie kolo 40W, czyli sporo mniej, co daje ponad 100PLN rocznie oszczednosci (liczac 40W vs 65W)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@neno, nie lepiej żeby kolega wsadził do baniaka dwie mocniejsze tunze a niżeli miał upychać 3-4 sztuki słabsze, tym samym zagracać miejsce pompami w i tak niewielkim akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafal19: ale czasami ciezko wiekszymi pompami wyregulowac cyrkulacje. Skoro ma byc budzetowo, to pompki sterowane odpadaja, a sam u siebie na poczatku kupilem tunze 6060, w akwa bardzo podobnym, ale musialem ja wymienic na slabsza, bo robila za duze zamieszanie w akwa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - jest tak jak pisze MateuszD . U siebie też musze mieć coś ok 50000 L/h i bedę to robił na 3-4 pompach bo , mimo , że się da zrobic to na dwóch , to jest to duuużo trudniejsze i wymaga naprawdę trochę czasu na zabawę by piasek nie latał po baniaku ( ja nie potrafię tego narazie na dwóch Koraliach 8 ustawić - piasek jednak ciągle lata) . 6045 nie sa optycznie jakos olbrzymie , więc chyba nie bedą sie za mocno rzucały w oczy . Zresztą w pięknym zbiorniku takie pompy widzi tylko właściciel :clowning

Jader : naprawde zastanów się nad 120x50x50 - taki zbiornik starczy Ci na rok dłużej :) Mi mój się zrobił za mały po 3 miesiącach :) Teraz było by +30-50%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, 300l to jednak jednak generuje więcej kosztów, również utrzymaniowych (250 to chyba max, na co mogę sobie teraz pozwolić). Pęd do większego zbiornika to ja znam, bo już od 20 lat bawię się w akwarystykę słodkowodną i niejedno wycierpiałem :clowning Aktualnie mam 3 zbiorniki z rybami i jeden, podwójny z żółwiem :)

Co do wymiaru 100 a 90, to primo bardziej mi pasował pod względem długości świetlówek, a secundo chciałem jednak przynajmniej te 55 cm szerokości, żeby mieć lepszą głębię.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.