Skocz do zawartości
slawektomas

PROBLEM Z OSPA

Rekomendowane odpowiedzi

No fakt, dopiero teraz popatrzyłem co masz w stopce napisane ;) teraz łapie już o co chodzi..

Parę kropek to faktycznie trochę za wcześnie, ja wyławiałem jak je zsypało w całości, a poza tym o skali infekcji świadczą też inne objawy związane z zachowaniem np. jak się zaczynają często trzeć o skały i dużo czasu spędzają schowane.

Z naturalnych metod istnieje jeszcze jedna dość ciekawa choć może mocno stresować korale. Tak zwana "ściana bąbli" (wall of bubbles) polega ona na robieniu w akwa kotłowaniny bąbelków powietrza w górnych partiach zbiornika. Wykorzystać można do tego pompy cyrkulacyjne albo od odpieniaczy jak ktoś ma pod ręką. Ja właśnie użyłem zapasowej pompy od odpieniacza ale nie robiłem tego w głównym tylko w kwarantannowym jako wsparcie dla obniżonego zasolenia (nie chciałem stosować błękitu dłużej niż pierwsze pare dni) więc nie wiem na ile ta metoda jest skuteczna , w każdym razie bywa polecana jako bezpieczna - nie pamiętam co dokładnie miało się dziać z pasożytem ale podejrzewam, że unoszące się w wodzie formy inwazyje w kontakcie z powietrzem giną albo poprostu działa to tak, że izoluje formy inwazyjne od ryb bo ryby nie wpływają w tą kotłowaninę tylko pływają sobie poniżej a pasożyt napewno jest wypychany pod powierzchnię wraz z powietrzem. To jednak tylko moje przypuszczenia, napisałem to jako ciekawostkę.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to tak jak polowanie wielorybów na śledzie ;)

Każda metoda jeśli przynosi pozytywny efekt jest warta rozpatrzenia i zastosowania. Sam nie jestem w stanie wszystko wypróbować bo i nie sposób stworzyć poligonu z akwarium, ale z tą ścianą bieli nie mam problemu, sama nie raz wychodzi jak zewnętrzna pompa cyrkulacyjna ma ciut za mały poziom wody na spływie.

A wiesz, że w tym czasie gdy zdarzały się takie TORNADA, to ospa zanikła prawie, a gdy problem naprawiłem znowu się pokazała, coś w tym może być, sądziłem że to "mleko" w akwarium nie wskazane jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slawektomas napisz ile czasu mialo akwarium jak wpusciles chorego pokolca, po jakim czasie wyszly pierwsze kropki, czy miales w tym baniaku juz jakiegos zadomowionego pokolca, i czy masz krewetki lysmata amboinensis?

ja wpuscilem po tygodniu od zalania (niby dojrzala skala) hepatusa, mial sie dobrze 2 tygodnie az wpuscilem nigricansa z kropkami. wysypka rozprzestrzenila sie blyskawicznie i za kazdym wysypem bylo jej coraz wiecej. salifert stop parasites nie dawal rady w podwojnej dawce, labroides nic nie skubal (i podal sie do dymisji na swierzym powietrzu) i pokolce padly, mimo tego ze jadly i plywaly do konca swoich chwil.

przyczyna zgonu mogla byc taka, byla wybita flora bakteryjna w jelitach (rybki jadly i chudly), co je oslabialo i dlatgo pasozyty mialy otwarta droge.

po okolo miesiacu wspuscilem czysta i zdrowa zebrasome xanthurus, minelo 4 dni i juz miala kilka kropek, myslalem ze juz po niej, zaczalem lac salifert stop parasites, witaminki i dobrze karmic i zaczelo jej przechodzic, kropki pojawialy sie i znikaly w roznych miejscach, ale nigdy wiecej niz poprzednio. po tygodniu wpuscilem nowego pokolca, ktory nie chcial jesc, strasznie schudl, a mimo to na kilku kropkach sie konczylo i teraz plywa u mnie trzeci tydzien i je i kropek nie ma wcale u obydwu pokolcow.

moje wnioski: dojrzaly i stabilny baniak + salifert + witaminki + duzo zarcia = zdrowe rybki


