Skocz do zawartości
bonsai666

Refraktometr AM

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o opinię osoby , które posiadają ten sprzęt . Czy jest dokładny?


Piko 25L - Fluval EDGE , DSB, Lps i miękasy -fluo, cyrkulacja koralia nano , oświetlenie LED, sól TM , Rowa phos , Purigen , Chemi-pupe itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie ma takiego refraktometru ? Nie wiem czy go zamówić . Proszę o radę !!!


Piko 25L - Fluval EDGE , DSB, Lps i miękasy -fluo, cyrkulacja koralia nano , oświetlenie LED, sól TM , Rowa phos , Purigen , Chemi-pupe itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w miare dokladny, ale generalnie refraktometry sa jednak nieco mniej dokladne niz dobre splawiki. W pracy uzywam refaktometru m.in. AquaMedic, kalibruje go przynajmniej 1x w tyg. SWIERZYM roztworem referencyjnym, ale jednak bardziej ufam splawikowi TropicMarin. To szeroki temat te refraktometry, ale jesli sie juz zdecydowales na niego, to aquamedicowski jest calkiem niezly.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się nie zdecydowałem i nie mogę zdecydować od pięciu miesięcy ! Mam mały basenik i zasolenie w nim szybko może ulegać wahaniom . Do tej pory odmierzałem sól (na oko) i wszystko ku mojemu zdziwieniu jest super . Przyszła pora nabyć jakieś precyzyjne urządzenie do pomiaru zasolenia .Mam dość wymagającą obsadę i nie chcę aby pewnego dnia okazało się, że mam Morze Martwe lub słodkowodne akwarium . Co mierzy precyzyjnie zasolenie ? (ja jestem zagubiony w tym temacie) . Proszę o pomoc !!!!!


Piko 25L - Fluval EDGE , DSB, Lps i miękasy -fluo, cyrkulacja koralia nano , oświetlenie LED, sól TM , Rowa phos , Purigen , Chemi-pupe itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zbiorniczek 65L z tego co wyczytalem, a wiec bardzo latwo mozesz ustawic zle zasolenie!!! Uwazaj bardzo na to, niektore korale i inne bezkregowce bardzo nie lubia ciaglych skokow zasolenia!

To jest tak: refraktometry sa oczywiscie wygodniejsze w uzyciu, to nie podlega dyskusji. Podstawowa roznica pomiedzy refraktometrem a splawikiem jest taka, ze tymi urzadzeniami mierzymy wlasciwie co innego ;) refraktometr mierzy ZASOLENIE a splawik GESTOSC. Zasadniczo obie jednostki dadza nam te wiadomosc o ktora nam chodzi, czyli ile soli jest w wodzie morskiej. Refraktometr jednak mierzac zasolenie, podaje nam wartosc bezwzgedna, niezalezna od temperatury (no bo przeciez jest obojetne w jakiej temperaturze rozpuscilismy sol, ona jest w roztworze zawsze w pewnej okreslonej ilosci i mozna to procentowo zmierzyc niezaleznie od temperatury). Splawiki zas mierza GESTOSC, a ta jest od temperatury jak najbardziej zalezna, czyli woda morska w roznej temperaturze ma rozna gestosc. Wiekszosc splawikow skalibrowana jest na temp. 25 stopni, i jesli woda ma taka temperature i splawik pokaze przykladowo 1.024 to znaczy to, ze roztwor ma faktycznie gestosc ok. 1.024. Z tabelki mozemy sobie sprawdzic, jakie mamy zasolenie przy tej gestosci. I tu widac od razu przewage refraktometru nad splawikiem: w przypadku refraktometru mamy w nosie temperature badanej wody, on nam i tak pokaze poprawne zasolenie. Splawik pokaze nam oprawidlowa gestosc dopiero dokladnie w temp. 25 stopni, dodatkowo musimy z tabelki odczytac wartosc zasolenia. (gdyby sie uprzec to sa tabelki uwzgledniajace rozne temperatury, ale to dodatkowa robota i trzeba miec ciagle tabelke pod reka). Minusem refraktometru jest fakt, ze trzeba go dosc czesto kalibrowac tzw. roztworem referencyjnym, ktory swoje kosztuje a jest dosc malo trwaly. Drugim minusem refraktometru jest jego cena, kilkukrotnie wieksza niz cena dobrego splawika. Dobry refraktometr swoje kosztuje niestety i IMHO nie warto kupowac najtanszego. AquaMedicowski jest calkiem OK, dobry jest tez np. Knop itp... Najlepszy splawik na rynku to jest niewatpliwie Tropic Marin Precisions Areometer, kosztuje dobrze ponad 30 Euro, jest duzy, ciezki i latwo go uszkodzic ;) ale to IMHO najdokladniejsze narzedzie pomiaru gestosci/zasolenia dostepne na polskim rynku.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam GroTecha, ale będąc w AM wziąłem go żeby porównać i sprawdzić czy dobrze mierzy zasolnie i się okazało że AM i GroTech to to samo spławiki były identyczne tyle że naklejka była inna. Jeśli chodzi o mierzenie ;) to są w miare dokładne.

Pozdrawiam habol


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o rozwinięcie tematu -(roztwór referencyjny) . Podobno nie powinno się kalibrować wodą destylowaną , tylko specjalnym płynem . Moje pytanie - co to za płyn i gdzie go można nabyć ????


Piko 25L - Fluval EDGE , DSB, Lps i miękasy -fluo, cyrkulacja koralia nano , oświetlenie LED, sól TM , Rowa phos , Purigen , Chemi-pupe itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za rady!! Wybrałem spławik TM. Z refraktometrami Według mnie wiąże się większe ryzyko pomyłki.


Piko 25L - Fluval EDGE , DSB, Lps i miękasy -fluo, cyrkulacja koralia nano , oświetlenie LED, sól TM , Rowa phos , Purigen , Chemi-pupe itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.