Skocz do zawartości
gryadam

WĄTPLIWOŚCI z akwarium morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Od ponad 2 lat posiadam 96-litrowe akwarium słodkowodne, wcześniej miałem 12-litrowe, także słodkowodne, więc rybki hoduję praktycznie od 6 roku życia (teraz mam 17 lat). Od pewnego czasu zastanawiam się nad założeniem kwarium morskiego. Mam jednak sporo wątpliwości i zastanawiam się, czy są one uzasadnione, mianowicie: czy nie za wcześnie na akwarium morskie, czy do morskiego akwarium konieczna jest lampa UV, czy 2 pompy cyrkulacyjne z przepływem 1500l/h każda wystarczą i czy wogóle jest sens zakładania 96-litrowego akwarium morskiego? Zastanawiam się teżczy w takim 96-litrowym baniaku mógłbym hodować 2 - 3 błązenki amphirion ocellaris, 1 ukwiał symbiotyczny, kraba pustelnika, kilka ślimaków (turbo i jeszcze jakieś kopiące) i ze 2 krewetki czyszczące i wundermani. Moje ostatnie pytanie będzie może trochę dzieinne, ale z tego co czytałem do tej pory akwarium morskie jest niezwykle kosztowne w założeniu i utrzymaniu (liczę się z wydatkiem 1000 - 2000zł + 30 - 50zł miesięcznie), a póki co utrzymanie tak stabilnych parametrów wody mnie przeraża. Czy to wszystko rzeczywiście jest tak trudne, jak się wydaje i czy możecie mnie przekonać w jakiś sposób, że akwarium rafowe jest lepsze od słodkowodnego?

Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na poczatku jest trudne ale po jakims czasie zaczyna byc obsesja ;).

pompki starcza , obsada spokojnie bedzie wystarczajaca, kasa tez powinno starczyc.

a jak przekonac sie do morskiego: bo słodkie to nuda


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie akwa ok 100l to idealne na początek, ja właśnie planuję swoje morskie 140L, ale gorąco polecam przejrzenie kilku ciekawych wątków o tworzeniu małych zbiorników morskich z działu dla nowicjuszy, tam można się dużo nauczyć. Myślę że do 2tys zł się wyrobisz, przemyśl i dobrze zaplanuj wszystko, żebyś potem tej kasy w kibel nie spuścił. Powodzenia.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czego bać, powoli z pomyślunkiem pod okiem porządnego morszczaka możesz założyć piękny zbiornik. Czym wcześniej tym lepiej, Kubica też od małolata śmigał;). Ja od 6 lat już mam morskie gdybyś miał jakieś konkretne pytania to pisz na PW.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Slazaka:) Jak sie zdecydujesz zapraszam po dojzala wode i szczepki.

A jeszcze jaki odpieniacz planujesz? Pomysl nad dolozenie sumpa do baniaka, bardzo ulatwia sprawe.

Powodzenia!


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad odpieniaczem jeszcze właściwie nie myślałem. Po wodę i szczepki napewno wpadne ;] Założenie baniaka planuję na koniec wakacji, o ile z funduszami dam radę. Jak nie, to najdalej na początku przyszłego roku, ale za planowanie biorę się już teraz, żeby w razie czego mieć dość czasu na ewentualne poprawki. Czy sump 20 - 40 litrów pod takie akwa mi wystarczy? Jeśli chodzi o odpieniacz to wstępnie uwzględniam

http://www.reefshop.pl/eshop/odpieniacze-bialek_aquael_aquael-skimmer-ps-300-odpieniacz.html

lub

http://www.reefshop.pl/eshop/odpieniacze-bialek_aquamedic_aqua-medic-miniflotor-odpieniacz-wewn-do-akwarium-200-l.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj kupic używany sprzęt zawsze taniej wyjdzie.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla czego morskie ? - bo żaden z Twoich kupli ani sąsiad w pobliżu nie ma morskiego ;) Z baniakiem może jedni mają łatwo inni trudniej. Ja mam morskie pół roku i widzę że jest to piramida której szczytu nie widać. Na start 400 L poszło kilka tysięcy. I to było minimum do uruchomienia zbiornika. Sprzęt zbierałem rok, teraz w celu zautomatyzowania i ulepszenia setupu potrzeba kolejne kilka tyś, nie mówiąc o obsadzie, to też kilka tyś. W baniaku szaleje cjano i glony, kombinuję po kolei ze wszystkim i nie jest lekko. Duża satysfakcja z kilku rybek jakie wpuściłem, bo rosną jak dzikie i mają gdzie pływać. Na forum ciężko uzyskać jednoznaczną odpowiedź więc staram się sięgać porad w sklepach z morszczyzną. Z pomocą też nie jest łatwo. Czasami działa się na czuja. Ale ogólnie jak ktoś pierwszy raz widzi akwarium w moim domu to mu gały z orbit wychodzą że mam swoje prawdziwe Nemo. I chyba dla tego to ciągnę, dla satysfakcji jaką czerpię gdy ktoś podziwia moje rafowe bagienko.

