Skocz do zawartości
alexw200

Brunatne glony wygrały:(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Dość dawno nic tu na forum niesmarowałem, ale zaganiany byłem.

Niedawno ktoś poruszał temat brązowych glonów i spadku Ph, teraz trafiło na mnie. Niestety byłem zmuszony zrezygnować z podłoża w baniaczku, obecnie jestem na etapie jego powolnego usuwania, tak po 40-50 kg tygodniowo. Warstwa podłoża była niestety troszke za gruba ;) i procesy gnilne zabrnęły zadaleko. Ph niestety sukcesywnie spadało prawie w okolice 7, brązowy nalot pojawił się na wszystkim od szyb, przez skałe na koralach kończąc. Dlatego od dziś jestem zwolennikiem solniczek bez podłoża, a przynajmniej z bardzo umiarkowaną grubością. Powoli i systematycznie baniaczek dochodzi do siebie, teraz Ph mam na poziomie 8 więc się poprawia

Dlaczego piszę tego posta w POMOCY, ;););):D:) a no bo potrzebuję pomocy duchowej, podtrzymajcie mnie na duchu i mówcie, że będzie dobrze.;););):):):p


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakraplaj kalkwasser , podniesiesz Ph i bedzie wszystko ok , nie potrzeba duchow ;)

pozdr...

Ps; Zadbaj tez o KH ;) i o Kache ;) kobiety zawsze podnosza na duchu o wqu....ucha nie wspomne ;)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 litrow kalkwasser ;)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to bylo za podloze? napisz, bedziemy wiedziec czego unikac

czy posiadasz filtr DI?

Kalkwasser zakraplaj, nie zaszkodzi a moze pomoc

Alexw, twoja strona dziala?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no spoko ,nawet i 200 tyle co wyparuje , to tak jak igla w stogu siana , tam za jedna krople robi jedna szklanka ;) z tad tez ( niech zadba o KH ), napisalem cos nie tak ?;)

Na problem nalezy spojrzec z innej strony ,

(kopalnia Calciumhydroxid`u ) buachacha ;):):D:D

Takze , nie raz w akwarystyce morskiej mniej oznacza wiecej , tutaj to sie bedzie sprawdzalo jak djabli;)

Tam by sie przydalo ze dwa Down Draft`y umiescic , kalkreaktor podwojny kazda kolumna po 1 metrze , wtedy to by ruszylo :) Alex , chetnie Ci cos takiego wydlubie nawet za friko bo z nudow umieram , podeslij tylko material .

Jak przestane kochac moja zone , to zrobie taki duzy baniak ;)

Ps;

U Marxa Kalkwasser nie funkcjonuje hehe ok ;)

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było to jakiś czas temu, podczas gdy obserwowałem z dużym zainteresowaniem jak stawiałeś swoje nano. Przyznam bardzo kibicowałem Tobie, no i dalej kibicuję.

Pokazałem ten wątek żonie, która skwitowała krótko „WYWALI ZBIORNIK”. Musiałem jej przyznać rację, chociaż miałem nadzieję, że o wszystkich poczynaniach Twoich nie wiem i wszystko będzie dobrze.

Ciekawe, że wszyscy musimy przejść tę samą drogę. Usunięcie tłucz koralowy jest dobrym posunięciem. Jestem przekonany, że możemy mieć podłoże, ale w dość cienkiej warstwie. Po około roku i tak grys koralowy zostanie zmielony przez nasze żyjątka i przyjmie konsystencje mąki, który będziemy bez problemów mogli usunąć wraz z podmianą wody i zastąpić go świeżym dobrze wymoczonym.

Jeszcze alexw zmieniłbym u Ciebie jedno, ale po kolei nie wszystko naraz.

Jako, że jestem optymistą myślę, iż będzie dobrze tylko teraz uzbroić się w cierpliwość i robić swoje przy pielęgnacji zbiornika, trochę to potrwa, ale ważny efekt końcowy.

AHA!! Proponuję abyś nie robił gwałtownych pociągnięć i nie wierzył w cudowne metody powrotu zbiornika do równowagi. Czynić swoje nie zwracając uwagi na glony. Wiem, że to jest trudne, ale ważny jest efekt końcowy.

Dobrze, że piszemy tutaj od pewnego czasu o swoich porażkach, ponieważ możemy pomyśleć o zapobieganiu. Jeśli ktokolwiek pisze, że ma same sukcesy to nawet nie chce mi się takiego postu czytać. W akwarystyce rafowej ciągle podążamy po bardzo cienkiej linii.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmm

Kalkwaser zakraplam, jakże by inaczej, tak średnio to jakieś 40 litrów na dobe (jak ktoś zapyta to oczywiście że metodą kropelkiową;)), bo tyle +/- wody ubywa przez dobe, sporą część tego wywala odpieniacz, reszta paruje. Co do rodzaju podłoża, to różnej granulacji gruz i piasek roralowy, niestety było tego zbyt wiele, jak sobie pomyśle racjonalnie, teraz, to 2 raz nigdy bym niezrobił prawie 40cm dna, no ale tak jakoś wyszło no i teraz są konsekwencje. Marx, strona działa, działała i będzie działać - tyle tylko, że brak mi czasu i zapału na jej uzupełnianie:D

Swirlej ty mi powiedz co za materiały potrzebujesz i gdzie je posłać ;)


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex, wszystko bedzie dobrze. Jestes doswiadczonym akwarysta ale taki baniak stawiasz przeciez pierwszy raz w zyciu i nie obedzie sie bez potkniec. Aby Cie jeszcze bardziej podtrzymac na duchu to ci powiem, ze ja w mojej szklance tez to przerabialem ;) Wydawalo mi sie, ze dalem malutko podloza ale jednak zmajstrowalem bombe. W tej chwili mam doslownie pare milimetrow i jest ok.