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, rybek juz nie ma wszystkie padly, ile teraz czekac az bede mogl wpuscic nowe, podnioslem tem do 30 stopni, czy 30 dni starczy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 stopni to sobie bezkręgowce pozałatwiasz...

co do czasu kwarantanny to przy 30 stopniach AFAIR brak danych, przy ok 26 stopniach (bezpieczne dla bezkręgowców) masz napisane powyżej w tym wątku


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po 30 dniach bez ryb (bo wszystkie zdechly na ospe) wpuscilem rybe i wszystko bylo spoko przez dwa tygodnie az do momentu kiedy wpuscilem druga i ona przez noc cala pokryla sie kropkami, odlowilem ja i wlalem lekarstwo eSHa OODINEX http://www.eshalabs.com/oodinex.htm , obnizylem zasolenie itd. na drugiej pojawilo sie kilka kropek ale po lekarswie znikly tylko teraz jest problem ze ona nic nie je. czy to minie czy poprostu juz zdechnie z glodu?? i co robic zeby w koncu sie tego pozbyc??!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sok z czosnku do pokarmu suchego na noc rybkom dać i też sok do wody np: jeden ząbek na 100L i temperature na 27.Moim rybkom pomogło :p


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z trzech błazenków został tylko jeden, który chyba jest nosicielem jakiegoś badziewia bo czasami wyskakują mu jakieś czarne kropki. Z resztą on załatwił dwa pozostałe a sam przeżył. Wg mnie to delikatne rybki albo mam po prostu do nich pecha.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiscie uwazam ze blazenki sa bardzo wytrzymale u mnie jak wczesniej pisalem zaczelo sie od pokolca blue tang takiego jak masz na zdjeciu :-) piekna ryba ale podatna na takie g....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to samo narazie padł hepatus potem nigricośtam teraz jest kolejny kandydat. Przy tym wszystkim zauważyłem ciekawe(jeśli można to tak nazwać bo dla mnie jest to wkurw...ące) zjawisko otoż najpierw hepatus wziął całą ospe na siebie aż go wykończyła, później przyjął ją nigricośtam 2 dni po tym jak padł przeszła na błazna clakiera i tak mniej więcej co tydzień wyławiam kolejne rybki a i wszystkie zawsze fajnie jadły np hepatus chory to nigris jadł ale jak już przeszło na niego to 7dni nie jadł i zdychał wyglądając jak ość! Powoli na błaźnie widać ości. Co do pokarmów z je.nym czosnkiem to ch..a mi pomogły temp. też lampy nie mam ale chyba kupie bo już mnie kuuuuuu....bierze. Sry za przekleństwa ale tylko one dokładnie i wiernie oddają to jak mnie to wk***i$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę poradzić STOP PARASITES SALIFERTA. Uratował moje ryby, gdzie dwa pokolce były już w stanie praktycznie agonalnym, wcześniej zdechł białobrody (źródło ospy) oraz dwie inne ryby. Nie mam śladu ospy na żadnej z ryb w tym hepatusie od grudnia zeszłego roku. 5 dni temu wpuściłem po raz drugi białobrodego. Mam nadzieję, że nie będzie ospy, na razie nie obsypał się nawet trochę.

Jedyny problem to brak na rynku tego leku. Szukam od kilku miesięcy żeby mieć na zapas, ale nikt tego nie ma.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#206735 slawektomas :

po 30 dniach bez ryb (bo wszystkie zdechly na ospe) wpuscilem rybe i wszystko bylo spoko przez dwa tygodnie az do momentu kiedy wpuscilem druga i ona przez noc cala pokryla sie kropkami, odlowilem ja i wlalem lekarstwo eSHa OODINEX http://www.eshalabs.com/oodinex.htm , obnizylem zasolenie itd. na drugiej pojawilo sie kilka kropek ale po lekarswie znikly tylko teraz jest problem ze ona nic nie je. czy to minie czy poprostu juz zdechnie z glodu?? i co robic zeby w koncu sie tego pozbyc??!!

wszystko za krótko!!!!, ja robiłem kwarantanne przez ponad 4 miesiące żeby być pewnym że jest wszystko ok no i zakupiłem ozonator bez tego ani rusz.

Szkoda tylko ryb jeżeli to ma trwać dwa tygodnie, daj sobie troche na wstrzymanie i odczekaj mniej więcej taki okres jak ci podałem


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.