Pozdro.

PS. Żeby nie było, na forum nikt nie pisał że będzie lekko ;)


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie cyjano zeszlo po wlaniu jednej dawki microbe lift nite out, akwarium mialo okolo 6-7 tygodni


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie to kupowałeś ? i jaki koszt mniej więcej ? BTW, dzięki za podpowiedź.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sakato

"Dla czego morskie ? - bo żaden z Twoich kupli ani sąsiad w pobliżu nie ma morskiego "

Rowniez uwazam, ze to bardzo wazny bodziec!;):);)

A mojemu sasiadowi, w czasie urlopu to 850 slodkiego wykapalo w salonie.

Panowie, pelna satysfakcja, mimo ze sasiad nie jest taki zly.;)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sakato :

A gdzie to kupowałeś ? i jaki koszt mniej więcej ? BTW, dzięki za podpowiedź.

wejdz na allegro dzial morskie


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest z bledem w tytule aukcji bo ktos napisal microbe lifE . polecali mi to na forum, a ze cena standardowa to kupilem, i po jednej dawce nie ma cyjano, piasek czysty, rybki co dziennie jedza 2 kostki mrozonek i platki - i no3 caly czas zero


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gregorowicz dzięki za cenną wskazówkę ale kolega witul jest tak jak ja z Warszawy i mógł kupić w jednym z kilku sklepów jakie tu mamy dlatego pytam. Ale dzięki za cenną wskazówkę bo z pewnością bym nie wpadł że można to kupić w sieci.

@Stani wypadki chodzą po ludziach, dla tego trzeba mieć ubezpieczoną chatę ;) A co do powodów, pomijając ten z sąsiadami to przede wszystkim jak się czegoś bardzo chce to trzeba realizować marzenia ;)


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie z cyklu "How it's made?", a mianowicie jak stworzyć coś takiego, żeby się woda z sumpa nie przelewała, bo jakoś nic logicznego nie umiem wykombinować... Jak to jest właściwie zrobione? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gryadam :

Moje pytanie z cyklu "How it's made?", a mianowicie jak stworzyć coś takiego, żeby się woda z sumpa nie przelewała, bo jakoś nic logicznego nie umiem wykombinować... Jak to jest właściwie zrobione? :bump1

Czysta matematyka, więc do logiki już niedaleko :).

Zakładasz zbiornik planując sumpa, więc musisz mieć otwory - najlepiej w dnie. Żeby w przypadku awarii woda nie uciekła wklejasz komin(takie akwariu w akwarium). I teraz wystarczy policzyć ile wody będzie powyżej górnej krawedzi komina i uwzględnić taką ilość dodatkowej wody w sumpie. Lepiej to wcześniej sprawdzić, gdyż szczególnie przydaje się w przypadkach awarii pompy, braku prądy lub ewentualnego rozszczelnienia układu.

Ewentualnie zasilanie sumpa możesz umieścić na tyle blisko lustra wody, aby przy niewielkim spadku poziomu układ zapowietrzał się. Niestety najczęściej pojawia się problem z wyregulowaniem takiego układu. Najlepiej jest połączyć obie metody i spać spokojnie.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Gryadam

Napelniasz akwarium i sump, w ktorym stoi pompa. Gdy te pompe wlaczysz to bedziesz dolewal wode do akwarium. Jej poziom bedzie sie podnosil az sie zacznie przelewac do komina i dalej spowrotem do sumpa. To wszystko.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja tylko odnosnie kosztow sie wypowiem -> na 250 litrow wydalem 9000 PLN + kolejne jakies 2-4000 wydam w nablizszych dniach, tygodniach na korale, ryby etc.

Jest drozej niz mi sie wydawalo :-(

pozdrawiam


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.