Skocz do zawartości
wildschek

POMPA DELTEC HLP

Rekomendowane odpowiedzi

WItam czy wie ktos jak sie dostac wymienic wirnik w tej pompe lub jak sie go sciaga ??? Moze jakies linki do dokumentacji technicznej ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej sam nie rozbietaj tej pompy , oddaj do serwisu.

Dlaczego chcesz wyciągac wirnik ?

Jesli nie kręci spróbuj wymoczyć w occie i rusz ręcznie łopatki.

To mocne pompy , sam ich uzywam i nie miałem problemów.

Trzeba tylko pamietać o odpowietrzaniu , aby ceramiczne łożyska nie pracowały na sucho.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc andrniew , dzis w nocy zaczela cos piszczec i nagle stanela . Wiec wylaczylem ja z sieci podpialem druga a ta zabralem do pracy sie jej przyjrzec, sciagnalem wiec korpus i w srodku miedzy lopatkami byl taki maly slimaczek z muszelka . Teraz na sucho startuje kreci na trzech biegach , ale tak jakby cos bylo w srodku bo od czasu do czasu jakies dziwne, dzwieki wydobywala . Nie wiem mam wrazenie jakby sie dostawala woda do srodka i tak dziwnie piszczy ?? A gdzie jest jakis serwis ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz wysłać do Niemiec , u nas chyba nie ma serwisu.

Jesli kręci to zalej woda , odpowietrz i powinna pracowac .

Ważne jest odpowietrzanie Delteców przynajmniej raz w miesiącu , odpowietrznikiem z tyły.

Własnie ten pisk jest objawem pracy suchego łożyska.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ważne jest odpowietrzanie Delteców przynajmniej raz w miesiącu , odpowietrznikiem z tyły.

Gdzie ten odpowietrznik >>>>???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc.wirnik jest w calosci z lopatkami i trzeba delitatnie podwazac ten matalowy krazek bo tam jest uszczelka i jak podwzysz z jednej strony to ulamiesz cermiczny trzpien a tak z kazdej strony podwaz delikatnie i powinien wyjsc.mialem podobny problem,moze tak jak andrzej pisze wystarczy odpowietrzyc i bedzie git,dlatego te nie sa super poza cicha praca,mialem takie dwie i sie pozbylem bo ciagle mialem problemy z nimi.teraz mam grey dragona i nie ma klopotu,siedzi sobie w sumpie i nic sie z nai nie dzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie gdzie ten odpowietrznik >>>>???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam zadnego imbusa ???? jak mam zdjecie wstawic tutaj bo cos nie za bardzo mi to wychodzi??? 1616-deltec.jpg


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa jest zbudowana dokładnie jak zwykła pompa CO np. Grundfos. To że popiskuje na sucho to normalne, rozbiera się bardzo prosto, konstrukcja łopatologiczna.

Jak usunąłeś zakleszczenie, to poskładaj, wypłucz, podłącz, odpowietrz, poleci trochę syfu, popiszczy, to wszystko. Taką pompę jest bardzo ciężko zajechać, z pewnością nie od tego, że stanęła na jakiś czas.

Pod korkiem odpowietrzającym widać wałek, jest nacięty na śrubokręt, nie raz przy zakleszczeniu, czy jak długo stała, wystarczy pokręcić wałkiem i jazda. :goofy Odpowietrza się w trakcie pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ze tak zapytam, a ktos wie dlaczego nie stosujemy pomp grundfos'a w akwariach?

kiedys ta firma robila pompy do akwarii...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi wiadomo grundfos w polsce robi pompy albo dla grundfosa robione sa jakies elementy do pomp, ktore branduje deltec i sprzedaje jako swoje. ktos swego czasu pisal o tym chyba na forum.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak nacisnalem ten walek z nacieciem na srubokret i co ??? wylecial caly walek ! to znaczy caly rotor tam na obwodzie jest napisane GRUNDFOS , problem polega ze cos ciezko chodzi sam wirnik w tym metalowym walku na tyle ciezko ze nie chce zastartowac z 2 biegu. Zastanawiam sie jak dostac sie do srodka tego metalowego walka tzn. nie wiem czy jest tam jakies lozysko czy co piszczy jakby jaks guma tam blokowala .

1. walek

1616-walek.jpg

2.

1616-wirnik.jpg

3. korpus

1616-korpus.jpg


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten "wałek" to była śruba czyli korek, trzeba było ją wykręcić a pod nią jest wałek.

Hehe to musiałeś nieźle "nacisnąć"

Ale nic się nie stało. wypchnąłeś budowę wirnika z łożyskami, zapakuj to z powrotem i cześć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomajk chwila bo nie lapie na zdjeciu 1 i 2 jest ten "walek" i co mam wykrecic tam gize jest to z tylu na zdejciu 1 co jest niby na srubokret a w niektorych modelach na imbus ??? tam jest gwint ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt naprawde nie wie jak dostac sie do tych lozysk , odkrecilem to srube z tyly ale i co dalej ??


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek i jesli pompa smiga , a faktycznie cos wlazło do środka to kup kreta Może być ten biedronkowy) zasyp pompe i zalej wrzątkiem, i niech tak postoi .