Tak wiec trzymaj sie i liczymy na nowe fotki!


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano :) pole do popisu jak mowilem masz naprawde duze , i pomalu mozesz zbudowac calkiem niezla rafe koralowa :)

Prawde püowiedziawszy az na tak duzy baniak to bym sie raczej nie porwal ;) tylko pogratulowac :)

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli te 0,5cm podłoża jest bezpieczne ??

bo szczerze powiedziawszy to akwa bez podłoża jednak sporo traci - ten bielutki piasek wygląda naprawdę super ;)

czy te 5mm piasku i tak trzeba będzie wymieniać co jakiś czas ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex

Jakie to glony, bo jak nie włochate to po prostu okrzemki. one często zasiedlają pierwsze zbiorniki, nawet jak jest dużo światła. W akwarium morskim nic co dobre nie dzieje się szybko ( szczególnie w dużym akwarium - mam porównanie z mojej minirafki, gdzie jak coś dodałem to na drugi dzień miałem efekt, a z mojej 200 l rafki, gdzie na efekt musze poczekac kilka dni - wiec u Ciebie trzeba czekać ze dwa tygodnie na to co ja w minirafce miałem następnego dnia) a o okrzemkach możesz poczytac chociażby na mojej stronie

www.glony.republika.pl

Przeniesienie na morskie jest prawie 100 %

Co do podłoża.

U mnie jest cienka warstewka extra drobnego piasku koralowego. Zauwazyłem, że jak go wywalałem i sypałem nowy, to natychmiast pokrywał się warstwą glonów - i tak trwał jakiś czas. Potem schodziły.

Zrobiłem więc co innego - xzebrałem wężem piasek, przepłukałem w wodzie z akwarium( w spuszczonej do podmiany) i wsadziłęm spowrotem. NIe pokrył sie glonami, tylko jest jasny. No może nie bialutki, ale jasny, leciutko szrawy - do przyjęcia.

I nie pokrywa sie już glonami !!

Darek S


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to nie okrzemki tylko Cyjano, Co do tego, że na efekty przy takiej ilości wody trzeba poczekać to już się przekonałem:D A tak dokładnie to na cały ten bajzal co mi się zrobił to się 3 składniki złożyły.

1. Źle skonstruowany kalkreaktor, który oddawał znaczne ilości CO2 do akwa, a to zbijało Ph.

2. Zbyt gruba warstwa podłoża i co zatym idzie kiepska cyrkulacja wody prowadząca do powstawania procesów gnilnych i spadku PH

3. Chyba baniaczek zaczął ponownie dojrzewać;)


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek S - zwrociles uwage na ciekawa rzecz

Zawsze jak wlozy sie cos nowego do akwarium, to pierwsze obrastaja to glony,te niepozadane. Z czasem zaczynaja na tym rosna wapienne.

Nie wiem, czym to jest spowodowane?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

och alexw200 co cię w ogóle pokusiło żeby nawrzucać tam tyle żwiru jako podłoża? Nie wystazyłoby ci 1-2cm na dnie? Wiem, teraz jestem mądry ale sam też zrobiłem ten sam błąd i teraz jestem wrogiem numer 1 żwiru (tak samo jak biobali) podobnie jak świr nastawiony jest do wapna TM, które podobno nie działa.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mnie skusiło............hmmmm

Wysnułem taką teorię opartą na własnych testach, że cienka warstwa podłoża tak do 1 max 2 cm spełnia rolę czysto dekoracyjną, 5-7 cm idealnie działa jako filtr denny- przy zastosowaniu kratek i pompek, natomiast od 15 cm różnej granulacji, doskonale działa jako medium filtracyjne bez kratek podżwirowych i pompek, poprostu działa, więc sobie pomyślałem, że durzy baniak to sobie oszczędzać - zapodam tak z 40 cm i będzie wogóle superrrrr - okazało się prawdą stare powiedzenie co za wiele to nie zdrowo:D


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

załduj do baniaka skały ile się tylko da i zapomnij o innej filtracji, choć domyślam się że do 10.000 litrów "trochę" tej skałki potrzebujesz...z 2-3 tony bidulo...


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tony to ja juz dawno tam włożyłe i wygląda tak jakbyś do 500 litrowego baniaczka włożył powiedzmy 50 kg, czyli prawie jej tam niema:) Co do wyprowadzania na prostą to mam nadzieję że się uda:)

Ps. Jak już jesteśmy przy tym wątku to poszukuję kalkreaktora - 2 komory to na 100%, dodatkowo wielki, funkcjonalny i najlepiej tani:D czy nadmieniłem, że do 10 tysięcznika??;), jak komuś przychodzi coś do głowy to słucham pomysłów.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja si epodlacze pod ten watek

dzis dostalem wyniki testow

i okazalo sie ze mam za male ph 7,70

ca 550

mg 1443

czy teraz zeby podniesc ph powinienem dodawac kalkwasser? (Ca juz nie chce podnosic ;) )

czy jakims innym sposobem?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kalwasser powinno pomoc, zawsze mozesz przestac dozowac jesli zauwazysz ze sie wytraca osad np na szybach


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alexw200

O taki sprzet zapytaj moze Janka Fitasa. On potrafi wszystko zbudowac, ale to pewnie juz wiesz. ;)


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Janka pytałem, wielkogabarytowycy nie robi. Ale problemu już nie ma z pomoca Przyszedł jak zawsze Przemek - dzisiaj dostanę durzy, wydajny reaktorek


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.