Skocz do zawartości
Konrad_wawa

Korale wymagające mało światła

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możecie polecić jakieś łatwe w utrzymaniu i wymagające niewielkiej ilości światła korale? W swoim baniaczku mam tylko 0,5W / L i np. clavularia rośnie mi bardzo ładnie. Jakie inne korale mają podobne wymagania świetlne? Będę wdzięczny za sugestie.


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzybowience.LPS'y.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba nie wszystkim LPS'om wystarczy takie światło? Np. taka Euphyllia - to jest zdaje się LPS, a wymaganie świetlne ma duże (przynajmniej tak powiedzieli mi w sklepie). Może jakieś konkretne nazwy żebym wiedział za czym się rozglądać? Byłby wdzięczny.

PS. A grzybowieńce fuuuj - nie podobają mi się :(


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam, nie psiocz tak na grzybki bo niektóre są wyjątkowo piękne :(

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Konrad_wawa :

Np. taka Euphyllia - to jest zdaje się LPS, a wymaganie świetlne ma duże (przynajmniej tak powiedzieli mi w sklepie).

PS. A grzybowieńce fuuuj - nie podobają mi się :(

moze konkretne przyklady z mojego (bylego) zbiornika 250 litrow, 139 wat, 50 cm wysokosci:

euphylia (srodek zbiornika) z 3 do 6 glowek w 6 m-cy bez karmienia

favia (niski srodek) ze srednice 8 do 12 cm bez karmienia

grzybowience (dno) od 1 do ok 8 w 12 m-cy

cladiella (dno) ze szczepki ok 8 cm do 25 cm w 12 m-cy

to by bylo na tyle jesli chodzi o empirie oraz marketing sprzedawcow :(


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro clavularia rośnie to generalnie nie ma się co bać jeżeli chodzi o większość miekkich. W prawdzie nie można się spodziewać zbyt dużych przyrostów ale takie światło raczej wystarczy. Zdarzyło mi się widzieć akwarium 375 litrów z miękkimi na 2 świetlówkach t8 - 2x 30W jeżeli dobrze pamiętam. Wszystko w miare ładnie wyglądało, a akwarium ponad roczne. Oczywiście jest to skrajny przypadek i światła jest obiektywnie za mało, wystarczyło jednak do utrzymania łatwych korali. Wracając do Twojego akwarium, uważam, że korale miękkie w znacznej większości sobie poradzą. LPS'y także (np mózgowce), Z bardzo dużym prawdopodobieństwem euphyllia też da rade. Pamiętajmy, że przelicznik W/litr jest wyjątkowo mało miarodajny i dziwie się, że jest w ogóle stosowany. Liczy się jeszcze sprawność świetlna urządzenia, oświetlana powierzchnia, wysokość akwa, barwa światła, odbłyśniki, udział barw użytecznych w fotosyntezie, to czy źródło jest punktowe czy liniowe (żarnik/świetlówka - w przypadku żąrnika światło bezpośrednio pod żarnikiem jest bardzo "silne" a po bokach "słabe". W przypadku świetlówek światło jest równomiernie rozłożone) i inne zmienne.

Wyliczanie gatunków, które możesz "trzymać" mija się tu z celem gdyż naprawdę nie musisz się wg mnie specjalnie ograniczać.

Podsumowując uważam, że możesz smiało myśleć o normalnej obsadzie wykluczając jedynie sps'y i tridacny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tridacny?, dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tridacny są niezwykle wymagające co do oświetlenia. Nawet derasa powinna być trzymana po HQI lub dobrym zestawem T5 gwarantującym intensywne oświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie sugestie :( Spróbuję z tą Euphyllią bo bardzo mi się podoba. A Cladiellę już mam i faktycznie rośnie jak na drożdżach :(

Gdyby ktoś inny przeglądał ten wątek w poszukiwaniu gatunków o niskich wymaganiach świetlnych, to od siebie dodam jeszcze, że gąbki nie są pod tym względem zbyt wybredne. Mam u siebie taką jedną (zieloną), która ma bardzo szybki przyrost i jest bardzo intensywnie wybarwiona.


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopię wątek - czy są jakieś SPSy, które ńie wymagają dużo swiatla? Mam miejsce z boku akwa pod powierzchniaą wody. Tam juz ledy i jedna t5 nie docierają więc nowy mieszkaniec przyjmie tylko swiatlo z części jednej jarzeniowki54w.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co znaczy słabe oświetlenie?

0,5 W na t5 i 0,5 W na LED CREE.

Na 0,5 W LED CREE będzie Ci rosła większość miekasów, LPS-ów i część SPS-ów, a na 0,5W T5 to samo minus SPS-y tylko, że znacznie wolniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.