Pamietaj że użyty środek jest bee dla rafy i trzeba pompe dlugo płukac i oczyszcic z wszystkich warstw glonów itp. w których mógł sie odłożyć . Powinna działać ... jesli uprzesz się na wymiane łożysk to są serwisy ( fonetycznie) grunfosa i tam pewnie nie bedzie problemów , jeśli pompa jest na łożyskach ceramicznych to nie ma takiego prawa by coś się z nimi stało i patrz - kret biedronka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no wlasnie jakie tam sa lozyska ?? Ponadto jak z tym jest jak odkrecilem ta tylna nakretke "odpowietrzajaca" byl pod nia O-ring ale w srodku bylo wilgotno i moje pytanie czy woda tam powinna byc czy tez nie ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wałek, tylko obudowa wałka, wałek jest oddzielony od stojana właśnie taką obudową ze stali nierdzewnej.

Z tyłu jest śruba pod którą jest dopiero wałek, z tyłu czyli nie tam gdzie wirnik, tylko po przeciwnej stronie, albo ty już wykręciłeś korek, i nie dostrzegłeś wałka, on jest grubości około 8mm więc nie za wiele, i siedzi dość głęboko, to nacięcie, też nie jest takie całkiem płaskie, tylko lekko ukosowane, tak by przy ruszeniu wirnika śrubokręt został odepchnięty.

Przyjrzyj się uważnie, pod wirnikiem jest krążek blachy nierdzewnej, widać też czarną uszczelkę gumową, jak dobrze się przyjrzysz dookoła temu talerzykowi, to w jednym miejscu będzie takie lekkie wybrzuszenie. Delikatnie, dopasowanym płaskim śrubokrętem podważ w tym miejscu, a potem równie delikatnie dookoła. Odejdzie ten dekielek, rób to tylko ostrożnie, nie pognij, możesz też lekko obracać wirnikiem, tak byś wyczuł czy nie przeginasz zbyt mocno na jedną stronę. Dopiero w środku jest wałek, na końcu cienka ośka.

Powinno wyjść lekko, łożyska są ślizgowe, smarowane wodą, nie ma obaw żeby coś się wysypało.

Będzie pewno sporo syfu, to normalne, tym się nie przejmuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale od strony tego wirniczka plastikowego czyli od gory jest taka tulejka czerna plastikowa w ktora byla wkrecona srubka czy po odkreceniu tej srubki nie powinien ta czerna tulejka odejsc , czy ten wirnik schodzi z tu tuleja ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałem tak na szybko.

Tą śrubką jest przykręcony do wałka wirnik, jak będziesz próbował go zdjąć, prawie na pewno uszkodzisz, a przynajmniej nie uda ci się ustawić go z powrotem dokładnie, będzie warczeć pompa, tego NIE DOTYKAJ !

Podważ obudowę górnego łożyska i obracając lekko wirniczkiem, wyciągnij wałek.

Pamiętaj że jest nie wiele cieńszy niż obudowa którą widzisz. Tam jest bardzo mała szczelina, zaledwie kilka dziesiątych milimetra. To jest konstrukcja jak w zwykłym silniku indukcyjnym. Może ty spodziewasz się czegoś innego ? Oś to oś, około 8mm wałek to około 50mm wirnik to około 80mm.

Uważam, że niepotrzebnie rozbierasz, bo tam nie dostał się z pewnością, żaden ślimak, czy inne zwierzę, bo szczelina ta jest po dociśnięciu obudowy śrubami zamknięta, a jedynym połączeniem obudowy wirnika z cieczą jest luz łożyska i kilkumikronowa szczelina smarująca. Jedynie to drobny piasek mógłby zakleszczyć łożyska, lub gdy długo stoi nie używana i nie zalana, to w środku pomimo stali "nierdzewnej" robi się delikatny syf czy korozja, który może unieruchomić pompę, ale z reguły wystarcza pomóc śrubokrętem na 3 biegu i poczekać z dokręcaniem korka do czasu gdy zacznie sączyć się już w miarę czysta woda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak poskrecalem wszystko i podlaczylem . Od wczoraj pracuje i wyglada ze jest ok. troche martwi mnie ze gdzie jakby od czasu do czasu zaciagala jakies "lewe" powietrza to znaczy od czasu do czasu "kichnie" takimi drobnymi mikro babelkami powietrza i zastanawiam sie skad to powietrze ??? Choc teraz juz jakby mniej ale od czasu do czasu jakies drobinki powietrza wyrzuca ??


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze odkręcić śrubę odpowietrzającą, może w obudowie jest jeszcze trochę powietrza, jak będzie już powyżej osi to przestanie hałasować.

No i bardzo pięknie, że ci się udało, to jest naprawdę prosta konstrukcja, a co najważniejsze nic tam się nie wyrabia, no może od kawitacji trochę łopatki wirnika, ale to lata lata pracy.

PS. Powietrze może gdzieś być w załamaniach rur, daj na 3 bieg niech przegoni wszystko, od czasu odkręcając i zakręcając zawór za pompą, tak samo jeśli masz przed pompą, zrób to na zmianę, gwałtowne zmiany strumienia powinny przegonić zastoiska powietrza. O rozszczelnieniu mowy raczej nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie tak zrobilem na trzecim biegu jak po pracowala troche to wyglada na cacy , po zwolnieniu na II bieg jest juz chyba ok .. wiec Panowie wielkie dzieki za pomoc mam nadzieje ze juz bedzie ok a w razie czego to przynajmniej wiem jak sie do niej zabrac choc dalej nie wiem za bardzo jak dostac sie do tych lozysk ale teraz to nie ma znaczenia jak dziala to niech dziala . A wiec tomajk wielkie dzieki..


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.