Skocz do zawartości
timki

sump w piwnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Do tej pory bawiłem się słodkim baniaczkiem (panorama nieco ponad 200 l) - przez przypadek poznałem kilku maniaków solniczek z mojej wioski Przemyśl i się chyba zaraziłem ;-)

Moje nowe szkiełko planuje na jakieś 550 l (200/55/50) - idealne na komodę z litego drewna którą już posiadam. Niestety komoda ma na środku szuflady i była zbyt droga by żona pozwoliła mi na jakieś większe manipulacje przy niej ;-(.

jedyne nasuwające mi się rozwiązanie to przebicie się pod kontem przez strop do piwnicy i umieszczenie tam sprzętu.

Na sumpa wykorzystałbym stare szkiełko (oczywiście po modyfikacjach)

- moje pytanie -

Czy ktoś robił filtracje w innym pomieszczeniu, może nawet i w piwnicy?

czy widzicie jakieś potencjalne zagrożenia?

Z góry dziękuje za ewentualne podjęcie tematu


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt jak najbardziej możliwy do wykonania. Było już kilka razy o tym. Pamiętaj , że będziesz potrzebował mocnej pompy , wysokość podnoszenia słupa wody .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W trakcie prac przy akwarium zawsze troche wody moze kapnac,wiec i tak predzej czy pozniej Cie zona ;) za ta komode..Radze to dobrze przemyslec i zrobic akwarium na stelazu.Druga sprawa to wytrzymalosc takiej komody


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump będzie na pewno w jakiejś szafce

- jest tam woda i kanalizacja więc dolewkę zrobię pewnie bezpośrednio z ro na elektrozaworze

- w piwnicy jest w miarę chłodno - co pewnie w razie potrzeby ułatwiło by chłodzenie wody

- różnica poziomów między lustrami wody to ok 2 m

żona stoi mi nag głową więc zadam barbarzyńskie pytanie:

czy otwory w kominie mogą być z boku (z tyłu) - by nie dziurawić wspomnianej wyżej drewnianej komody?

komoda jest na ramie z drewnianych klocków 8/8 cm - stoi teraz na niej 300 kg więc planowane szkło się zmieści a konstrukcja wytrzymać powinna


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dodaj zdjęcie tej komody, może nam więcej wyjaśni. Miałem takie akwarium na szafce i było dobrze, ale po 3 latach się przekrzywiła, a zanim runęła to akwarium mi się rozkleiło (chińskie było). Jak szafka droga to proponuje stelaż, na pewno tańszy jest i pewniejszy. Co do otworów mogą być z tyłu.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że nie powinno być problemów ze stabilnością - zrobione z litego drewna, jak już pisałem rama z klocków 8/8 cm

ieqhwg.jpg


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to sump może stać u sąsiadów to tylko kwestia pompy

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że będzie spoko ale zrób akwarium na całą szerokość, tak żeby opierało się na tych bocznych nogach.

PS. Nie szkoda ci takiej komody? Jest naprawdę ładna a przez akwarium na pewno ją zniszczysz. Zawsze się porozlewa itd. Pyzatym nie będzie zbyt komfortowo prowadzić jakieś prace w zbiorniku ciągle myśląc o komodzie.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam już specjalny pokrowiec do pracy przy szkle którego używam przy słodkim

na razie jet parę plamek na blacie ale blat zniknie pod nowym szkłem - szkiełko zajmie wszystko na maxa 200/55

z tego co widać zrobię sumpa - szkoda sprzedawać - bo pójdzie za grosze, może pokrywę sprzedam bo porządna

- zastanowię się jeszcze nad sposobem zrobienia komina i zamawiam szło ;-)

- jaką byście polecili pompę na 550L i ok 2m słupa wody?

ważna jest w tym momencie wydajność, cicha nie musi być za bardzo

znalazłem coś takiego na allegro ale za cholerę nie mogę doszukać się producenta

http://allegro.pl/item649939503_odpieniacz_okazja_rafa_500litrow_max_zobacz.html


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda lepsza da radę, Red Dragon albo Deltec, nie polecam tylko AB bo warczy na pana ;)

2m to nie jest wiele do podniesienia, ale bardziej skoncentruj się na spływie wody, potrafi masakrycznie hałasować, tu warto się poradzić kogoś z doświadczeniem, zaprojektowanie cichego spływu jest nie lada wyzwaniem. Zanim zasolisz wodę rób próby pompowania i spływu, zwykłą wodę nie żal wylać i walczyć z modernizacją, a to przy spływie do piwnicy prawie nieuniknione jest. Tak w ogóle pomysł z sumpem w piwnicy to super sprawa, tam sobie można babrać do woli a komoda ocaleje. Pamiętaj, że słona woda to nie to samo co słodka, każda kropa "wypala" więc ten pokrowiec to dobrze dopasuj o dbaj o niego, uratuje ci skórę przed małżonką ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ta komoda ma usztywniania konstrukcji, ktore beda zapobiegac przekrzywianiu sie na boki? statyczne obciazenie w pionie to nie wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rama z kanciaków z dwoma podporami w środku; na bokach i w środku przegrody z 2 cm deski przykręconej do ramy (łącznie 4 szt) od spodu deska na całej długości

jakichś specjalnych usztywnień nie zauważyłem ale myślę że można je dorobić i wzmocnić sztywność


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w tym miesiącu przeszedłem z sumpem do piwnicy. znalazłem pompę do oczek wodnych za około 400 zł. podnosi bez problemu na 3 metry. wreszcie cisza w pokoju.i jest możliwość zrobienia szczepkarium w piwnicy ( bo tego mi brakowało)


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka to pompa?

jak narazie myślałem o OCEAN RUNNER OR 6500 - AQUA MEDIC - ok 550 zł

A teraz robię belkę oświetleniową własnego projektu 4 * 80 i 4 * 40 na T5 + diody do oświetleni nocnego ( opcjonalnie zamiast 40 -tek rozważam 2 * żarnik 150)


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dwóch metrach dl. akwarium to 2 zarniki Ci nic nie dadzą.No chyba ze ustawisz 2 kolumny ze skaly i tylko te kolumny beda oswietlone zarnikami.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie mają być same żarniki - T5 mają po 140 cm dodatkowo 2 żarniki

2eduixw.jpg


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.